جشنواره بزرگ عید قربان تا غدیر کالنجی آغاز شد؛ از 10 تا 90 درصد تخفیف ویژه

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه!

اموزش برق ساختمان

اموزش برق ساختمان

اموزش برق ساختمان یکی از پایه های آموزش برق در سایت کالنجی است و ما در این مقاله نیز قسمتی از اموزش برق ساختمان را یاد خواهیم گرفت، همان طور که چندی پیش در مقاله ی برق کشی ساختمان مسکونی توضیح دادیم برق کشی کلید تک پل رابررسی کردیم  و در این مقاله می خواهیم طریقه نصب پریز را بررسی کنیم.

همانطور که می دانید این مقاله در مورد اموزش برق ساختمان است و اموزش برق ساختمان یک بحث گسترده ای است لذا اگر سوالی در مورد اموزش برق ساختمان داشتید به صورت دیدگاه در پایین این مقاله سوال خود را مطرح کنید تا من (محمود غفاری) به آن پاسخ دهم.

اموزش برق ساختمان : طریقه نصب پریز برق

تعویض پریزهای برق ساختمان

به راحتی می‌توانید پریز برق معیوب یا قدیمی خود را عوض کنید برای انجام این کار کافیست موارد زیر را انجام دهید:

۱-قطع کردن برق

اموزش برق ساختمان

حتماً فیوز برق را قطع کنید. از قطع بودن برق اطمینان حاصل نمایید، همانطور که در تصویر می‌بینید معمولاً فیوزها وقتی پایین باشند OFF یا خاموش هستند، در هر قسمتی از اموزش برق ساختمان قبل از  این که دست به تعویض یا اضافه کردن یک وسیله مثل کلید و پریز بزنیم باید ابتدا فیوز ها را خاموش کنیم تا ایمنی رعایت شود و دچار برق گرفتگی نشویم.

۲-جدا کردن پریز برق

اموزش برق ساختمان

صفحهٔ رویی و محافظ پریز را جدا کنید. با توجه به نوع پریز خود، ابزار مناسب انتخاب کنید، فازمتر یک ابزار مناسب جهت باز کردن قاب پریز است، برای این کار یک پیچی که بین دو سوراخ پریز قرار دارد را باز کنید در بعضی از پریز های برق پس از باز کردن این پیچ قاب به راحتی از پریز جدا نمی‌شود در چنین مواقعی قاب به‌صورت فشاری نیز محکم شده است که اگر فاز متر خود را زیر قاب ببرید وکمی بالا و پایین کنید قاب پریز جدا خواهد شد.

  تست سلامت کلید نشتی جریان و بررسی عملکرد سیم ارت در کارکرد کلید

۳- جدا کردن سیم برق از پریز قدیمی

با پیچ گوشتی پیچ‌هایی که سیم‌ برق به آن وصل است را شل کنید و سیم را جدا کنید، در این مواقع سرِ سیم که لخت است فرسوده شده اگر سیم شما به اندازه کافی بود توصیه می‌کنم آن قسمتی از سیم که لخت است را بچینید و به وسیله سیم چین یا سیم لخت کن سیم‌ها را مجدد لخت کنید تا سیم بهترین رسانایی برق را داشته باشد و سیم برق را به پریز متصل کنید و پیچ ها را محکم ببندید. (در سیم برق، قسمتی که فرسوده شده باشد امکان داغ شدن سوختن سیم و پریز وجود دارد)

۴– بستن سیم‌ها به پریز جدید و نصب در قوطی برق

اموزش برق ساختمان

سیم‌ها را به پریز جدید متصل کنید و سیم برق را همانطور که به پریز قدیمی وصل بود به پریز جدید وصل کنید و پیچ را وقتی سیم در جای خود بود محکم کنید.

نکته: اگر جای دو سیم برق را جابجا بستید از نظر فنی مشکلی ایجاد نمی‌شود ولی بهتر است به همان طوری که بسته بود ببنید، اطمینان حاصل کنید که سیم، در زیر پیچ محکم شده باشد و باز نشود.

۵- بستن پریز

پریز و محافظ آن را کامل ببندید و پیچ‌ها را محکم کنید.

اموزش برق ساختمان به یک خانم خانه دار

چند وقت پیش با یک خانم خانه دار در مورد برق ساختمان صحبت می‌کردم و از او سؤال کردم از چه چیزی در برق ساختمان ترس دارد او گفت که یک بار قصد داشتم آشپز خانه را تمیز بکنم و برای تمیز کردن دیوارهای آشپز خانه با آب سر کار داشتم، در آن موقع به پریزی (توکار) که در آشپز خانه نصب بود ولی شل شده و به دیوار آویزان شده بود و من از این مورد می‌ترسیدم که مبادا آب داخل پریزها برود و دچار برق‌گرفتگی شوم ولی خوشبختانه همسرم به من یاد داد که چطور این پریزها را مجدد به دیوار نصب و محکم بکنم.

  برق کشی کلید دوپل

شاید برای بسیاری از خانم‌های خانه دار چنین مواردی رخ دهد، در بسیاری از خانه‌ها دیده‌اید که پریزهای توکار که به مرور زمان شل می‌شوند و آویزان هستند و این موارد خطر برق‌گرفتگی را افزایش می‌دهد، ما در بالا روش نصب پریز را یاد گرفتیم و کافیست پریز های شل شده منزل خودمان را مجدد باز کنیم و سپس آن را محکم ببندیم.

محمود غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   غفاری

   سلام
   1 خیر هر جایی میشه از چاه نول استفاده کرد
   2 منظور زیر ترانس توزیعه که در محلات هست
   3خیر باید نول رو به پیچ پریز وصل کنید در هر صورت
   4بله اینم یک روش هست
   5 خیر مشکلی پیش نمیاد

   cena1991

   لفظ چاه نول که استفاده میکنن یعنی منظور تو نیروگاه هست؟ اینکه نول و ارت قبل از کنتور منازل به هم وصل هستن یعنی درواقع هردو برق رو منتقل میکنن ولی نول به نیروگاه و ارت به زمین برمیگردونه درسته؟ اگر تو پریز خونه که سه تا سیم تا قوطی اومده نول پریز رو به ارت وصل کنیم و نول رو (که باید نول پریز رو بهش وصل میکردیم) خالی بذاریم چه اتّفاقی میوفته؟ یعنی درواقع از ارت (که باید بعد از کنتوری که فاز و نول بهمون داده خودمون چاه ارت بزنیم و نول خونه رو از اونجا بیاریم درسته؟) بعنوان نول که باید برق رو برگردونه استفاده میکنیم؟ معمولاً سیم مفتولی که پیچهای داخل پریز رو بهش سفت میکنن به صورت حلقه در میارن و دور اون پیچی که سفت میشه میپیچونن این درسته؟ باید برای ارت هم به همین نحو انجام بشه؟ یه سؤال دیگه هم داشتم که جدا از این مبحثه؛ اگر بجای سیم مثلاً سایز 4 بخوایم دو تا سیم 2.5 (مثلاً سیم نایلونی دوبل) رو دو سر ابتدایی و انتهاییش رو وصل کنیم و تبدیل به یک سیمش کنیم مشکلی بوجود میاد؟ چون بغیر از سر و ته سیم در طول این رشته سیمهای از هم جدا هستن. میشه این کار رو کرد؟

   محمود غفاری

   سلام خیر از نظر فنی مشکلی رخ نخواهد داد

   علی

   سلام سیم فاز ونول را در ساختمان در پریز برق اگر جابجا ببندند مشکلی ایجاد نمیکند ؟مثلا یک پریز در منزل فازش سمت راست باشد وپریز بعدی فازش سمت چپ .وبرای دستگاه های برقی که از ان استفاده می کنیم هیچ ضرری ندارد؟

   محمود غفاری

   سلام پلاتین داخلی مشکل داره احتمالا و میباست تعویض یا تعمیر کنید

   محمد

   با سلام و درود یکی از کلیدهای منزل را باید خیلی محکم ضربه بزنی تا لامپ روشن بشه . چه جوری درست میشه ؟ ممنون

   محمود غفاری

   سلام فقط لاین روشنایی و لاین پریز از هم جدا کنین

   Sasan68

   سلام.
   میخواستم بدونم وقتی ی ساختمان تک واحدی رو میخوایم برقکاری کنیم
   سیم های نول ک برای کلید و پریز وصل میشه رو باید مدام به جعبه فیوز برد و آورد؟؟ یا باید پل گرفت

   محمود غفاری

   سلام قسمت پلاستیکی قوطی رو بکنید و از دیوار جدا کنید و کمی گچ در دیواره جای قوطی بچسبانید تا جایش تنگ تر شود و پریز چفت شود

   ملکی

   سلام
   اگر قوطی برق یک پریز قدیمی داخل دیوار شل شده باشد و پریز جدید در ان جا نشود و به عبارتی شل روی دیوار بایستد باید چه کار کرد؟ بین دیوار و پریز فاصله هست و قوطی به سمت بیرون متمایل شده.

   محمود غفاری

   سلام نصب کلید تک پل رو در سایت جستجو کنید

   م

   سلام.من ی زن خانه دارم..قصد دارم از داخل پریز ی سیم برای ی لامپ رو کار بکشم البته کلید متحرک در طول مسیر بذارم.ایا قاعده خاصی داره فاز و نول رو داخل کلید وصل کردن؟

   محمود غفاری

   سلام میباست از جعبه فیوز براش برق بگیرین اگر میخواین دیوار خراب نشه به صورت روکار ببرین

   رامین

   باسلام وخسته نباشید بنده یک ساختمان یک طبقه خریدم وچون کوچک بود به زیربنا ۴۰ متر اضافه کردم حال محیط تازه ساخت رو میخوام با جعبه فیوز کار کنم واون جاهای که قبلا سیم کشی به طور جعبه تقسیم کار کردن رو نمیخوام دیوار هارو خراب کنم فقط برای دو تا اطاق خواب که هر کدام یک کلید ویک پریز دارن بطور جعبه تقسیم هست چطوری میتوانم دو اطاق خواب رو به یک فیوز وصل کنم ایا باید برم از پشت کلید پریز هر اطاق جدا جدا سیم کشی کنم یا از جعبه تقسیم از یک نول وفاز رو به جعبه فیوز ببرم لطفا کمی زود جواب بدین ممنون میشم .

   محمود غفاری

   سلام دو سیم به شما دادن که باید برسونین به پریز تلفن داخل خونه تون

   shahram

   سلام
   من درخواست تلفن ثابت برای منزل نمودم. از مخابرات اومدن تو حیاط و گفتند کاراش انجام شده. بعدا باید بیام در داخل واحد و ی کارایی بکنیم تا تلفن وصل شه.
   میخواستم بدونم شما میتونید راهنمایی کنید که چکار باید بکنم که نصب انجام بشه؟ ضمن پریز تلفنم مدل آسا از برند دلند است.
   سپاس

   محمود غفاری

   سلام اگر سیم نول در پشت کلید تون باشه اره میشه

   لیلی

   سلام.من میخواستم بدونم جای کلید تک پل میتونم پریز نصب کنم؟آخه تو خونه ام پریزا پشت مبل مونده و با کمبود پریز مواجه هستم

   محمود غفاری

   سلام میبایست سیم ارت رو داخل لوله های برق تون ببرین و در نهایت به سیستم ارت که وصل زمینه متصل کنین

   عظیمی

   سلام مهندس
   چگونه میتوانم سیم ارت را به ساختمانی که ارت ندارد اضافه کنم

   محمود غفاری

   سلام بله میشه و میبایست از کلید 0-1-2 استفاده کنین
   که در لینک زیر اموزش دادیم
   http://kalengi.ir/product/man-auto/

   مسعود

   سلام و خسته نباشيد خدمت شما.
   آقاي غفاري من يه هواكش دارم كه به كليد وصل هست و با اون خاموش روشن ميشه. من امروز به تايمر خريدم تا با زمانبندي خانوش روشن بكنم. اين تايمر هم دوشاخه هست. ميشه كاري كرد كه كليد قبلي بمونه و يه دوشاخه هم نصب كرد تا براي تايمر استفاده بكنمش؟اگه هم نشه يا سخت باشه مشكلي نيست. ممنون ميشم راهنمايي بكنيد.

   محمود غفاری

   سلام از یکی از فاز ها و نول تو بدین به مصرف کننده تک فاز

   یونس

   سلام میخواستم بدونم چطوری میشه از برق ۳فاز برق تک فاز بگیری با تشکر

   محمود غفاری

   سلام قاب و .. رو روی هم ببندین هر کدوم رو هم چفت شد ما همونه

   پوراحمدی

   سلام جناب غفاری پریز کلید هارو باز کردم الان میخوام ببندم نمیدونم کدوم پریز و کدوم جای کلید بوده چطور تشخیص بدم ممنون

   محمود غفاری

   سلام طبیعتا نباید بدنه برق دار باشه حالا چه سیم ارت باشه و چه نباشه و این جواب به هیچ وجه قابل قبوول نیست

   حسینی

   یه وسیله برقی خریدم که وقتی دوشاخه رو به برق میزنم دستگاه برق داره ، از گارانتیش سوال کردم گفتن ساختمون تون سیم ارت نداره ، باید سیم کشی اون پریز رو ارت دار کنید ، آیا خودمون میتونیم این کار رو انجام بدیم ، اگه میشه بفرمایید چگونه

   محمود غفاری

   سلام بله میتونین این کار رو انجام بدین موردی نداره
   سیم ارت هم اجبار نیست و جهت ایمنی هست

   هادیان

   سلام
   تو دفترچه راهنمای یخچال فریزر،ماشین لباس شویی واجاق گازهای جدید نوشته از چند راهی برق استفاده نشود و دوشاخه به پریز برق جداگانه متصل شود و پریز برق باید از نوع ارت دار واتصال به زمین باشد در خانه های قدیمی که تعداد پریزهای برق کم وبا فاصله زیاد از هم هستند و سیم ارت ندارند چه کار باید کرد ؟ آیا می شود از جعبه تقسیم یا از پریز های موجود سیم برق کشید و پریز برق جدید اضاف ونصب کرد. چگونه؟ لطفا راهنمایی کنید باتشکر

   محمود غفاری

   سلام دو رشته سیم نیاز دارین که یک سمتش به سرپیچ وصل بشه و سمت دیگه رو به دو شاخه متصل کنین

   فکور

   سلام من یک سوال داشتم ک خیلی سادس چطور میتونم یک لامپو از این معمولیا با سرپیچش توسط یک سیم به یک دوشاخه مثل سر شارژر وصل کنم که هر وقت خواستم بزنمش ب پریز
   برای کار نوپردازیه

   محمود غفاری

   سلام متشکرم در خدمتیم

   میلاد وهابی

   سلام خوبین

   محمود غفاری

   سلام اگه سیم نول تو پشت کلید باشه میتونین

   احسان مظلوم

   با سلام و خدا قوت
   ببخشید ما دو تا کلید برق روشنایی کنار هم داریم ولی پریز نداره میشه لطف کنین بگین میشه از کلیدها پریز بگیریم یا نه ؟ و اگر جواب مثبته میشه لطف کنید بگید چطوری؟
   ممنون از لطفتون

   محمود غفاری

   سلام از گرد بر دیوار که روی دریل نصب میشه استفاده کنین

   طاهره بهبهانی

   سلام،ما میخواهیم در کنار کلید دوپل یک پریز تو کار نصب کنیم و نمیدانیم چگونه و با چه وسیله ای دیوار را برای تعبیه قوطی پریز توکار سوراخ کنیم،ایا امکان دارد پریز تو کار نصب کنیم یا باید از نوع رو کار استفاده کنیم؟ممنون

   محمود غفاری

   سلام مود خاصی نداره

   محمد ق

   سلام خیلی ممنون از آموزشتون
   من تا حدودی مسائل مربوط به برق رو بلدم ولی الان میخوام که چندتا از سیم های برقی که از جعبه تقسیم تا پریز بصورت روکار هستند رو توکار کنم
   اگه نکته خاصی در این مورد وجود داره لطفا بفرمایید
   باتشکر

   محمود غفاری

   سلام فیوزی که با قطع آن، برق ال ای دی خاموش میشود را پیدا کنین
   و زیر فیوز جای فاز و نول رو عوض کنین

   سلام

   با سلام و خسته نباشیدلا مپ های ال ای دی منزل ما در زمان خاموشی پریز هم نور کمی دارد وبا قطع لامپ داخل کلید هم رفع نشد چطور باید جای سیم فاز ونول رو عوض کنم تا مشکل حل بشه

   مرتضی

   سلام ضمن تشکر از شما خواستم نحوه سیم کشی پریز مخفی ( پریز روی صفحه کابینت) را توضیح دهید

   محمود غفاری

   سلام
   در خدمت هستیم
   منتهی در قالب مشاوره خصوصی بسته به زمانی که میبرد هزینه دریافت میشود

   leyla

   سلام
   یه گزارش کارآموزی در مورد برق کشی ساختمان 4 طبقه-8 واحد میخوام
   میتونین کمکم کنین؟

   حمید رضا

   خوبه

   حمید

   درود بر شما آقای غفاری عزیز من دانشجوی حقوق هستم دنبال یه مطلبی میگشتم که با سایت شما آشنا شدم اینکه دانش خودتو به رایگان در اختیار دیگران میذاری واقعا جای تشکر وقدردانی داره امیدوارم همه مردم آموخته های خودشونو در اختیار دیگران قرار بدن تا لااقل کمی سطح دانش تو کشورمون بالاتر بره برات بهترینها را آرزو دارم ایشالله همیشه تو کارهات موفق باشی

   محمود غفاری

   سلام میتونید با این شماره تماس بگیرید
   09179022269

   جواد

   سلام من تازه امشب سایت شمارو پیدا کردم من چه گونه میتونم برای مشورت با شما صحبت تلفنی داشته باشم.

   محمود غفاری

   خواهش می کنم، بزرگوارید

   کیجانا

   سلام خیلی خوب بود ممنون