کالنجی - آموزش نوین برق

نحوه نصب آمپر متر تابلویی

نحوه نصب آمپرمتر تابلویی موضوع این آموزش برق صنعتی در کالنجی است و همان طور که بسیاری از شما دوستان می دانید اندازه گیری و مانیتور کردن ولتاژ و جریان دو پارامتر مهمی است که در حین مونتاژ تابلو برق باید به آن دقت داشته باشیم در این آموزش به نحوه سیم بندی آمپر متر به همراه ترانس اندازه گیری جریان (CT) پرداختیم.

ترانس CT چیست؟

قبل از اینکه وارد بحث سیم بندی شویم باید با ترانس های اندازه گیری جریان یک آشنایی داشته باشیم

ترانس های اندازه گیری جریان یا سی تی ها ترانس هایی هستند که که جریان بالا از قسمت اولیه آنها عبور کرده و از طریق میدان مغناطیسی یک جریان ثانویه به ما می‌دهند که این جریان ثانویه توسط دو رشته سیم به آمپرمتر های دیجیتال یا آنالوگ متصل میشود به این ترتیب می‌توانیم اندازه گیری جریان را انجام دهیم.

اندازه گیری ولتاژ در تابلو برق

برای اندازه گیری ولتاژ به صورت دیجیتال در این ویدیو خدمتتان توضیح داده ایم و اگر اگر می خواهید از ولتمتر های آنالوگ استفاده کنید در آموزش نصب کلید ولت به همراه ولت متر آنالوگ مفصل توضیح داده ایم.

نحوه نصب آمپر متر تابلویی دیجیتال

همانطور که در ویدیوی بالا توضیح دادیم کافیست ۳ عدد ترانس اندازه گیری جریان داشته باشیم و دو سیم از هر کدام بگیریم و به آمپرمتر متصل کنیم و در نهایت سه فاز به همراه نول جهت تغذیه را به آمپرمتر مان می دهیم تا عملکرد صحیح از آن داشته باشیم و همچنین نیاز است که جهت اندازه گیری دقیق تر آمپرمتر، از یکی از پیچهای سی تی به همدیگر انشعاب داده و به زمین متصل کنیم.

  معرفی پایه های رله + آموزش سیم بندی

نحوه نصب آمپر متر تابلویی

نحوه نصب آمپر متر تابلویی آنالوگ

اگر آمپر متر از نوع آنالوگ بود می بایست دقیقاً عین همین مورد سیم بندی کنیم، یعنی دو سیم از سی تی به آمپرمتر بدهیم و نیازی به اتصال تغذیه نیست فقط نکته‌ای که وجود دارد این است که آمپر متر های آنالوگ باید هم رنج سی تی انتخاب شوند و درمدل دیجیتال امکان تنظیم کردن آمپر متر با سی تی وجود دارد که در مدل آنالوگ این قابلیت وجود ندارد.

 

 

لینک دانلود ویدئو

دیدگاه‌ها (4)

*
*

  مهدي خورابلو کاربر مهمان ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ پاسخ

  سلام وقت شما بخير من ميخواستم كتابي درباره اموزش كامل 3فاز صنعتي تهيه كنم با انواع نقشه تابلو برقهاي اماده وهمچنان اشنايي با قطعات كاربردي در 3فاز همراه با توضيح سربندي قطعات سپاسگذارم اگه راهنماييم كنيد

   محمود غفاری مدیر کل ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ پاسخ

   سلام آموزش برق صنعتی از مقدماتی تا پیشرفته رو در بسته کامل کالنجی آموزش دادیم

  حسین کاربر مهمان ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ پاسخ

  مهندس سلام برای یه دستگاه ۶۰۰ وات که دائم استارت هست و فاصلش تا کنتور برق ۶۰ متر از کابل ۲×۲.۵ استفاده کنم خوبه ؟؟؟؟ با تشکر

   محمود غفاری مدیر کل ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ پاسخ

   سلام بله جوابگو هست و میتونید استفاده کنید