پست برق

آشنایی با پست‌ برق فشار قوی و اجزای تشکیل دهنده آن‌ها

در آموزش های گذشته به تحلیل انواع روش های تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی پرداختیم و انواع نیروگاه ها و انواع خطوط انتقال و روش های توزیع برق پرداخته شده و در این قسمت از آموزش برق در کالنجی می خواهیم مفصل راجع به پست های برق فشار قوی آموزشی را خدمت تان ارائه کنیم.

 

همانطور که می دانید پست برق ا از لحاظ عملکرد ولتاژی به چهار قسمت اصلی تقسیم می‌شوند:

۱ – پست‌های انتقال

وظیفه این پست‌ها ایجاد اتصال بین دو خط مجزا می‌باشد، این عمل زمانی انجام می‌شود که ولتاژ بین دو خط مجزا یک اندازه باشد در این پست‌ها ازمدار شکن‌ها (جدا کننده مدار از شبکه) جهت تعمیر استفاده می‌شود.

۲ – پست‌های جمع کننده

این پست‌ها تقریباً همانند پست‌های توزیع هستند با این تفاوت که، رانش توان برعکس می‌باشد. (یعنی ازطرف توربین‌های بادی به طرف شبکه انتقال می‌باشند).

معمولاً به دلیل شرلیط اقتصادی، سیستم جمع‌آوری در سطوح ولتاژتقریبی حدود ۳۵ کیلوولت عمل خواهد کرد و پس از جمع‌آوری، ولتاژ را تا اندازه ولتاژ انتقال برای متصل کردن به شبکه انتقال افزایش می‌دهد.

این پست‌ها دارای تجهیزاتی همچون دستگاه‌های اندازگیری و اصلاح ضریب توان نیز هستند.

نکته: درحالت خیلی مهم یک پست الکتریکی دارای دستگاه برگرداننده برق

(HV-DC) است.

 

۳ – پست ایستگاه‌های سویچ

در این نوع پست‌ها هیچ گونه ترانسفورماتوری وجود ندارد وفقط در یک سطح ولتاژی مشخص عمل می‌کند.

۴ – پست‌های توزیع

زمانی که ولتاژ از سیستم انتقال به پست توزیع می‌رسد از نظر ایمنی متصل کردن مصرف کننده‌ها به سیستم انتقال اقتصدی نخواهد بود به همین دلیل این پست وظیفه تبدیل ولتاژ برای مصرف کننده (کاهش یا افزایش ولتاژ) را دارد.

ویا در اصطلاح دیگر پست‌های توزیع پست‌هایی هستند، که وظیفه تبدیل کردن ولتاژ به ویژه انتقال ولتاژ برای مصارف صنعتی و مسکونی و روشنایی معابر و خیابان ها را دارند.

در پست‌های توزیع عمل تغییردادن ولتاژ (کاهش یا افزایش) توسط ترانسفور ماتورهای قدرت انجام می‌شود.

پس نتیجه می‌گیریم که در پست‌هایی که از ترانسفورهای افزاینده استفاده می‌شود، در این پست‌ها ولتاژ زیاد شده و جریان در این پست‌ها پایین می‌آید.

و در پست‌هایی که از ترانسفورماتور کاهنده استفاده شده، در این پست‌ها ولتاژ کم می‌شود در نتیجه جریان زیاد می‌شود.

نکته: در پست‌ها برعکس نیروگاه‌ها از ژنراتور استفاده نخواهد شد. ولی ممکن است در کنار یک نیروگاه، یک پست قرار داشته باشد.

 

اجرای تشکیل دهنده یک پست توزیع برق

در یک پست توزیع اجزای تشکیل دهنده آن همچون سوییچ و سیستم های حفاظت و کنترل و به ویژه چند ترانسفورماتور قدرت تشکیل شده است. و دیگر تجهیزاتی که در یک پست می‌توان به آن‌ها نام برد:

نگهدارنده های پایان خط، تابلو های (فشار قوی و ضعیف)، جرقه گیرها، سیستم های کنترل، سیستم‌های زمین، سیستم‌های اندازه گیری، خازن های اصلاح ضریب توان و تنظیم کننده ولتاژ است.

نکته: در پست‌های بزرگ از سیستم جداکننده یا دژنکتور جهت از بین بردن هر گونه جریان اضافی ایجاد شده از اتصال کوتاه یا اضافه بار استفاده می‌شود. در پست‌های کوچکتر از سکسیونرها و فیوزها جهت حفاظت در پست استفاده می‌شود.

 

قسمت‌های گوناگون یک پست برق فشار قوی عبارت‌اند از:

۱- switch yard

۲- ساختمان کنترل (Control Building)

۳- سویچگیر (Switchgear)

۴- ترانسفورماتورهای قدرت (Power Transformer)

۵- ترانسفورماتور تغذیه داخلی (Auxiliary Transformer )

۶ – سیستم‌های جبران کننده بار راکتیو (VAR Compensation Systems )

۷- سیستم حفاظت (Protection System)

۸- سیستم‌های مخابراتی (Telecommunication Systems)

۹- تاسیسات جانبی ساختمانی

۱۰-تاسیسات جانبی الکتریکی

۱۱- ساختمان دیزل ژنراتور (Room Diesel)

۱۲- جاده دسترسی

۱۳-فوندانسیون ها

۱۴- سیستم اطفاء حریق (خاموش کننده‌ها)


Switch yard در پست برق

مکانی است که در آن تجهیزات یا قطعات سیستم فشارقوی درآن بصورت منظم نصب و طراحی می‌شوند.

ساختمان کنترل (Control Building) در پست برق

مکانی است سر پوشیده که در آن کنترل وسایل و تجهیزات پست توسط اپراتور انجام می‌شوند. و این اتاق باید به گونه‌ای باشد که اپراتور تسلط دید کافی به تجهیزات پست یا همان switch yard را داشته باشد. به همین خاطر اتاق کنترل باید پنجره‌های زیادی داشته باشد تا اپراتور به راحتی تجهیرات را ببیند.

 

 

به طور کلی یک ساختمان کنترل از قسمت‌های مختلف زیر تشکیل می‌شود:

 

الف- اتاق فرمان

در این مکان تمام فرمان‌های اصلی و تنظیمات و اندازه گیری‌های ولتاژ و جریان و… توسط اپراتور در پست انجام می‌شود. و همچنین در این اتاق تمام تابلوهای کنترل ولتاژ و تابلوی سنکروسکوپ و تابلوی مجتمع علائم هشدار دهنده و تابلوهای مربوط به ثبت وقایع و حوادث در آن قرار دارند.

 

نکته: معمولاً در پست‌های فشارقوی پیشرفته کنونی از سیستم‌های فرمان از نوع (میکروپروسسوری) استفاده می‌شود و دیگر نیازی به تابلوهای گفته شده بالا نخواهد بود.

ب-  اتاق رله (Relay Room)

در این مکان چندین تابلو رله مختلف وجود دارد. که در آن رله‌ها بصورت اتومات عمل قطع و وصل مدارات را انجام می‌دهند و نیازی نیست که این تابلو در نزدیکی اتاق اپراتور نصب شود و فقط برای انجام ریست کردن توسط اپراتور باید به آن دسترسی داشته باشیم.

 

نکته: دراکثریت پست‌ها فشار قوی اتاق رله‌ها را به همین خاطر در نزدیکی اتاق فرمان قرار می‌دهند. همچنین تجهیزاتی مثل تابلوهای توزیع DC، تابلوهای مربوط به باتری شارژر و تابلوهای توزیع AC نیز در این مکان نصب خواهند شد.

 

پ – اتاق حفاظت

اتاق حفاظت به همراه اتاق کنترل در یک مکان می‌باشند با این تفاوت که دراتاق حفاظت فرمان‌های حفاظتی رله‌ها قرار خواهند داشت.

ت- اتاق باتری (Battery Room)

اتاق باتری مکانی است که در آن باتری‌ها DC جهت تغذیه ولتاژ DC پست‌های فشارقوی در آن قرار دارند که این ولتاژِ DC جهت تأمین تغذیه فرمان‌ها و عملکرد رله‌ها استفاده می‌شود.

ث- اتاق تغذیه AC

در این مکان تابلوهایی  که مربوط به سیستم‌های تغذیه AC هستند وجود دارند و دراین اتاق کابل‌های ارتباطی موظف هستند که تابلوهای موجود دراین اتاق را از طریق کانال‌های بتونی به تجهیزات و دستگاه هایی که درسویچگیر هستند ارتباط دهند.

 

ج-  تاسیسات وابسته جانبی

منظورازاین تاسیسات اتاق‌های هستند که شامل اتاق‌های استراحت و اتاق کنفرانس و نمازخانه و اتاق بایگانی مدارک و آشپزخانه و انبار و دستشویی و… خواهد بود.

 

سویچگیر (Switchgear) در پست برق

به قسمت‌هایی از تجهیزات فشار قوی که عمل ارتباط بین فیدرهای مختلف با باسبار انجام می‌دهند سویچگیر گویند و یابه عبارت دیگر مجموعه ازتجهیزات که عمل ارتباط فیدر ها با شینه ها را در یک سطح ولتاژ مشخص انجام می‌دهند سویچگیر گویند.

 

قسمت‌های مختلف سویچگیر عبارت‌اند از:

 

کلیدهای قدرت یا بریکرها (Circuit Breaker)

یکی از مهم‌ترین قسمت سیستم‌های انتقال و توزیع انرژی الکتریکی، کلیدهای قدرت و یا بریکرها می‌باشند که به منظور انجام قطع و وصل خطـوط ترانسفورماتورها و ژنراتورها و سایر تجهیزات فشار قوی به کار می‌رود.

مشخصات اصلی یک بریکر

الف) ولتاژ نامی بریکر ها

ب) قدرت قطع اتصال کوتاه در ولتاژ سه فاز و تک فاز در بریکر

ج) جریان نامی بریکر ها

د) نوع مکانیزم فرمان بریکر ها

هـ) نوع مکانیزم خاموش کننده آرک بریکر

و) جریان ترمیک و جریان دینامیـک قابل تحمل در بریکر ها

 

سکسیونرها یا کلید جداکننده (Disconnect Switch) در پست برق

یکی از دستگاه‌های مهم در پست‌های برق فشار قوی سکسیونر ها یا کلیدهای جدا کننده هستند که کار

اصلی سکسیونرها در پست‌های برق فشار قوی جدا کردن قسمت‌های مختلفی از دستگاه‌ها می‌باشند.

نکته: برروی سکسیونرها که در حالت بارگذاری هستند نمی‌توان عملی انجام داد چرا که قابلیت قطع و وصل در زیر بار را نخواهد داشت و موجب خسارات‌های جدی به خود سکسیونر وحتی دیگر تجهیزات ویا دستگاه‌های پست می‌شود.

 

انواع مختلف سکسیونر درصنعت:

سکسیونرهای (تیغه‌ای و یا اره‌ای)

سکسیونرهای (کشویی)

سکسیونرهای (دورانی )

سکسیونرهای (قیچی ویا پانتوگراف)

سکسیونرها با قطع زیر بار

 

سکسیونرهای (تیغه‌ای یا اره‌ای) :

از این نوع سکسیونرها درپست‌هایی که ولتاژ آنها کم تر از ۳۰ کیلو ولت است استفاده می‌شوند. و از نوع این سکسیونرها برای قطع و وصل ولتاژاستفاده می‌شود زیرا به دلیل داشتن حفاظت مطمئن در زمان کارایی مورد استفاده قرارمی‌گیرند.

تیغه‌های این سکسیونرها می توانند از نوع ساده به دوبل و از نوع تسمه‌ای به پروفیلی و میله‌ای به لوله‌ای تغییر یابد.

نکته: نوع اهرمی این سکسیونرها در پست‌های فشار قوی و پست‌های فوق فشار قوی کاربرد زیادی دارند. این سکسیونرهابه دلیل شرایط محیطی و جوی نامناسب بایستی به شکلی نصب شوند که در اثر نیروهای وارد شده توسط برف یا باد و کولاک به راحتی وصل نگردند.

 

 

سکسیونرهای کشویی :

از این نوع سکسیونرها در زمان های استفاده می‌کنیم که عمق تابلومان بسیار کم باشند.

اغلب مواقع این نوع سکسیونرها به صورت میله‌ای در جهت ایستاده قطع و وصل کردن را انجام می‌دهند و بیشتر در فشارهای متوسط کاربرد دارند.

 

سکسیونرهای دورانی: 

معمولاً از این نوع سکسیونرها در پست‌های که ولتاژ بالایی (۶۰ الی ۱۱۰) کیلو ولت دارند استفاده می‌شوند.

کارایی این سکسیونرها به طوری است که دو بازو آن در یک پل که جهت چرخش آن‌ها ۹۰ درجه برعکس همدیگر می‌باشند عمل می‌کنند. واین نوع سکسیونر ها درشرایط محیطی نا مناسب مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد.

 

سکسیونرهای قیچی‌ای یا پانتوگراف:

اغلب ازاین نوع سکسیونرها در شبکه‌های فوق فشارقوی کاربرد دارند و به لحاظ آنکه هر قطب آن روی یک پایه سوار است، پس از نظر جایگیری در پست اندازه کمتری گرفته می‌شود ومعمولا از این نوع سکسیونرها در زیر خط پست فشار قوی نصب می‌گردد.

 

سکسیونرها با قطع زیر بار :

این نوع سکسیونرها اغلب به دلیل جلوگیری از حجم زیاد در پست و جلوگیری از مانور اپراتور و به ویژه برای جلوگیری از تنش بین سکسیونرها و دژنکتور طوری ساخته می‌شوند که برای قطع و وصل کردن فیدرهای تغذیه و یا راه اندازی موتورهای فشار قوی و وصل آن‌ها حدود (۲/۵ الی ۱۰) برابر قدرت قطع آن‌هاست. که جریان قطع در این سکسیونرها بین (۲ الی ۲/۵) برابر جریان نامی خواهد بود.

نکته: این نوع کلیدها محفظه قطع ضعیفی دارند که از نوع هوایی هستند.

 

ترانس‌های اندازه گیری ولتاژ (PT):

ترانسفورماتورهایی که برای اندازه گیری ولتاژ به کار می‌روند (PT) یا ترانس اندازه گیری نام دارند.

 

ترانس‌های اندازه گیری جریان (CT):

ترانسفورماتورهایی که برای اندازه گیری جریان به کار می‌روند ترانسفورماتور جریان CT)) یا ترانس‌های اندازه گیری جریان می‌نامند.

برق گیر (Lighting Arrester)

به میله‌های فلزی گفته می‌شود که در بالاترین نقطه از ساختمانها و یا در پستهای فشار قوی نصب می‌شوند تا با برخورد و اتصال صاعقه با این میله‌ها از برخورد مستقیم صاعقه با تجهیزات و وسایل و دستگاه‌ها جلوگیری شود.

موج گیر:

همانطور که می دانید دراکثر خطوط انتقال نیرو به منظور انتقال سیگنال‌های گوناگون نظیر سیگنال اندازه گیری در جهت ارسال و دریافت فرمان‌ها از پستهای دیگر نیز استفاده می‌شوند.

و جهت پیشگیری از، به هم خوردن این سیگنال‌ها که معمولاً دارای فرکانس بالا می‌باشند. و همچنین به منظور پیشگیری از انتقال سیگنال به قسمتهای مختلف دیگر و به ویژه امکان ایجاد عملکرد صحیح از موج گیر استفاده می‌شود.

 

 

شینه بندی‌های پست (Busbar):

منظور از شینه بندی در یک پست همان هادی‌هایی هستند که بوسیلهٔ شاخه‌های متعدد به منابع تولید و مراکز مصرف اتصال می‌یابند.

 

جبران کننده‌های بار راکتیو:

درادامه توضیح می‌دهیم.

 

فوندانسیون:

درادامه توضیح می‌دهیم

 

مقره های نگهدارنده:

ازمقره های نگهدارنده فشار قوی به منظور عایق بندی (بین کابل‌ها وستون های برق) واینکه ارتباط مکانیکی بین قسمت‌های مختلف یک شبکه، که ولتاژمتفاوتی دارد به کارمی رود.

 

مقره های فشار قوی به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

الف – مقره های فشار قوی خطوط هوایی (آویز)

ب – مقره های فشار قوی عبوری

پ – مقره های فشار قوی نگهدارنده (اتکائی)

 

نکته: مقدارسویچگیرهای یک پست فشار قوی به سطوح ولتاژ آن وابسته است. به این معنی است که در پست‌های فشار قوی با توان (۲۳۰/۶۳) کیلو ولت دو سویچگیر (۲۳۰, ۶۳) وجود دارد.

 

ترانسفورماتورهای قدرت (Power Transformer) در پست برق

ترانسفورماتورهای قدرت عمل تبدیل کردن انرژی الکتریکی را از یک سطح ولتاژ به سطح دیگر ولتاژ را انجام می‌دهند. دستگاه اصلی تبدیل کننده ولتاژ در پست‌ها، ترانسفورماتورهای قدرت می‌باشند که ارتباط دهنده بین سویچگیرها با سطح ولتاژهای مختلف می‌باشند.

پس باید در نظر داشت که برای طراحی موقعیت فیزیکی تجهیزات یک سویچگیر باید مکان مناسبی برای نصب ترانسفورماتورهای قدرت انتخاب شود.

 

 

ترانسفورماتور تغذیه داخلی (Auxiliary Transformer ) در پست برق

از ترانسفورماتورتغذیه داخلی برای تغذیه مصارف داخلی پست استفاده می‌شود. که تغذیه این پست‌ها از شبکه کناری پست و یا ازطرف ترانس فشار ضعیف، اصلی انجام می‌شود.

ازترانسفورماتورهای تغذیه داخلی در پست‌های برق فشار قوی برای تغذیه مصارف زیر استفاده می‌شود:

۱- تغذیه موتور تپ چنجر پست

۲ – تغذیه بریکرها پست

۳ – تغذیه فن و سیستم خنک کننده در پست

۴ – شارژ باتری‌های پست

۴- مصارف روشنایی در پست

۵ – تهویه‌های پست

 

اغلب ترانسفورماتورهای تغذیه داخلی به صورت یک سیم پیچ در ترانسفورماتور زمین ترکیب شده و به این منظور ترانسفورماتور زمین و تغذیه داخلی به صورت تکی ساخته می‌شوند.

که به این منظوراز یک ترانسفورماتور جهت ترانس زمین و تغذیه داخلی ساخته شده و در کنار ترانسفورماتور قدرت نصب و راه اندازی می‌شود. درغیراین صورت ترانسفورماتورهای زمین و تغذیه داخلی هر کدام به طور مجزا طراحی شده و در کنار ترانسفورماتور قدرت نصب طراحی می‌شوند.

 

 

سیستم‌های جبران کننده بار راکتیو (VAR Compensation Systems ) در پست برق

برای اصلاح ضریب قدرت و کنترل ولتاژ از سیستمهای جبران کننده توان راکتیو که شامل سلف و خازن هستند استفاده شده.

 

انواع سیستم‌های جبران کننده توان راکتیو:

الف- راکتورهای موازی ثابت (قابل قطع و وصل، غیر قابل قطع و وصل)

ب- خازن‌های موازی یا سری ثابت (قابل قطع و وصل، غیر قابل قطع و وصل)

ج- جبران سازهای سنکرون

د- جبران سازهای کنترل شده با ادوات الکترونیک قدرت (راکتور کنترل شده به وسیله تریستور، خازن‌های قابل قطع و وصل به وسیله تریستور، سیستم‌های ترکیبی شامل راکتور و خازن)

 

سیستم حفاظت (Protection System) در پست برق

سیستم حفاظت ازصاعقه ارتباط بین پایه فلزی وسیمهای مخصوص که بر فراز بالاترین نقاط آنها انجام می شود نصب می‌شود.

همچنین شبکه زمین (ارت) به منظور زمین کردن نقاط نوترال (نقاط صفر) دستگاه‌ها و بدنه فلزی تجهیزات و وسایل و ایجاد ایمنی پرسنل، از چاه‌های مخصوص در پستهای توزیع و شبکه زمین در پستهای فشار قوی جهت حفاظت استفاده می‌شود.

 

سیستم‌های مخابراتی (Telecommunication Systems)در پست برق

با استفاده از این سیستم‌ها می‌توانیم سیگنال‌های مخابراتی را به منظور کنترل از راه دور

و یا حفاظت از راه دور به نقاط دیگر شبکه بفرستیم و یا حتی سیگنال‌های دیگری را دریافت کنیم.

 

 

انواع سیستم‌های مخابراتی به شرح زیر می‌باشد:

 

الف – سیستم مخابراتی – ماکروویو (Microwave Radio Multi Channel Telephone System):

با استفاده از این سیستم می‌توان انتقال اطلاعات را برای کنترل از راه دور انجام داد و علاوه بر این می‌توان سیگنال‌های لازم را برای حفاظت تجهیزات و وسایل ارسال یا دریافت کرد. و حتی می‌توان با این سیستم مکالمات تلفنی را با دیگر مراکز کنترلی انجام داد.

 

ب – سیستم‌های مخابراتی –PLC -Power Line Carrie:

با استفاده از این سیستم می‌توان سیگنال‌های مخابراتی را برای انجام مکالمات و یا حفاظت از راه دور ارسال کرد. که این سیگنال‌ها بر روی خطوط فشار قوی از طریق مدولاسیون دامنه ارسال و یا حتی دریافت می‌شوند.

 

پ – سیستم‌های مخابراتی – رادیو تلفنی VHF:

معمولاً از این سیستم‌ها برای انجام تعمیرات خطوط انتقال فشارقوی و همچنین اخذ اطلاعات محیطی استفاده می‌شوند.

 

ت – سیستم‌های مخابراتی – انتقال با فیبر نوری:

با استفاده از رشته‌های فیبر نوری امکان ارسال اطلاعات با ظرفیت و قابلیت اعتماد بالا ایجاد می‌شود. زیرا با زیاد شدن حجم اطلاعات مخابراتی در شبکه‌ها، کاربردهای سیستم‌های انتقال اطلاعات با استفاده از فیبر نوری بسیارافزایش یافته است.

 

ث – سیستم‌های مخابراتی – با سیم:

از این سیستم برای ارتباط بین دوتا پست نزدیک به هم استفاده می‌شوند. امروزه کاربرد این سیستم خیلی کم شده است ویا اصلااستفاده نمی‌شود.

 

ج – سیستم‌های مخابراتی – خبردهی (Paging System):

از این سیستم‌ها به منظورخبردهی بین افراد پرسنل داخل پست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

چ – سیستم‌های مخابراتی- کابل (Cable System):

همانطور که اشاره شد در پست‌های فشار قوی به منظور کنترل و اندازه گیری و حفاظت تجهیزات مختلف نیاز به ارسال مقادیر اندازه گیری شده به صورت اتوماتیک یا غیر اتوماتیک می‌باشد که ارسال این مقادیر توسط کابل انجام می‌گیرد.

 

 

تاسیسات جانبی ساختمانی

تاسیساتی هستند که شامل اتاق نگهبانی، پارکینگ، انبار اتاق دیزل ساختمانهای مسکونی و …می‌باشند که این تاسیسات به نوع پست برای طراحی آنها بستگی دارد.

تاسیسات جانبی الکتریکی

منظور از تاسیسات الکتریکی در پست‌ها سیستم روشنایی محوطه، سیستم حفاظتی رعد و برق، سیستم زمین، سیستم تغذیه داخلی می‌باشد.

 

ساختمان دیزل ژنراتور (Room Diesel)

مکانی است که جهت تولید برق AC هنگام قطع برق پست و قطع ترانس داخلی از آن استفاده می‌شود. معمولاً این ساختمان در پست‌های بزرگ طراحی می‌شوند ودر فاصله دورترنسبت به اتاق کنترل قرارمی گیرند زیرا دارای سرو صدای زیادی می‌باشند.

 

جاده دسترسی

منظور از جاده دسترسی این است که در مواقع اضطراری به منظوردسترسی وسایل موتوری و غیرموتوری به تجهیزات فشار قوی و به خصوص تجهیزات سنگین مانند ترانسفورماتورهای قدرت، به طور مناسبی طراحی و در نظر گرفته می‌شوند؛ تا جابجایی و یا تعمیرات دستگاه‌ها در محل امکان پذیر باشد.

 

فوندانسیون ها

تجهیزات پست‌های معمولی، معمولاً ازطریق پایه‌های نگهدارنده روی فوندانسیون ها نصب می‌شوند. ولی تجهیزات گازی برخلاف تجهیزات پست‌های معمولی، معمولاً مستقیماً روی فوندانسیون ها قابل نصب می‌باشند. پس با این نتیجه قبل ازنصب تجهیزات پست‌ها باید فوندانسیون های مخصوص به آنها آماده و طراحی شود و پایه‌های مورد نظر برای تجهیزات معمولی روی آنها نصب گردد تا بتوان تجهیزات اصلی را نصب کرد.

یا برای نصب  تجهیزات سنگین بیرونی پست‌ها اعم از تجهیزات فشار قوی، کیوسک‌ها، سیستم‌های حفاظتی، پایه‌های روشنایی و… روی فوندانسیون هایی که به طور مناسبی طراحی و ایجاد گردیده‌اند نصب گردند.

نکته: معمولا در اکثر فوندانسیون ها که از نوع مسلح با آرماتور بوده معمولا از سطح تمام شده پست در هر قسمت در حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر بالاتر می‌گیرند.

 

سیستم اطفاء حریق (خاموش کننده‌ها)

در پست‌های فشار قوی وسایل و تجهیزاتی از قبیل ترانسفورماتورهای قدرت و … وجود دارند که دارای روغن بوده و حرارت زا می‌باشند و احتمال آتش سوزی در آن‌ها وجود دارد پس لازم است دراین پست‌ها سیستم‌های طراحی شود تا در بروز آتش سوزی بتوان آن را خاموش ویا از بروز آتش جلوگیری کرد.

 

این سیستم‌ها بسته به نوع طراحی پست دو نوع می‌باشند:

الف: سیستم‌های اطفاءحریق اتوماتیک

ب: سیستم‌های اطفاءحریق غیر اتوماتیک

 

معمولاً از این سیستم‌ها به منظور کنترل از آتش و پیشگیری از گسترش آتش سوزی و جلوگیری از آسیب دیدن به دستگاه‌های دیگر پست استفاده می‌شوند. که این سیستم‌ها شامل سیستم اطفاء حریق دستی، سیستم اتوماتیک، سیستم آبی و سیستم استفاده از گاز هالوژن برای پست‌های زیر زمینی می‌باشند.

دسته بندی پست‌های فشار قوی

۱ – پست‌های فشار قوی بسیارمهم:

این پست‌ها بیشتر در نیروگاه های که ظرفیت بالادارند، وصنایع ذوب آهن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این پست‌ها قطع برق حتی به صورت موقتی باعث خرابی‌های همچون: قطع شدن برق سراسری وقطع شدن برق منطقه‌ای می‌شود.

۲ – پست‌های فشار قوی مهم:

در این پست‌ها قطع برق بصورت موقتی هیچ مشکلی نداردو اگر قطع برق مدت زیادی طول بکشد باعث خرابی در برخی از مناطق صنعتی و کشاورزی و … می‌شود.

۳ – پست‌های معمولی:

در این پست‌ها قطع برق به مدت طولانی (چند ساعت) هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد. مانند پست‌های که مصرف خانگی دارند.

 

 

 

راستی!!!

اپلیکیشن اندروید کالنجی رو دانلود کنین و از جدید ترین آموزش های رایگان و تخفیف های ویژه محصولات مطلع خواهید شد. 🙂

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

حسین رباطی

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   فرزاد

   عالی بود ممنون از وقتی که گذاشتین

   محمود غفاری

   خواهش میکنم دوست عزیز