آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

نحوه تبدیل پنل یک واحدی به چند واحدی

تبدیل پنل یک واحدی به چند واحدی

تبدیل پنل یک واحدی به چند واحدی برای بسیاری از افراد یک چالش است؛ ممکن است که بخواهید روش استفاده از آیفون تصویری خانه خود را ارتقا دهید و از آن برای کار با دو پنل استفاده کنید. برای این منظور در سطح بازار آیفون‌های تصویری با قابلیت کارکرد هم‌زمان دو تا چندین مانیتور وجود دارد. اما اگر ساختمان شما مجهز به یک آیفون تصویری تک واحدی است، برای ارتقاء آن چه باید کرد؟

قاعدتاً علاقه ندارید تا برای بهره‌مندی از پنل دوم کل سیم‌کشی آیفون تصویری ساختمان را به‌ هم بریزید و از اول ماجرا را سیم‌بندی کنید. از طرفی هزینه خرید آیفون تصویری جدید با قابلیت اتصال دو پنل زیاد است. این در حالی است که هم‌اکنون در ساختمان شما یک آیفون تصویری تک واحدی وجود دارد. در این فیلم آموزشی از گروه کالنجی برای چگونگی سیم‌بندی و تبدیل پنل یک واحدی به چند واحدی آموزش لازم داده ‌شده است.

روش سیم‌بندی آیفون تصویری تک واحدی

در تصویر زیر نقشه سیم بندی عادی آیفون تصویری یک واحدی را مشاهده میکنید:

تبدیل پنل یک واحدی به چند واحدی

سیم‌بندی آیفون تصویری تک واحدی که در آن از یک مانیتور برای کنترل پنل استفاده ‌شده است، تقریباً ساده است و کل ماجرا از اتصال ترمینال‌های ۱ الی ۵ میان مانیتور تا پنل انجام می‌شود. این اتصالات به‌ ترتیب برای انتقال تصویر، ولتاژ مثبت، ولتاژ منفی، رفت‌ و برگشت صدا و تصویر و سیگنال زنگ هستند. در عین ‌حال از ترمینال‌های D1 و D2 برای اتصال رله درب باز کن و از ترمینال‌های 12 VAC پنل برای ارتباط با ترانس استفاده می‌شود.

سیم‌بندی به جهت اضافه شدن مانیتور دوم برای تبدیل پنل یک واحدی به دو واحدی در امتداد همان سیم‌بندی پنل تک واحدی و با تغییراتی جزئی انجام خواهد شد. لذا بدون آنکه تغییری اساسی در سیم‌بندی پنل تک واحدی ایجاد کنید، می‌توانید با چند تغییر ساده و مقداری خلاقیت یک مانیتور جدید را به مجموعه آیفون تصویری ساختمان بیافزایید.

سیم‌بندی اضافه کردن مانیتور دوم به پنل تک واحدی

تبدیل پنل یک واحدی به چند واحدی

این سیم‌بندی برای تبدیل پنل تک واحدی به دو واحدی است. اولین کاری که باید انجام دهید، ارتقای پنل آیفون تصویری از حالت یک واحدی به دو واحدی است. در این پنل‌ها به ‌طور پیش ‌فرض و توسط کارخانه یک کلید تک واحدی پیش ‌بینی ‌شده است. این کلید از داخل پنل با ترمینال‌های ولتاژ منفی و زنگ پنل در ارتباط است و وقتی فشرده می‌شود، سیگنال زنگ را به سمت مانیتور ارسال می‌کند. از آنجایی‌ که قرار است تا مانیتور دومی به این مجموعه اضافه شود، لذا به کلید زنگ مستقلی به موازات کلید اول نیاز داریم. پس دست‌ به ‌کار شوید و با سوراخ کردن قاب رویه پنل اصلی و نصب یک شستی دوم برای زنگ مانیتور دوم اقدام کنید. البته این زنگ دوم از یک سمت به پایه سیم منفی پنل و سمت دیگر به ترمینال زنگ (ترمینال شماره ۵) مانیتور دوم متصل می‌شود.

باقی ترمینال‌های مانیتور دوم یعنی ترمینال‌های شماره ۱ تا ۴ که مربوط به انتقال تصویر، ولتاژ مثبت، ولتاژ منفی و رفت‌ و برگشت صدا هستند، عیناً به مانند مانیتور اول سیم‌بندی می‌شوند. اما قرار نیست تا یک رشته سیم 5 تایی جدید در داخل ساختمان بکشید. کافی است ترمینال‌های ۱ تا ۴ مانیتور دوم را با ترمینال‌های ۱ تا ۴ مانیتور اول موازی کنید. به ‌این ‌ترتیب سیم‌بندی نحوه تبدیل پنل یک واحدی به چند واحدی انجام‌ شده است.

سیم‌بندی مانیتورهای ۴ سیم چگونه است؟

تبدیل پنل یک واحدی به چند واحدی

تا اینجای مطلب از چگونگی سیم‌بندی و تبدیل پنل تک واحدی به دو واحدی برای مانیتورهای ۵ ترمینال صحبت کردیم. اما بسیاری از مانیتورهای قدیمی آیفون تصویری دارای ۴ ترمینال هستند. در این ‌صورت روش سیم‌بندی و ارتقاء آیفون تصویری اندکی متفاوت از مانیتورهای ۵ سیم است.

برای اتصال دو مانیتور ۴ ترمینال به یک پنل تک واحدی آیفون تصویری به سوئیچر تک نیاز دارید. به ازای هر مانیتور یک سوئیچ تهیه کنید و آنها را درست در فضای پشت مانیتورها نصب کنید. در این ‌صورت سوئیچ‌ها نقش یک مبدل واسط را بازی می‌کنند. زیرا می‌توانند ۵ رشته سیم پنل را به ۴ رشته سیم مانیتور تبدیل کنند. از ترمینال‌های چهار سیم اصلی به‌ ترتیب و به شکل موازی به هر دو سوئیچ متصل خواهد شد. اما به همان ترتیبی که در ابتدا گفتیم و یک کلید زنگ اضافی می‌سازیم و از آن برای اتصال زنگ مانیتور دوم استفاده می‌کنیم. حالا خروجی زنگ اول برای سوئیچ مانیتور اول و خروجی زنگ دوم برای سوییچ مانیتور دوم استفاده می‌شود.

دقت کنید که این سوئیچ‌ها بخش‌های حد واسط هستند تا بتوانیم مانیتورهای ۴ سیم را به پنل‌های ۵ سیم متصل کنیم. حتی بدون بهره‌مندی از مانیتور دوم و فقط برای اتصال تک مانیتور نیز نیاز به این سوئیچ برای الحاق مانیتور ۴ سیم به پنل ۵ سیم نیاز داریم. از طرفی اهمیت این سیم‌بندی در اضافه کردن زنگ دوم است که باید به‌ درستی در موازات زنگ اول و برای انتقال ولتاژ منفی به سمت مانیتورهای شماره ۱ و ۲ سیم‌بندی شده باشد.

دیدگاهی در مورد “نحوه تبدیل پنل یک واحدی به چند واحدی

 1. 462287988146 گفت:

  سلام مهندس
  نحوه نصب دو پنل بیرونی تابا به یک پنل داخلی چگونه است

  1. سلام و درود
   پشت مانیتور دو سوکت با نام های p1 p2 هست مه از هر پنل به این سوکت ها وصل میشه

 2. حسین مومیوند گفت:

  سلام. ببخشید سوال من اینه که ما آیفون تصویری دو واحده تابا مدل 1035 داریم و الان میخوایم اون رو تبدیل به سه واحد کنیم آیا پنل جلو درب رو عوض کنیم با سه واحده و یکمانیتور بگیریم کار ما درست میشه. ممنون

  1. سلام و درود بله همین کار رو انجام بدید می‌تونید تبدیل به ۳ واحده کنید البته اگر یک برق کار مجرب هم باشه می‌تونه همون پنل دو واحد رو به پنل سه واحدی تبدیلش کنه یعنی به عبارتی یک شستی زنگ جدید رو اضافه کنه

 3. کاربر مهمان گفت:

  سلام ببخشید این 2_5 که ترمینال زنگ واحد 2 بود به این خاطر 2_5 نوشتید چرا دلیلش چیه این ترمینال با ترمینال 2 در پنل هم باید اتصال کوتاه بشه یا فقط معنی زنگ واحد 2 رو میده

  1. سلام و درود
   بله دقیقاً بله به این صورت هست و یه عدد قرار دادیه

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *