کالنجی - آموزش نوین برق

عیب یابی آیفون صوتی + PDF

عیب یابی آیفون صوتی

آیفون های صوتی از آیفون هایی است که امروزه کمتر نصب میشود ولی چون در مکان های مختلفی از قبل نصب شده ممکن است با مشکلات و عیب هایی در هنگام کارکرد روبرو شود و از این رو یک برق کار نیاز است به  عیب یابی آیفون صوتی مسلط شود.

در آموزش های گذشته در رابطه با نحوه نصب آیفون صوتی یک مقاله را خدمت تان ارئه کردیم و در این مقاله قصد داریم با هم عیب یابی آیفون صوتی را یاد بگیریم.

برای دسترسی به درب واحد های مسکونی و یا هر فضای ساختمانی دیگر، مادامیکه بتوان امکانی همچون باز کردن درب از راه دور را حاصل آورد، انواع آیفون صوتی و یا تصویری را ابداع کرده اند. آیفون صوتی از ساده ترین ایده ها برای داشتن یک شرایط اطلاعاتی ساده در ساختمان ها می باشد. لذا مقوله عیب یابی آیفون صوتی به موارد بسیار رایج در سطح تعمیرات ساختمانی تبدیل شده است. در این مقاله می خواهیم تا در نگاهی ساده اما کامل عیب ها در آیفون صوتی را در کنار چگونگی مسیر عیب یابی آیفون صوتی مطرح کنیم.

اهمیت تسلط بر سیم بندی در عیب یابی آیفون صوتی

تسلط کامل بر سیم بندی آیفون صوتی اصلی ترین گام در تسلط بر عیب یابی آیفون صوتی می باشد. چرا که عمده خرابی ها در آیفون صوتی و حتی تصویری همراه با اتفاقی در سیم بندی ایجاد خواهد شد. برای این منظور می توانید همراه با درس نامه هایی مانند عیب یابی آیفون صوتی باشید؛ اما نکته در تفاوت اندک سیم بندی ها همراه با برند های مختلف می باشد. البته بسته به تعداد واحد و یا مدل ساخت از انواع قدیمی تا محصولات جدید لاجرم با اسلوب های گوناگون از سیم بندی آیفون صوتی مواجه هستیم.

قاعده کلی در سیم بندی آیفون صوتی

سیم بندی در آیفون صوتی شامل دو رشته از سیم ها می شود. یک رشته شامل ۶ عدد سیم که مابین پنل جلو درب واحد تا گوشی نصب شده در داخل واحد کشیده شده است، در کنار یک رشته شامل ۴ عدد سیم که از محل ترانس تا پنل دو درب ساختمان کشیده خواهد شد. در این بین اتصالی برای تامین برق ترانس از برق ساختمان نیاز است و برای باز کردن درب نیز یک جفت سیم از کنار پنل تا محل قفل درب بنا کشیده خواهد شد.

اگر بر سیم بندی اشراف کامل داشته باشید، به راحتی می توانید همراه با عیب یابی آیفون صوتی متوجه ایراد کار در هر کدام از رشته ها بشوید؛ اما قبل از آنکه بخواهید مانند یک حرفه ای دست در سیم بندی آیفون صوتی ببرید، لازم است تا از علت وجود هر کدام از این سیم ها نیز آگاهی لازم را کسب کنید.

آشنایی با سیم ها در عیب یابی آیفون صوتی

در سیم کشی پنل تا گوشی در آیفون صوتی ۶ رشته سیم حضور دارند که تقریبا درک صحیح آنها قسمت عمده در عیب یابی آیفون صوتی می باشد.  در این بین چندان فرقی نمی کند که عیب یابی آیفون صوتی الکترو آلا را پیش رو دارید و یا اینکه قصد عیب یابی آیفون صوتی تابا را کرده اید و یا با آیفون صوتی تابان که نمونه متداولی در سطح کشور است مواجه هستید. این شش رشته سیم به ترتیب با نام لاتین A , B , C , D , E , F معرفی می شوند؛ اما هر کدام از این شش رشته سیم چه وظایفی در آیفون صوتی دارند.

 • رشته سیم A: همراه با این رشته سیم، صدا از جانب گوشی داخل واحد به سمت پنل پای درب هدایت می شود. در مواردی مانند قطع صدای آیفون صوتی این رشته سیم یکی از ملاک ها در عیب یابی آیفون صوتی است.
 • رشته سیم B: همراه با این رشته سیم، صدا از خارج ساختمان همراه با پنل به سمت داخل ساختمان یعنی گوشی هدایت خواهد شد. باز هم می توان در عیب هایی مانند قطع صدای آیفون صوتی سلامت این رشته سیم را چک کرد.
 • رشته سیم C: منفی در آیفون صوتی همراه با رشته سیم C از طریق پنل برای گوشی تامین خواهد شد. در عیب یابی آیفون صوتی سلامت این رشته سیم اهیمت بالایی دارد. از ضعیف بودن صدای آیفون صوتی تا قطع صدای آیفون صوتی و حتی زنگ نخوردن را می توان در عدم اتصال کامل این رشته سیم جستجو کرد.
 • رشته سیم D: برای زنگ واحد این رشته سیم را تعریف کرده اند. در تعداد بیشتر از یک واحد ساختمانی لازم است تا به ازای هر واحد یک رشته سیم زنگ کشیده شود. در علت زنگ نخوردن آیفون صوتی تامر و یا تابا و شاید هر برند دیگری لازم است در گام اول، سلامت این رشته سیم را چک کنید.
 • رشته سیم E: این رشته سیم با هدف تامین سطح ولتاژ ۱۲ ولت در نظر گرفته شده است. در عیب یابی آیفون صوتی هر گاه به هر دلیلی متوجه قطعی برق و یا عدم کارکرد کلی آیفون بودید، لازم است تا خط تغذیه مابین پنل تا گوشی مورد بازبینی قرار گیرد.
 • رشته سیم F: با تمام این تفاصیل لازم است تا به ترتیبی شرایط باز کردن درب از راه دور را فراهم آوریم. این اقدام از طریق این رشته سیم حاصل می شود. قاعدتا این رشته سیم متوجه عیب در عدم باز شدن درب می باشد.

قاعده سیم بندی در آیفون صوتی

حال که با چرایی حضور رشته سیم ها در آیفون صوتی و ارتباط آنها با نحوه عیب یابی آیفون صوتی آشنا شدیم، وقت آن است که وارد قاعده کلی در سیم بندی آیفون صوتی بشویم.

در این بین برخی از پیچ ها در میان تمام گوشی واحد ها و همچنین پنل پای درب مشترک هستند. مانند پیچ های A , B , C که مستقیما از پنل تا گوشی ها در داخل واحد ها به شکلی موازی گونه و کاملا مشترک متصل خواهند شد. اتصال سیم زنگ که متوجه سیم شماره D است نیز با توجه به تعداد واحد ها متغیر می شود و آنها را می توانید به صورت شماره بندی هایی مانند D1، D2، و… داشته باشید.

در این حالت می توانید دورنمای کاملی از نحوه سیم بندی در هر آیفون صوتی در نظر بگیرید. بسته به نوع عیب می توان درک کاملی از عیب یابی آیفون صوتی مطرح کرد. مثلا قطع صدای آیفون صوتی می تواند از عدم سلامت سیم های مربوطه باشد و یا اینکه در زنگ نخوردن آیفون صوتی گویا، تابا و… متوجه چه سیمی باشیم.

گاها پیش می آید که برخی همراه با درک سیم بندی آیفون صوتی مثلا مدل تابا اقدام به عیب یابی آیفون تصویری تابا می کنند. اگر چه می توان به نوعی عیب یابی آیفون تصویری تابا و یا هر برند دیگری را با نگرش یکسانی از آیفون ها همراه با مدل های صوتی و اندکی تجربه انجام داد؛ اما بهتر است که هرگز مسیر عیب یابی آیفون صوتی را با مدل های تصویری به صورت یکجا در نظر نگیریم. حال می خواهیم تا شما را با برخی از جریانات متداول در عیب یابی آیفون صوتی آشنا سازیم.

عیب های رایج در آیفون صوتی

قطع صدا در آیفون صوتی

وقتی با عیبی مانند قطع صدا در آیفون صوتی مواجه می شوید، منطقی است که کانون توجه خود را در پنل و گوشی فاقد صدا بگذارید. در چنین مواردی همراه با عیب یابی آیفون صوتی لازم است تا موارد متعددی را در نظر بگیرید؛ اما در یک دسته بندی کلی این عیب را می توان در سه گونه قرار داد. اینکه صدا در بیرون از ساختمان شنیده نشود. در این حالت احتمالا در بلندگوی گوشی مشکلی ایجاد شده است. غالبا گوشی ها در واحد های ساختمان مستعد ضربه هستند. این ضربات گاها باعث اتصالی و یا شل شدن اتصالات و گاها خرابی قطعات بلندگو در گوشی ها می شود.

در سمت دیگر ماجرا برای قطع صدا در آیفون صوتی امکان دارد که صدا را در بیرون ساختمان داشته باشیم؛ اما از بیرون ساختمان صدایی به داخل بنا نیاید. این عیب می تواند ناشی از عدم کارکرد صحیح بلندگوی پنل آیفون صوتی باشد. به هر حال این پنل در فضای بیرون ساختمان در مقابل انواع شرایط سخت جوی مانند تابش نور خورشید تا باد و باران قرار دارد. از این رو منطقی است تا پس از گذشت مدتی هر چند طولانی دچار خرابی در قطعات داخل خود باشد.

اما اگر در صورت مواجه با سلامت کامل در بلندگوی گوشی و یا پنل به هر ترتیبی صدای واحد را در پنل پای درب نداشتید با احتمال بالا سیم مسیر A قطع شده است. این قطعی یا بر اثر قطعی سیم است و یا آنکه پیچ اتصال در ترمینال نمره A شل شده است. به هر ترتیب این عیب را در اتصال مذکور دنبال کنید. عکس این ماجرا نیز یکی از عمده اتفاقات در عیب یابی آیفون صوتی است. زمانیکه صدای پنل پای درب را در گوشی واحد های ساختمانی با وجود سلامت گوشی و پنل نداریم. برای رفع این عیب لازم است تا مسیر اتصال ترمینال B را دنبال کنیم. قطع شدن اتصال در این ترمینال صدای پنل را از مسیر آیفون حذف می کند.

