عملکرد رله شنت

عملکرد رله شنت در کلید اتوماتیک نقش یک فرمان دهنده مناسب در مواقع مورد نیاز را ایفا می کند و ما در این آموزش برق صنعتی در کالنجی به عملکرد رله شنت در کلید اتوماتیک خواهیم پرداخت.

عملکرد رله شنت در کلید اتوماتیک را در ویدیو زیر مشاهده کنید:

در ویدیوی زیر به صورت عملی رله شنت را در کلید اتوماتیک قرار داده ایم که نحوه قرار گرفتن آن را یاد می گیرید و به برق متصل کرده ایم تا با عملکرد رله شنت در کلید های اتوماتیک آشنا شوید.

عملکرد رله شنت در کلید اتوماتیک به چه صورت است

رله شنت همانطور که از نامش هم پیدا است یک رله است و همانطور که می دانید رله از یک بوبین تشکیل شده است که با برق دار شدن بوبین، رله عمل می کند حالا این عمل پس از وصل بوبین می تواند وصل کنتاکت باشد مانند رله شیشه ای یا کنتاکتور ها یا هم یک عمل مکانیکی صورت بگیرد مانند رله شنت که با وصل رله داخلی آن، یک قطعه مکانیکی حرکت کرده و وقتی داخل کلید اتوماتیک قرار  بگیرد حرکت این قطعه مکانیکی باعث می شود که کلید ما قطع کند یا به اصطلاح تریپ دهد.

کاربرد رله شنت در کلید اتوماتیک

کاربرد رله شنت در کلید اتوماتیک متفاوت است ولی بیشترین کاربرد رله شنت در کلید اتوماتیک به حفاظت مربوط می شود چون رله شنت در نهایت باید کلید را قطع کند.

مثال:

اگر ما  یک تابلو بانک خازنی  را بخواهیم نصب کنیم این رله کاربرد حفاظتی را در تابلو بانک خازنی ایفا می کند و به این صورت قرار می دهیم که رله به ترموستاتی داخل  تابلو وصل می کنیم و دما را روی ۵۵ درجه سانتی گراد می گذاریم و اگر در تابلو بانک خازنی ما، دمای داخل تابلو در اثر گرم شن خازن بالا برود ترموستاتی که به رله شنت متصل است عمل کرده و به طبع آن هم رله شنت داخل کلید اتوماتیک عمل می کند و در نهایت کلید اصلی قطع می شود، ما در این مدار با استفاده از رله شنت اجازه نمی دهیم که دمای داخل تابلو از ۵۵ درجه سانتی گراد بالا تر برود.

مراحل نصب رله شنت در کلید اتوماتیک به صورت تصویری

۱ درمرحله اول ما درب کلید اتوماتیک مان را باز کنیم تا بتوانیم رله شنت را در آن قرار دهیم.

عملکرد رله شنت

۲ در مرحله دوم بررسی می کنیم که آیا کلید اتوماتیک ما این قابلیت را دارد که رله شنت در آن قرار بگیرد یا خیر، همانطور که تصویر زیر مشاهده می کنید این کلید قابلیت قرار گیری دو عدد رله شنت را دارد، که ما از یک رله شنت می خواهیم دراین کلید استفاده کنیم.

عملکرد رله شنت

۳ در این مرحله رله شنت مان را در کلید قرار می دهیم طوری که قسمت مکانیکی رله به سمت دسته کلید قرار داشته باشد،توجه داشته باشید که وقتی کلید در حالت on  یا وصل است می توانیم رله را داخل کلید قرار دهیم(رنگ سبز نشان دهنده قطع کلید است) و به عبارتی در حالت وصل، کلید ما به صورت صحیح در کلید قرار می گیرد.

عملکرد رله شنت

عملکرد رله شنت

۴ وقتی رله رل داخل کلید قرار دادیم می بایست رله شنت رل تست کنید و ما با برق دار کردن رله میخواهیم این فرایند را تست کنیم، همانطور که در تصویر مشاهده می کنید الان کلید وصل است.

عملکرد رله شنت

۵ در مرحله آخر هم همانطور که در تصویر مشاهده می کنید بوبین رله شنت را برقدار کردیم و کلید در حالت وسط قرار گرفته است که نشان دهنده قطع بودن کلید می باشد.

عملکرد رله شنت

راستی!!!

اپلیکیشن اندروید کالنجی رو دانلود کنین و از جدید ترین آموزش های رایگان و تخفیف های ویژه محصولات مطلع خواهید شد. 🙂

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

محمود غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   هادی

   سلام وخسته نباشید
   مهندس چرا وقتی رله شنت رو وصل میکنید اهرم کلید اتومات به وسط میره به حالت قطع نمیره دلیلش چیه

   محمود غفاری

   سلام هم وسط و هم وoff در حالت قطع هست و در حالت وسط به حالت reset معروف هست که وقتی کلید بر اثر بالا رفتن جریان، خودش برق رو قطع میکنه یا دکمه reset روی کلید رو بزنیم در حالت وسط قرار می گیره و مکانیزمش به این صورت هست که فنر داخل کلید آزاد هست

   هادی

   مرسی

   محمود غفاری

   خواهش میکنم

   سید علی

   باعرض سلام و احترام
   سایت خیلی خوبی دارید امیدوارم همچنین تداوم داشته باشه و البته از زحمات شما تشکر میکنم

   سید علی

   البته همچنان اشتباه چاپی شد

   فریدفتاحی طبری

   ضمن سلام وخدا قوت خدمت شما استاد گرانقدر ودلسوز
   نظر به اینکه در حال حاضر در حال گذراندن دوره برق صنعتی درجه 2 در موسسه آموزشی زیر نظر فنی وحرفه ای میباشم .هر گونه راهنمایی حضرت عالی در هموار کردن مسیر آموزش اینجانب باعث منت وافتخار بنده است .

   محمود غفاری

   ممنون از همراهی شما دوست عزیز

   محمود غفاری

   بسیار هم عالی به امید رشد روز افزون شما دوست عزیز

   نبوی

   با سلام خدمت مهندس
   دو‌ ژنراتور داریم و دو کلید اتوماتABB . خواستم ببینم چه نوع رله شنتی بهش میخوره و طریقه نصب آن هم لطف کنید
   لازم بذکر است بخاطر اینکه یکی از ژنراتورها باید وصل باشه و دیگری تو مدار قرار نگیره
   با تشکر نبوی هستم از بوشهر
   Sirafsquid@yahoo.com

   محمود غفاری

   سلام اقای نبوی
   رله شنت در هر مدل از کلید اتومات ها مخصوص همون برند هست و تو فروشگاه های لوازم برق صنعتی میتونین تهیه کنین