تفاوت سیم فاز و نول در برق – منشاء سیم نول کجاست؟

تفاوت سیم فاز و نول

تفاوت سیم فاز و نول نیز یکی از مواردی است که هر کسی که میخواهد با برق و سیم کشی ساختمان سر و کار داشته باشد باید بداند ما در این مقاله تفاوت سیم فاز و نول را به صورت ساده بررسی میکنیم و به شما خواهیم گفت دقیقاً تفاوت سیم فاز و نول چیست؟ و منشأ این تفاوت را خواهیم دانست، هم چنین در این مقاله به شما می گوییم که تفاوت سیم فاز و نول در کجا و چگونه اتفاق می افتد.

تشخیص دادن سیم فاز و نول از یکدیگر

شاید شما با فاز متر کار کرده باشید یا شاید کار نکرده اید اگر از فاز متر استفاده کرده اید حتماً سیم فاز را از نول تشخیص داده اید پس اگر می دانید که کار با فاز متر چگونه است لطفاً به قسمت بعدی مقاله بروید چون ما در این قسمت کار با فاز متر را تو ضیح خواهیم داد.

برای این که در برق بتوانیم فاز را از نول تشخیص دهیم به ابزاری به نام فاز متر نیاز داریم فاز متر در الکتریکی ها موجود است، خوب برای تشخیص فاز از نول در پریز های برق سر فاز متر را در یکی از سوراخ های پریز قرار می دهیم و سر انگشت شست مان را به ته فاز متر می چسبانیم اگر لامپ فاز متر روشن شد یعنی آن سیم فاز است و اگر فاز متر روشن نشد چند احتمال وجود دارد:

 1. سوراخی از پریز که فاز متر در آن است سیم نول است
 2. پریز برق دار نیست 
 3. فاز متر خراب است

تفاوت سیم فاز و نول در چیست؟

همان طور که شما هم می دانید در برق (تک فار) به دو رشته سیم نیاز داریم  که همان فاز و نول هستند این دو همیشه در برق مکمل یک دیگر هستند؛ یعنی یکی از سیم ها برق در آن است  که همان سیم فاز است و سیم دیگر، برق را بر می گرداند که همان سیم نول است، سیم نول فقط سیم فاز را کامل می کند مانند یک جفت، و برقی در آن نیست، می توان آن را در روز لمس کرد ولی در شب این کار را نکنید چون یک برقی حدود ۷۰ ولت از آن عبور میکند که به آن برگشت فاز می گویند (توضیح برگشت فاز کمی کسل کننده و تخصصی است که از آن صرف نطر می کنیم ) و همانطو طور که در بالا گفتیم برای تشخیص دادن سیم فاز و نول از فاز متر استفاده می کنیم.

منشأ تفاوت سیم فاز و نول در  برق از کجاست؟

تفاوت سیم فاز و نول

برای این که بدانید منشأ سیم نول در برق هایی که ما مصرف می کنیم کجاست، به تصویر بالا تو جه کنید، همان طور که می بینید سیم نول از مرکز سه سیم فاز به وجود می آید، شاید یک سوال در ذهن تان مطرح شود که چرا سیم نول وقتی که با سیم فاز وصل است برق دار نمی شود وبی خطر است؟ خوب این قانون بر می گردد به هندسه، وقتی سه سیم فاز با زاویه اختلاف فاز ۱۲۰ درجه(سیم های آبی در تصویر) کنار هم باشند مرکز آنها خنثی یا صفر می شود که در مرکز سه فاز یک سیم خارج می شود و از آن به عنوان نول استفاده می کینم.

تا حالا به ترانسفورماتور های تو محله ها تون توجه کردید؟ این ترانس ها فقط ۳ رشته ورودی دارند و وقتی برق رو کاهش می دهند ۴ خروجی به ما می دهند، به تصویر زیر توجه کنید تا درک بهتری از این قضیه داشته باشید و اینکه بدانید سیم نول از کجا به وجود میاد.

تفاوت سیم فاز و نول

توضیخ عکس: وروودی ۳ فاز ۲۰ کیلو ولت که همان ۲۰ هزار ولت است ار پست های برق می آید به ترانس در محله ها و ترانس کارش این است که برق را کاهش بدهد و به دست مصرف کننده برساند، خروجی هم که ۴ عدد است یعنی ۳ فاز و یک نول که هر مصرف کننده ای بسته به نیاز خود میتواند از کنتور های یک فاز یا سه فاز استفاده کند.

سوال؟ پس چرا سیم های تیر برق تو محله ها ۵ رشته است؟

از پایین اگر در نظر بگیرید ۳ رشته پایینی، ۳ فاز است و چهارمین رشته فاز شهر داری است که برای چرغ معابر از آن استفاده می شود و پنجمین رشته نول است.

تفاوت سیم فاز و نول

محمود غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   aliiiiiiiiiii

   سلام علت اینکه در سیم پیچ موتور تکفاز یا سه فاز در زمان وصل فازها یا فاز و نول به سر سیم پیچ اتصالی رخ نمیدهد چیست؟؟؟مثلا در سیم المنت که به دوسر یه المنت فازو نول میدهیم اتصالی نمیکنه خوب به دلیل جنس سیم و نیمه هادی بودنشه ولی در سیم پیچ که جنس سیم ها از مس است و مس هم هادی چرا در زمان وصل برق اتصالی نمیکنه>>>؟؟؟؟

   Reza

   سلام در برق سه فاز Rst رو چطور از هم تشخیص بدم ؟ ایا میش یک کابل برق پایه برق رو روی دیگری انداخت ؟
   یکی از سیم های پایه برق کوچه ما رو بردن یعنی پاینی رو الان سازمان اومده از جایی که قطع شد انداخت رو چهارمی ولی کنترل فاز ما اجازه وصل شدن اسانسور نمیده
   فک کنم دو فاز هم نام هستن
   میخواستم نظر شما رو بدونم که چ باید کرد

   محمود غفاری

   سلام با توالی سنج میتونین تشخیص بدین
   بله شما فقط دو فاز دارین و اداره برق باید درستش کنه

   نیما

   سلام چرا در بعضی از اتصالی ها قبل از پریدن فیوز صدای انفجار میشنویم باور کنید تو فاصله دو سانتی صورتم اتفاق افتاد موج انفجار منو گرفت و تا چند دقیقه جلو چشمام سیاه بود ریدم

   محمود غفاری

   سلام اگر مصرف کننده به سیم وصل باشه سیم باردار میشه و اتصالی رخ میده و اگر مصرف کننده قطع باشه و از سیم جدا باشه جرقه ای رخ نمیده

   مهدی دموری

   سلام مهندس، اموزش نصب سافت استارتر ندارین تو مجموعه؟

   محمود غفاری

   سلام خیر اموزش سافت استارت ارانه نشده و فقط یک مقاله در سایت هست

   امین

   سلام ببخشید سوالی ذهنمو درگیر کرده میخواستم بدونم چرا مرکز ستاره ترانسو زمین می کنن خیلی جستجو کردم ولی موفق نشدم ب جواب قانع کننده ای برسم ممنون میشم راهنمایی کنین یا مطلب خاصی دارین ب جیمیلم اگه امکان داره بفرستین با تشکر

   محمود غفاری

   سلام در حالت عادی نیاز به زمین کردن نیست و اگر بار هر فاز نامتعادل باشه جریانی در مرکز ستاره ایجاد میشه چون از حالت زاویه خنثی خارج میشه و برای خنثی کردن این جریان نول رو زمین میکنیم تا نول برقدار نشه

   اسماعیل

   سلام. چگونه سیم فاز را در ولتاژ پایین مانند خروجی آداپتور ها تشخیص دهیم لطفأ راهنمایی بفرمایید

   محمود غفاری

   سلام با ولت متر قابل تشخیص هست

   دست خدا

   سلام ، برق من تک فاز است . من تو خونه دو رشته ی پریز رو با فازمتر تست کردم هر دو رشته لامپ فازمتر رو روشن می کنند . حالا من موندم کدومش فاز هست ؟ اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید .

   محمود غفاری

   سلام اون که کم نور تره نول هست

   محسن قمی

   سلام.من تو رشته تاسیسات فعالیت دارم ازون جایی که ماهم با دستگاه هایی سرو کار داریم که با برق در ارتباطن پس لازم هست که بدونیم برق تاسیسات رو از جهت راهبری یا نصب برا همین خیلی دوست دارم برم از صفر یا پایین تر از صفر یاد بگیرم .شما که تو رشته برق فعالیت داری بی زحمت در مورد سیم نول ریشه ای تر بگو تا ازت استفاده کنیم .در کل از فعالیتت تشکر میکنم.

   محمود غفاری

   سلام پیشنهاد میکنم کتاب ماشین های الکتریکی AC رو مطالعه کنید