آموزش برق ساختمان, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

طریقه گرفتن برق امام – بررسی ۴ روش مختلف و معایب هر کدام

طریقه گرفتن برق امام

طریقه گرفتن برق امام یا همان برق رایگان، سوالی است که گه گاهی از ما پرسیده می شود و در این آموزش قصد داریم روش های مرسومی که استفاده می شود را بررسی کنیم و معایب هر کدام را خدمت شما توضیح دهیم.

برق امام چیست؟

برق امام صرفاً یک اصطلاح است که در بین ایرانیان معروف است و به عبارتی دور زدن کنتور برق و گرفتن برق به صورت رایگان است و همانطور که میدانیم خطرات برق گرفتگی و جریمه های سنگینی دارد و به هیچ وجه این روش را پیشنهاد نمی کنیم.

از آنجایی که هدف ما آموزش معایب و خطرات احتمالی است، نیاز است که از طریق تصویر و ویدیو تک تک موارد را به شما نشان دهیم تا با خطرات هر کدام آشنا شوید.

طریقه گرفتن برق امام به چه صورت است؟

روش های زیادی برای گرفتن برق رایگان وجود دارد و در ویدیوی زیر به ۴ روش مرسوم که افراد جهت گرفتن برق رایگان انجام میدهند پرداخته ایم:

همان طور که در ویدیوی بالا هم تاکید داشتیم، استفاده از این روش ها توصیه نمی شود.

حالا در تصاویر زیر نحوه سیم بندی هایی که انجام می شود را بررسی می کنیم:

 نحوه سیم بندی کنتور برق در حالت عادی

در تصویر زیر حالت عادی سیم کشی کنتور برق را خدمت شما توضیح داده ایم و همان طور که مشاهده می کنید، فاز و نول از تیر برق گرفته شده و به ورودی کنتور متصل می شود، نول خروجی مستقیم به مصرف کننده رفته و فاز خروجی از کنتور هم از کلید مینیاتوری عبور میکند و به مصرف کننده می رسد.

طریقه گرفتن برق امام

در تصاویر زیر تغییراتی که در سیم کشی بالا انجام می شود را با هم بررسی می کنیم و عیب هر کدام را خدمت شما توضیح می دهیم.

حالت اول : جابجایی سیم زیر کنتور

این روش که در تصویر زیر مشاهده میکنید، یکی از مرسوم ترین روش ها است و اکثر افراد از این حالت استفاده میکنند، به این صورت که سیم خروجی کنتور را باز کرده و به ترمینال ورودی کنتور وصل میکنند و کنتور محاسبه ای انجام نخواهد داد.

از معایب این روش، شفاف بودن قاب کنتور و مشخص بودن تغییرات است و به محض مشاهده مامور اداره برق، شامل جریمه خواهید شد.

طریقه گرفتن برق امام

حالت دوم: برق گرفتن مستقیم از تیر برق

بسیاری از دوستان به دلیل شفاف بودن قاب کنتور سراغ راه دوم میروند که تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید، به عبارتی کاری با برق ورودی و خروجی کنتور ندارند و مستقیم کابل مجزا از کنتور می گیرند و به مصرف کننده های پرمصرف مانند کولر، یخچال و… وصل می کنند.

این روش نیز دو عیب دارد: عیب اول خطر برق گرفتگی هنگام وصل کردن سیم مجزا به تیر برق، چون برای قطع برق اصلی باید کلید زیر ترانس محله قطع شود.

و عیب دوم هم مشخص بودن سیم به صورت چشمی است و وقتی دو کابل از تیر برق به یک محل رفته باشد مامور اداره برق مشکوک می شود و احتمال قطعی برق و جریمه را دارد.

طریقه گرفتن برق امام

حالت سوم: دستکاری کنتور برق با نرم افزار و کابل اینفرارد

دوستانی که حالت اول و دوم برای شان مشکل ساز می شود سراغ این راه می روند که با نرم افزار و کابل مخصوص خروجی کنتور و شیوه محاسبه را تغییر دهند، در این حالت هیچ تغییری در سیم کشی انجام نمی شود ولی باز هم معایبی دارد.

از معایب این روش هم تشخیص اداره برق با کاهش پیدا کردن میانگین مصرف است که مشکوک می شود و مامور اداره برق با یک تست ساده با دستگاه مخصوص، متوجه تغییرات شده و شامل جریمه خواهد بود.

طریقه گرفتن برق امام

حالت چهارم: دستکاری کنتور برق آنالوگ

دوستانی که کنتور آنالوگ دارند معمولاً از این روش استفاده میکنند تیغه پشت کنتور را می کشند تا محاسبه ای انجام نشود و با این روش کنتور کاملاً غیر فعال می شود.

از معایب این روش این است که اگر مصرف کننده ای روشن باشد و مامور اداره برق بیاید، بخاطر این که کنتور بی حرکت است متوجه دستکاری کنتور برق خواهد شد.

این حالت نیز شامل جریمه های سنگین خواهد بود.

طریقه گرفتن برق امام

سخن آخر: روش هایی که معرفی کردیم صرفاً برای شناخت مشکلاتی است که بعداً ممکن است به آن بر بخورید مانند جریمه شدن یا خطر برق گرفتگی، که با آگاهی از طریق این آموزش خطرات برق امام را متوجه شوید و بجای پیگیری طریقه گرفتن برق امام، سعی در کاهش مصرف برق کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “طریقه گرفتن برق امام – بررسی ۴ روش مختلف و معایب هر کدام

 1. rohollah گفت:

  سلام استاد
  شیوه ی کار کنتور دیجیتال چطوریه؟ اگر سیم نول بهش وصل نباشه باز محاسبه میکنه؟ (در آنالوگ گفته اند اگر سیم نول خود را به کنتور کناری وصل کنیم و از او را به خود، هر دو کنتور محاسبه نمیکنند)
  آیا در مورد دیجیتال هم این صدق میکنه؟

  1. سلام و درود
   در مقاله نحوه کارکرد کنتور دیجیتال این موارد رو بررسی کردیم

 2. حمید گفت:

  اصلا چرا باید این آموزش گذاشته شود و گفته شود جنبه آموزش دارد شما باید کار تعداددستکاری کنتور را بالا می برید

  1. محمدرضا زارع گفت:

   آموزش برای ما اداره برقی ها هست جناب تا این موارد رو یا بگیریم و جلوگیری کنیم ، شما هم زیاد حرص نخدر کسی با این آموزشها گمراه نمیشه

  2. Barbod گفت:

   ببین مزدور جان، امام فرمودند مجانی پس تویه شاه قلی ان قلتی نیار.

 3. ناشناس گفت:

  با سلام خدمت شما استاد بزرگوار.راجب دستکاری کنتور آنالوگ باید بگم که اگه به تیغه ها دست هم نزنیم میتونیم با یه سیم مفتول مسی ۱۰ ترمینال تیغه رو اتصال بدیم که آمپر اصلی ازش رد بشه.اینجوری دیگه هزینه ها کاهش پیدا میکنه.من تخصصی تو این کارا ندارم ولی ذهن کنجکاوی دارم و با همه سروکله میزنم.البته خیلی چیزای دیگه هم هست که اگه خواستی اونارو هم بهتون میگم.

  1. مهرزاد گفت:

   سلام جناب
   ممنون میشم تجربه هاتون رو به اشتراک بگذارید

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *