آموزش برق صنعتی, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

توان اکتیو و راکتیو به زبان ساده به صورت فیلم

توان اکتیو و راکتیو به زبان ساده

توان اکتیو و راکتیو به زبان ساده موضوع آموزش ما در این مقاله از برق صنعتی است و سعی میکنیم مفهوم توان اکتیو (مفید)، راکتیو(غیر مفید)و توان ظاهری را به زبان ساده توضیح دهیم.

مفهوم توان اکتیو و راکتیو به زبان ساده

در ویدیوی بالا یک مثال ساده در مورد توان ها زدیم و اگر مثال فنی بزنیم:در یک الکترو موتور اون انرژی که صرف به حرکت در آوردن موتور میشه مثل میدان مغناطیسی،لغزش و این موارد توان غیر مفید هست و اون توان و قدرتی که از روتور دریافت می‌کنیم توان مفید هست و در نهایت توان ظاهری حاصل جمع برداری توان اکتیو و راکتیو هست.

این ویدیو برگرفته از آموزش تصویری طراحی تابلو بانک خازنی است.

دیدگاهی در مورد “توان اکتیو و راکتیو به زبان ساده به صورت فیلم

 1. سامی گفت:

  سلام من تازه وارد رشته برق شدم خیلی علاقه دارم ولی متاسفانه جایی که زندگی می‌کنم زبان فارسی نیست و مشکلات زیادی دارم که شاید باعث این بشه صرفه نظر کنم از این رشته (آیا شما پیشنهادی دارید یا یک کتاب معرفی کنید کنید مطالب مقدمه ای داشته باشه هم برق اتوماتیک و هم برق ساختمانی ) .اگر کسی جوابی خواست بده ایمل بزنه که حتما ببیننمش ممنون

  1. سلام بسته کامل کالنجی رو به شما پیشنهاد میکنم

 2. نیما گفت:

  یک الکتروموتور تک فاز(پمپ آب) با مشخصات( ولتاژ 220 ولت)،(فرکانس ۵۰ هرتز) ،(جریان ۲/۶ آمپر),(توان ۳۷۰ وات),(توان ماکزیمم ۵۵۰ وات )(خازن ۴۵۰ ولت و ۱۰ میکرو فاراد ). توان ظاهری، توان مفید، توان غیر مفید ، توان ورودی و توان خروجی را (در بی باری و بار کامل)چگونه باید محاسبه کرد؟ جریان در حالتهای مختلف چگونه کم یا زیاد میشود؟

  1. همچنین پیشنهاد میکنم کتاب ماشین های الکتریکی acرو مطالعه کنین چون پاسخ طولانی میشه ومفصل در این کتاب توضیح داده شده

 3. نیما گفت:

  آیا با کم شدن ولتاژ ، توان ثابت میمونه و جریان افزایش می یابد و به باعث سوختن وسیله برقی میشه ؟ در ۳ مصرف کننده لامپ رشته ای و موتور های تک فاز و سه فاز(در بی باری و بار کامل) و ترانسفورماتور چه تاثیری داره؟

  1. سلام روابطی طولانی داره این موارد رو در اموزش طراحی بانک خازن توضیح دادیم

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *