آموزش برق ساختمان, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

طریقه نصب فتوسل سه سیم، چهار سیم و سوپر فتوسل

نصب فتوسل

فتوسل وسیله ای است مانند کلید یک پل که برای قطع و وصل یک یا چند چراغ از آن استفاده میکنند اما فتوسل ها یک مزیت نسبت به کلید های یک پل دارند که باتوجه به طلوع و غروب خورشید چراغ ها را به طور خودکار خاموش و روشن میکند به طوری که وقتی خورشید غروب کرد،سنسور نوری داخل فتوسل فرمان وصل چراغ را میدهد و وقتی خورشید طلوع کرد و نور به فتوسل تایده شد فتوسل فرمان قطع به چراغ ها میدهد.

سیم کشی و نصب فتوسل

طریقه نصب فتوسل بسیار آسان است ،در این جا توضیحاتی در مورد سیم کشی فتوسل خدمت شما عزیزان می دهم ودر پایین هم به صورت تصویری طریقه نصب فتوسل را خواهیم دید.

فتوسل ها به طور کلی یا سه سیم دارد و یا چهار سیم که در فتوسل های چهار سیمه دو رنگ مثل یک دیگر است که معمولا سفیدیا آبی است این دو رنگ سیم نول هستند و دو رنگ دیگر هم یکی سیاه است که مستقیم وصل فاز میکنیم وسیم دیگری قرمز  است که به یک سر لامپ وصل میکنیم و سیم نول هم همانطور که به فتوسل وصل کرده ایم به یک سر لامپ هم وصل می کنیم حالا طریقه نصب فتوسل را یاد گرفتیم به فرض مثال ما در روز فتوسل خود را نصب کرده ایم و میخواهیم آن را تست بکنیم برای این کار میتوانیم یک پلاستیک یا یک پارچه روی فتوسل بیندازیم تا اطراف فتوسل تاریک شود بعد از گدشت ۳۰ ثالنیه خواهید دید چراغ روشن میشود .

سوپر فتوسل چیست؟

سوپر فتوسل همان فتوسل عادی است با چند تفاوت مهم و کلیدی که در پایین به این تفاوت ها میپردازیم:

۱- در سوپر فتوسل سنسوری نوری داخل خود فتوسل نیست و سنسور توسط دو رشته سیم در محیط بیرون نصب می شود و خود فتوسل داخل تابلو برق نصب میکنیم تا طول عمل فتوسل زیاد تر شود.

۲- در سوپر فتوسل ما میتوانیم توسط کلید روی دستگاه، خروجی رله را در حالت دایم کار یا حالت اتوماتیک تنظیم کنیم.

۳- در سوپر فتوسل ولوم تنظیم شدت نور یا همان لوکس وجود دارد و قادر خواهیم بود زمان روشن و خاموش شدن فتوسل را تغییر دهیم.

در تصویر پایین نحوه سیم بندی این تجهیز را مشاهده میکنید:

نصب سوپر فتوسل شیواامواج

سیم بندی فتوسل های سه سبم

نصب فتوسل

نحوه سیم بندی فتوسل های سه سیمه را در تصویر پایین مشاهده کنید:

سیم بندی فتوسل های سه سبم

نحوه سیم بندی فتوسل های چهار سیمه را در تصویر پایین مشاهده میکنید و همانطور که در بالا گفتیم دو رشته سیمی که یک رنگ دارد سیم نول ما است.

نصب فتوسل

طریقه نصب فتوسل روی چند لامپ

ما در بالا طریقه نصب فتوسل را یاد گرفتیم حالا شاید برای خیلی از افراد سوال باشد :یک فتوسل را میتوان روی چند  لامپ وصل کرد؟ اگر قصد دارید فتوسل را روی چند لامپ وصل کنید باید به یک سری نکات توجه کنید :

 • روی خود فتوسل، مقدار جریانی که فتوسل  تحمل میکند درج شده است مثلا در تصویر روبرو ۱۰A نوشته شده است یعنی این فتوسل تحمل جریان برق تا ۱۰ آمپر را دارد،در برق یک رابطه ساده وجود دراد که از این طریق میتوان فهمید یک فتوسل تحمل چند لامپ را دارد .

روی کارتون لامپ یا روی  لامپ توان مصرفی آن درج شده است  به طور مثال لامپ ۱۰۰W یعنی این لامپ صد وات توان مصرف میکند و برق شهر هم ۲۲۰ ولت است با این حال اگر بخواهیم برای یک لامپ ۱۰۰ وات رشته ای این محاسبه را انجام دهیم  کافیست که یک تقسیم ساده  انجام دهیم به این صورت که لامپ ۱۰۰وات را تقسیم بر برق شهر یعنی ۲۲۰ میکنیم  عدد میشود ۰/۴۵ آمپر ،اگر این عدد را ضرب در ۱۰ کنیم میشود ۹.۹آمپر یعنی یک فتوسل ۱۰آمپری توانایی روشن وخاموش کردن ۲۲ لامپ رشته ای را دارد که توصیه میشود در مناطق گرمسیر بیش از ۱۵ لامپ وصل نشود، چون نصب ۲۲ لامپ برای شرایط سرد سیر حساب شده است.

نکات مهم در مورد طریقه نصب این فتوسل ها

۱-موقع نصب دقت کنید که فتوسل در جایی نصب کنید که در شب نور چراغ به آن تابیده نشود.

۲-به جریان نوشته شده روی فتوسل توجه شود وبه منطق گرم سیر وسرد سیر هم توجه کنید (این مورد در انتخاب همه ی قطعات برقی صادق است)

۳-چون در اوایل برقکشی خودم چنین اشتباهی را انجام داده ام این مورد را ذکر میکنم ،وقتی فتوسل وصل است به برد الکترونیکی داخل فتوسل دست نزنید چون برق ۲۲۰ولت شهر به آن وصل است و فریب این را نخورید که این قسمت الکترونیکی است وبرق شهر در آن جریان ندارد.

اگر مصرف شما بیش از تحمل رله فتوسل باشد میبایست از کنتاکتور به همراه فتوسل استفاده کرد که در لینک پایین آموزس دادیم.

نصب فتوسل به کنتاکتور

 
بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “طریقه نصب فتوسل سه سیم، چهار سیم و سوپر فتوسل

 1. سيد احمد موسوی گفت:

  سلام ‌؛ در چه صورتی فتوسل میسوزه؟ آیا میشه تعمیر کرد و دوباره استفاده کرد یا یکبار مصرف هستن؟

  1. سلام وقتتون بخیر معمولاً رله فتوسل خراب میشه که میشه تعویضش کرد ولی با توجه به هزینه کم خود فتوسل معمولاً تعویض می کنیم

  2. رسول گفت:

   فتوسل ۱۳ ولتی که خریدم با باطری یو پی اس خورشیدی میخوام لامپ روشن کنم
   باطیم هم ۱۰۰ آمپر هستش
   ممنون میشم راهنماییم کنین

   1. سلام وقتتون بخیر ممنون میشم توضیح دقیق تری ارائه کنید

 2. سيد احمد موسوی گفت:

  سلام ‌؛ من در حین وصل کردن فتوسل متأسفانه سیم فاز و نول با هم برخورد کردن وجرقه زدن، طوری که سیم فاز از محل اتصال پاره شد، دوباره وصل کردم چراغ زیر فتوسل روشن میشه و پارچه مشکی گذاشتم روی فتوسل اما لامپ روشن نمیشه چرا؟

  1. سلام اگر سیم اتصالی بکنه قطعاً برد فتوسل تون خراب میشه و باید کامل تعویض کنید

 3. ابوالفضل وشاقی گفت:

  با سلام یک مدار ۳ فاز داریم با فوتوسل و کنتاکتور به صورت دستی اتومات طراحی شده یک فیوز اصلی داره تو تابلو دیگه الان حالت دستی کار می‌کنه اتومات قطع مشکل کجاست ک اتوماتیک عمل نمیکنه

  1. سلام یا فتوسل تو تون خراب شده یا کلید دو حالته شما

 4. علیپور گفت:

  سلام.
  آیا میشه برای لامپ‌های ال ای دی ۱۲ ولت هم فتوسل وصل کرد؟
  چون تا اونجا که من میدونم معمولا واسه لامپ‌های ۲۲۰ ولت فتوسل وصل میکنند.

  من میخوام یک LED شاخه‌ای ۱ متری ۱۲ ولت رو که با استفاده از آداپتور ۱۲ ولت یا با استفاده از باتری ۱۲ ولت تغذیه و روشن میشه رو به فتوسل وصل کنم و توسط اون روشن و خاموش بشه.
  آیا امکانش هست؟؟

  1. سلام به صورت مستقیم نمیشه و باید قبل از لامپ های ال ای دی آداپتور نصب کنید

 5. روح اله اسداللهی گفت:

  سلام. برای فتوسل ۶آمپر میتوان چند عدد لامپ ال ای دی ۵۰وات وصل کرد. ممنون

  1. سلام نهایتا تا بیست عدد لامپ موردی نداره

 6. مجتبی زنجانی گفت:

  سلام مهندس وقت بخیرتوسل ۱۶آمپروصل کردم بعداز مدتی وقتیکه هواگرم میشه زیادخاموش و روشن میشه علت چیست.وزمانیکه برق راه پله هارو روشن میکنم بعضی وقتهاخاموش میشه به نظرشما علت چیست؟بعداز فتوسل ۱۴ لامپ ۹ وات وصل کردم باطول کابل ۶۰مترآیامقدارمصرف صحیح است.یابایدفتوسل را۲۵آمپربگذارم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام رنج جریانی فتوسل تون مناسبه ولی احتمال زیاد در جای مناسب نصب نشده که گرمای زیاد باعث آسیب دیدن و قطعات میشه سعی کنید در جایی که سایه هست نصب کنید و اگر مشکلتون حل نشد از ساعت های نجومی هم می تونید استفاده کنید در ضمن از فتوسل های مارک خوب مثل شیوا امواج استفاده کنید

   1. جمال حیدری گفت:

    سلام من یک عدد لامپ ۵۰وات وصل کردم برای فتوسل وقتی روشن میکنی چشمک میزنه علت چیه

    1. سلام وقتتون بخیر
     سیم نول رو به زمین متصل کنید و مجدد چک کنید مشکل برطرف میشه یا نه

 7. Morteza گفت:

  سلام وقت بخیر مهندس جان . من دو تا ترانس ۴۰۰دارم و یه لامپ ۶۰۰وات بخار سدیم میشه از دو تا ترانس برای یه لامپ استفاده کنم .ممنون میشم راهنمایی کنید . چون هرچی سرچ کردم نتونستم چیزی پیدا کتم

  1. سلام بله میشه کافیه ترانس خروجی ترانس رو دو به دو به هم وصل کنید یا به اصطلاح موازی کنید

   1. امید ز گفت:

    سلام جناب مهندس وقت بخیر
    جناب مهندس ، ما یک فتوسل ۱۶ امپر رو به ۱۶ عدد لامپ ۷وات وصل کردیم ، (قبل از فتوسل هم یک کلید تک پل قرار دارد)
    نکته اینجاست که شب موقع تاریک شدن هوا درست عمل میکنه ولی صبح وقتی قطع میکنه شروع میکنه چشمک زدن و ۱۶ تا هالوژن همزمان روشن خاموش میشن .

    1. سلام و درود سیم نول تون رو به زمین متصل کنید مشکلتون حل میشه

 8. ناشناس گفت:

  سلام.من میخواستم که بپرسم چجوری میتونیم یک فتوسل را در یک راهرو به گونه ای ببندیم که در مدارمون قرار داشته باشه ولی هروقت که دلمون خواست چراغمون رو روشن و خاموش کنیم.یعنی یک مدار داریم که با کلید تک پل به فتوسل و چراغ وصل شده و اون چراغ وقتی روشن میشه که نور نباشه ولی حالا ما میخوایم کاری کنیم که اون چراغ هر وقت که خواستیم حتی وقتی که نور وجود داره روشن بشه و اون فتوسل هم در مدارمون باشه باید چیکار کنیم؟

  1. سلام و درودکافیه یه کلید تبدیل قبل فتوسل ببندید و دو خروجیش رو یکی مستقیم به لامپ بدین و یکی هم به برق ورودی فتوسل بدین
   اگر مفهوم رو متوجه نشدین سعی میکنیم در یک ویدیو منتشر کنیم این مورد رو

 9. فرهاد گفت:

  سلام فتوسل من زمان غروب که نور کم میشه و میخواد عمل کنه حدود ۲۰ بار مرتب مدار را باز و بسته میکنه و لامپ خاموش و روشن میشه بعدش ثابت میشه و لامپ روشن میمونه اشکال از کدوم قسمت مداره ؟
  ممنون

  1. سلام میبایست بردش رو بدین تعمیر کار الکترورنیک تا چک کنه

  2. مجید بهمنی گفت:

   سلام جناب مهندس ، من یه ساعت نجومی ۶ آمپر برای روشنایی یک لامپ ۲۰ وات استفاده کردم ، اما خروجی فاز برق نداره ، علت چیست؟

 10. ناشناس گفت:

  سلام ببخشید فتوسلی که نصب کردیم قابلیت تنظیم هم داره چون خیلی زود یک ساعت مونده به غروب روشن میشه و دو ساعت بعد از طلوع خاموش میشه چیزی داره تنظیم کنیم حسگرش زودتر عمل کنه؟

  1. سلام خیر فتوسل غیر قابل تنظیم هست

   1. ناشناس گفت:

    فتوسل قابل تنظیم هست اگر کلاهک انرا باز کنید یک پیچ پلاستیکی دارد ومیتوان انرا تنظیم کرد

    1. سلام برخی مدل ها این قابلیت رو دارن و همه اینطور نیست

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *