برق صنعتی برای ماینینگ + پاسخ به ۶ سوال متداول در مورد برق ماینر

برق صنعتی برای ماینینگ

برق صنعتی برای ماینینگ و سوالاتی که برخی دوستان در مورد برق ماینر ها امروزه از ما میپرسند باعث شده که در این باره یک آموزش منتشر کنیم و تا جای ممکن به ابهامات شما پاسخ دهیم.

همانطور که میدانید بحث داغ این روز ها در شبکه های خبری مبحث ماینر ها هست و طبیعتاً وقتی به ماینر ها بر میخوریم مبحث برق ماینر و حتی برق صنعتی برای ماینینگ هم جزء موارد مهمی هست که دوستانی که این دستگاه ها را دارند با آن برخورد میکنند.

ماینر چیست ؟

در این پاراگراف توضیح کوتاهی راجع به خود ماینر ها می دهیم تا دوستانی که با این دستگاه آشنایی ندارند یک ذهنیت کلی از ماینر و برق ماینر داشته باشند و اگر اطلاعات کافی راجع به خود دستگاه ماینر دارید میتوانید پاراگراف بعدی را دنبال کنید؛ این روز ها ارز های دیجیتال به شدت در حال رشد هستند و سرمایه گذاری های کلان روی این ارز ها در حال انجام است، چرا که سود بسیار خوبی از این بابت میتوان کسب کرد اما یکی از روش های بدست آوردن این ارز ها، استخراج کردن آن است که دستگاه های ماینر جهت این کار طراحی شده اند و به زبان ساده اگر بگوییم ماینر ها همان ابر کامپیورتر هایی هستند که ارز های قابل استخراج مانند بیت کوین را برایمان استخراج میکنند و این ماینرها حدود ۲۰۰ الی ۵۰۰(یا بیشتر) پردازنده یا CPU داخل شان قرار دارد و این پردازنده ها جهت فعالیت استخراج به برق نسبتاٌ زیادی نیاز دارند که در این مقاله می خواهیم به برق صنعتی برای ماینینگ و سوالات متداول در رابطه با برق ماینر بپردازیم.

 

سوال ۱: برای برق ماینر نیاز به محافظ برق داریم؟

یکی از بیشترین پرسش هایی که این روز ها از ما می شود این است که برای وصل برق به ماینر، آیا به محافظ برق یا به کنترل فاز هم نیاز داریم یا خیر؟ قبل از این که این سوال را از خودمان بپرسیم میبایست به پاور تغذیه دستگاه مان توجه کنیم که تصمیم نهایی خود را بگیریم، در ویدیوی بالا یک دستگاه M3  را بررسی کردیم و بازه ولتاژ کار این دستگاه ۱۷۶ تا ۲۶۴ ولت AC  است و این خیلی عالی است، بازه ولتاژی که در کمتر دستگاه برقی میتوان یافت این عبارت یعنی اگر ما ولتاژ مان بین ۱۷۶ تا ۲۶۴ ولت باشد، دستگاه قابل راه اندازی است و نباید مشکلی وجود داشته باشد.

  مشخصات روی فیوز مینیاتوری

این بازه ولتاژی در مانیر های مختلف متفاوت است که شما میتوانید بازه ولتاژی پاور دستگاه تان را از روی مشخصاتش بررسی کنید و اگر مثلاً نوشته بود فقط با ولتاژ ۲۳۰  ولت AC کار میکند در این صورت به محافظ برق نیاز دارید ولی اگر مثل دستگاه های M3، S9  و… باشد نیازی به محافظ برق نیست.

سوال ۲: اگر اینقدر بازه ولتاژی خوبی دارد پس چرا پاور دستگاه یا هشبرد(برد هایی که پردازنده ها روی آن نصب است) می سوزد؟

این روز ها که در هوای گرم تابستان به سر میبریم زیاد به این مورد بر می خوریم که دستگاه های زیادی از کار افتاده اند و پاور یا هشبرد شان خراب شده، اگر اینقدر بازه ولتاژی خوب است پس چرا به دلیل نوسان یا دلایل دیگر دستگاه آسیب میبیند؟!

اگر به صورت تجربی این مورد را خدمت تان عرض کنم اغلب خرابی ها در دستگاه های استوک اتفاق می افتد و عمده دلیل خراب شدن پاور یا هشبرد، فن های دستگاه هستند اگر پاور از کار می افتد یا هشبرد میسوزد در ۹۰ درصد مواقع فن های دستگاه عامل این اتفاق است نه نوسان یا افت ولتاژ.

