تایمر بادی (پنوماتیک) چیست و چه کاربردی دارد؟

تایمر بادی

تایمر بادی (پنوماتیک) چیست و چه کاربردی دارد؟

تایمر بادی (پنوماتیک) می شود گفت یک نوع کنتاکت کمکی تایمری هست و از آن می توان در مدار فرمان مان استفاده کنیم.

تایمر بادی (پنوماتیک) در واقع یک تایمر مکانیکی هست و هیچ نیازی به برق ندارد، دارای یک کنتاکت بسته و یک کنتاکت باز هست که ما از این تیغه ها در مدار فرمان استفاده می کنیم عملکرد این تایمر به کنتاکتور وابسته است چونکه به مانند کنتاکت کمکی بر روی کنتاکتور نصب می شود و به محض وصل شدن کنتاکتور عمل می کند. این تایمر در دو نوع تاخیر در وصل (on delay) و تاخیر در قطع (off delay) وجود دارد.

از این تایمر ها قبلا بیشتر استفاده می شد و بیشتر در برند تله مکانیک و اشنایدر (telemecanique & schneider) دیده می شود در حال حاضر بیشتر از تایمر الکترونیکی استفاده می شود مدتی قبل از این تایمر در تابلو برق در کالنجی استفاده کرده بودیم که این تایمر جزئی از مدار ستاره مثلث بود.

در تصویر پایین می بینید که زبانه مربوط به تایمر با کنتاکتور هیوندای (hyundai) همخوانی ندارد منظورم این است که زمانی که هر دو را به هم وصل کردیم تایمر نمی تواند عمل کند چونکه یک تکه پلاستیک جلوی زبانه تایمر قرار دارد که ما باید این تکه پلاستیک را با فازمتر از کنتاکتور جدا کنیم و این کار به آسانی میسر هست.

 

در تصویر بعدی سیم بندی مشخص شده است که ما میاییم کنتاکت NO را در مدار فرمان قرار می دهیم، و خروجی می تواند رله، کنتاکتور، لامپ و هر وسیله دیگری باشد.

دانلود

 

راستی!!!

عضو کانال تلگرام کالنجی شده اید؟

با عضویت در کانال تلگرام کالنجی از جدید ترین آموزش ها و تخفیف های ویژه با خبر خواهید شد؛برای عضویت در کانال، اینجا کلیک کنید

 

3 Comments

  1. علی گفت:

    عالی خسته نباشید

  2. کابل حرارتی هیت تریس گفت:

    سلام و تشکر از سایت خوبتون. براتون آرزوی موفقیت دارم.

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای شرکت در دوره رایگان ویدیویی آموزش برق صنعتی،لطفا فرم زیر را پر کنید