آموزش برق ساختمان, مقالات برق

انواع دوربین مدار بسته و بررسی مزایا و معایب هر کدام

انواع دوربین مداربسته

انواع دوربین مداربسته در مکان های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد و در دورانی هستیم که می‌توانیم با نصب چند دوربین مداربسته در هر فضایی که بخواهیم، ضریب امنیتی بالایی را ایجاد کنیم. به این ترتیب که با یک جانمایی درست و انتخاب دوربین مناسب قادر هستیم تا سطح پایش دائمی از محیط هدف داشته باشیم. به این ترتیب بدون آنکه نیاز به حضور دائمی ما و یا نگهبان‌ها باشد، تمام آنچه در فضای هدف ما در جریان است را دیده و یا ضبط و ذخیره‌سازی خواهیم کرد.

خلق چنین سیستم‌های مدرن امنیتی با استفاده از دوربین مداربسته ممکن خواهد شد. تعریف کلی از دوربین مداربسته چیزی متفاوت از یک تجهیز با توانایی فیلمبرداری می‌باشد. اصولاً به دوربین‌هایی که طراحی خاصی دارند و با نصب در محل‌هایی ثابت، می‌توانند از تمام لحظه‌های محیط فیلمبرداری کرده و اطلاعات خود را به محل دیگری برای پایش اطلاعات و یا ذخیره‌سازی آنها ارسال کنند، دوربین مداربسته گفته می‌شود.

انواع دوربین مداربسته

انواع دوربین مداربسته

این دوربین‌ها تماماً با هدف نظارت و یا حفاظت مورد استفاده قرار می‌گیرند. لذا با توجه به نوع محیطی که قرار است پایش دائمی از تمام اتفاقات آن را داشته باشند، انتخاب خواهند شد. محیط و البته هدف از نصب دوربین مداربسته نقش کلیدی در انتخاب مدل آن دارد. به هر صورت برای تامین انواع اهداف نظارتی تا حفاظتی با توجه به تنوع فضاها، انواع دوربین مداربسته طراحی شده است. لذا شما در مقام یک مصرف‌کننده باید بتوانید در مدل‌های متنوع از این ابزار، نوع مناسب را انتخاب کنید. دانستن انواع دوربین مداربسته با تمام جزئیات طراحی تا فضای مناسب برای نصب آنها را در ادامه تشریح خواهیم کرد.

دسته بندی دوربین‌ها با توجه به نوع فضای نصب آنها

پایش فضا هدف نهایی در نصب هر مدل از دوربین مداربسته می‌باشد. لکن فضاها در شرایط متفاوتی از هم هستند. از این رو به نسبت موقعیت قرارگیری دوربین در فضای هدف انواع مدل‌های Indoor و Outdoor تعریف خواهند شد.

 • دوربین مداربسته Indoor: هدف نهایی از طراحی تا کاربرد این دسته از دوربین‌ها، نصب در فضاهای بسته ساختمانی با حفظ امنیت و کنترل فضاهای داخل بنا است. عمده کاربرد این دسته از دوربین‌ها در کنترل ورود و خروج افراد است. نمونه‌های متداول از این دست دوربین‌ها مدل‌های دام، چشم ماهی و… می‌باشند.
 • دوربین مداربسته Outdoor: این مدل از دوربین مداربسته با هدف نصب در فضاهای خارج از محیط ساختمان‌ها طراحی شده است. حضور در محوطه‌های باز، انبارها، محل‌های تجمع عمومی، فرودگاه‌ها و فروشگاه‌ها، ترمینال‌ها و محوطه‌های بزرگ کارخانه‌ای تا دیگر فضاهای صنعتی و تجاری از جمله نمونه‌های رایج با هدف نصب این دست از دوربین‌های مداربسته می‌باشند. این مدل از دوربین‌های مداربسته عموماً با مقاومت بالایی در برابر شرایط گوناگون محیطی طراحی می‌شوند. ضد آب بودن، مقاومت در برابر تابش خورشید و تحمل شرایط گوناگون دمایی از ویژگی‌های عادی در طراحی آنها است. دوربین مداربسته بولت، اسپید دام، PTZ و… از این دست دوربین‌ها محسوب می‌شوند.

تشریحی برای آشنایی با انواع دوربین مداربسته


 • دوربین‌های خورشیدی مناسب برای نصب در فضاهای باز

در تشریح اولین نمونه از انواع دوربین مداربسته سراغ یکی از پیشرفته‌ترین آنها می‌رویم. دوربین‌های مداربسته که در تامین انرژی خود مستقل از هر گونه شرایط لازم برای تامین نیروی برق هستند. در این دوربین‌های مداربسته از پنل‌های خورشیدی برای تامین منبع تغذیه لازم به جهت عملکرد دوربین استفاده شده است و تمام سیستم از طریق نصب تجهیزات ارتباط از راه دور می‌توانند با مرکز داده‌ها در تعامل قرار گیرند. این مدل از دوربین مداربسته با هدف نصب در فضاهای بسیار باز با درجات سخت به جهت دسترسی انتخاب می‌شود. در مدل‌های پیشرفته‌تر از امکان ارتباط کارتی با حضور سیم کارت‌های موبایل استفاده شده است. به این ترتیب حتی دیگر نیازی به نصب مودم برای تکمیل فرایند ارتباط نمی‌باشد.

این دوربین‌ها برای استفاده در فضاهای بسیار بزرگ، محوطه ساخت و سازهایی که هنوز فاقد اتصال به شبکه برق هستند، باغ‌ها، ویلاهای شخصی، مکان‌های دورافتاده و یا حضور در فضاهایی که عملاً امکان کابل رسانی وجود ندارد مانند سطح دریاچه‌ها و آب سدها و… مناسب هستند.

انواع دوربین مداربسته

ویژگی‌ها در استفاده از دوربین‌های خورشیدی مداربسته

 • به دلیل عدم نیاز به هر گونه کابل‌کشی این دوربین‌ها با سرعت اجرای بالایی نصب می‌شوند.
 • عدم حضور کابل جدا از همین سرعت اجرا، انعطاف بالایی برای حضور دوربین مداربسته در هر فضایی ایجاد کرده است.
 • اصولا دوربین‌های مداربسته با طراحی خورشیدی را از متریال‌های بسیار مقاومی می‌سازند. از این رو غالباً از طول عمر بسیار بالایی برخوردار می‌باشند.
 • جدا از امکان اتصال بی‌سیم با مرکز کنترل، امکان ذخیره اطلاعات از طریق نصب کارت‌های SD در خود دوربین خورشیدی در نظر گرفته شده است. این امکان برای آن است که احتمالاً مکان نصب دوربین در یک محیط کاملاً دور افتاده باشد. لذا ممکن است با درصد بالایی هر گونه سیگنال ارتباطی را از دست داده و یا اصولاً نداشته باشیم. در این صورت خود دوربین باید توانایی ذخیره‌سازی اطلاعات را داشته باشد.
 • این دوربین‌ها را با طراحی کاملا ضد آب تولید می‌کنند.
 • این دوربین‌ها با حضور سیستم‌های ارتباط کارتی به راحتی قادر به ارتباط با موبایل و کامپیوترها از طریق هات اسپات هستند.

دوربین مداربسته از مدل‌های خورشیدی ایده خلاقانه‌ای است. طرحی که می‌خواهد سطح دسترسی شما را در سخت‌ترین فضاها امکان‌پذیر کند. لکن بهره‌مندی از امکان اتصال بدون سیم وجه برتری در سرعت اجرا تا قیمت تمام شده آن است. هر چند قیمت خود دستگاه به هیچ حالت ارزان محسوب نمی‌شود؛ اما گاهاً حذف مقدار طولانی از انواع کابل‌های برق و مخابراتی صرفه اقتصادی قابل توجهی به دنبال دارد.

 • دوربین مداربسته دام

انواع دوربین مداربسته

دوربین مداربسته دام با شکل ظاهری که دارد، گاها با عنوان گنبدی نیز معرفی می‌شود. احتمالاً در سطح فضاهای بسته اداری تا ساختمان‌های مسکونی شاهد این دسته از دوربین‌های مداربسته باشید. چرا که آنها در سطح وسیع برای نظارت در فضاهای بسته ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دوربین مداربسته دام در تمام ایده‌های طراحی از یک قاب نیم‌کره‌ برخوردار می‌باشد. این دوربین‌ها با قابلیت نصب در سقف فضاها با حداکثر استتار ممکن مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته در طراحی این دوربین‌ها نوع زاویه دید مشخصی نمی‌باشد. از این رو به صرف حضور آن در یک فضا نمی‌توانید کاملا متوجه زاویه دید آن باشید. به هر صورت شکل کروی در مقابل لنز دوربین وجه تماشای ۳۶۰ درجه‌ای برای آن همراه دارد. این موضوع باعث شده تا عموم طراحی این تیپ از دوربین‌های مداربسته همراه با لنزهای Wide با فاصله کانونی تقریباً کوچکی باشند.

مزیت برتر در طراحی دوربین مداربسته دام امکان چرخش راحت ۳۶۰ درجه‌ای آن است. از این رو به طور کاملی می‌تواند انواع فضاهای اداری مانند سالن‌ها تا فضای راهروها را پوشش داده باشد. از طرفی موقعیت نصب آنها در سقف فضاها قابلیت تسلط بالا در کنار سطح استتار مطلوبی را تامین می‌نماید. امکان قابلیت چرخش خودکار برای پایش دائمی محیط نیز در برخی از نمونه‌های آنها دیده می‌شود.

 • دوربین‌های مداربسته روز و شب

یکی دیگر از مدل‌های متداول برای نصب در فضاهای باز ساختمانی مدل‌های دوربین مداربسته از انواع روز و شب می‌باشد. در این مدل امکان پایش فضا در هر ساعت از شبانه روز وجود دارد. البته در طراحی آنها خبری از استفاده از اشعه مادون قرمز نمی‌باشد؛ بلکه این مدل از دوربین مداربسته با استفاده از لنزهای ترکیبی خاصی می‌تواند تصاویر تقریباً واقعی در تاریکی معمولی از شب‌ها داشته باشد.

اصولاً ایده بهره‌مندی از اشعه مادون قرمز در پایش فضا مربوط به استفاده در تاریکی مطلق است. غالباً چنین تاریکی در عموم فضاهایی که می‌شناسیم وجود ندارد. از این رو اگر محیط بازی که قصد پایش آن را داریم، به هیچ حالت در یک تاریکی مطلق فرو نمی‌رود، می‌توانیم از دوربین‌های مداربسته روز و شب که قیمت مناسب‌تری به نسبت مدل‌های مادون قرمز دارند برخوردار باشیم. این دوربین‌ها با قابلیت کاملی در مقابل اثرات باد و باران از بدنه بسیار مقاومی در برابر تابش نور خورشید ساخته می‌شوند.

 • دوربین‌های مداربسته دید در شب از مدل‌های مادون قرمز

انواع دوربین مداربسته

چالش جدی برای پایش فضاهای باز در محیط‌های گوناگون هنگام شب در تاریکی حداکثری می‌باشد. غالبا به ندرت با فضاهایی مواجه هستیم که در تاریکی عمیق فرو می‌روند. به هر حال حضور حتی یک لامپ کوچک می‌تواند سطح روشنایی مطلوبی برای عملکرد صحیح بسیاری از دوربین‌ها را فراهم آورد. با این وجود شاید بخواهید سطح امنیت پایش محیط را تا حداکثر دید در شب بالا ببرید.

از این رو می‌توانید از دوربین‌های مدار بسته با اشعه مادون قرمز بهره‌مند باشید. در این دوربین‌ها فارغ از نیاز به نور محیط تنها با حضور اشعه مادون قرمزی که توسط خود دوربین تولید خواهد شد، قابلیت پایش فضا فراهم خواهد آمد. در طراحی دوربین‌های مدار بسته بر اصل استفاده از مادون قرمز، دو ایده طراحی وجود دارد.

 • در ایده اول تمرکز دستگاه دوربین مادون قرمز در جمع‌آوری نور از طیف پایین اشعه مادون قرمز می‌باشد. این نورهای کم با قابلیت تقویت شدن می‌توانند سطح پایش تقریباً واضحی از تغییرات در محیط را به نمایش گذارند.
 • در ایده دوم تمرکز دستگاه متوجه قسمت بالایی طیف مادون قرمز می‌باشد. در این طیف از نور هدف جمع‌آوری اطلاعات حرارتی است. چرا که در این طیف می‌توانیم انعکاس حرارتی هر یک از اجسام حاکم بر محیط را جستجو کنیم. به این ترتیب همراه با این طیف از نور می‌توان وجه تمایزی میان اجسام با حرارت متفاوت از محیط ایجاد کرد. از این رو هر گونه حرکتی از جانب جسمی که حرارتی متفاوت از اجسام صلب فضا دارد، قابل رویت می‌باشد.

دوربین‌های مداربسته با تکنولوژی دید در شب کاملا مناسب برای نصب در فضاهای باز و دوردست است. محوطه‌هایی که به هیچ حالت نمی‌توانید تضمینی برای حضور حداقل روشنایی در آنجا داشته باشید. تکنولوژی برتر فروسرخ غالباً همراه با ایده‌های پردازش از راه دور بدون اتصال فیزیکی کابل‌ها می‌باشد. به این ترتیب راحت‌تر می‌توانید از حضور این دوربین‌ها در فضاهای بسیار دور از دسترس بهره‌مند باشید. البته در مدل‌هایی قابلیت نصب در محیط‌های بسته نیز همراه آنها شده است. لکن این مدل از دوربین مداربسته تماما از قیمت بالاتری به نسبت انواع عادی در مدل‌های گوناگون برخوردار می‌باشد.

 • دوربین‌‎های مداربسته با کیفیت HD

عموم اهداف در طراحی انواع دوربین مداربسته پایش کامل محیط و تامین اهدافی مانند نظارت است. اما گاهی لازم است تا جدا از بحث نظارت، فضای پایش خود را به سمت رسیدن به یک پایگاه داده دقیق از تمام جریانات جاری در محیط گسترش دهیم. مثلاً فرض کنید در محیط یک بانک هستید و یا در فضایی که هر کسی می‌تواند از هر شیء با ارزشی در اختیار داشته باشد. در این حالت برای بازخوانی دقیق اطلاعات نیاز به وضوح بالایی از تصاویر داریم تا بتوانیم دقیقاً هر آنچه در سطح محیط اتفاق افتاده است را مشاهده کنیم. دوربین مداربسته از نوع HD با قابلیت زوم بسیار بالایی است که می‌تواند در فضاها با ضریب حساسیت بالا مورد استفاده قرار گیرد. این مدل از دوربین‌ها در هر دو وجه استفاده در فضاهای بسته و باز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • دوربین‌های مداربسته شبکه‌ای با استفاده از IP

در ایده کلی برای طراحی یک سیستم پایش با کمک دوربین‌های مداربسته شاهد طراحی یک مرکز کنترل با نصب تعداد مورد نیاز از مانیتورها هستیم. این مرکز کنترل غالباً در کنار فضای تحت پایش قرار می‌گیرد؛ اما اگر قرار باشد تا اطلاعات را در سطحی وسیع‎تر و یا بسیار دورتر از مکان مورد نظر داشته باشیم، چه ایده‌ای دارید؟ بهترین ایده استفاده از ابزار اینترنت می‌باشد.

در یک نگاه شما می‌توانید اطلاعات آمده در مرکز پایش تصویری را به کانال‌های اینترنتی بسپارید؛ اما در گامی حرفه‌ای‌تر شما می‌توانید از دوربین‌های مداربسته شبکه‌ای با قابلیت ارتباط مستقیم به اینترنت استفاده کنید. در این ایده هر دوربین مداربسته صاحب یک آدرس IP مستقل در فضای اینترنت شده و تحت یک سیستم مدرن اینترنتی اطلاعات ثبت شده خود را منتقل می‌کند. به این ترتیب بدون نیاز به کابل‌کشی‌های طولانی تنها با حضور یک مودم ساده می‌توانید سطح کاملی از اطلاعات را در هر نقطه از جهان تنها با استفاده از اینترنت داشته باشید.

 • دوربین مداربسته PTZ (گردان)

دوربین مداربسته PTZ طراحی تقریباً مشابهی با مدل‌های دام دارد. با این تفاوت که به شکل مستقل‌تری در فضای هدف نصب می‌شود. آنها غالباً بزرگ و عاری از هر گونه تلاش برای استتار شدن هستند. در طراحی این دوربین‌ها شاهد پایه‌های گردان در کنار قاب‌های کروی هستیم. از این رو به راحتی قابلیت پایش ۳۶۰ درجه‌ای دارند. از طرفی غالباً امکان زوم با سطح کیفی مطلوبی در آنها تعریف شده است.

این دوربین‌ها عموماً مناسب نصب در فضاهای آزاد هستند و با قابلیت پایش ۳۶۰ درجه‌ای کاملاً برای حضور در محوطه‌های بزرگ شهری مناسب می‌باشند. آنها می‌توانند در یک فضای بزرگ با پهنای دید ۳۶۰ درجه‌ای، برخی نقاط حساس‌تر را به شکل دیدهای لحظه‌ای نمایش دهند. در واقع شما می‌توانید آنها را به گونه‌ای تنظیم کنید که تنها چند نقطه از فضا را به شکل متوالی پایش کرده و اطلاعات زنجیروار را ارسال نماید.

 • دوربین مداربسته چشم ماهی Fish eye

برای دید در فضاهای بسیار بزرگ، استفاده از دوربین‌ها با لنز واید بهترین انتخاب است. دوربین مداربسته چشم ماهی Fish eye بهترین ایده برای حضور در چنین فضاهایی می‌باشد. طراحی این دوربین‌ها همراه با میدان دید بسیار گسترده‌ای است. از این رو یکی از بهترین ایده‌ها برای نصب در بالاترین نقطه فضای هدف مانند سقف‌ها با هدف پایش ۳۶۰ درجه‌ای محیط می‌باشد.

انواع دوربین مداربسته

عموماً از دوربین مداربسته چشم ماهی با هدف نصب در فضاهای بسیار بزرگ و البته باز استفاده می‌شود. لکن بهترین نقطه برای نصب آنها در مرکز فضا و عموماً همراه با بالاترین ارتفاع ممکن است. استفاده از یک دوربین چشم ماهی با محل استقرار خوب می‌تواند ما را از خرید چندین دوربین ساده و نصب در محل‌های متنوع از فضا بی‌نیاز سازد. به این ترتیب در صورت تحلیل درست فضا و استفاده بهینه از یک دوربین مداربسته چشم ماهی صرفه جویی قابل توجهی در هزینه‌های شما اتفاق خواهد افتاد.

 • دوربین مداربسته ترمال (حرارتی)

همه دوربین‌های مدار بسته با هدف تصویربرداری عادی طراحی نشده‌اند. برخی از آنها با شرایط کارکرد بسیار پیچیده‌تری همراه هستند. مانند دوربین مداربسته ترمال که حساسیت‌هایش را متوجه نرخ تغییرات دما در محیط کرده است. این دوربین‌ها در دسته دوربین‌های امنیتی قرار دارند و با هدف پایش حرارتی محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در عملکرد این دوربین‌ها نور ماهیتی نخواهد داشت؛ بلکه آنها سطح دمای حاکم بر اجسام محیط را رصد کرده و می‌توانند هر گونه تغییرات دمایی که با احتمال بالا خبر از حضور جسمی متحرک دارد را گزارش دهند. عمده مصرف این مدل از دوربین مداربسته غالباً در فضاها با ضریب امنیتی بسیار بالا می‌باشد.

دیدگاهی در مورد “انواع دوربین مدار بسته و بررسی مزایا و معایب هر کدام

 1. کاربر مهمان گفت:

  سلام آقای غفاری تشکرازمعلومات ارزشمند شما رضایعقوبی ازافغانستان

 2. کاربر مهمان گفت:

  با سلام آقای غفاری عزیز از لطف شما ممنونم که اطلاعات خوبی به کاربراتور میدین
  با تشکر مهدوی ازشهربابک

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *