آموزش برق صنعتی, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

ساعت نجومی چیست ؟ نحوه نصب ساعت نجومی + نحوه تنظیم کردن ساعت نجومی

نحوه نصب ساعت نجومی

نحوه نصب ساعت نجومی به همراه نحوه تنظیم ساعت فرمان های نجومی موضوع این بخش از آموزش تابلو برق صنعتی در کالنجی است و قبل از این که نحوه نصب ساعت نجومی را یاد بگیریم به این موضوع می پردازیم که ساعت نجومی چیست و چه کاربردی دارد؟

پیشنهاد می کنم قبل از مطالعه ی این آموزش ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

ساعت نجومی چیست ؟

ساعت نجومی چیست

ساعت نجومی یکی از مواردی است که برای کنترل خودکار روشنایی استفاده می کنیم، در آموزش های گذشته راجع به بستن مدار فتوسل با کنتاکتور و بستن مدار فتوسل بدون کنتاکتور آموزش دادیم که چگونه می توانیم از فتوسل ها برای کنترل روشنایی طبق طلوع و غروب خورشید استفاده کنیم ولی مدار فتوسل در محوطه باز و بیرونی استفاده می شود و این یک عیب به شمار می رود که شراط محیط از قبیل گرد و خاک، نور خورشید، بارندگی و… روی فتوسل تاثیر منفی گذاشته و باعث می شود طول عمر مفید فتوسل کاهش پیدا کند.

راه حل این موضوع استفاده از ساعت نجومی است و با دانستن این موضوع که ساعت نجومی چیست و چه کاربردی دارد و نحوه نصب ساعت نجومی چگونه است می توانیم از ساعت نجومی استفاده کنیم.

ساعت نجومی در داخل تابلو نصب می شود و از آسیب های شرایط محیطی در امان است و این نکته ی ارزشمند باعث می شود که طول عمر آن افزایش پیدا کند.

ساعت نجومی شیواامواج یک نمونه از ساعت نجومی است که حافظه داخلی دارد و موقعیت جغرافیایی هر استان در ایران به صورت شماره های 1-2-3 و… در آن ذخیره است و هر شماره مربوط به یک استان است و همچنین می توانیم طول وعرض جغرافیایی مکان مان را در منابع معتبر در اینترنت پیدا کنیم و در ساعت نجومی وارد کنیم تا طبق طلوع و غروب خورشید، روشنایی مکان ما خاموش و روشن شود.

نحوه نصب ساعت نجومی به چه صورت است؟

نحوه نصب ساعت نجومینحوه نصب ساعت نجومی به این صورت است که ما یک فاز و یک نول در ورودی به آن اعمال می کنیم و یک فاز خروجی دارد که در آمپر های مختلف است و این فاز خروجی را میتوانیم مستقیم به مصرف کننده وصل کرده و یک نول هم به مصرف کننده متصل کنیم.

اگر هم تعداد لامپ های زیاد بود و خواستیم از ساعت نجومی استفاده کنیم می توانیم از کنتاکتور استفاده کنیم مانند نصب فتوسل با کنتاکتور می توانیم ساعت فرمان نجومی هم به کنتاکتور متصل کنیم.

نحوه نصب ساعت نجومی به همراه کنتاکتور یه این صورت است که فاز و نول را به ورودی ساعت نجومی داده و و فاز خروجی را به A1 کنتاکتور وصل کنیم و نول هم A2 کنتاکتور دهیم و در قسمت قدرت کنتاکتور هم فاز را یه یکی از پیچ های 1،3 یا 5 میدهیم و از پیچ مقابل آن فاز خروجی را به مصرف کننده می بریم و نول هم به مصرف کننده می دهیم.

نکته اگر برق ما تک فاز است میتوانیم پیچ ها 1،3،5 را به هم متصل کرده و در خروجی هم پیچ های 2،4،6 را به هم متصل کرده تا از تمام توان کنتاکتور و تمام پلاتین کنتاکتور استفاده کنیم.

نحوه تنظیم ساعت فرمان به چه صورت است ؟

نحوه تنظیم ساعت فرمان به دلیل داشتن گزینه های فراوان در ویدیو می توانید مشاهده کنید، در حالتی که برق تغذیه ساعت نجومی را وصل کنیم اعدادی به صورت اتوماتیک نمایش داده خواهد شد که به صورت پیش فرض است و ما باید طبق ویدیوی بالا آن را تنظیم کنیم.

به ترتیب اعدادی که پس از روشن کردن ساعت نجومی نمایش داده میشود زمان فعلی،تاریخ فعلی،زمان غروب و زمان طلوع است که از طریق دکمه ها روی ساعت نجومی این مقادیر نیز قابل تنظیم است.

دیدگاهی در مورد “ساعت نجومی چیست ؟ نحوه نصب ساعت نجومی + نحوه تنظیم کردن ساعت نجومی

 1. عبدالله گفت:

  سلام
  ایا با ساعت نجومی میشود پمپ شناور چاه اب همراه با کنتاکتور نصب کرد؟؟ طوری که در طول روز دوبار روشن شود و به مدت دو ساعت کار کند و بعد خاموش‌شود؟؟

  1. سلام برای این کار به تایمرهای روزانه نیاز داریم و با ساعت نجومی نمی توانیم کار را انجام داد

  2. علی گفت:

   سلام وقت بخیر من میخاستم دو نوع چراغ ساختمانی را هر کدام در دو ساعت متفاوت شبانه روشن خاموش کنم، میشه از ساعت نجومی با دو رله یا کنتاکتور استفاده کنم و آیا میشه از کنتاکتور در این تابلو استفاده نکنم؟

  3. سلام بستگی داره چند تا لامپ باشه و چند وات باشه

 2. امیر علی حسینی گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  من احتیاج دارم در هفته مثلا سه روز از ساعت 7 صبح تا 7:10 یک پمپ کار کنه این برنامه ریزی ممکن ؟

  1. سلام برای این کار به تایمر هفتگی نیاز دارین

 3. فرهاد گفت:

  سلام چگونه ساعت نجونی را به صورت دستی روشن کنیم؟

  1. سلام کاتالوگ شیوا امواج رو بخوانید توضیح داده شده

  2. anvar گفت:

   سلام برادر ساعت نجومی کلید همان دکمه وسط نگه میدارید بمدت سه ثانیه عمل میکند

 4. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر.برای روشنایی نما از ساعت نجومی و کنتاکتور استفاده میکنیم.در زمان تایم روشن شدن مشکلی نیست و چراغها روشن میشه،منتها زمان خاموش شدن وصل رله روی ساعت نجومی خاموش میشه ولی کنتاکتور قطع نمیکنه،مشکل از چی میتونه باشه؟

  1. سلام وقتتون بخیر اگر برق در a1.a2 کنتاکتور نباشد ولی همچنان پلاتین شما در قسمت قدرت وصل است یعنی اینکه پلاتین شما در قسمت کنتاکتور خال زده و باید کنتاکتور رنج بالاتر انتخاب کنید که این اتفاق نیفتد

  2. حسین حیدری گفت:

   سلام.. جناب مهندس شما بی نظیرید و این دلسوزی و مرام و محبت و اخلاص شما درآموزش ساده و روان رو خدا بی نصیب نمیگذاره….. امیدوارم خداوند شما را در تمام امور موفق و موید و سربلند تر از قبل بدارد و همیشه در سلامتی و عزت زندگی کنید

  3. سلام و درود
   سپاسگزارم از محبت شما دوست گرامی

 5. صالح گفت:

  اگر کسی از من بپرسد که ساعت نجومی چگونه ساعت را ميگويد جواب کوتاه چی باشد؟ ممنون

  1. اساس کار ساعت نجومی رو در اینترنت جستجو کنید

 6. علیرضا گفت:

  سلام
  سوال من اینه که: من یه تایمر نجومی شیوا دارم، میتونه کار یک تایمر روزانه یا هفتگی شیوا را انجام بده و در طول هفته سر یک ساعت معین یک وسیله برقی را روشن و خاموش کنه؟
  مثلا هر روز ساعت دو و نیم ظهر تا ده شب، یک لامپ را روشن و خاموش کنه؟

  1. غفاری گفت:

   سلا تایمر های نجومی متغیر هست و در یک ساعت خاص تنظیم که میکنید با تغییر فصل و ماه سال ساعت خاموش و روشن شدنش تغییر میکنه

 7. بهروز گفت:

  سلام تعداد چراغ ها زیاد هست وبرق سه فاز تقسیم فاز کردیم از همین ساعت نجومی تک فاز میشه استفاده کرد یا نه

  1. غفاری گفت:

   سلام اگر کنتاکتور بذارین میشه استفاده کرد

 8. مهدی پورراهدار گفت:

  سلام
  ممنون مهندس وقت میزارید به سوالات پاسخ میدهید

  1. غفاری گفت:

   سلام
   سپاس از محبت شما

 9. محمدرضا گفت:

  بسیار مشاهده شده همین ساعت های نجومی پس از چندین ماه یکباره تنظیمات آن به هم میریزد و دوباره باید رفت تنظیم کرد راهکاری مبنی بر اینکه بدون مراجعه به محل متوجه شد که از تنظیم خارج شده است یا خیر

  1. سلام خیر راهکاری برای این مشکل سراغ ندارم

 10. موسوی کیا گفت:

  سلام می تونیم از ساعت نجومی برای روشن خاموش و کردن لامپهای خونه در زمانهای خاص استفاده کرد بعنوان مثال زمانهایی که برای مدتی خونه نیستیم هر روز از ساعت ۷ غروب تا ۱۲ شب لامپها رو روشن کنه و بعد از اون خاموش کنه؟ با تشکر

  1. سلام برای این کار از تایمر های روزانه میبایست استفاده کنید

 11. حسين كلانتر گفت:

  سلام ساعت نجومي تنظيماتش درسته ولي وقتي رله قطعه و زمان خاموش بودنشه كنتاكتور قطع نميكنه بايد حتما با كليد مينياتوري خود ساعت و خاموش كنيم تا كنتاكتور لامپارو خاموش منه ،
  به خاطر تنظيماته يا به خاطر خود ساعته خرابه

  1. سلام به پیج اینستاگرام کالنجی مراجعه کنید اونجا تبادل نظر شده در مورد سوال تون

 12. احسان گفت:

  سلام وقت بخیر
  قصد دارم برای پارکینگ یه روشنایی اتوماتیک از نوع لامپ ریسه ای نصب کنم ولی با توجه به اینکه پارکینگ آفتابگیر نیست آیا از فتوسل استفاده کنم یا ساعت نجومی؟ لطفا راهنمایی کنید؟

  1. سلام ساعت نجومی کمی هزینش بیشتره ولی خرابیش کمتره

 13. طاها گفت:

  سلام
  بنده میخواهم ساعت نجومی کلا روز خاموش روشن بشه مثلا ساعت ۶صبح روشن و ساعت ۱۴ظهر خاموش شود آیا امکانش هست با تشکر

  1. سلام با تایمر های روزانه میتونین این کار رو انجام بدین

 14. محمد گفت:

  سلام
  می خواستم بدونم
  1-ساعت نجومی را می توان مستقیم به پمپ کفکش 250وات متصل کرد
  2-میشه ساعت نجومی را طوری تنظیم کرد که مثلا ساعت 4 بعدالظهر خاموش کنه و 8صبح روشن کنه
  3-بعد از اینکه ساعت نجومی پمپ را خاموش کنه و برق ورودی ساعت قطع بشه تا چند ساعت اگه برق نباشه ساعت کار میکند و از تنظیم خارج نمی شود
  با تشکر

  1. سلام
   1 بله
   2 از طریق تنظیماتش میشه
   3 بستگی به باتری ساعت داره ولی اغلب سازنده ها میگن 2 سال به راحتی باتری جواب میده

 15. محمد گفت:

  سلام
  میخوایم استخر دو روز در میان به صورت اتوماتیک آبش تخلیه و دوباره پر بشه. که آبش در جریان باشه و گندیده نشه.
  پیشنهاد شما برای مدار فرمانش چیه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین.

  1. سلام می تونین از تایمر های هفتگی جهت این کار استفاده کنین

  2. رضا گفت:

   سلام و درود بر شما
   من یک ساعت نجومی شیوا امواج خریداری کردم و حقیقتش فروشنده گفت این ساعت تمام کارایی های ساعت فرمان هفتگی رو هم داره! من برای روشن کردن یک پمپ آب در روزهای مشخص مثلا دو روز در هفته به مدت یک ربع جهت آبیاری نیاز داشتم.حالا که کاتالوگ رو خوندم بنظرم میاد باید همون ساعت فرمان هفتگی رو میخریدم!آیا با ساعت نجومی کار من انجام میشه؟؟ اینم بگم فقط بخاطر تفاوت آمپر سراغ ساعت نجومی رفتم.
   ممنون میشم پاسخ بدین

  3. سلام و درود
   ساعت فرمان هفتگی با ساعت نجومی تفاوت داره و ساعت های نجومی طبق منطقه زمانی به صورت خودکار قطع و وصل میکنه ولی در ساعت هفتگی میتونید تایم دقیق رو تعیین کنید و حتی روزها را تعیین کنید که چه روزی وصل و چه روزی قطع بشه

 16. رضاولیزاده گفت:

  باسلام میخاستم بدونم میشه ساعت نجومی رو برای چندساعت درشب تنظیم کرد وچطوری

  1. سلام ساعت نجومی در لوگو 8 ابن قابلیت رو داره

 17. وحید گفت:

  سلام متوجه شدم که عدد شش که جمعه هست فرداا که شنبه میشه به صفر تغییر میکنه
  مرسی به خاطر آموزشتون

 18. وحید گفت:

  سلام من یک ساعت فرمان دیجیتال شیوا دارم میخوام بصورت روزانه تنظیمش کنم .ولی این روزای هفته مشکل ایجاد میکنه وقتی ساعت و تاریخ و سال و …. رو میخوام تنظیم کنم میرسه به روزای هفته که از صفر هست تا شش و گزینه دیگه ای نداره که انتخاب کنم هر عددی رو که انتخاب کنم تو یه روز هفته دستگاه عمل میکنه در صورتیکه چراغ برنامه ریزی بیست و چهار ساعته هم روشن هست .چیکار باید بکنم که هر روز عمل کنه؟؟؟
  مرسی

 19. شهرام سياه گفت:

  Surge Protection Devices

  دستگاهاي حفاظت از صاعقه جرقه يا انفجاره

 20. سید قاسم موسوی گفت:

  سلام.برقکار یک سری لوازم برقی نوشت که بیاریم.لوازم فروش یک قطعه آبی رنگ شبیه فیوز مینیاتوری ولی فاقد دکمه که روش نوشته SCHIRTEC S100 جای فیوز بهمون داد دو سال داریمش تا الان کسی نفهمید چیه؟ ازش استفاده نکردیم.

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *