تعمیر لامپ کم مصرف

تعمیر لامپ کم مصرف و بررسی تست سلامت قطعات داخلی لامپ کم مصرف موضوع این قسمت از آموزش برق ساختمان است.

در آموزش های گذشته در مورد دلایل چشمک زدن لامپ کم مصرف و نحوه رفع این مشکل یک آموزش در سایت منتشر کردیم و در این آموزش می‌خواهیم نحوه تست قطعات لامپ کم مصرف را یاد بگیریم تا اگر لامپ ما با مشکلات معیوب شدن یه قطعه الکترونیکی مواجه شده است مجبور نباشیم یک لامپ جدید بخیرم و با کمی وقت گذاشتن و مطالعه این آموزش یعنی تعمیر لامپ کم مصرف بتوانیم لامپ کم مصرف معیوب مان را دوباره زنده کنیم 🙂

برای تعمیر لوازم الکترونیکی (دارای برد) ویژه تعمیر لامپ کم مصرف باید با عناصر الکترونیکی و تست (مقاومت ،سلف ،خازن،دیود و ترانزیستور) آشنا باشیم و تک تک المان های داخل لامپ کم مصرف را تست کنیم تا مشخص شود چه قطعه‌ای معیوب است.

 اجزایی اصلی لامپ کم مصرف :

ما در این مقاله در ابتدا یک توضیح مختصری راجب این عناصرو نحوه تست آنها را برای شما شرح میدهیم .

تعمیر لامپ کم مصرف –  مقاومت 

هرچیزی که در برابر عبور جریان مانع شود مقاومت نام دارد که آن را با حرف  R  نمایش می دهند؛ واحد اندازه گیری مقاومت اهم می‌باشد. و برای اندازه گیری مقاومت از اهم متر استفاده می‌شود .

مقاومت رادر مدارات با این شکل نشان میدهند .

اندازه مقاومت را نیز میتوان از روی رنگ آن تشخیص داد. به این روش که مقاومت راازسمت چپ میخوانند .

 رنگ اول (عدد اول مقاومت ) رنگ دوم (عدد دوم مقاومت ) رنگ سوم (ضریب مقاومت یا تعدادصفرها) رنگ چهارم (تلرانس مقاومت )

نکته : در بعضی مقاومت ها بجای چهار رنگ بر روی آنها پنج رنگ وجود دارد که سه رنگ اول از سمت چپ، سه عدداول مقاومت میباشد.

جدول رنگ مقاومت :

تعمیر لامپ کم مصرف – سلف 

اگه دور هسته ای چند دورسیم بپیچیم، سلف ساخته ایم، سلف ذخیره کننده میدان مغناطیسی می باشد.که سلف را در مدارات با L  نمایش می‌دهند که واحد آن هانری  H می‌باشد.

سلف را با بیزر (بوق) مولتی متر همانند سیم پیچ تست می‌کنند . مثلاً اگر مولتی متر را روی حالت بیزر بگذاریم  و دو سر مولتی متر را به دو سر پایه های سلف بزنیم اگر بوق زد سلف سالم در غیر این صورت معیوب میباشد.

سلف را در مدارات با این شکل نمایش می دهند.


تعمیر لامپ کم مصرف – خازن 

خازن ذخیره کننده انرژی الکتریسیته می باشد .که خازن را در مدارات الکتریکی با حرف C نمایش میدهند . واحد آن فاراد می باشد و تست خازن به این صورت می باشد که مولتی متر را باید در حالت اهم بگذاریم و سپس باید یک پایه از، خازن را از مدار یا همان برد جدا کنیم و دو سر مولتی متر را به دو پایه خازن زده اگر در عقربه حالت رفت و برگشت انجام شد خازن سالم بوده که این تست در خازن های الکترولیتی صدق می کند و در خازن های دیگر اگر عقربه هیچ حرکتی نکند خازن سالم است.

نکته : عمل پر شدن خازن را شارژ و خالی شدن آن را دشارژ گویند .

(برای دشارژ کردن خازن فقط کافیست دوپایه آن را به هم زده سپس جرقه می زند که نشان خالی شدن خازن ونشان سلامتی آن است )

از روی ظاهرخازن هم می توان تشخیص داد که آیا سالم است یا معیوب ؟

۱- باد نکرده باشد.

۲- ترک نخورده باشد.

خازن را درمدارات به این شکل نشان میدهند .

تعمیر لامپ کم مصرف – دیود

اگر دو نیمه هادی نوع  N (دارای الکترون اضافی ) و P  (دارای کمبود الکترون ) را کنار هم قرار دهیم دیود تشکیل می شود و دیود در مدارات برای یکسو سازی استفاده می شود .که با استفاده از دیود می توان ولتاژ ورودی و سرعت انواع موتور های الکتریکی را کنترل و تغییر داد .