ضعیف بودن صدای آیفون صوتی

در عیب یابی آیفون صوتی گاها با ایجاد نویز در صدا و یا در مواردی با ضعیف بودن صدای آیفون صوتی مواجه می شویم. در این عیب قاعدتا از سلامت تمام سیم ها و اتصالات آیفون صوتی مربوط به انتقال صدا اطمینان داریم. چرا که به هر حال صدا را هر چند ضعیف شده و یا همراه با نویز داریم. برای بررسی این نوع از عیب یابی آیفون صوتی در گام اول لازم است تا نوع نویز و یا جهت ضعیف بودن آیفون صوتی را چک کنید. اگر صدا آمده از بیرون ساختمان ضعیف و یا نویزدار شده است، مشکل می تواند از بلندگو و یا برد الکتریکی گوشی داخل بنا باشد. در سمت دیگر ماجرا اگر ضعیف بودن صدای آیفون صوتی را در پای پنل داشتید، لازم است تا متوجه عیبی در بلندگو و یا عیب برد الکتریکی آن باشید. به هر صورت مواردی مانند ضعیف بودن صدای آیفون، ایجاد نویز و یا سوت کشیدن صدا در هر دو سمت گوشی و پنل، عیبی همراه با قطعات داخل گوشی و پنل می باشد.

خرابی در قسمت درب بازکن آیفون صوتی

از دیگر مشکلات رایج در عیب یابی آیفون صوتی متوجه درب باز کن آن است. وقتی که همه چیز سالم به نظر می رسد؛ اما درب ساختمان توسط آیفون باز نمی شود. این مشکل در عیب یابی آیفون صوتی را باید در قفل درب و یا اتصالات مربوطه دنبال کنید. بهتر است در گام اول متوجه قفل درب باشید. ممکن است زنجیر شل و یا پاره شده باشد. البته در انواع قفل های برقی دیگر خبری از زنجیر نیست. در این حالت نیاز است تا از حضور برق در پای قفل اطمینان حاصل کنید. در نهایت این عیب می تواند ناشی از قطع بوبین و یا اتصالات درون قفل باشد.

اما اگر با وجود سلامت در قفل درب های مکانیکی و یا الکتریکی باز هم درب بنا باز نمی شود، لازم است تا مشکل را در جایی خارج از پای درب بنا دنبال کنید. مثلا سیم مربوط به درب باز کن که از سمت گوشی تا پنل کشیده شده است و یا آنکه اتصال لازم از سمت پنل به سمت درب بنا برقرار نمی شود.

آیفون صوتی زنگ نمی خورد

زنگ نخوردن آیفون صوتی تقریبا رایج ترین مورد همراه با عیب یابی آیفون صوتی می باشد. این عیب می تواند متوجه سه عامل اصلی شود. سیم کشی، بلندگو و یا برد آیفون در این اتفاق تاثیرگذار هستند. پس باید به ترتیبی گام به گام هر یک از این سه دلیل را بررسی نمود تا رفع عیب حاصل شود.

در قدم اول لازم است تا سلامت سیم کشی را بررسی کنیم. از نبود برق تغذیه تا مشکل در اتصالات مربوطه میان پنل تا گوشی می تواند باعث این عیب باشد. در گام بعدی بعد از آنکه از سلامت سیم کشی ها اطمینان حاصل کردید، بهتر است سراغ بلندگو ها بروید. غالبا سوختن بلندگو دلیل این عیب می شود. در این صورت با تعویض ساده بلندگو می توان عیب حاصل شده را مرتفع نمود؛ اما اگر از سلامت بلندگو هم اطمینان حاصل کردید، دیگر دلیلی نمی ماند جز اینکه عیب جایی از برد آیفون صوتی را درگیر خود کرده است.

اگر مجموعه آیفون از کار افتاد، یعنی نه صدایی در گوشی وجود دارد و نه صدایی در پنل شنیده نمی شود و همچنین زنگ نیز نداریم، در واقع تنها ایراد محتمل می تواند در نبود برق باشد. به هر حال در عیب یابی آیفون صوتی وقتی کل سیستم از کار می افتد، این یعنی آنکه در سیستم برقی وجود ندارد. این عیب از اشکال در منبع تغذیه تا اتصال در ترمینال مثبت و منفی ایجاد خواهد شد. لذا ضرورت دارد تا عیب یابی آیفون صوتی را متوجه اتصالات تغذیه کنید. اگر درب واحد همچنان برق دارد، قطعا منبع تغذیه سالم است و لازم است تا شما در جستجوی عیب همراه با اتصالات مثبت و منفی در پنل و یا گوشی واحد ها باشید.

ایراد ها در عیب یابی آیفون صوتی

دیگر ایراد ها در عیب یابی آیفون صوتی مانند مشکل در پلاتین گوشی تا خرابی در تجهیزات الکترونیکی آیفون از جمله عیب های کمتر محتمل می باشند؛ اما دلیلی وجود ندارد که هرگز اتفاق نیافتند. لذا منطقی است تا در ابتدای کار از وجود و یا عدم وجود عیب های متداول اطمینان حاصل کنید تا در صورت صحت تمامی سیستم راهی عیب های کمتر محتمل دستگاه شوید.

دانلود مقاله pdf

دیدگاه‌ها (235)

*
*

  ممدم کاربر مهمان ۳ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ

  خیلی عالی
  گره از کار ما که وا شد ، ممنون

  امیر کاربر مهمان ۲ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ

  سلام وخسته نباشید از اطلاعات مفیدتون بسیار ممنونم اگه امکان داره لطف کنید بگید دلیل سوختن فیوز داخل پنل جلوی درب چیه وقتی بجای فیوز سیم میندازم دیگه درب بازکن عمل نمیکنه ضمنا صدای جلوی درب هم نداریم .باتشکر

   محمود غفاری مدیر کل ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ

   سلام در قسمتی از سیستم آیفون اتصالی وجود داره که باید توسط یک تعمیرکار آیفون عیب یابی بشه تا مشکل حل بشه

    Ho3ein.najafi کاربر مهمان ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ

    سلام خداقوت
    من یه ایفون الکتروپیک صوتی دارم که صدا از پنل به گوشی نمیره میکروفون تست کردم سالمه ممنون میشم راهنمایی کنید

  علی غفاری کاربر مهمان ۱ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ

  سلام وقت بخیر جناب مهندس، علت ضعیف شدن و سپس قطع صدای رفت و برگشت بعد از هر بار بارندگی از بیرون به داخل در آیفون تصویری الکتروپیک از پنل هستش یا بلندگو و دهنی جلوی در؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ

   سلام علت مشخص هست آب به پنل دم در نفوذ میکنه و باعث این اتفاق میشه که با نصب کردن باران گیر روی پنل دم در مشکلتون حل میشه

  علی اصغر خضری کاربر مهمان ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام روزتون بخیر علت یکسره شدن صدای زنگ پنل داخل واحد مدل تابا صوتی (سپهر tl660) ممنونم.

   محمود غفاری مدیر کل ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ

   سلام به احتمال زیاد شستی پنل دم در مشکل داره و باید سرویس یا تعویض بشه

  کیخسرو کاربر مهمان ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام و تشکر از مطالب مفید شما,ما یه آیفون صوتی مدل تابا داریم که در باز کنش خراب شد حالا اومدیم اونو درست کنیم یه دفعه زنگشم قطع شد,حالا تمام قطعاتش سالمه ولی زنگ نمیزنه و همچنان درو باز نمیکنه ولی صدا رو خیلی خوب از داخل به بیرون و بالعکس رد و بدل میکنه,مشکل کجاست?

   محمود غفاری مدیر کل ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام ایفون تابای 4 سیم هست یا شش سیم؟

  یعقوب فهمی کاربر مهمان ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام و خسته نباشی خدمت شما عزیزان
  ایفون صوتی منزل ما سه طبقه هستش چند روزی هستش که صدا از داخل به بیرون خیلی خوب میاد ولی از بیرون به داخل همراه صدای فش یا نویز یا ترررررر حالا اسم درستش رو نمیدونم باید ببخشید. لازم به ذکر هستش که هر سه طبقه همینجوره. لطفا راهنمایی فرمایید.
  با تشکر

   محمود غفاری مدیر کل ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام
   دو رشته سیم اول و دوم مربوط به رفت و برگشت صدا هست که میبایست بررسی کنید

    روح الله محمدی کاربر مهمان ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

    سلام وقت بخیر.گوشی ایفن صوتی ما تابا هستش وهمه سیستمش مشکلی نداره فقط وقتی زنگ میزنن درو باز میکنیم گوشی رو میزنیم زنگش یسره میشه.مشکلش چیه؟

     محمود غفاری مدیر کل ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ

     سلام دلایل مختلفی داره و چندتا دلیل اصلیش اینه که یا شستی دربازکن روی مانیتور مشکل داره یا کلید سلکتوری پشت دهنی مشکل داره یا سیم فنری تون مشکل داره این موارد را بررسی کنید

  حسین کاربر مهمان ۵ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام من یک آیفون دو طبقه ی گویا صوتی دارم. همه ی سیم کشی ها رو مطمعنم درست وصل کردم. یه اتفاق جالب که میفتا اینه که طبقه بالا همه اش درسته اما هنگامی که طبقه پایین را وصل ی کنم، طبقه ی بالا قطع میشود.(زنگ پایین کار می کند با صداهای بالا) انگار با وصل کردن پایین زنگ از بالا به پایین منتقل میشود.

  حسینی کاربر مهمان ۵ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام ایفون از بیرون خیلی صدای خش خش بلند است و از بیرون صدا نمیاد

  ناشناس کاربر مهمان ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام ایفون صوتی الکتروپیک داریم از زنگ میزنیم فقط چراغش روشن میشه زنگ نمیخوره
  علتش چیه

   محمود غفاری مدیر کل ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام صدا هم رد و بدل میشه یا نه؟

  ناشناس کاربر مهمان ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام
  چراغوترانس روسن هستش ولی کلا سیستم ایفون صوتی کار نمیکنه
  نه زنگ میزنه, نه در باز میکنه
  لطفا راهنمایی بفرمایید

   محمود غفاری مدیر کل ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام و عرض ادب بفرمایید صدا رد و بدل میشه یا نه

  مرادی کاربر مهمان ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام مهندس جان الکتروپیک دوواحدی دارم همه چیش اکیه زنگ میزنیم صداش خیلی پارازیت داره بلند گو پنل قطع کردم صداش خوب شد فکر کردم بلند گو عیب داره بلند گو را عوض کردم ولی درست نشد لطفا راهنمایی کنید متشکرم

   محمود غفاری مدیر کل ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام اتصال سیم ها رو یک بار قطع کنین و مجدد لختش کنید و ببندید احتمالا حل خواهد شد

  علی کاربر مهمان ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام
  آیفون صوتی تک واحدی گویا دارم. همه چیز درست است فقط موقعی که دکمه بازکردن در را میزنم صدایی میدهد ولی در را باز نمیکند. لطفا راهنمایی فرمایید.

   محمود غفاری مدیر کل ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام احتمالا ریگلاژ نشده پیشنهاد میکنم زنجیر رو کمی شل تر کنین و تست کنین

  رافع کاربر مهمان ۹ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام وقت بخیر لطفا راهنمایی بفرمایید برای خونه دو طبقه میشه از آیفون صوتی یک کانال با دوگوشی (یکی طبقه بالا ویکی پایین)استفاده کرد ممنون

   محمود غفاری مدیر کل ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام تست نکردم

  ساداتی از شمال کاربر مهمان ۶ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام ..ایفون جلوی ورب اینجانب را بجه ها خراب کردن حالا میخام بجای ان شاستی زنگ بزارم که فقط گوشی داخل زنگ بخورد و درب را دگمه گوشی از داخل منزل باز کنم آیا امکانش هست ..نقشه آن را اعلام کنید تشکرر

   محمود غفاری مدیر کل ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام بله میشه کافیه دو رشته سیمی که در ایفون به شستی پنل بیرون وصل هست رو باز کنید و به دو پیچ شستی زنگ وصل کنید.

   رضا کاربر مهمان ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام استاد علت اینکه کلید زنگ ایفون یسره شده یعنی داعم درو باز نگه میداره همیشه برق میره برا بوبین مشکل چیه

    محمود غفاری مدیر کل ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

    سلام
    شستی در باز کن از پنل داخلی منزل خراب شده که میبایست تعویض بشه

  اصغر کاربر مهمان ۶ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام.خسته نباشید.وقتی زنگ آیفون را می‌زنیم صدای شنیداری از داخل خانه قطع میشود و وقتی دکمه باز کن را می‌زنیم صدای آزاد میشه.لطفا میشه راهنمایی کنید

   محمود غفاری مدیر کل ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام میبایست حضوری عیب یابی بشه

    میرزایی کاربر مهمان ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

    سلام آقا مهندس
    آیفون ما فقط میشه باهاش در و باز کرد و هیچ چیز دیگش کار نمیکنه لطفا راهنمایی کنید ممنون

     محمود غفاری مدیر کل ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

     سلام سی اول و دوم مربوط به صدا هست اونا رو چک کنین قطع نباشه

     علی کاربر مهمان ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

     سلام زنگ بیرون واحد میخورد ولی زنگ داخل یکی در میون میخوره علتش چیست پنل دو واحدی میباشد

  حسن کاربر مهمان ۳ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام
  آیفون صوتی تابا الکتریک هستش
  ساختمان سه طبقه ست فقط درب باز کن درب رو نمی کنه یعنی پشت پانل درب a و b و c هستش که همه این سه تا وصل هستن با شماره یک دو سه چهار که چون سه طبقه ست فقط یک و دو و سه وصل هستش شماره ۴ خالی هستش دو قطب مثبت منفی هستش که از منبع تغذیه میاد بعد از c یه اتصالی که روش علامت زنگوله هس بدون سیمه مشکل اینجاست که دو تا سیم از درب بازکن میاد نمیدونم به کجا وصل کنم که!!؟؟ فقط یه اتصال که گفتم علامت زنگوله روش هس خالیه
  تو نمونه ها اتصال d1 و d2 و علامت مد آوردین که هیچکدام روی پانل درب نیس
  دو سر سیم درب بازکن رو به قطب مثبت منفی پانل وصل کردم که درب ۲۴ ساعته بازه
  راهنماییم کنید که دو سر سیم درب بازکن رو به کدوم قسمت پانل وصل کنم
  ممنون

  حمیدرضا کاربر مهمان ۲۹ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام خسته نباشین
  وقتی ترانسو به پنل متصل میکنم آژیر میکشه همراه با صوت میشه بگین اشکال کار چیه؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام اگر آژیر می کشد ظاهراً میکروسوئیچ دزدگیر تان مشکل دارد و باید میکروسوئیچ دزدگیر را از مدار خارج کنید و برای رفع مشکل سوت کشیدن هم ولوم میکروفون و ولوم اسپیکر را از پشت پنل بیرونی کمتر کنید

  ناشناس کاربر مهمان ۲۸ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام وقت بخیر
  گوشیآیفون صوتی دو طبقه داریم طبقه پایین درست است ولی بالا نه صوت دارد و نه در را باز می کند مشکل کجاست

  mehdi kohan کاربر مهمان ۲۷ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  خیلی ممنونم از آموزشهاتون .بسیار مفید وآموزنده بودن.امیدوارم درتمامی مراحل زندگیتون موفق باشین

   محمود غفاری مدیر کل ۳۰ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سپاسگزارم از محبت شما

  ناشناس کاربر مهمان ۲۶ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  صدای داخل کوچه بسیار کم از گوشی قابل شنیدنه اما برعکسش خوبه لطفا راهنمایی بفرمایید( منزل دو طبقه و برند اف اف تابانه که مشکل برای هر دو طبقه وجود دارد)

  علی کاربر مهمان ۲۶ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام و عرض ادب خدمت حضرت عالی
  منزل ما دو طبقست و چند ساله که از اف اف تابان استفاده می کنیم متاسفانه چند ماه میشه که صدا ار پنل داخل خیابان به داخل منزل نمیاد اما برعکس با کیفیته و در ضمن زمانی که گوشی رو برمی داریم فقط صدای ناهنجار ممتد از گوشی ها خارج میشه .لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر

  مهدی کاربر مهمان ۲۵ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام وقت شما بخیر
  ایفن صوتی دارییم
  زنگ نمی خوره
  صدا از داخل خانه بیرون نمیره
  واز داخل کوچه صدا به داخل خانه می اید
  همچنین در داخل گوشی خانه فقط 5سیم وصل است

   محمود غفاری مدیر کل ۳۰ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام یا میکروفون پنل داخلی مشکل دارد و یا سیم انتقال صدا از داخل به بیرون

  Amir کاربر مهمان ۲۲ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام مهندس خسته نباشی
  ایفون ما در رو باز میکنه ولی زنگ نمیخوره ولی اگه دکمه هاشو محکم فشار بدی در بعضی مواقع زنگ میخوره علتش چیه؟

   محمود غفاری مدیر کل ۳۰ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام شستی پنل بیرون را عوض کنید مشکلتون رفع میشه

    حسین صمصام کاربر مهمان ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

    باسلام ایفن صوتی داریم به علت رعد وبرق ترانزیستور سوخته میشه بفرمایید ترانزیستور شماره چند هست چه ترانزیستوری روش بزنم

  میثم راد کاربر مهمان ۱۹ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام مهندس وقت بخیر
  در باز کن الکتروپیک نصب کردم ولی در باز کن کار نمیکنه
  یعنی وقتی شاستی باز کردن درب میزنم فقط از پنل جلوی درب به صدایی میاد ولی دربارکن عمل نمیکنه
  بنظرتون ایراد از چی میتونه باشه؟؟

   محمود غفاری مدیر کل ۲۲ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام احتمال زیاد در بازکن تون تنظیم و ریگلاژ نشده و به احتمال کمتر هم ترانس تون ضعیف شده و امپر پایین میده

   رحیم کرمپوریان کاربر مهمان ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام مهندس جان آیفون گویا قدیمی داریم صدا رادیو دارد بعد بازش کردم دو تا پیچ پلاستیکی دارد کم و زیاد کردم قطع نشد اما متاسفانه یکی از پیچهای پلاستیکی شکست.لطفا چکار کنم صدای رادیو قطع بشه سپاس از لطفتون

  رادمهر کاربر مهمان ۱۷ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام مهندس جان صدا از پنل به گوشی نمیاد
  و برعکس اما زمانی ک در باز کن میزنی و در باز میشه بعد صدا درست میشه . مشکل چیه ؟؟؟؟

  آریا کاربر مهمان ۱۷ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید یه سوال داشتم آیفون خونه ما اینجوری کار می‌کنه از بیرون که زنگ میزنم و تو خونه گوشی رو برمیدارند صدایی نمیاد زمانی که در رو باز میکنن بعد صدا رد و بدل میشه و مشکلی نیست خواستم راهنمایی کنید مشکل کجاست

  مرتضی کاربر مهمان ۱۶ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام خسته نباشید من یه آیفتن ۱۴ واحدی نصب کردم که پنل پایین صوت میکشه وقتی یکی ازگوشی هارو برمیداریم صداقطع میشه علتش چیه

   محمود غفاری مدیر کل ۲۲ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام ولوم اسپیکر پشت پنل بیرون رو کمتر کنین احتمال زیاد مشکل حل خواهد شد

  ناشناس کاربر مهمان ۱۵ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  ممنون عالی بود

  امیر کاربر مهمان ۱۵ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  باسلام مهندس جان بنده قبلادربازکن گویاصوتی سه طبقه نصب کرده بودم حال بعدازخراب شدن پنل دم دریک پنل سه طبقه الکتروآلا گرفتم حالا تمامی عملکرد گوشی وپنل بجززنگ خوردن درست کارمیکنه میخاستم بدونم چراپنل بیرونی وگوشی داخل واحدبافشردن شستی پنل زنگ عمل نمیکنه باتشکر

   محمود غفاری مدیر کل ۲۲ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام چک کنید سیم فنری تو سالم هست یانه

  وحید کاربر مهمان ۱۰ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام مهندس آیفون صوتی الکتروپیک یه صدای نویز خیلی بلندی از صفحه ی جلوی در میاد و نه صدا میاد نه میره ولی زنگ و دربازکن کار می‌کنه این ایفونم داشته کار می‌کرده شاسی زنگشو طرف عوض کرده اینجوری شده

  امین حسن پور کاربر مهمان ۹ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام آیفون پیک درو باز نمیکنه همه چیزاشو کنترل کردم اوکیه؟ میتو از برد داخل پنل باشه

   محمود غفاری مدیر کل ۱۱ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سیستم دربازکن با برد آیفون کاری ندارد و یا شستی پنل داخلی آیفون مشکل دارد یا سیم های فنری مشکل دارد و یا سیم های رابط بین پنل بیرونی و داخلی مشکل دارد در نهایت خود در باز کن یا سیم های پشت در نیز بررسی کنید

  سجاد کاربر مهمان ۹ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  برای ما نه زنگ میخوره نه صدا از تو خونه نه از بیرون میره مشکلش از چی

  باقرزاده مشهد کاربر مهمان ۸ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  .باسلام:تشکر از راهنمایی های مفیدتون ایفون صوتی الا دو واحدی داریم همه چیش درسته مدتیه که پنل دم درب صدای هوووم مدام میده وقتی جلو خانه ایستادیم این صدا شنیده میشه همزمان زنگ واحد رو که میزنیم صدای زنگ خودن هم از بلند گوی پنل شنیده میشه گوشی داخل رو که برمیداریم این صدا در گوشی واحد هم میاد حرف که زده میشه از بلند گوی پنل بصورت خیلی ضعیف و تقریبا بدون تشخیص شنیده میشه طلفا بفرمایید ایراد در چیست ممنون

  احمد کاربر مهمان ۷ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  آیفون خود به خود به خود باز میشه

   محمود غفاری مدیر کل ۱۱ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام احتمالاً کلید سلکتوری پنل داخلی آیفون شما مشکل دارد و خراب شده

  مهدی کاربر مهمان ۵ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام
  آیفون صوتی الکترونیک دارم صدا از بیرون میاد ولی صدای ما بیرون نمیره علتش چی می‌تونه باشه

   محمود غفاری مدیر کل ۱۱ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام دلایل مختلفی دارند ممکن است میکروفون پنل داخلی مشکل داشته باشد یا اسپیکر پنل بیرونی مشکل داشته باشد یا سیم های ارتباطی مشکلی داشته باشد که باید تک تک این موارد تست بشود

