برق صنعتی برای ماینینگ + پاسخ به ۶ سوال متداول در مورد برق ماینر

برق صنعتی برای ماینینگ

برق صنعتی برای ماینینگ و سوالاتی که برخی دوستان در مورد برق ماینر ها امروزه از ما میپرسند باعث شده که در این باره یک آموزش منتشر کنیم و تا جای ممکن به ابهامات شما پاسخ دهیم.

همانطور که میدانید بحث داغ این روز ها در شبکه های خبری مبحث ماینر ها هست و طبیعتاً وقتی به ماینر ها بر میخوریم مبحث برق ماینر و حتی برق صنعتی برای ماینینگ هم جزء موارد مهمی هست که دوستانی که این دستگاه ها را دارند با آن برخورد میکنند.

ماینر چیست ؟

در این پاراگراف توضیح کوتاهی راجع به خود ماینر ها می دهیم تا دوستانی که با این دستگاه آشنایی ندارند یک ذهنیت کلی از ماینر و برق ماینر داشته باشند و اگر اطلاعات کافی راجع به خود دستگاه ماینر دارید میتوانید پاراگراف بعدی را دنبال کنید؛ این روز ها ارز های دیجیتال به شدت در حال رشد هستند و سرمایه گذاری های کلان روی این ارز ها در حال انجام است، چرا که سود بسیار خوبی از این بابت میتوان کسب کرد اما یکی از روش های بدست آوردن این ارز ها، استخراج کردن آن است که دستگاه های ماینر جهت این کار طراحی شده اند و به زبان ساده اگر بگوییم ماینر ها همان ابر کامپیورتر هایی هستند که ارز های قابل استخراج مانند بیت کوین را برایمان استخراج میکنند و این ماینرها حدود ۲۰۰ الی ۵۰۰(یا بیشتر) پردازنده یا CPU داخل شان قرار دارد و این پردازنده ها جهت فعالیت استخراج به برق نسبتاٌ زیادی نیاز دارند که در این مقاله می خواهیم به برق صنعتی برای ماینینگ و سوالات متداول در رابطه با برق ماینر بپردازیم.

 

سوال ۱: برای برق ماینر نیاز به محافظ برق داریم؟

یکی از بیشترین پرسش هایی که این روز ها از ما می شود این است که برای وصل برق به ماینر، آیا به محافظ برق یا به کنترل فاز هم نیاز داریم یا خیر؟ قبل از این که این سوال را از خودمان بپرسیم میبایست به پاور تغذیه دستگاه مان توجه کنیم که تصمیم نهایی خود را بگیریم، در ویدیوی بالا یک دستگاه M3  را بررسی کردیم و بازه ولتاژ کار این دستگاه ۱۷۶ تا ۲۶۴ ولت AC  است و این خیلی عالی است، بازه ولتاژی که در کمتر دستگاه برقی میتوان یافت این عبارت یعنی اگر ما ولتاژ مان بین ۱۷۶ تا ۲۶۴ ولت باشد، دستگاه قابل راه اندازی است و نباید مشکلی وجود داشته باشد.

  نحوه نصب آیفون صوتی

این بازه ولتاژی در مانیر های مختلف متفاوت است که شما میتوانید بازه ولتاژی پاور دستگاه تان را از روی مشخصاتش بررسی کنید و اگر مثلاً نوشته بود فقط با ولتاژ ۲۳۰  ولت AC کار میکند در این صورت به محافظ برق نیاز دارید ولی اگر مثل دستگاه های M3، S9  و… باشد نیازی به محافظ برق نیست.

سوال ۲: اگر اینقدر بازه ولتاژی خوبی دارد پس چرا پاور دستگاه یا هشبرد(برد هایی که پردازنده ها روی آن نصب است) می سوزد؟

این روز ها که در هوای گرم تابستان به سر میبریم زیاد به این مورد بر می خوریم که دستگاه های زیادی از کار افتاده اند و پاور یا هشبرد شان خراب شده، اگر اینقدر بازه ولتاژی خوب است پس چرا به دلیل نوسان یا دلایل دیگر دستگاه آسیب میبیند؟!

اگر به صورت تجربی این مورد را خدمت تان عرض کنم اغلب خرابی ها در دستگاه های استوک اتفاق می افتد و عمده دلیل خراب شدن پاور یا هشبرد، فن های دستگاه هستند اگر پاور از کار می افتد یا هشبرد میسوزد در ۹۰ درصد مواقع فن های دستگاه عامل این اتفاق است نه نوسان یا افت ولتاژ.

فن ها ممکن است ضعیف شده باشد که اگر تراهش شما از مقداری که شرکت سازنده در مشخصات دستگاه ذکر کرده به صورت خیلی محسوس کمتر باشد این مورد را بررسی کنید.

یک نکته که در دستگاه های M3  تست شده،  فن پاور را باز کنید و بصورت پهنا روی یک میز بگذارید و دستگاه را روشن کنید تا فن پاور نیز روشن شود،یک فن پاور سالم از زمین بلند میشود به صورتی که نصف فن بلند شده و نصفی روی زمین است، به صورت شیب دار ولی اگر فن تعویضی یا نامرغوب باشد با روشن شدن فن که روی میز گذاشتیم اصلا بلند نمی شود.

سوال ۳: برای ماینر ها میتوان بانک خازن گذاشت؟

اغلب دوستانی که این سوال را مطرح میکنند این فکر را در سر دارند که در مصارف موتوری ما بانک خازن می گذاریم و به طبع آن جریان مان کاهش پیدا میکند و در نهایت مثلاً میتوانیم موتور بیشتری را روشن کنیم چون جریان مصرفی را پایین آورده ایم.

دوستان این مورد در مصارف موتوری و جاهایی که کسینوس فی ما نزدیک ۱ نیست خیلی هم خوب است ولی اگر کسینوس فی ما ۱ باشد و خازن گذاری کنیم عملاً خازن نقش مصرف کننده را بازی میکند و به جریان مان افزوده می شود پس به خازن گذاری نیاز نداریم.

  3 روش حل مشکل نوسان برق

این مورد در جاهایی که از برق صنعتی برای ماینینگ می خواهند استفاده کنند بیشتر به چشم میخورد و گر نه همان طور که در آموزش طراحی تابلو بانک خازنی گفتیم وقتی کنتور ما دیماندی است و ضریب بدی مصرف داریم نیاز به بانک خازن است و در کنتور های خانگی نیاز به بانک خازن نداریم.

سوال ۴: جریان مصرفی برق ماینر ها چقدر است؟

این سوال نیز دوستانی که در برق تازه وارد هستند زیاد از ما می پرسند که ماینر ها چقدر برق مصرف میکنند و به عبارت دیگر جریان مصرفی برق ماینر ها چقدر است؟

یکی از ساده ترین روش های بدست آوردن جریان مصرفی دستگاه های استخراج ارز دیجیتال، بررسی مشخصات پاور دستگاه است و روی خود پاور، این عبارت لحاظ شده مثلا ۱۵A MAX یعنی بیشترین حد جریان مصرفی دستگاه ۱۵ آمپر است و این ممکن است در حالت عادی با دمای نرمال کمتر هم باشد ولی بیشترین حدی که میبایست برایش در نظر بگیریم ۱۵ آمپر می باشد که یعنی اگر بخواهیم کلید مینیاتوری برای این دستگاه نصب کنیم نزدیک ترین رنج به بالا که مینیاتوری ۱۶ آمپر هست برای دستگاه در نظر می گیریم.

اگر هم جریان روی پاور نوشته نشده بود روش دیگر استفاده از آمپر متر های انبری است که نحوه کار با این آمپر متر ها را در آموزش کار با مولتی متر داده ایم.

روش دیگر هم محاسبه جریان مصرفی است با توجه به قانون اهم انجام می دهیم، به این صورت که توان دستگاه را تقسیم بر ولتاژ شبکه می کنیم.

در تصویر زیر به عنوان مثال نحوه محاسبه جریان یک دستگاه M3 را مشاهده میکنید:

p توان دستگاه است و v ولتاژ شبکه و  i هم جریان مصرفی

ممکن است با دیدن تصویر بالا این سوال برای تان پیش بیاید که چرا وقتی محاسبه میکنیم جریان ۹.۵ آمپر است ولی روی خود دستگاه ۱۵ آمپر ذکر شده؟

همانطور که روی پاور دستگاه نوشته شده ۱۵A MAX یعنی نهایت جریانی که مصرف میکند ۱۵ آمپر است و در حالت عادی همانطور که گفتیم جریان کمتری مصرف میکند و دوستانی که ماینر دارند احتمال زیاد این مورد را مشاهده کرده اند که مثلا دستگاه در حالت عادی میانگین۱۲ تراهش به ما می دهد و مقدار لحظه ای دایم در حال نوسان است و ممکن است  یک لحظه ۱۶ تراهش هم بدهد که در این لحظه جریان ممکن از به حد ۱۵ امپر برسد ولی این ماکزیمم هست و بیشتر از این نخواهد شد.

  نصب فتوسل به کنتاکتور

سوال ۵: تعرفه مصرف برق ماینر در کشور ما چقدر است؟

پاسخ این سوال در کنتور های مختلف با ضریب های مختلف و نوع کنتور متفاوت است که در انتهای مقاله، یک فایل PDF حاوی آخرین تعرفه مصرف برق در سال ۹۸ را برای تان ضمیمه کرده ایم که با مطالعه کامل این PDF موارد مورد نیاز تان را میتوانید بدست بیاورید.

سوال ۶: برق صنعتی برای ماینینگ استفاده کنیم یا برق خانگی؟

اگر کمی عمیق تر به این موضوع بنگریم و مصرف برق هم مد نظر مان باشد میتوان پاسخ بهتری را برای این پرسش در نظر گرفت، اگر تعداد دستگاه های مان کم است و مثلاً کمتر از ۱۰ دستگاه هست ( در اینجا از مدل دستگاه صرف نظر میکنیم چون نگاه کلی است) یک برق ۳ فاز خانگی جوابگوی کارمان می شود اما اگر تعداد دستگاه مان زیاد باشد برق صنعتی برای ماینینگ مناسب تر است ولی برق صنعتی برای ماینینگ یک مشکلی که در هزینه برق دارد این است که ضریب دارد به زبان ساده تعرفه کنتور خانگی و کنتور تجاری در یک میزان مصرف، کاملاً متفاوت است و میدانیم در کنتور تجاری مبلغ بیشتری را باید بپردازیم و به همین روال در هنگام مصرف برق صنعتی برای ماینینگ به نسبت برق خانگی مبلغ بیشتری باید بپردازیم چون در قبض مان هر مبلغی باشد ضرب در یک عدد می شود که در مصارف مختلف متفاوت است؛ پس با در نظر گرفتن این نکات ریز میتوان تصمیم گرفت که میتوان از برق صنعتی برای ماینینگ استفاده کرد یا خیر.

البته این نکته هم در نظر داشته باشید که اخبار مربوط به برق در حوزه ماینینگ را دنبال کنید چون مصوبات جدیدی جهت ساماندهی استخراج کننده های ارز دیجیتال در حال تنظیم است.

شما هم سوالی در مورد برق ماینر ها و یا برق صنعتی برای ماینینگ دارید؟ در بخش دیدگاه سایت میتوانید سوال تان را مطرح کنید.

 • ویدیوی مربوط به بررسی برق ماینر
 • فایل PDF مربوط به تعرفه مصرف برق در سال ۹۸
غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   محمود غفاری

   سلام از بابت افتادن این اتفاق متاسفم برای مطمئن شدن از خراب نشدن شما باید دونه دونه ماینر ها رو روشن کنین و تست کنین

   Arash

   سلام عزیز من تو بحث برق کاملا مبتدی ام خلاصه ببخشید اگه سوالایی پرسیدم که مسخره و پیش پا افتاده بود.
   دوست عزیز الان با برق خونگی چندتا دستگاه ماینر میشه استفاده کرد و کدوم دستگاها با برق خونگی جواب میدن

   محمود غفاری

   سلام بستگی داره ماینر تون چند آمپر جریان می‌کشه

   Arash

   سلام اون دستگاهی که ند نظرمه یکیش ولتاژ کارکردش ۱۲ ولت و توان مصرفیش ۲۰۵۰ وات و اون یکی دستگاه ۱۲ ولت و ۱۶۵۰ و توان مصرفی دارن

   محمود غفاری

   سلام عدد 2050 یا 1650 رو تقسیم برق 230 کنین جریان به دست میاد

   احسان

   سلام می خواستم بپرسم آیا می شود از برق باطری ماشین سنگین برای برق مورد نیاز ماینر استفاده کرد یا نه ؟
   البته برقی که با دستگاه به 220 وات تبدیل شود را میگویم .
   لطفا راهنمایی کنید و پاسخ را در صورت امکان به جیمیل من ارسال کنید .
   منتظر پاسخ شما هستم .
   تشکر

   محمود غفاری

   سلام خیر به صورت مدام مناسب نیست و بهتره از برق شهر برای این کار استفاده بشه

   هادی

   سلام خسته نباشین با برق خانگی حداکثر چند هزار وات میشه برق گرفت یعنی اینکه حداکثر دستگاه چند وات چند آمپری میشه وصل کرد؟

   محمود غفاری

   سلام و عرض ادب کنتور های تک فاز در دو حالت 25و 50 امپر موجود هست و میبایست روی کنتور تون چک کنید و دربیارین چند امپر هست

   هادی

   کنتور تک فاز ۲۵ آمپر

   محمود غفاری

   25 رو ضرب در 230 کنید توان تون بدست میاد

   arash

   سلام
   عزیز من میخوام صدتا ماینر بخرم و استفاده کنم برقش و چطوری باید تهیه کنم اصلا امکان پذیر هست همچین چیزی؟

   محمود غفاری

   سلام میتونین در چندین محل تقسیم کنید و به صورت غیر متمرکز راه اندازی کنید

   arash

   در چندین مرحله تقسیم کنم و بصورت غیر متمرکز یعنی چی یه تو ضیح مختصر میدید

   عرفان

   سلام الان یکی از مشکلات مهم نه پول برق هست نه تعرفه ان ، مشگل این که بی درد سر ماین کنیم و شرکت برق چوب لای چرخ ما نکنه
   به نظرتون برای این کار چکار کنیم ؟ برق از پشت کنتر بگیرم یا هر چی به نظر شما چکار باید کرد ؟

   محمود غفاری

   یعنی به تعداد مثلا 10 تا 10 تا در ده جا با کنتور مختلف نصب کنید

   arash

   سلام عزیز با برق ۲۲۰ولت چندتا ماینر که مصرفشون ۱۲ ولت و ۲۰۵۰ وات هست میشه راه انداخت

   علیرضا

   سلام ی سوال داشتم در همین زمینه
   با برق خانگی میشه چند ماینر کار گذاشت
   من میخواستم ی مشاوره بدید

   محمود غفاری

   سلام بستگی داره کابل تون چند متر و چه مقطعی هست و کنتور تون چند امپره

   محمود غفاری

   سلام بستگی داره کابل تون چند متر و چه مقطعی هست و کنتور تون چند امپره

   arash

   سلام عزیز اگه ماینر و به یه برق قویتر از اون چیزی که استفاده میکنه وصل کنیم و برق بصورت مستقیم‌بره داخل ماینر واسه ماینر مشکلی بوجود میاد یا نه.
   اقا ما پر از سوالیم شمارم داریم اذییت میکنیم

   محمود غفاری

   سلام برای مایتر مشکل به وجود و میبایست طبق مشخصات برق ورودی که روی برچسبش نوشته ولتاژ بدیم

   arash

   اخه چطوری

   مهدی

   سلام
   خسته نباشی
   با عرض پوزش. یک کابل چهار رشته شماره شش وارد کنتور شده از بیرون
   و سه تا فیوز پنجاه امپر داخله.
   الان من با کابل چهار در چهاری که توی حیاط به کارگاه دارم چند امپر می تونم استفاده کنم
   یاا یک سیم دو رشته شماره شش یا ده هم اضافه کنم به یکی دیگه از فیوزا.
   به نظرتون چند دستگاه امپر پایین در حد شش هفت می تونم روی این کابل اصلی استفاده کنم.که اب نشه یه موقع.
   ممنون از کمکتون

   محمود غفاری

   سلام بستگی داره چند متر هست طول کل مسیر

   محمد

   سلام وقت بخیر.من یه ماینرm20دارم.میخواستم وصل کنم به برق خونه.بعد شنیدم میگن جریان مصرفی برق خونه که بالامیره اداره برق متوجه این نوسان میشه و امکان اینکه بیاددستگاهوببره هس.میخواستم اگه بشه منو تواین زمینه راهنمایی کنید.ممنون

   بهزاد

   سلام براي من يك مشكلي پيش اومده دستگاه هاي من با برق شهري كار مي كنند ولي وقتي مي خواهم با ژنراتور كار كنند به محض اينكه به حداكثر مصرف مي رسند باعث مي شوند ژنراتور ريپ بزنه و افت ولتاژ اتفاق بيافته و دستگاه ها از مدار خارج شوند حتي زمانيكه دستگاه هاي كمتري رو به هر فاز وصل ميكنم بازم اين مشكل بوجود مياد با تشكر لطفا راهنمايي كنيد

   محمود غفاری

   سلام وقتی زنراتور میذارین نهایتا تا 70 درصد توان زنراتور استفاده کنین

   جواد

   سلام خسته نباشین ،بازه ولتاری s9 j چقدر ،کمتر از چند باشه مشکل پیش میاد وچی میشه

   محمود غفاری

   سلام روی مشخصات ماینز ذکر شده

   علی

   سلام
   من از برق خیلی سر در نمی ارم سوال شاید مسخره باشه
   در مورد امپر سوال داشتم
   مثلا اگر ده تا دستگاه 2000w داشته باشیم
   باید 2000×10 و تقسیم بر 230 کنیم؟
   چون مثلا کنتر های سه فاز قوی روشون نشوته 25 امپر
   و اگر امپر ده تا دستگاه حساب کنیم چیزی بالغ بر 90 امپر براورد می شه.

   محمود غفاری

   سلام سوال اول بله همین طوره
   و اون 25 امپر هر فاز هست که مجموعش 75 امپر میشه

   حمزه

   سلام اتصال ارت برا ماینرها چقد مهمه

   محمود غفاری

   سلام اگر باشه بهتره ولی ضروری نیست

   محمد

   سلام خسته نباشین ، اینا مشخصات پاور روی s9j هستش میشه در موردش توضیح بدین
   input 100_ 140
   maxآمپر 83.3 output 12 v
   input 200 _264
   maxآمپر output 12 v 15۰

   وحید

   سلام برق پشت کنتور ک از ستون میاد چند آمپر جواب میده

   علیرض۶

   سلام من چهارتا ماینر دارم
   الان یکم مصرف توی قسمت های دیگه بالا رفته باعث میشه کنتور بپره یکی از ماینر ها رو خاموش کردم درست شد
   یه سوال دستگاه من چهار هشتبرد داره اگه دوتاشو از مدار خارج کنم مصرف ماینر میاد پایین یعنی نصف میشه یا تاثیری نداره ؟
   با تشکر

   محمود غفاری

   سلام بله طبیعتا مصرف تون پایین تر میاد

   محمود غفاری

   سلام به زبان ساده ار بگم یعنی ماینر تون هم با برق 110 کار میکنه و هم با برق 220 بقیه اش ولتاژ و جریانی هست که خروجی پاوره و بهش کاری نداریم چون خود پاور به هشبرد میرسونه

   محمد

   سلام ممنون از راهنماییتون در مورد سوال زیر، ولی الان من ی مشکلی دارم که ولتاژم بعضی وقتا میاد ۱۸۵ ،ایا مشکلی واسه ماینر یا پاورش پیش میاد؟ بازه ولتاژی با مشخصات پایین در برق ۲۲۰ چقدر هستش؟در ضمن محافظ ولتاژ دارم که ب جهت همون مشکل روی ۱۸۰ گذاشتم. (((((مشخصات پاور s9j هستش، میشه در موردش توضیح بدین
   input 100_ 140
   maxآمپر 83.3 output 12 v
   input 200 _264
   maxآمپر output 12 v 15۰))))))

   محمود غفاری

   سلام با این ولتاژ پایین کار نمیکنه و اگر محافظ نبود پاور رو میسوزوند
   حد اقلش همون طور که نوشته شده 200ولت هست

   Amirr

   سلام خسته نباشید میخواستم ۱۰۰ عدد دستگاه s9jبخرم برق سه فاز صنعتی هم دارم میخواستم بدونم با برق سه فاز صنعتی چند تا s9jراه میفته

   Reza

   سلام خسته نباشید خیلی ممنون از مقاله خوبتون
   من یه سئوال داشتم میخواستم ۱۰۰عددs9jبخرم با توجه به اینکه هر ماینر تقریبا نیاز به ۷ آمپر شدت جریان نیاز داره میخواستم بدونم چجوری میشه برقش رو تامین کرد به برق سه فاز صنعتی هم دسترسی دارم

   محمود غفاری

   سلام میبایست ترانس تون رو افزایش بدین که اداره برق باید بیاد و عوض کنه

   محمود غفاری

   سلام بستگی به ترانس تون داره

   اذرنیا

   سلام دوتا دستگاه داریم t17e که برقشون 2915 w
   با برق خونگی که از کنتور سیم مجزا بکشیم مشکلی پیش نمیاد یا باید عمل دیگه ای انجام بدم

   محمود غفاری

   سلام سیم مجزا بگیرین براش مشکلی نیست

   محمد

   سلام آقای غفاری منم میخوام دستگاه ماینر بخرم از کجا باید تهیه کنم لطفا راهنمایی کنید

   محمود غفاری

   سلام در اینترنت خرید ماینر رو جستجو کنید

   مهران

   سلام آيا ميتوان از ژنراتورهاي برق بنزيني براي ماينرها استفاده كرد ممنون