فن ها ممکن است ضعیف شده باشد که اگر تراهش شما از مقداری که شرکت سازنده در مشخصات دستگاه ذکر کرده به صورت خیلی محسوس کمتر باشد این مورد را بررسی کنید.

یک نکته که در دستگاه های M3  تست شده،  فن پاور را باز کنید و بصورت پهنا روی یک میز بگذارید و دستگاه را روشن کنید تا فن پاور نیز روشن شود،یک فن پاور سالم از زمین بلند میشود به صورتی که نصف فن بلند شده و نصفی روی زمین است، به صورت شیب دار ولی اگر فن تعویضی یا نامرغوب باشد با روشن شدن فن که روی میز گذاشتیم اصلا بلند نمی شود.

سوال ۳: برای ماینر ها میتوان بانک خازن گذاشت؟

اغلب دوستانی که این سوال را مطرح میکنند این فکر را در سر دارند که در مصارف موتوری ما بانک خازن می گذاریم و به طبع آن جریان مان کاهش پیدا میکند و در نهایت مثلاً میتوانیم موتور بیشتری را روشن کنیم چون جریان مصرفی را پایین آورده ایم.

دوستان این مورد در مصارف موتوری و جاهایی که کسینوس فی ما نزدیک ۱ نیست خیلی هم خوب است ولی اگر کسینوس فی ما ۱ باشد و خازن گذاری کنیم عملاً خازن نقش مصرف کننده را بازی میکند و به جریان مان افزوده می شود پس به خازن گذاری نیاز نداریم.

  کلید اتوماتیک چیست و تفاوت کلید اتوماتیک با کلید مینیاتوری

این مورد در جاهایی که از برق صنعتی برای ماینینگ می خواهند استفاده کنند بیشتر به چشم میخورد و گر نه همان طور که در آموزش طراحی تابلو بانک خازنی گفتیم وقتی کنتور ما دیماندی است و ضریب بدی مصرف داریم نیاز به بانک خازن است و در کنتور های خانگی نیاز به بانک خازن نداریم.

سوال ۴: جریان مصرفی برق ماینر ها چقدر است؟

این سوال نیز دوستانی که در برق تازه وارد هستند زیاد از ما می پرسند که ماینر ها چقدر برق مصرف میکنند و به عبارت دیگر جریان مصرفی برق ماینر ها چقدر است؟

یکی از ساده ترین روش های بدست آوردن جریان مصرفی دستگاه های استخراج ارز دیجیتال، بررسی مشخصات پاور دستگاه است و روی خود پاور، این عبارت لحاظ شده مثلا ۱۵A MAX یعنی بیشترین حد جریان مصرفی دستگاه ۱۵ آمپر است و این ممکن است در حالت عادی با دمای نرمال کمتر هم باشد ولی بیشترین حدی که میبایست برایش در نظر بگیریم ۱۵ آمپر می باشد که یعنی اگر بخواهیم کلید مینیاتوری برای این دستگاه نصب کنیم نزدیک ترین رنج به بالا که مینیاتوری ۱۶ آمپر هست برای دستگاه در نظر می گیریم.

اگر هم جریان روی پاور نوشته نشده بود روش دیگر استفاده از آمپر متر های انبری است که نحوه کار با این آمپر متر ها را در آموزش کار با مولتی متر داده ایم.

روش دیگر هم محاسبه جریان مصرفی است با توجه به قانون اهم انجام می دهیم، به این صورت که توان دستگاه را تقسیم بر ولتاژ شبکه می کنیم.

در تصویر زیر به عنوان مثال نحوه محاسبه جریان یک دستگاه M3 را مشاهده میکنید:

p توان دستگاه است و v ولتاژ شبکه و  i هم جریان مصرفی

ممکن است با دیدن تصویر بالا این سوال برای تان پیش بیاید که چرا وقتی محاسبه میکنیم جریان ۹.۵ آمپر است ولی روی خود دستگاه ۱۵ آمپر ذکر شده؟

همانطور که روی پاور دستگاه نوشته شده ۱۵A MAX یعنی نهایت جریانی که مصرف میکند ۱۵ آمپر است و در حالت عادی همانطور که گفتیم جریان کمتری مصرف میکند و دوستانی که ماینر دارند احتمال زیاد این مورد را مشاهده کرده اند که مثلا دستگاه در حالت عادی میانگین۱۲ تراهش به ما می دهد و مقدار لحظه ای دایم در حال نوسان است و ممکن است  یک لحظه ۱۶ تراهش هم بدهد که در این لحظه جریان ممکن از به حد ۱۵ امپر برسد ولی این ماکزیمم هست و بیشتر از این نخواهد شد.

  عملکرد رله شنت در کلید اتوماتیک

سوال ۵: تعرفه مصرف برق ماینر در کشور ما چقدر است؟

پاسخ این سوال در کنتور های مختلف با ضریب های مختلف و نوع کنتور متفاوت است که در انتهای مقاله، یک فایل PDF حاوی آخرین تعرفه مصرف برق در سال ۹۸ را برای تان ضمیمه کرده ایم که با مطالعه کامل این PDF موارد مورد نیاز تان را میتوانید بدست بیاورید.

سوال ۶: برق صنعتی برای ماینینگ استفاده کنیم یا برق خانگی؟

اگر کمی عمیق تر به این موضوع بنگریم و مصرف برق هم مد نظر مان باشد میتوان پاسخ بهتری را برای این پرسش در نظر گرفت، اگر تعداد دستگاه های مان کم است و مثلاً کمتر از ۱۰ دستگاه هست ( در اینجا از مدل دستگاه صرف نظر میکنیم چون نگاه کلی است) یک برق ۳ فاز خانگی جوابگوی کارمان می شود اما اگر تعداد دستگاه مان زیاد باشد برق صنعتی برای ماینینگ مناسب تر است ولی برق صنعتی برای ماینینگ یک مشکلی که در هزینه برق دارد این است که ضریب دارد به زبان ساده تعرفه کنتور خانگی و کنتور تجاری در یک میزان مصرف، کاملاً متفاوت است و میدانیم در کنتور تجاری مبلغ بیشتری را باید بپردازیم و به همین روال در هنگام مصرف برق صنعتی برای ماینینگ به نسبت برق خانگی مبلغ بیشتری باید بپردازیم چون در قبض مان هر مبلغی باشد ضرب در یک عدد می شود که در مصارف مختلف متفاوت است؛ پس با در نظر گرفتن این نکات ریز میتوان تصمیم گرفت که میتوان از برق صنعتی برای ماینینگ استفاده کرد یا خیر.

البته این نکته هم در نظر داشته باشید که اخبار مربوط به برق در حوزه ماینینگ را دنبال کنید چون مصوبات جدیدی جهت ساماندهی استخراج کننده های ارز دیجیتال در حال تنظیم است.

شما هم سوالی در مورد برق ماینر ها و یا برق صنعتی برای ماینینگ دارید؟ در بخش دیدگاه سایت میتوانید سوال تان را مطرح کنید.

 • ویدیوی مربوط به بررسی برق ماینر
 • فایل PDF مربوط به تعرفه مصرف برق در سال ۹۸
غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   محمد

   سلام میشه از پنل های خورشیدی برای ماینر استفاده کرد یا اصلا پنل خورشیدی جوابگو هست ؟؟؟

   محمود غفاری

   سلام گذاتشن پنل خورشیدی برای ماینر ها هزینه اولیه سنگینی داره که صرفه اقتصادی نداره

   محمد ایمان

   سلام ، چه نوع کابلی برای زدن به دو شاخه خونه خوبه که دستگاه ای که 1380 آمپر مصرف می کند ANTMINER S9I چه نو کابلی مناسبش هست ؟

   مرتضی

   سلام من دستگاهی دارم ۲۸ امپر میکشه .دو عد فیوز ۳۲ امپر برا اطمینان گزاشتم . یکی اول سیم بعد کنتور یکیم نزدیک دستگاه .لازم به ذکر طول سیم ۳۰ متر نمره ۶ میباشد.سیم تو حد متعادل گرم میشه .اوایل فیوزا داغ نمیکرد الان بعد یه ماه شدیدا هر دو فیوز مینیاتوری داغ میکنه طوری که یه لحظه نمیشه دست رو فیوزا گزاشت .میشه بگین علت چیه ؟ایا خطرناکه ؟.

   محمود غفاری

   سلام مینیاتوری تون چه مارکی هست؟

   بهنام

   سلام من دستگاه m3 دارم ۱۳.۵ هش که کابل برق یکی از هش بردا روکش سیم نول اب میشه علتش از چیه

   محمود غفاری

   سلام یا اتصال تون سست و یا هشبرد مشکل داره
   ولتاژ خروجی پاور هم چک کنین

   Zx8000

   سلام من کارگاه تراشکاری دارم که موتور دارن وقتی اونا کار میکنن اینطرف ماینرا که کار میکنن برق کم میاد و کنترل فاز عمل میکنه برقو قطع میکنه
   سوالم اینه که آیا استبلایزر میتونه این مورد رو برطرف کنه یا خازن بزارم برای برق ورودی کل ?

   محمود غفاری

   سلام استابلایزر میتوننه

   محمد

   سلام خسته نباشید
   اموزش اینورترهای سانترنو هم بذارید

   جواد

   مرسیییییییییییییییییییییییی
   بسیار مفید و کامل

   منصور

   سلام خسته نباشد برق خانگی ارزان تر است یا تجاری؟؟؟

   محمود غفاری

   سلام طبیعتا برق خانگی

   ایملن

   سلام هارمونیک ایجاد شده توسط,۱۰۰ دستگاه m3 چقدر است و در صورت نیاز به چگونه می توان آنرا کنترل و حذف کرد?

   حسن محمدپور

   فن های m3 چند آمپر مصرف میکنن اگه دربیاریم چقدر مصرف میاد پایین؟

   سعید

   سلام
   ممنون از مطلب مفیدتوم
   یه سوال: 150 کیلو وات 3فاز یعنی هر فاز 150 کیلو وات داره یا هر فاز 50 کیلو وات؟

   محمود غفاری

   سلام اگر فن رو باز کنین هشبرد ارور میده و بالا نمیاد

   محمود غفاری

   سلام هر فاز 150 کیلو وات

   رامین

   سلام.میخام ماینر نو بگیریم استابلایز بگیرم خوبه تو عمر دستگاه تاثیر داره؟؟؟

   محمود غفاری

   سلام نیازی نیست خود پاور رنج جریانی بالایی داره

   Mamal

   سلام
   اگه برای برق سه فاز صنعتی ترانسی بزاریم که جریان برق و افزایش بده (مثلاً ۲۰۰ آمپر برق به ما بده) آیا پول برقی که برای ما میاد هم زیاد محاسبه میشه یا نه
   نمی‌دونم منظورم درست گفتم یا نه
   ممنون میشم جواب بدین

   موسوی

   سلام استاد بزرگوار
   یکی از دوستان سوالی مشابه گذاشتن من تکمیلش میکنم
   من یدونه m2v2 دارم ،با آمپر متر انبری که از ورودی چک میکنم 10 آمپر میانگین مصرف میکنه،یدونه شبیه ساز فن روش گذاشتم و فن ها رو جدا کردم،باتوجه به اینکه روی هر فن حدود 2.5آمپر نوشته انتظار داشتم با حذف هر فن 2.5آمپر کم بشه اما متاسفانه حتی 1 آمپر هم کم نشد،ممنون میشم توضیح بفرمایید

   محمود غفاری

   سلام دوست عزیز پولی که شما پرداخت میکنین به عوامل مختلفی بستگی داره که مهم ترینش جریان مصرفی تون به همراه نوع تعرفه که خانگی هست صنعتی و ... هست مربوط میشه

   محمود غفاری

   سلام قاعدتا باید کم بشه ولی این که کم نمیشه باید بررسی بشه به صورت عملی تا دلیلش رو پیدا کرد

   Hosein pourhmadiyan

   سلام خسته نباشید من از کابل ۶×۲مفتول به مسافت۲۵ متر۵۰ امپر برق میکشم کابل تا حدوی گرم میشه در ضمن کابل وصله داره دو تیکه است به نظرتون مشکلی واسم پیش نمیاد کابل کشش این جریانو داره ممنون میشم نظربدین

   محمود غفاری

   سلام کابل یه تیکه اگه باشه این جریان تقریبا فول لود هست ولی دو تیکه هست به همین خاطر گرم میشه
   که بهتره جریان رو 5 تا 10 امپر کاهش بدین

   Hosein

   سلام
   اگه پنل خورشیدی بطوری که مستقیما از برق ۱۲ ولت پنل باشه مبدل به ۲۲۰ رو حذف کنیم و همچنین پاور دستگاه ماینر رو هم حذف کنیم
   میشه آیا؟
   صرفه اقتصادی داره؟

   محمود غفاری

   سلام خیر مناسب نیست چون ماینر جریان دی سی 160 امپر نیاز نیاز داره که پنل خورشیدی جوابگو نیست

   رسول

   سلام پاورها ی لیانلی و ... خیلی ضعیف هستند و در مقابل افت یا افزایش ولتاژ سریع میسوزن.متخصصین میگن باید استابلایزر گذاشت ولی هزینه ش زیاد میشه .از کنترل فاز و ... نمیشه استفاده کرد که هزینه کمتر بشه ؟یا راهکاری شما چیشنهاد میکنید؟

   محمود غفاری

   سلام از پاور های بیت ماین اصل استفاده کنین و اگر سوکت ها نخورد روش چور کنین

   حسن دانشبان

   با سلام
   برای جریان ۱۲۰ آمپر کابل ۶ سه فاز خوبه یا خیر؟
   در واقع ۱۲ ماینر t2t?

   محمود غفاری

   سلام خیر
   برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنین
   http://kalengi.ir/cable/

   مجید

   سلام خسته نباشید ممنون از راهنمایی خوبتون
   فرمودید رو پاور دستگاه حداقل ولتاژ و حداکثر رو زده !؟ونوشتید از ویدئوی بالا ک روی m3 نشون دادیم هست ولی ویدیویی نیس !!؟؟

   محمود غفاری

   سلام ویدیو در صفحه قرار داره

   روزبه

   ضمن تشکر از کالنجی
   بعنوان کسی که دو سال پیش ماینر خریدم و استفاده کرده یک توصیه به دوستان می کنم. ماینر خریدن در حجم بالا و با برق و مکان ارزان به صرفه هست.به فکر خریدن یکی دوتا ماینر نباشید.سختی شبکه اجازه هیچ سود دهی به شما نخواهد داد. اگر علاقه دارید به کریپتو می تونید بیت کوین بخرید و فریز کنید. در این مدت هم ترید کردن رو یاد بگیرید.
   سمت ماینینگ نرید. من هم خونده بودم چنین پیامی رو اما توجه نکردم تا اینکه سر خودم اومد.

   Iman

   سلام
   دستگاه Ebit 10.1 پاور کنون ۲۶۰۰ واتی،ماکس ۱۵ آمپر
   میخواستم ببینم برای اینکه از برق خانگی تک فاز استفاده کنم به سیم کشی ساختمون آسیب میزنه؟ یا خود پاور؟
   از محافظ های برق بالای ۲۰ آمپر استفاده کنم تاثیر داره؟

   محمود غفاری

   سلام بهتره سیم مجزا براش ببرین از جعبه فیوز و محافظ برق نیاز چندانی بهش نیست

   Mahdi

   سلام براي اينكه نفهمن از ما ماينر استفاده ميكنيم راهش چيه كه از پشت كنتور بكشيم كلا يه دستگاه ميخوام بخرم

   سیرو

   سلام با برق و کنتور خونگی میشه چند دستگاه ماینر استفاده کرد؟

   محمود غفاری

   سلام بستگی داره چه دتسگاهی میخوانی بزارین و کنتور تون چند امپره

   محمد

   باسلام و تشکر از شما
   اگر بخواهیم وسیله ۱۰۰ واتی که در حالت معمول ۰/۵ آمپر میکشه رو با برق ۱۲ولت روشن کنیم اونوقت باید ۱۰۰رو بر۱۲ تقسیم؟یعنی با برق ۱۲ولت 9آمپر میکشه؟

   محمود غفاری

   سلام طبق قانون اهم، بله

   آژوان

   سلام وقتتون بخیر
   با برق خانگی چند دستگاه e9i میشه بدون مشکل گذاشت؟

   آژوان

   با کنتور 25 آمپر

   محمود غفاری

   سلام چند امپر میکشه؟

   آژوان

   مشخصات دستگاه زده 1420وات و
   12ولت

   علیرضا

   تابلو برق ما دچار اتصال شد و آتیش و سوزی شد ولی آتیش به ماینر ها ما نرسیده آیا ماینر های ما خراب می شن

   محمود غفاری

   3تا جواب میده

   آژوان

   ممنون ⁦♥️⁩

   محمود غفاری

   خواهش میکنم