  وحید کاربر مهمان ۴ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  مشکل دارم در ایفون صوتی الکتروپیک تک واحده
  صدای داخل ساختمان به صورت رسا و شفاف در کوچه قابل شنیدنه و هیچ مشکلی نداره
  اما صدای کوچه داخل منزل خیلی اندک شنیده میشه.
  میکروفن رو تعویض کردم باز هم مشکل رفع نشد
  پتانسیومتر پنل دم در عوض کردم باز هم مشکل حل نشد
  رسوب و و کثیفی هم ندارد پنل چون در جایی نیست که آب گیر باشد
  سیم کشی هم کاملا درست هست
  بلندگو گوشی داخل منزل هم مشکلی نداره تست شده.
  حال ایراد از کجاست که داخل ساختمان صدای دم در ضعیف شنیده میشود نیاز به راهنمایی اساتدید دارم. سپاس گذارم.

  وحید کاربر مهمان ۴ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  {در سمت دیگر ماجرا برای قطع صدا در آیفون صوتی امکان دارد که صدا را در بیرون ساختمان داشته باشیم؛ اما از بیرون ساختمان صدایی به داخل بنا نیاید. این عیب می تواند ناشی از عدم کارکرد صحیح بلندگوی پنل آیفون صوتی باشد}
  با سلام در مورد این نوشته گفتید اگه صدای پنل دم در داخل منزل شنیده نشود عیب میتواند ناشی از عدم کارکرد بلندگوی پنل صوتی باشد؟ پنل مگه داخل کوچه نیست؟؟؟
  ببخشید من متوجه نشدم چه ربطی به بلندگو پنل دم در داره که صدا در داخل ساختمان شنیده نمیشه؟
  بلندگو پنل کوچه مگه وظیفه ای جز پخش صدا برای کوچه داره؟ که داخل ساختمان صدا شنیده نشه بلندگو دم در خراب باشه؟
  شاید منظورتون این بود که عدم کارکرد صحیح بلندگوی گوشی داخل ساختمان خراب شده است؟

   محمود غفاری مدیر کل ۴ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام و درود منظورم میکروفون پنل دم در بود که اشتباهاً بلندگو نوشتم

    پارسا کاربر مهمان ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

    سلام آیفون صوتی الکتروپیک دارم از پنل زنگ میزنی ن پنل صدا داره ن گوشی خونه زنگ میخوره ولی چراغ دربازکن روی گوشی روشن میشه و صدا از گوشی ب پنل می‌ره ولی از پنل ب گوشی نمیره
    بلندگو گوشی نگاه کردم سالم بنظرتون مشکل چیه

     محمود غفاری مدیر کل ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

     سلام با توجه به توضیحاتی که دادید به احتمال زیاد بلندگوی پنل دم در مشکل دارد

  سلمانی کاربر مهمان ۴ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام آیفونصوتی مدلTL633زنجیر رو آزاد نمی کنه که در بسته بشه

   محمود غفاری مدیر کل ۴ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   در بازکن شما نیاز به ریگلاژ دارد که در قسمت مکانیکی آن قفل و آزاد کردن ضامن به راحتی انجام میشود

  علی کاربر مهمان ۳ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام مهندس پنل دم در مربوط به مجتمع مسکونی می باشد .از نوع تابا و صوتی هستن .بعضی وقت ها صوت می کشه .ازار دهنده است.چکار کنیم تا قطع شود

   محمود غفاری مدیر کل ۴ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   پیشنهاد می کنم ولوم اسپیکر از پشت پنل دم در رو کم کنید تا حالت سوت کشیدن به حداقل برسد

   ناشناس کاربر مهمان ۵ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام صدای ز نگ ایفون نه دم در میاد نه داخل چی کار باید کرد کدوم سیم رو؟ سیم رو چه جوری باید تشخیص بدیم

    محمود غفاری مدیر کل ۱۱ دی ۱۳۹۹ پاسخ

    سلام سیم های رفت و برگشت صدا معمولاً سیم های اول و دوم هستند که باید چک و عیب یابی بشود

     داوود کاربر مهمان ۱۱ دی ۱۳۹۹ پاسخ

     ببخشید مهندس . علت عیف بودن صدای زنگ چیست. از پنل صدای زنگ معلوم است ولی در داخل خانه صدای زنگ ضعیف است . البته زنگ میزنه اما ضعیف .

      محمود غفاری مدیر کل ۱۳ دی ۱۳۹۹

      سلام ولوم پشت پنل دم در که مربوط به اسپیکر هست رو زیاد کنید احتمالا مشکل تون حل خواهد شد

    نادری کاربر مهمان ۲۶ دی ۱۳۹۹ پاسخ

    سلام .وقت بخیر
    از کل واحد ها وقتی دکمه بازکن رو میزنیم تو پنل پشت درب وردی ساختمان صدا میاد ولی درب باز نمیشه

  محمدمهدی کاربر مهمان ۲ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام‌ آیفون صوتی تابان قدیمی وصل کردم یکسال درست کارکرده الان زنگ بالاو پایین صداش ضعیف شده همه چیزشوتست کردم برق،سیم کشی،ولی درست نشد راهنماییم کنید ممنون میشم

   محمود غفاری مدیر کل ۴ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام به احتمال زیاد اسپیکر پنل دم در مشکل دارد و باید تعویض شود

   عارف کاربر مهمان ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   صدای داخل وبیرون خیلی ضعیف است

  ناشناس کاربر مهمان ۱ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام خسته نباشید صدا از داخل به بیرون نمیره و زنگ که میزنم بلندگوی دم در صدا نمیده و شخصی که در حال زنگ زدن است متوجه نمیشه که داخل خونه زنگ میخوره

   محمود غفاری مدیر کل ۴ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام به احتمال زیاد بلندگوی پنل دم در مشکل دارد و باید تعویض شود

  ابوالفضل کاربر مهمان ۲۹ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام آقا غفاری آیفون ما الکتروپیک صدا از پنل جلو در نمیاد ولی وقتی دربازکن میزنی صدا وصل میشه ممنونم

   محمود غفاری مدیر کل ۴ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   احتمال زیاد یا سیم بندی تون جایی مشکل داره یا کلید سلکتوری پنل داخلی معیوب هست

  حیدری کاربر مهمان ۲۷ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام خدمت استاد عزیز درباز کن صوتی ما مدل تابانِ صدا رو کامل رد و بدل میکنه ولی وقتی زنگ میزنی هیچ صدای ازش نمیاد.

   محمود غفاری مدیر کل ۲۹ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام شستی پنل دم در تون خرابه و باید تعویض بشه

   Hasan کاربر مهمان ۱۴ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام .مهندس. آیفون صوتی الکترونیک . آیفون صداش میره میاد ولی صدای زنگ نداره دلیلش از چی هستش. تشکر

  ناشناس کاربر مهمان ۲۶ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام امکانش هست یه عکس از سیم متصل از کلید زنگ پنل به برد پنل برام ارسال کنید
  یه دنیا ممنون میشم اگه محبت کنید
  smts88@gmail.com

  هیرش کاربر مهمان ۲۶ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  بمحض زدن منبع تغذیه به برق صدای زنگ قطع نمیشه (زنگ ممتد) دلیل چی میتونه باشه استاد؟
  آیفون صوتی تابا tl660

   محمود غفاری مدیر کل ۲۹ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام ظاهرا شستی پنل دم در تون خراب شده

  اسماعیل کاربر مهمان ۲۶ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام ایفون صوتی الکتروپیک داریم که نوه اتصالات درسته ولی همیشه یه صدای نویزی به گوشی خونه هنگامیکه برمیداریم میاد علت چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

   محمود غفاری مدیر کل ۲۹ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام سیم رفت و برگشت صدا رو به دیوار یا در فلزی جایی وصل کنید که حالت ارت بگیره احتمالا مشکل تون حل میشه

  اسماعیل کوچیک شما کاربر مهمان ۲۳ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام اقای غفاری ایفون صوتی الکتروپیک داریم نو،که همیشه یه صدای نویزی که حتی بعضی وقتها هم بیشتر هم میشه به نحوی که طرف دم درب رو صداشو نمیشناسی از گوشی که بر میداری میاد ممنون میشم راهنمایی کنید

   محمود غفاری مدیر کل ۲۹ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام سیم رفت و برگشت صدا رو به دیوار یا در فلزی جایی وصل کنید که حالت ارت بگیره احتمالا مشکل تون حل میشه

  ناشناس کاربر مهمان ۲۳ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

  باسلام آیفن صوتی به تازگی نصب کردیم هیچ مشکلی ندارد فقط صدا زنگ از بیرون از ساختمان شنیده نمی‌شود لطفا بنده را راهنمایی کنید مارک پارس پیام هستش متشکرم

   محمود غفاری مدیر کل ۲۹ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام یا اسپیکر دم در خراب شده یا هم سیم های فنری یا سیم ها رابط قطع شده یا رسوب زده که میبایست کامل این موارد چک بشه

   ناشناس کاربر مهمان ۴ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام اف اف صوتی گویا دارم صدای زنگ خیلی ضعیف است

  سیدمهدی کاربر مهمان ۲۱ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام.وقت بخیر.
  .ما یک آیفون صوتی الکترو پیک برای ۲طبقه داریم.در یک طبقه بعداز کاغذ دیواری،گوشی داخلی رو که نصب کردیم(که احتمالا اول،سیمها اشتباه نصب شد)حالا دیگه نه طبقه اول و نه دوم هیچ کدام صدایی عبور نمیدهند.تنها درب باز کن ها عمل میکنند.
  بنظرتون چه قطعه ای معیوب شده؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

   محمود غفاری مدیر کل ۲۲ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام با جابجا بستن سیم های صدا در ایفون اتفاقی برای ایفون نمی افته و احتمالا الان سیم بندی تون یا اشتباه هست یا جایی قطع هست

   قاسم حمیدی کاربر مهمان ۹ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام جناب مهندس
   سالها پیش الکترونیک صوتی سه طبقه دو واحدی نصب و راه اندازی کردم. مدتی است زنگ واحدها از داخل عمل میکند. اما مقابل پنل فیدبک زنگ نداریم، صوت هم در جلوی در و داخل نداریم. ممنونم از هدایت شما

    محمود غفاری مدیر کل ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

    سلام و درود
    ظاهرا بلندگوی پنل دم در تون خراب شده که میبایست تعویض بشه

  رشیدی کاربر مهمان ۲۰ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

  استاد عرض سلام
  در رابطه با درب باز کن آیفون تابان متاسفانه شماره واحد که بر روی پلن درب رو میزنیم بعد دکمه زنگ رو میزنیم در صفحه ارور مینویسه و آیفون بالا زنگ نمیخوره .
  البته آیفون روشنها و دکمه درب باز کن رو میزنیم درب باز میشه علت اینکه آیفون زنگ نمیخوره چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید.

   محمود غفاری مدیر کل ۲۲ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام صدا رد و بدل میشه؟