تست دیود: در تست دیود اول باید مولتی متر را در حالت تست دیود بگذاریم سپس دو پراب مولتی متر را به دوسر پایه دیود زده وسپس جابه جا می کنیم که در حالت اول نباید هیچ عددی نمایش دهد و در حالت دوم جابه جایی باید یک مقدار عدد نمایش دهد (حدوداً ۴۷۳/۰)، اگر اینطور باشد دیود سالم است در غیر این صورت معیوب می باشد.

نکته : اگر در هر دو جهت عددی نمایش نداد، یا در هر دو جهت عددی نمایش داده شد دیود ما سوخته است .

نکته : اگر عددی بر روی مولتی متر مشاهده کردید پراب قرمز مولتی متر آند (-) وپراب مشکی کاتد (+) می باشد و اگر عددی مشاهده نکردید پراب ها بالعکس می شود .

در مدارات دیود را با این شکل نمایش می دهند.

تعمیر لامپ کم مصرف – ترانزیستور

برای قطع و وصل کردن و تقویت (ولتاژ و جریان) سیگنال از ترانزیستور استفاده می شود و یکی از مهم ترین قطعات مداری می باشد. که جنس آن از عنصر نیمه هادی سیلیسیم و ژرمانیوم میباشد.

انواع ترانزیستور:

۱- ترانزیستور BJT  (اتصال دوقطبی )

۲- ترانزیستورFET   (اثر میدانی )

ما دراین مقاله ترانزیستور BJT را برای اطلاعات بیشتر  شما جهت تعمیر لامپ کم مصرف اراِئه کرده ایم.

این ترانزیستور که دارای سه پایه به نام های (بیس و کلکتور و امیتر )می‌باشد.

تست ترانزیستور:

در ابتدا باید مولتی متر را در حالت تست دیود بگذاریم سپس پایه ای که نسبت به دو پایه دیگر مقداری معادل ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی ولت را نشان داد را پایه بیس یا مشترک می نامیم.(پایه بیس باید به دو پایه دیگر راه بدهد )

سپس پراب های مولتی را باید بین آن دو پایه دیگر بزنیم  و جابجا کنیم در هر دو حالت نباید مولتی متر عددی نشان دهد که در این حالت ترانزیستور  سالم است در غیر این صورت اگر باشد ترانزیستور معیوب می باشد.

نکته :اگر ترانزیستور از نوع دارلینگتون باشد دیود بیس و امیتر آن باید بیشتر از ۷۰۰ میلی ولت نمایش دهد همچنین بخاطر اینکه در داخل ترانزیستور دارلینگتون یک دیود محافظ بین کلکتور و امیتر وجود دارد، در حالت تست ممکن است کلکتور به امیتر از یک جهت راه بدهد که البته این نشانه خرابی نیست .

تعمیر لامپ کم مصرف – ترانس 

اول ببینید ترانس سیاه نکرده باشد ، اگه سیاه شده باشد ترانس ما سوخته است واگر سیاه نبود میتوانید با اهم متر دوسر آن را تست کنید که آیا اتصال کوتاه است یا خیر.

تعمیر لامپ کم مصرف – بررسی فیلامان 

فیلامان ها دارای دو سیم پیچ که هر سیم پیچ دارای دو سرمی‌باشد که به صورت زوجی نزدیک هم میباشند که برای تست آن باید از بیزر (بوق ) یا اهم مولتی متر انجام شود. (از طریق اهم باید تقریبا مقدار ۲/۲ اهم نشان داده شود) از طریق بوق باید دو سر پراب مولتی متر رابه دو سر هرسیم پیچ بزنیم باید صدای بوق بدهد اگر شنیده شد سالم در غیر این صورت اگر اتصال کوتاه یا بی نهایت نشان داد معیوب میباشد.

نکته :اگر فیلامان شکسته یا ترک داشته باشد باید تعویض شود.

شکل ظاهری فیلامان

تعمیر لامپ کم مصرف – فیوز 

فیوز مدار را توسط اهم متر تست می کنیم که در این حالت دو سر پراب مولتی متر را به دو پایه فیوز بزنیم ، باید اتصال کوتاه نمایش دهد اگر این طور بود فیوز سالم در غیر این صورت معیوب است که یک سیم نازک را می توانیم جایگزین آن کنیم.

 

جمع بندی

همانطور که یاد گرفتیم تک تک این قطعات اجزای یک لامپ کم مصرف را تشکیل داده اند و اگر یکی از این موارد ها معیوب باشد لامپ کم مصرف روشن نمی شود و نیاز است تعمیر یا تعویض شود که با تست سلامت قطعات الکترونیکی لامپ کم مصرف که در بالا یاد گرفتیم می توانیم لامپ خود را تعمیر کنیم.

[irp posts=”150″ name=”رفع مشکل چشمک زدن لامپ کم مصرف”]

راستی!!!

اپلیکیشن اندروید کالنجی رو دانلود کنین و از جدید ترین آموزش های رایگان و تخفیف های ویژه محصولات مطلع خواهید شد. 🙂

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

حسین رباطی

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *