آموزش برق ساختمان, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

طریقه گرفتن برق امام – بررسی 4 روش مختلف و معایب هر کدام

طریقه گرفتن برق امام

طریقه گرفتن برق امام یا همان برق رایگان، سوالی است که گه گاهی از ما پرسیده می شود و در این آموزش قصد داریم روش های مرسومی که استفاده می شود را بررسی کنیم و معایب هر کدام را خدمت شما توضیح دهیم.

برق امام چیست؟

برق امام صرفاً یک اصطلاح است که در بین ایرانیان معروف است و به عبارتی دور زدن کنتور برق و گرفتن برق به صورت رایگان است و همانطور که میدانیم خطرات برق گرفتگی و جریمه های سنگینی دارد و به هیچ وجه این روش را پیشنهاد نمی کنیم.

از آنجایی که هدف ما آموزش معایب و خطرات احتمالی است، نیاز است که از طریق تصویر و ویدیو تک تک موارد را به شما نشان دهیم تا با خطرات هر کدام آشنا شوید.

طریقه گرفتن برق امام به چه صورت است؟

روش های زیادی برای گرفتن برق رایگان وجود دارد و در ویدیوی زیر به 4 روش مرسوم که افراد جهت گرفتن برق رایگان انجام میدهند پرداخته ایم:

همان طور که در ویدیوی بالا هم تاکید داشتیم، استفاده از این روش ها توصیه نمی شود.

حالا در تصاویر زیر نحوه سیم بندی هایی که انجام می شود را بررسی می کنیم:

 نحوه سیم بندی کنتور برق در حالت عادی

در تصویر زیر حالت عادی سیم کشی کنتور برق را خدمت شما توضیح داده ایم و همان طور که مشاهده می کنید، فاز و نول از تیر برق گرفته شده و به ورودی کنتور متصل می شود، نول خروجی مستقیم به مصرف کننده رفته و فاز خروجی از کنتور هم از کلید مینیاتوری عبور میکند و به مصرف کننده می رسد.

طریقه گرفتن برق امام

در تصاویر زیر تغییراتی که در سیم کشی بالا انجام می شود را با هم بررسی می کنیم و عیب هر کدام را خدمت شما توضیح می دهیم.

حالت اول : جابجایی سیم زیر کنتور

این روش که در تصویر زیر مشاهده میکنید، یکی از مرسوم ترین روش ها است و اکثر افراد از این حالت استفاده میکنند، به این صورت که سیم خروجی کنتور را باز کرده و به ترمینال ورودی کنتور وصل میکنند و کنتور محاسبه ای انجام نخواهد داد.

از معایب این روش، شفاف بودن قاب کنتور و مشخص بودن تغییرات است و به محض مشاهده مامور اداره برق، شامل جریمه خواهید شد.

طریقه گرفتن برق امام

حالت دوم: برق گرفتن مستقیم از تیر برق

بسیاری از دوستان به دلیل شفاف بودن قاب کنتور سراغ راه دوم میروند که تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید، به عبارتی کاری با برق ورودی و خروجی کنتور ندارند و مستقیم کابل مجزا از کنتور می گیرند و به مصرف کننده های پرمصرف مانند کولر، یخچال و… وصل می کنند.

این روش نیز دو عیب دارد: عیب اول خطر برق گرفتگی هنگام وصل کردن سیم مجزا به تیر برق، چون برای قطع برق اصلی باید کلید زیر ترانس محله قطع شود.

و عیب دوم هم مشخص بودن سیم به صورت چشمی است و وقتی دو کابل از تیر برق به یک محل رفته باشد مامور اداره برق مشکوک می شود و احتمال قطعی برق و جریمه را دارد.

طریقه گرفتن برق امام

حالت سوم: دستکاری کنتور برق با نرم افزار و کابل اینفرارد

دوستانی که حالت اول و دوم برای شان مشکل ساز می شود سراغ این راه می روند که با نرم افزار و کابل مخصوص خروجی کنتور و شیوه محاسبه را تغییر دهند، در این حالت هیچ تغییری در سیم کشی انجام نمی شود ولی باز هم معایبی دارد.

از معایب این روش هم تشخیص اداره برق با کاهش پیدا کردن میانگین مصرف است که مشکوک می شود و مامور اداره برق با یک تست ساده با دستگاه مخصوص، متوجه تغییرات شده و شامل جریمه خواهد بود.

طریقه گرفتن برق امام

حالت چهارم: دستکاری کنتور برق آنالوگ

دوستانی که کنتور آنالوگ دارند معمولاً از این روش استفاده میکنند تیغه پشت کنتور را می کشند تا محاسبه ای انجام نشود و با این روش کنتور کاملاً غیر فعال می شود.

از معایب این روش این است که اگر مصرف کننده ای روشن باشد و مامور اداره برق بیاید، بخاطر این که کنتور بی حرکت است متوجه دستکاری کنتور برق خواهد شد.

این حالت نیز شامل جریمه های سنگین خواهد بود.

طریقه گرفتن برق امام

سخن آخر: روش هایی که معرفی کردیم صرفاً برای شناخت مشکلاتی است که بعداً ممکن است به آن بر بخورید مانند جریمه شدن یا خطر برق گرفتگی، که با آگاهی از طریق این آموزش خطرات برق امام را متوجه شوید و بجای پیگیری طریقه گرفتن برق امام، سعی در کاهش مصرف برق کنید.

دیدگاهی در مورد “طریقه گرفتن برق امام – بررسی 4 روش مختلف و معایب هر کدام

 1. مولی گفت:

  سلام از سیم پشت کنتور دیجیتال سیمکارت خور اگر برق بگیریم متوجه میشن؟؟

 2. عبدالاحدتاجی گفت:

  سلام کنتر قدیمی داریم پول برامون هر چقدر کم مصرف کنیم بازم بالای ۲میلیون میاد ممنون میشم راهکاری بهم بگید با تشکر

  1. سلام و درود احتمالاً کنتورتون مشکل داره که باید مامور اداره برق بیاد و تست کنه

 3. رضا گفت:

  سلام کنتر ما دیجیتال هستش میخواستم یه فاز از سیم اصلی بگیرم ونول راهم از کنتور میخواستم ببینم آیا کنتور جدید ها شمارش میندازه ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام و درود شمارش اصلی از سمت سیم فاز خروجی کنتور محاسبه می‌شه

  2. کاربر مهمان گفت:

   نه نمیندازه

 4. علي گفت:

  سلام اقامهندس بنده برادوساعت ميخوام جوشکاري كنم همسايها برق نميدن تيربرق كنارمه ازكدوم سينمائيات برق گرفت چندومي

 5. علیرضا گفت:

  سلام
  اگه قبل از کنتور دیجیتال یه نول و فاز بگیریم و به خروجی کنتور وصل کنیم ایا کنتور باز هم میخونه و اکه میخونه چند درصد میخونه ؟ کامل یا کمتر؟

  1. کاربر مهمان گفت:

   سلام این روش برای کنترل های آنالوگ جواب میده تو کنترهای دیجیتال آلارم میده تابلو میشه

 6. mb² گفت:

  کلا آب و برق و گاز رو هر جور تونستید رایگان کنید ثواب هزار تا حج اکبر رو داره جایی مثل آب خوردن پول نفت و گاز تون رو میدن غزه و لبنان و ..‌‌ شما ها تا میتونید بصورت رایگان از این موهبت الهی استفاده کنید

  1. کاربر مهمان گفت:

   هر کسی در اندازه خودش دزدی میکنه

  2. مهدی گفت:

   ای بابا، اصلا اصل مشکل مردم ما هم همینه ،تفکر خرد و کوچک . اصل و ول کردیم چسبیدیم به فرضیاتی که مخصوصآ ساخته شده برای انحراف افکار به سمت هدف های کوچک . کل قبوض یک سال آب و برق و گاز اکثریت جمعیت رو که از روی عادتی که اون هم برنامه ریزی شده است و ناخودآگاه وغیر ارادی کم مصرف ومتعادل است با هم جمع کنیم نهایت به اندازه حقوق یک ماه کارگر بشه . حالا شما حساب هزینه جریمه ای که دیر یا زود بلاخره اتفاق خواهد افتاد ، حالا به خاطر مهارت مامور یا حسادت همسایه ،با مقدار کسزی که خیلی نامحسوس سرشکن می‌شود در قبوض کل محل هیچ نفعی وجود نخواهد داشت و نه تنها ضرر به جیب دولت نیست بلکه با خیال راحت و در سکوت کامل هدف خودش را پیش می‌برد و تنها متضرر این داستان من و شما هستیم که هم پول و دادیم هم به خیال برد ساکت شدیم و از ترس لو نرفتن صدایمان خفه شده

  3. مهدی گفت:

   ایکاش اینطور بود .رایگان اینجوری یعنی اینکه هزینه خودمون را به گردن همسایه های. محله انداختن ،قبلا که کل امور دست دولت بود تا حدودی امکان داشت همانند خیلی از ارگانها بی در و پیکر و بی حساب و کتابولی الان اکثرا دست پیمانکار بخش خصوصی افتاده و بخش خصوصی هم که گفتن نداره

 7. امیر عباس گفت:

  سلام استاد
  خیلی چاکرم
  اگه سیم نول ورودی کنترل دیجیتال رو قطع کنیم و جامپر بزنم به خروجی با هم کنار محاسبه می‌کنه؟

  1. هادی گفت:

   سلام مهندس آهنربا می‌تونه تاثیری روی کارکرد کنتور دیجیتال بزاره، یعنی کمتر محاسبه کنه

 8. محمد رضایی گفت:

  تایتل این پست خیلی باحاله ، برق امام

  1. حسن گفت:

   حالا گریم برق رو بتونیم امامی کنیم فکر میکنید این شرکت توزیع ضرر میکنه؟نخیر داداش اینطور نیست شرکت خوش در ترانس محله کنتور داره در صورتیکه مجموع کیلووات مصرفی کنتورهای مشترکین محله کمتر از کنتور خودش باشه همون مازاد رو تقسیم میکنن به روی همه مشترکین اون محله یعنی دقیقا مثل اینه که از همسایه ها برق دزدی کردی

 9. کوشا گفت:

  سلام
  اگر دو عدد کنتور داشته باشیم ک فاز های متفاوت دارن و توسط یک ترانس کاهنده دو فاز رو تبدیل ب یک فاز کنیم کنتر ها چطور محاسبه میکنن هر کدوم نصف جریان رو محاسبه میکنن یا بدلیل کاهش ولتاژ تقریبا ۱/۴ میندازن ؟

  1. سلام
   تست نکردم که نظر دقیقی بدم

 10. امید گفت:

  سلاین روش‌های که اینجا نوشته هیچ کدوم خوب نیستن یا اینکه خیلی درد سر سازه. اگه کنتور تون آنالوگ و از اون قدیما که مثل آب خوردنه. فقط لازمه کنتور تونو 90 درجه بچرخونید. صفحه از کار میوفته هر وقت هم که نزدیک خوندن کنتور اومد به حالت اولش درش بیارین. یا اصلا در رو باز نکنید وبعد خودتون کنتور رو بخونید و ببرین براتون قبض صادر بشه. وبرای کنتورهای دیجیتال یا قبل از کنتور یک انشعاب بگیرید و اون رو از دید قایمش کنید. یا از بغل فاز ورودی به کنتور با شیخ یه فاز جداگونه بگیرید و نول هم از همون نول خروجی و برو ماینراتونو وصل کنید.

 11. سید گفت:

  با سلام.
  قربان ما یک دستگاه داریم ک ب برق 3فاز نیاز داره و مغازه ای ک گرفتیم برقش تک فازه.من تاره میخوام شغلمو شروع کنم ایا برای درخواست قانونی کنتور3فاز ب جواز کسب من نیازه یا ن؟
  یا اینکه ب طور مخفی دوفاز از تیربرق بکشم جوری ک معلوم نشه چون بغل دستیا مغازه و یه خونه 3واحدیه.و فقط برق تک فاز ب کنتور وصل باشه و اون دوفاز امام رو جداگونه از زیر دیوار بکشم ب دستگاه.از مصرف تک فازه متوجه میشن؟چون 3 فاز باهم تقریبا 400ولته حرفم اینه ک 3تاش ب دستگاه وصل شن اداره برق از ولتاژش متوجه میشه؟
  یا فقط طریقه چشمی متوجه میشن؟
  15:08

  1. سلام و درود اگر اون مصرف کننده سه فازتون الکتروموتور هست عکس پلاکش رو برام بفرستید توی واتساپ به شماره زیر که راهنماییتون کنم
   09179022269

  2. کاربر مهمان گفت:

   سلام . اولا نگفتی چه دستگاهی داری ؟ اگرموتور ویا دینام هست میتونی ببری پیش تکنیسین برق واست تکفاز کنه دوما اگر نشد به نظر من اصلا دنبال برق امام نباش چون ماموران اداره برق سه سوته می‌فهمن و خدای نکرده جریمه میشی نگی نکفتی

 12. من گفت:

  بهترین مورد پرداخت نکردن قبوض هست و بعد از قطع کردن برق توسط اداره محترم برق تشریف ببرید سیم ورودی (فاز) کنتور را به ورودی (فاز) فیوز منزل خودتون وصل کنید و دیگه نگران هزینه نباشید و به سخن گرانبهای عمام عزیز و سخن گرانبهای ایشون لبیک بفرمایید ( آنالوگ و دیجیتال

  1. ارش گفت:

   اگه از تیر برق قطع کنن چی؟ ؟؟

 13. انریکه گفت:

  مهندس جران سیم نول در کنتور دیجیتال محاسبه میشه؟

  1. سلام و درود
   جریان سیم فاز محاسبه میشه

  2. امیرحسین مرادیان گفت:

   کاش لینک دانلود نرم افزار مورد سوم رو برای اموزش قرار میدادین

  3. مهندس ناصری گفت:

   در کنتور های جدید صددرصد

 14. rohollah گفت:

  سلام استاد
  شیوه ی کار کنتور دیجیتال چطوریه؟ اگر سیم نول بهش وصل نباشه باز محاسبه میکنه؟ (در آنالوگ گفته اند اگر سیم نول خود را به کنتور کناری وصل کنیم و از او را به خود، هر دو کنتور محاسبه نمیکنند)
  آیا در مورد دیجیتال هم این صدق میکنه؟

  1. سلام و درود
   در مقاله نحوه کارکرد کنتور دیجیتال این موارد رو بررسی کردیم

 15. حمید گفت:

  اصلا چرا باید این آموزش گذاشته شود و گفته شود جنبه آموزش دارد شما باید کار تعداددستکاری کنتور را بالا می برید

  1. محمدرضا زارع گفت:

   آموزش برای ما اداره برقی ها هست جناب تا این موارد رو یا بگیریم و جلوگیری کنیم ، شما هم زیاد حرص نخدر کسی با این آموزشها گمراه نمیشه

  2. جاوید شاه گفت:

   زر نزن بابا.امثال تو هستن ک پدر یه ملتو در اوردن

  3. Barbod گفت:

   ببین مزدور جان، امام فرمودند مجانی پس تویه شاه قلی ان قلتی نیار.

  4. مش هوشنگ گفت:

   ای بنازم

  5. حمیداجنوردی گفت:

   دمتگررررم

  6. دامون گفت:

   به تو چه آخه ! کاسه داغتر از آش نشو. عه عه چه آدمای عقده ایی پیدا میشه خداوکیلی. تو تو زندگیت به هیچ کجا نمیرسی چون نظر تنگی. فقط زندگی ذیگران رو بالا پایین میکنی

 16. کاربر مهمان گفت:

  با سلام خدمت شما استاد بزرگوار.راجب دستکاری کنتور آنالوگ باید بگم که اگه به تیغه ها دست هم نزنیم میتونیم با یه سیم مفتول مسی ۱۰ ترمینال تیغه رو اتصال بدیم که آمپر اصلی ازش رد بشه.اینجوری دیگه هزینه ها کاهش پیدا میکنه.من تخصصی تو این کارا ندارم ولی ذهن کنجکاوی دارم و با همه سروکله میزنم.البته خیلی چیزای دیگه هم هست که اگه خواستی اونارو هم بهتون میگم.

  1. مهرزاد گفت:

   سلام جناب
   ممنون میشم تجربه هاتون رو به اشتراک بگذارید

  2. کاربر مهمان گفت:

   چون کنتور فقط جریان فاز رو محاسبه میکنه احتمالا با یه تیکه سیم بشه جریان کشی رو کمتر کرد که کنتور جریان کمتری رو بخونه ولی فکر کنم معایبی هم داشته باشه

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *