فیوز کاردی چیست ؟ + نحوه نصب فیوز در کلید فیوز

فیوز کاردی چیست

فیوز کاردی چیست و چه جاهایی کاربرد دارد و چگونه نصب می شود یا تجهیزات مرتبطی مانند کلید فیوز چیست و چه جاهایی استفاده می شود؛ اینها سوالاتی است که ممکن است برای شما پیش بیاید و در این آموزش از سری آموزش برق صنعتی در کالنجی به سوالاتی شبیه کلید فیوز چیست یا فیوز کاردی چیست و امثال این سوالات خواهیم پرداخت تا با این تجهیزات حفاظتی نیز آشنا شوید.

 

دانلود ویدیو

در آموزش های قبلی مفصل توضیح دادیم که کلید مینیاتوری چیست و منظور از مشخصات روی کلید مینیاتوری چیست

فیوز کاردی چیست ؟

اصولا فیوزها عمل حفاظت  مصرف کننده های برق رو برعهده دارند و به صورت کلی فیوز به وسیله ای گفته می شود که مکانیزم ذوب شونده دارد و در قسمت داخل آن سیم نازک یا ورق نازکی قرار دارد که با بالا رفتن جریان بیش از مقداری که روی فیوز درج شده سیم داخل آن ذوب می شود و اصطلاحاٌ می گوییم فیوز سوخته است.

فیوز کاردی یا فیوز چاقویی یک نوعی از فیوز های ذوب شونده به شما می آید گرچه مدل های دیگری از فیوز ها نیز وجود دارد مانند فیوز فشنگی یا فیوز شیشه ای که مکانیزم اصلی آنها عین هم است و فقط در شکل ظاهری و مقدار تحمل جریان با یک دیگر متفاوت هستند.

در تصویر زیر یک نمونه فیوز کاردی را مشاهده می کنید:

کلید فیوز چیست؟

جایی که فیوز داخل آن قرار می گیرد و و وصل شبکه برق می شود تا باعث شود فیوز کاردی در مدار قرار بگیرد را کلید فیوز می گوییم کلید فیوز ها نیز در مدل های گوناگون برای جریان های مختلف با اندازه های مختلف وجود دارند.

از لحاظ کارکرد به دو نوع تقسیم بندی می شوند:

۱ کلید فیوز غیر قابل قطع زیر بار

این مدل کلید فیوز ها همانطور که از نامشان هم پیداست وقتی مصرف کننده روشن است نباید دسته ی آن را بکشیم و نمی توانیم به عنوان قطع و وصل کننده برق از آن استفاده کنیم و صرفاً نقش حفاظتی را برایمان انجام می دهد.

یک نمونه کلید فیوز غیر قابل قطع زیر بار را در تصویر زیر مشاهده میکنید:

 

۲ کلید فیوز های قابل قطع زیر بار

نوعی کلید است که برای قطع و وصل مدار از آن استفاده می کنیم و نکته ای که وجود دارد این است که عامل حافظتی استفاده شده دراین نوع کلید ها فیوز ها چاقویی یا کاردی است و به همین دلیل به کلید فیوز قابل قطع زیر بار معروف هستند.

یک نمونه کلید فیوز قابل قطع زیر بار را در تصویر زیر مشاهده میکنید:

 

جهت یادگیری تجهیزات بیشتر و نحوه کار تجهیزات برکاربرد در تابلو برق صنعتی آموزش زیر را به شما پیشنهاد میکنم:

راستی!!!

عضو کانال تلگرام کالنجی شده اید؟

با عضویت در کانال تلگرام کالنجی از جدید ترین آموزش ها و تخفیف های ویژه با خبر خواهید شد؛برای عضویت در کانال، اینجا کلیک کنید

 

محمود غفاری
محمود غفاری
در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد تخفیف 20,000 تومانی
چون شما بیش از یک دقیقه است که در این صفحه هستید و به بسته جامع برق صنعتی علاقه مند هستید ما هم یک کد تخفیف برایتان در نظر گرفته ایم!
این کد تخفیف فقط تا 24 ساعت آینده معتبر است!
برای شرکت در دوره رایگان ویدیویی آموزش برقصنعتی،لطفا فرم زیر را پر کنید
دوره رایگان ویدیویی آموزش برق صنعتی