آموزش برق صنعتی, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

آموزش نصب کنترل فاز روی یک یا چند کنتاکتور + تنظیمات و خطا‌ها

کنترل فاز

کنترل فاز چیست؟ نحوه نصب و تنظیمات کنترل فاز چگونه است؟ به طور کلی کنترل فاز چه کاربردی دارد؟
این ها سوالاتی هستند که بسیاری از کاربران سایت کالنجی از من محمود غفاری پرسیده اند و قرار است در این آموزش برق صنعتی به کنترل فاز بپردازیم.
و خواهیم دانست که کنترل فاز چیست و دقیقا چه کاربرد هایی دارد و چگونه نصب می شود و در مدار های برق صنعتی از آن استفاده می شود.

کنترل فاز چیست ؟

کنترل فاز از مهم‌ترین قطعات در طراحی مدار فرمان تجهیزات صنعتی است. اگر کارشناس برق صنعتی باشید، قطعاً می‌دانید که انبوه سیستم‌ها و تجهیزات سه فاز خصوصاً موتورهای الکتریکی نیاز به حضور هر سه فاز هم‌زمان دارند. عدم وجود یکی از فازها باعث عملکرد ناقص تجهیزات شده که به جریان کشی شدید و سوختن آنها می‌انجامد. دستگاه کنترل فاز برای ایجاد شرایط امن در راه‌اندازی تجهیزات برق سه فاز است.

در یک ساختار صنعتی ممکن است با چندین وسیله سه فاز به شکل هم‌زمان کار کنید. مثلاً سیستمی برای کار کردن دو یا چند الکتروموتور سه فاز دارید. اما قرار نیست تا برای هر تجهیز سه فاز یک کنترل فاز تعبیه کنید. بلکه باید از یک قطعه کنترل فاز برای امنیت تمامی تجهیزات استفاده کنید. در سیم بندی کنترل فاز نیز به ‌دنبال آموزش این نکته هستیم.

عملکرد کنترل فاز متفاوت از تجهیزات مانند بیمتال، کلید حرارتی و یا کنترل بار است. تجهیزات مانند بیمتال، کلید حرارتی و یا کنترل بار برای پایش مقدار جریان مصرفی تجهیزات طراحی شده‌اند. لذا باید به شکل انفرادی وضعیت تجهیزات الکتریکی را بررسی نمایند. اما کنترل فاز برای پایش خط سه فاز در سیستم طراحی ‌شده است. در این حالت حضور آن فراتر از نیاز یک تجهیز منفرد برای تمام شبکه است.

وظایف کنترل فاز

در صورت بروز هر یک از موارد زیر کنترل فاز مدار فرمان را قطع می کند:

 1. ولتاژ بالا تر از حد مجاز باشد
 2. ولتاژ پایین تر از حد مجاز باشد
 3. قطع یکی از فاز ها
 4. جابجایی فاز ها
 5. عدم تقارن فاز ها

آشنایی با علایم و چراغ های روی کنترل فاز

کنترل فاز چیست

در کنترل فاز شیوا امواج حدود ولتاز غیر مجاز بالا 440 ولت و حدود ولتاژ غیر مجاز پایین 300 ولت است و اگر ولتاژ از این حدود بگذرد پس از 3 ثانیه مدار قطع می شود و چراغ F روشن خواهد شد

همچنین در صورت جابجا شدن دو فاز از سه فاز فرمان قطع صادر شده و چراغ P روشن  می شود

نحوه نصب کنترل فاز

کنترل فاز چیست

دستگاه کنترل فاز چگونه طراحی‌ شده است؟

برق سه فاز با سطح ولتاژ 380 الی 400 ولت استاندارد در واحدهای صنعتی است. تجهیزات ۳ فاز می‌توانند با ابعاد یکسان به نسبت از تجهیزات تک‌فاز قدرت و کارایی بالاتری داشته باشند. در عین ‌حال کار کردن با تجهیزات سه فاز ساده‌تر از تجهیزات تک‌فاز است. اما چالش جدی تأمین همگی خطوط ۳ فاز در شبکه‌های صنعتی است.

خط برق ۳ فاز را با علامت‌های اختصاری R – S – T معرفی می‌کنند. اختلاف ولتاژ هر کدام از این فازها نسبت ‌به یکدیگر ۳۸۰ ولت و نسبت ‌به نول 230 ولت است. بارهای صنعتی با طراحی ۳ فاز نیاز به حضور کامل هر ۳ فاز R – S – T دارند. نبود و یا کاهش ولتاژ هر کدام از فازها باعث عدم تعادل در مصرف‌کنندگان سه فاز می‌شود. گاهی برق یکی از فازها سطح ولتاژ کمی دارد و یا به دلیل قطع شدن سیم، یکی از فازها را از دست داده‌ایم. در این ‌صورت پدیده‌ی خطرناک دو فاز در سیستم رخ خواهد داد.

تجهیز کنترل فاز برای اصلاح فاز خراب شده نیست؛ بلکه برای قطع کردن کل سیستم تا اصلاح مجدد فاز از دست ‌رفته است. تجهیز کنترل فاز همواره در حال پایش سطح ولتاژ خطوط R – S – T است تا در صورت فقدان هر کدام از فازها کل شبکه‌ی بعد از خودش را قطع کند. این تجهیز هیچ تسلطی بر رفتار سیستم قبل ‌از خودش ندارد.

در داخل کنترل فاز المان‌های القایی برای اندازه‌گیری سطح ولتاژ فازها طراحی‌ شده است. هر کنترل فاز سه خط ورودی ۳ فاز دارد. خروجی دستگاه نیز یک رله ۲ حالته با تعریف تیغه‌های NO و NC است. بسته به طراحی شبکه می‌توانید از تیغه‌های NO و NC کنترل فاز استفاده کنید. در مثال مطرح‌ شده فیلم آموزشی گروه کالنجی برای نحوه بستن کنترل فاز از تیغه NO و اتصال ترمینال‌های شماره ۱۵ و ۱۸ استفاده‌ شده است.

بر روی کنترل فاز از المان‌های کنترل نیز وجود دارد. یکی از این المان‌ها تنظیم تایمر On-Delay می‌باشد. این تایمر فعالیت کنترل فاز پس ‌از قطع شدن هر کدام از فازها را به تأخیر می‌اندازد. وقتی پیش‌ بینی کرده باشید که قطع فاز، یک باگ لحظه‌ای است، می‌توانید با تنظیم تایمر On-Delay بدون قطع شدن کل سیستم از کنار آن عبور کنید. اما اگر قطع فاز فراتر از یک باگ لحظه‌ای باشد، پس ‌از گذشت زمان تنظیم ‌شده، رله‌ها عمل کرده و سیستم قطع می‌شود.

نصب یک کنترل فاز برای چند الکتروموتور

برای آموزش نحوه سیم بندی کنترل فاز در فیلم آموزشی زیر به ‌صورت پیش ‌فرض حضور دو موتور الکتریکی ۳ فاز را در نظر گرفته‌ایم. لذا ۲ عدد کنتاکتور، بیمتال و کلیدهای استوپ و استارت داریم و کنترل فاز فقط یکی کفایت میکند.

کنترل فاز حکم یک استپ سراسری اما اتوماتیک شده را دارد. اگر آشنایی با برق صنعتی داشته باشید، قاعدتاً از نحوه بستن مدارات استوپ استارت آگاهی کافی دارید. در چنین مدار فرمانی استوپ یک پله بالاتر از استارت بسته می‌شود تا در صورت استفاده مسیر برق تیغه‌ی نگهدارنده کنتاکتور را قطع کند. در طراحی مدار فرمان‌های برق صنعتی همیشه می‌توانیم طبقات متعددی از استوپ‌های سری شده با استارت ایجاد کنیم. در نحوه بستن کنترل فاز نیز به ‌دنبال ایجاد یک استوپ مرکزی اما سری شده با تمام استوپ های دیگر هستیم.

دیدگاهی در مورد “آموزش نصب کنترل فاز روی یک یا چند کنتاکتور + تنظیمات و خطا‌ها

 1. Shirzad گفت:

  سلام خوسته نباشید…..ببخشید من سوالم از شما اینه که در تابلو برق سه فاز خانگی …کنترل فاز سه فاز بسته بشه یا اینه کنترل فاز تک فاز سر هریک از فاز ها ؟

  1. سلام و درود کنترل فاز سه فاز مخصوص موتور سه فاز طراحی شده و برای مصارف تکفاز پیشنهاد نمیشه

 2. 9305393737 گفت:

  سلام جناب مهندس، برق سه فاز به کنترل فاز وصل شده واز یکی از فازها به پیچ ۱۵ وصل کردم و از ا۸ به کنتاکتور،ولی دکمه کنتاکتور رو فشار میدم میپره و با فازمتر تست کردم رو پیچ ۱۸ فازمتر روشن نشد ،احتمال خرابی کنترل فاز وجود داره؟

  1. سلام یه ویدیو از عملکرد مدار تون تو واتساپ بفرستین ممنون میشم
   09179022269
   شماره واتساپ

 3. حمید شعبان گفت:

  سلام بسیار ممنونم از شما خیلی کمک میکنه برا یادگیری

 4. جعفر گفت:

  خیلی جالب است

 5. رضا گفت:

  سلام جناب مهندس غفاري ، چرا وقتي الكتروموتور در حال استفاده هست و در همين حين يك فاز قطع بشه ،كنترل فاز قادر به تشخيص قطع فاز نيست؟ و موتور دو فاز ميشه

  من با چندين كنترل فازهاي مختلف از جمله برنا شيوا امواج و حتي زيمنس تست كردم همگي اين مشكل رو دارن

  از چند مهندس كه پرس و جو كردم
  گفتن ولتاژ برگشتي در حين قطع فاز در بعضي از موتورها به قدري زياد است كه كنترل فاز قادر به تشخيص نيست و نميتونن مدار رو قطع بكنن

  نظر شما چيه مهندس؟ اگر امكان داره راهنمايي بفرماييد

  موتوري كه در موردش صحبت ميكنم ، موتور آسانسور 10 كيلووات ساخت شركت شيندلر آلمان هست كه خيلي گران قيمت هست تا حالا چندين مرتبه دوفاز شده

  تشكر

  1. سلام و درود
   بله درسته و علت ولتاژ برگشتی هست
   و شما باید حساسیت عدم تقارن روی کنترل فاز رو طوری تنظیم کنین که اگر ذره ای ولوم تنظیمش رو کم و زیاد کردید کنترل فاز عمل کنه و این باعث میشه دقت کنترل فاز در بیشتری حد ممکن باشه

   1. جواد نوری گفت:

    سلام مهندس
    آیا روشی وجود داره که یک کنترل فاز ویا کنترل فازبار بعد از کنتاکتور نصب بشه

    1. سلام اینها تجهیزات مدار فرمان هستند و همه قبل از این که برق به بوبین کنتاکتور برسه در مسیر مدار فرمان قرار میگیرند

 6. دانیال گفت:

  سلام وقتتون بخیر …. برای یک مغازه پروتئینی میخواستیم استابلایزر تهیه کنیم …. برقمون ۳ فازه ولی خب مصرف کننده ها با تک فاز کار میکنن …. توان مصرفی یخچال ها و اسپیلت و لوازم برقی رو که جمع زدم در مجموع شده ۱۷۰۰۰ وات … ولی توان واقعی استابلایزر کمتر از چیزیه که روش نوشته شده چون ضریب توان داره … با توجه به این موضوع چه استابلایزر با چه توانی باید تهیه کنم ؟

  1. سلام و درود حد اقل ۲۲ کیلو ولت امپر نیاز هست

 7. وحید مهدوی کیا گفت:

  سلام کنترل فاز بنده یکبار که برق رفت و امد چراق >uروشن شده و یک هفته گذشته و هنوز همینطوری یعنی کنترل بار خراب شده یا ایراد از برق.یک تابلو دیگر هم دارم اون مشکلی نداره و با همین برق کار میکنه

  1. سلام چک کنید ولتاژ تون چند ولته خطا مربوط به کاهش ولتاژ هست

  2. میثم مجتهدی گفت:

   سلام وخسته نباشین… درکنترل فاز سه فاز برنا وقتی دوچراغ
   ( ASYو SEQUباهم روشن باشد.. مشکل از کجاست

   1. سلام چک کنین احتمالا یکی از فاز ها قطع شده یا باید جای دو فاز رو جابجا کنید

 8. کاربر کالنجی گفت:

  با سلام اداره برق در سر تیر جابجایی فاز انجام داده و کولر سه فاز ما از کار افتاده چگونه می توانیم تشخیص دهیم که کدام سیم ها در کنتور ورودی را باید جابجا کنید

  1. سلام و درود در خروجی کلید مینیاتوری سه فاز بعد از کنتور، جای دو فاز رو جابجا کنید مشکلتون حل میشه فرقی نداره کدوم یکی رو جابجا کنید

  2. میثم مجتهدی گفت:

   سلام.. خسته نباشین.. جناب مهندس ما یه برق سه فاز رو باکنترل فاز وصل کردیم. ولی وقتی هرسه فیوز اصلی رو بالا میزنیم چراغ Asyروی کنترل فاز فقط روشن میمونه و بعد از سه ثانیه هم خاموش میشه.. یعنی همه چراغهای روی کنترل فاز خاموش میشه… مشکل از کجا میتونه باشه

   1. سلام چک کنین سه فاز رو دارین یا نه
    اگر مصرف کننده ای هم دارین کامل خاموش کنین و تست بگیرین

 9. صحت گفت:

  سلام مهندس،من تو تاسیسات ویلام که یک پمپ 3- فاز و سه پمپ تک فاز و سه پمپ.سیر کوله و.مشعل و.دیگ و.مبدلهای استخر و جکوزی قرار داشت برق کارم به تابلو که مجهز به کنترل بار کنترل فاز کلید اتومات 63- امور و.تایمرهای استخر و سونا و.کلیدهای تک فاز و سه فاز بوده بعد از 11- ماه دچار اتش سوزی شد بنظر شما دلیل چی میتونه باشه و کارشناس دادگستری هم تشخیص درست نداد. وبهتری فذم تابلو برای ما چیست.

  1. این دست مسایل باید به صورت حضوری بررسی کامل بشه تا به نظر دقیقی داد و دلایل خیلی زیادی داره که نمیتوان به یک مورد خاص بسنده کرد

 10. وحید گفت:

  تو تصویر خروجی رو ۱۶ زدین و سیگنال خطا رو ۱۸ در صورتیکه برعکسه
  توی فیلم هم خودتون دارین میگین ۱۸ خروجیه و ۱۶ سیگنال خطا
  بالاخره کدومش درسته مردم اشتباه میکنند دستگاهشون‌ میسوزه

  1. سلام اگر دقت کرده باشین هم توی تصویر و هم توی فیلم خروجی رو ۱۸ در نظر گرفتیم

 11. مهدی گفت:

  تشکر فراوان مهندس جان

 12. احمد گفت:

  سلام میخواستم بدونم چطور میشه کنترل فاز تست کنیم که از سالم بودنش مطمین بشیم

  1. سلام وقتتون بخیر در لینک زیر تست و عیب یابی تجهیزات برق صنعتی از قبیل کنترل فاز رو به صورت کامل عملی آموزش دادیم
   عیب یابی برق صنعتی به صورت عملی – دانلودی

 13. داود گفت:

  دمت گرم مهندس

 14. فرید گفت:

  با سلام خدمت مهندس غفاری عزیز … آیا کنترل فاز با فقط ۲ فاز هم کار می‌کند ؟
  در واقع از چهار رشته آبی نول و مشکی فاز و دورشته دیگر هم از یک فاز گرفته شده اما کنتاکتور علامت P چشمک زن را نشان میدهد .

 15. کاربر مهمان گفت:

  سلام مهندس غفاری وقت شما بخیر یک سوال داشتم
  کنترل فاز یک ورودی قدرت داره و خروجی قدرت نداره که به الکتروموتور متصل بشه پس باید فقط سه فاز به ورودی متصل بشه تا در صورت قطعی یکی از فاز ها مدار فرمان را قطع کند سوال من این است که مثلا در مدار چپگرد راستگرد یا هر مدار دیگری اگر در کنتاکتور قطعی فاز بوجود بیاید و چون کنترل فاز قبل از کنتاکتور است کنترل فاز آنرا تشخیص میدهد؟

  1. سلام کنترل فاز فقط تشخیص می دهد که اگر در شبکه برای جابجایی فاز داشتیم مدار را قطع می کند یا قطع یکی از فازها و به همین خاطر باید مستقیم سه فاز اصلی برق شهر که قبل از کنتاکتور است را به آن متصل کنیم که در حین چپگرد راستگرد به مشکلی بر نخورد

 16. کاربر مهمان گفت:

  سلام خسته نباشید محافظ کنتاکتور دستگاه برش سنگ من جرقه میزنه هر ۱۰ دقیقه یک بار ولی دستگاه کار میکنه محافظ خراب شده

  1. سلام باید بتشتر بررسی بشه ولی احتمال داره که معیوب شده باشه

 17. امیر عباسی گفت:

  سلام خسته نباشید ما محل کارمون نوسان داریم و کنترل فاز تند تند قطع میکنه میخاستم ببینم چیزی بخای کنترل فاز میشه گذاشت که انقدر تند تند قطع نکنه حساسیت کنترل فاز روهم روی پایینترین گذاشتم

  1. سلام جهت تثبیت برق تون پیشنهاد میکنم استابلایزر سه فاز نصب کنین

 18. کاربر مهمان گفت:

  سلام خسته نباشید میخام ی کنترل فاز از کلید اصلی وصل کنم و تیغه ش رو بدم ب ی آژیر ک وقتی برق شهر وصل شد آژیر بزنه امکان پذیره؟

  1. سلام نیازی به گذاشتن کنترل فاز نیست کنترل فاز نقش حفاظت در برابر اختلالات شبکه و نوسانات ولتاژ دارد برای این کار فقط می‌توانید آژیر را مستقیم به خروجی وصل کنید و هر وقت خروجی شما وصل شده و آژیر به صدا در خواهد آمد.

   1. کاربر مهمان گفت:

    سلام در کنترل فاز سر باز باسر بسته چه فرقی با هم دارن

    1. سلام ویدیو موجود در لینک زیر رو ببینید
     https://kalengi.ir/contorol-phas/

 19. کاربر مهمان گفت:

  سلام برای کنترل فاز بعدش چه کنتاکتری باید بست

  1. سلام انتخاب کنتاکتور به نوع موتور تون بستگی داره که چند کیلو وات هست

 20. سعید گفت:

  سلام خسته نباشید.استاد کنترل فاز تابلو‌برق من هر روز در ساعت مشخص برق قطع میکنه وچون وصله به دستگاه اس ام اس بعد چهار ساعت شروع به کار میکنه.یعنی تا 4 ساعت هر چقدر دستور میفرستم روشن نمیشه بعد چهار ساعت شروع به وصل برق میشه

  1. سلام در ساعاتی که قطع میکنه با مولتی متر ولتاژ رو اندازه گیری کنین احتمالا افت ولتاژ تو شبکه تون هست

 21. حمید اسدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  علامت الکتریکی کنترل فاز در نقشه مدار فرمان و مدار قدرت چطوزی رسم میشه؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 22. ابو اسد شریفی گفت:

  با سلام و تشکر وافر از ار اینکه جواب را در کوتاه ترین زمان پاسخ میدهی، در مبادی برق 3 فاز برای حفاظت کولر گازی از برق 3 فاز تغذیه میکند کنتذل فاز با مشخصات زمان وصل تا 240 و زمان قطع به صورت اتوماتیک زمان 3 ثانیه تعبیه شده و این زمان در اختلال و نوسانات باید زمان قطع آنی باشد حال با قرار دادن آن مدار و وجود چنین موارد(نوسانات) خللی به کمپروسور کولر ایجاد نمیکند با تشکر

  1. سلام
   خیر در حد 3 ثانیه اتفاقی نمی افته و این مورد توسط سازندگان کنترل فاز طراحی شده هست

 23. منصور شریفی گفت:

  با سلام، ضمن خسته نباشید در منطقه گرمسیری و گاه گاهی با نوسانات برق و همراه باقطعی برق مواجه می شویم و برای حفاظت کولر گازی 3 فاز به منظور حفاظت از کمپروسور در مبادی آن از کنترل فاز و کنتاکنتور نصب کردم حال برای خطر بلایا از نوسانات برق کفایت میکند لطفا راهنمایم کنید. با تشکر وافر

  1. سلام بله نصب کنترل فاز و کنتاکتور برای حفاظت در برابر نوسانات کفایت میکنه

   1. رضا گفت:

    عذر می خوام جناب مهندس بعد این حداکثر و حداقل ولتاژ برای قطع نوسانات برق رو برای کنترل فاز چه رقمی باید تعریف بشود؟

    1. سلام مقدار حداقل و حداکثر ولتاژ از سمت خود شرکت سازنده تنظیم شده و یک رنج تنظیمی ندارد که ما بتوانیم آن را تنظیم کنیم

  2. Ahmad گفت:

   سلام میگم میشه فقط با سه تا فاز راش انداخت؟

   1. سلام اگر ممکنه دقیق تر بفرمایید

 24. منصور شریفی گفت:

  با سلام و خسته دنباشید. عرضشود خدمتان، کنترل فاز مینی برند شیوا امواج علام طبیعی و فعال است اما یک صدای خیف مانند چرخیدن دنده های ساعت به وضوح شنیده می شود دلیل چیست آیا قطعه خراب است یا خیر؟

  1. سلام احتمالا بوبین رله کنترل فاز تون صدا میده که موردی نداره

   1. کاربر مهمان گفت:

    آیا کنتاکتور acرا میتوان با برق dcراه اندازی مرد؟ یا موتور سه فاز acرا میشوذ با برق dcراه اتدازی کرد؟

   2. مجتبی مشرف زاده گفت:

    سلام استاد
    ببخشید کنترل فاز امکان قطع برق رو داره یا فقط دستور قطع رو صادر میکنه؟

    1. درود فقط دستور قطع را صادر میکنه

 25. علی گفت:

  اگر ولتاژ یکی از فاز ها 80 فاز ها 220 باشد کنترل فاز عمل می کند

 26. علی اصغر گفت:

  سلام
  من از جناب مهندس غفاری کمال تشکر رو دارم ک این اطلاعات رو به زبان ساده و روان دراختیار ما قرار میدن.. خدا حفظشون کنه و ان شاء الله هرجا هستن موفق وسلامت باشند

  1. غفاری گفت:

   سلام دوست عزیز ممنون نظر لطف شماست

 27. محمد گفت:

  سلام و خسته نباشید عرض میکنم مهندس غفاری
  بنده یه محافظ واسه کولر سه فاز بستم،اما کار نمیکنه و کنترل فاز به کنتاکتور دستور نمیده چند باری فازها رو جابه جا کردم اما باز نشد ،وقتی کولر رو مستقیما به برق سه فاز وصل میکنم روشن میشه مشکل کار کجاست؟

  1. غفاری گفت:

   سلام چراغ خطای کنترل فاز رو بررسی کنید تا دلیل مشکل تون پیدا بشه

   1. حسین نارنج پور گفت:

    بادرود
    میخواستم بپرسم برای کولر ایستاده ۴۸ هزار ، پیچ تنظیم حداقل و حداکثر ولتاژ و نیز آنبالانس در کنترل فاز بهتره رو چه عددی سِت بشه
    ممنون میشم راهنمایی کنید

   2. وحید بهاری گفت:

    سلام و عرض ادب خدمت جناب مهندس غفاری، مهندس جان اگر کنترل فاز یک سره کنیم در صورتی که موتور دو فاز شود یا اختلال در فازها ایجاد کند چ اتفاقی برای الکتروموتور می افتد، واینکه چراغ u به حالت قرمز نمایش میدهد مشکل از کجاست؟

    1. سلام اگر موتور دو فاز بشه موتور میسوزه در یک زمان کوتاه و اگر فاز ها جابجا بشن در حالت عادی موتور دورش برعکس میشه و اگر موتوری هم باشه که به گیربکس یا یک وسیله دیگه متصل باشه که دور عکسش قفل شده باشه بازم موتور رو میسوزونه عبارت u هم نشان دهنده افزایش و کاهش ولتاژ شبکه است

 28. حسینی زاده گفت:

  سلام
  برای راه اندازی کفکش ۴۰ متری تکفاز توان تک که حدود دو کیلووات مصرف دارد بوسیله موتور برق برای حفاظت نیاز به چه تجهیزاتی نیاز دارم و چگونه تابلویی ببندم ؟

  1. غفاری گفت:

   سلام مقاله زیر رو مطالعه کنید
   https://kalengi.ir/motor1phase/

 29. hossein.mh94 گفت:

  با سلام و احترام
  ببخشید زمانی که می گیم فاز ها جا به جا شده منظورش دقیقا چیه ؟ یعنی توالی فاز ها جا به جا شده؟ یا قضیه چیز دیگه ای هستش، اگر میشه راهنمایی نمایید
  با تشکر

  1. غفاری گفت:

   سلام بله منظور جابجایی توالی فاز هست

 30. عالمی گفت:

  با سلام جناب مهندس غفاری محترم درودبر شما و این روحیه کمک علمی به دیگران کار من آموزش است محتوای های تخصصی شما خیلی کمک کرد قدر دان مرام شما هستم

  1. سلام
   متشکرم دوست عزیز نظر لطف شماست

 31. نیما گفت:

  سلام آقای مهندس غفاری، ولوم hysteresis روی کنترل ولتاژ اشنایدر به چه معناست و چه کاربردی داره؟
  با تشکر

 32. سینا گفت:

  سلام آقای غفاری، پیچ تنظیم حساسیت کنترل فاز اگر کم بشه حساس تر میشه یا اگر زیاد بشه حساس تر میشه؟

 33. نیما گفت:

  سلام جناب مهندس ، یه کنترل فاز در جعبه آسانسور نصب شده که خروجی فرمانش وصل شده به ترمینال 16 ، مگه ترمینال 16، nc نیست که از اون خروجی گرفتن و هیچ سیمی هم به ترمینال 18 وصل نیست و برق هم نداره ، تا جایی که از توضیحات شما متوجه شدم خروجی باید از ترمینال 18 گرفته شود نه 16، در ضمن وقتی که موتور آسانسور در حال کار هست یک فاز را بطور عمدی قطع میکنم کنترل فاز عمل نمیکنه و برق موتور قطع نمیشه و یک صدای بسیار شدیدی از موتور میاد که انگار جام کرده ولی در حالت عادی کار میکنه ، ممنون میشم توضیح بفرمایید.
  با تشکر

  1. سلام وقتی رو 16 میبندن یعنی کنترل فاز یکسره شده و یک اشتباه هست که باعث میشه موتور اسیب ببینه و میبایست کنترل فاز رو تعویض کرد و اگر سالم هست مشکل عدم وصل رله رو رفع کرد و در نهایت به 18 وصل کرد

  2. کاربر مهمان گفت:

   سلام خسته نباشید استاد غفاری
   من مکانیک خوندم الان تصمیم دارم برق هم یاد بگیرم به نظر شما از کجا شرع کنم و کجا برم

   1. سلام
    پیشنهاد میکنم کتاب شوک الکتریکی رو مطالعه کنید

   2. جبرییل خراسانی گفت:

    سلام برق ورودی به کنترل فاز مشکلی نداره ورله اتصال کوتاه داره اتصال کوتاهو چطوری رفع کنم

    1. سلام وقتتون بخیر یا باید رله را تعویض کنید یا خود و کنترل فاز رو کامل عوض کنید

 34. Jkgu گفت:

  سلام استاد
  ایا با یک کنترل فاز میتوان دو یا چند کنتاکتور که دو موتور را تغذیه میکنند راه اندازی کرد.یعنی یک فرمان برای دو یا چند کنتاکتور صادر کنیم

  1. سلام بله میتونین موردی نداره

 35. مسعود گفت:

  با سلام ،پمپ باد کارگاه ما سه فازه، روزی دو سه مرتبه کلید از تابلو برق میپره میخاستم بدونم عیب از کنترل فازه؟ با تسکر

  1. سلام میبایست عیب یابی بشه

 36. فرهاد گفت:

  سلام خدمت شما
  ممنون از مقاله کامل
  مشکل کوچکی داشتم با خواندن این مقاله مشکل حل شد ،،سپاسگزارم

 37. Amir گفت:

  با عرض سلا میخواستم علت سوختن بیش از حد کنترل فاز و کنترل بار رو بدونم ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام نوسانات زیاد ممکنه این تاثیر رو داشته باشه

 38. سعید گفت:

  سلام
  آیا نحوه عملکرد کنترل فاز ها با هم متفاوتند
  یعنی اینکه اگر فازها میزان و مرتب باشند تیغه بسته ( NC) بسته هست یا اینکه وقتی نامرتب باشند تیغه بسته میشه
  و یا در مورد تیغه باز (NO)هم همین طور
  در واقع می خوام بدونم من برای مدار فرمان خودم از تیغه باز (NO) بگیرم یا بسته (NC)

  1. سلام کارکرد همه مثل هم هست
   و باید از NO بگیرین

 39. سامان گفت:

  سلام وعرض ادب خدمت استادغفاری عزیز،
  استاد مااخیرادچار یک مشکل بزرگ در جایگاه پمپ بنزین شدیم،اونم اینکه برق لحظه ای قطع ودوباره وصل میشه ونگرانیم تجهیزات برقیمون نابودبشه،برقمون سه فازهستش وواسه یک لحظه3ثانیه ای برق کنترل فاز قطع وکلید کنتاکتور قطع میکنه ودوباره وصل میشه وبعداز چندساعتی دوباره روز ازنو روزی ازنو،تکنسین های شرکت برق هم اومدن چک کردن یکی میگه کنترل فازتون خراب شده و اون یکی میگه کنتاکتور تابلو ژنراتور! ممنون میشم راهنمائیمو ن کنید

  1. سلام باید حضوری عیب یابی بشه تا بشه تشخیص دقیقی داد ولی اگر دقیقا یک زمان خاصی مثل 3 ثانیه هست این قطعی، احتمال زیاد برق شبکه تون یا سه فاز تون مشکل داره که کنترل فاز داره عمل میکنه که اندازه گیری ولتاژ با ولتمتر میشه تشخیص داد
   البته این فقط یک احتمال هست و همنطور که گفتم باید حضوری عیب یابی بشه

  2. اکبر گفت:

   سلام آقای مهندس خسته نباشی دو عدد پیچ تنظیم روی کنترل بارچطور باید تنظیم شود

   1. عبارت کنترل بار رو در سایت جستجو کنین یه ویدیو در این باره گذاشتیم

 40. نوشاد گفت:

  با سلام خدمت شما. روی یک کنترل فاز این علائم را دارد. U. R. Asym. Timing. میشه مفهوم آنها را بگید. چون توی اینترنت اصلا روی کنترل فاز چنین علائمی نوشته نشده و علائم دیگری رو توضیح داده. مگه کنترل فاز ها با هم فرق میکنند؟؟؟

  1. سلام پیشنهاد میکنم کاتالوگش رو از اینترنت دانلود کنین و در کاتالوگ قید شده مربوط به چی هست

 41. ابراهیم گفت:

  با عرض سلام و خدا قوت
  خیلی خوب و شفاف بود
  تشکر

 42. سهیل گفت:

  سلام مهندس . تو کنترل فاز وقتی سه فاز میدیم بهش تیغه هاش تغییر وضعیت میدن اگر فاز ها مشکلی نداشته باشن ؟ و اگه مشکلی پیش بیاد برای فاز ها ، تیغه ها به حالت اولیه برمیگردن؟
  و اینکه اگه مشکلی برای فاز ها یا ولتاژ پیش بیاد کنترل فاز مدار فرمان رو قطع میکنه دیگه درسته؟

  1. سلام پاسخ هر سه سوال تون بله هست

 43. میرولی گفت:

  سلام خسته نباشید خدمت اساتید و استاد بزرگوار
  بنده در کارم به یک نمونه مشکل برخورد کردم که در وصل کابل جدید دست دوم به دستگاه که یکی از سیم های کابل قطع و چسب خورده بوده و من بدون تست سالم بودن سیم های کابل آن را به مدار وصل کردم در حین وصل صدای عجیبی از موتور آمد که شبیه دوفاز شدن بود بعداز ان با اهمتر متوجه قطعی یکی از سیم های قدرت که به تخته کلم موتور وصل بود شدم میخواستم بگم آیا روشی وجود داره یا رله ای که قبل ازاین که اتفاقی بیفته متوجه قطعی سیم بعداز مدارات حفاظتی بشویم

  1. سلام اگر کنترل فاز در مدار باشه با دوفاز بودن اجازه وصل مدار قدرت رو نمیده

 44. مهدی جمشیدی گفت:

  سلام مهندس غفاری استفاده کردم خدا به زندگیتون برکت بدهد
  در زمینه برق فشار قوی سوالی داشتید در خدمتم

  1. سلام دوست عزیز همچنین،
   متشکرم نظر لطف شماست

 45. امیر گفت:

  سلام، مهندس یک موتور سه فاز داریم، موتور راه اندازی نمیشه اما با چسباندن تیغه های کنتاکتور استارت می‌خورد، کنترل فاز هم چراغ سیگنال سبزه، ولی برق پشت شستی استارت نیست مشگل از کجا میتونه باشه ممنون.

  1. سلام اگر کنترل فاز سبزه ولی برق به پشت استپ نمیاد یه بررسی کنین پیچ نرمال اوپن یا همون 18 برق دار هست یا خیر اگر نبود رله کنترلفاز تون خراب شده

 46. صدیقی گفت:

  سلام من دبیر رشته برق هستم در زمینه آموزش اینورتر و اتوکد و..میتونیم برای همکاران و دانش آموزان از شما استفاده کنیم ؟؟

  1. سلام اموزش ها مون به صورت فیلم هست و اموزش حضوری ارائه نمیکنیم

 47. مجید گفت:

  سلام چراغ قرمز روی کنتور خونمون روشن شده برق قطع شده فاز هم قطع شده چیکار کنم همه اتصلات رو تو خونه قطع کردم ولی باز درست نشد کمک کنید ممنون

  1. مهرداد گفت:

   سلام مهندی اگر بخواهم برای سالم بودن کنترول فاز و کنتاکتور چ کار باید بکنم

   1. سلام طبق نحوه نصب کنترل فاز و کنتاکتور که در این مقاله توضیح دادیم پیش برین مدار شما اجرا میشه و کار میکنه در غیر اینصورت احتمالاً کنترل فاز شما نیاز به تنظیم داره و اگر تنظیم بود و باز هم عمل نکرد به احتمال زیاد مشکل دارد

  2. اسی گفت:

   درود و هزاران درود مهندس
   واقعا که خیرش بشه سلامتی خودت و خانوادت
   اگر بخوام برق کامل یاد بگیرم به صورت مجازی به چه سایتی باید مراجعه کنم
   با سپاس

   1. سلام و درود متشکرم
    در لینک زیر آموزش برق صنعتی از مقدماتی تا پیشرفته رو دادیم
    آموزش برق صنعتی

 48. Eslami گفت:

  سلام وقتي كنترل فاز حالت fرو چشمك زن ميزنه براي درست كردنش بايد چه كار كرد

  1. سلام منظور افزایش یا کاهش ولتاژ است که ولتاژ شبکه رو میبایست بررسی کنین

 49. محمدحسینی گفت:

  سلام جناب مهندس غفاری تشکر از متن خیلی خوبتون ببخشید یه سوال داشتم اگه که کنترل فاز رو نصبش کردیم بعد به دلایلی در خانه خواستیم جوشکاری انجام بدیم این دستگاه کنترل فاز اجازه میده این کار رو انجام بدیم یا همش خطا میده
  لطفا توضیح بدید
  بازم ممنون

  1. سلام کنترل فاز مخصوص مصرف کننده سه فاز هست و برای مصارف تک فاز نصبش توصیه نمیشه

 50. پوریا گفت:

  سلام مهندس،وقت بخیر
  من میخوام مدار pcb یک کنترل فاز دیجیتال رو طراحی کنم ولی هیچ‌منبعی ندارم که ازش کمک بگیرم.لطفا کمکم اگه امکانش هست راهنماییم کنید(اگه شماتیک مدارشو داشته باشم که عالیه)…خیلی ممنون

  1. سلام شماتیکش رو ندارم ولی میتونین از شرکت های سازنده ایزانی کمک بگیرین مثل شیوا امواج

 51. کمال گفت:

  اگر دامدار کنترل فاز جابجایی فاز به وجود آید باید چکار کرد

  1. سلام میبایست جای دوفاز ورودی رو جابجا کنین

 52. پریسا گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  آسانسور ساختمان ما مدام خاموش و روشن میشه. اداره برق اومد چک کرد و گفت ولتاژ مشکلی نداره.آسانسورکار هم اوردیم گفت آسانسور هیچ مشکلی نداره کنتور و فیورش هم چک کرد.بعدش گفت حساسیت آسانسور رو پایین بیارین درست میشه. به نظرتون این کار درسته؟ واقعا نمیدونیم دیگه مشکل از کجاست. ممنون میشم جوابو برام ایمیل کنید

  1. سلام احتمالا کنترل فاز تون حساسیتش بالا هست که ولومش رو کمتر کنین درست میشه

 53. محمد آصف نوید گفت:

  سلام ممنون از آموزش های خوب شما سوالی داشتم
  میشه برای تابلوی که آمپر برق بالا دارد کنترول فاز بزاریم که در زمان وقوع هر جابجای برق به وسایل سه فاز مشکل پیش نیاد چون چنتا کندانسور سه فاز داره و با هر جابجای کندانسور کنتکت نمیکنه و مجبوریم فاز ها را جابجا کنیم
  ممنون میشم جواب را برام ایمل کنید البته اگر امکانش هست ترسیم کنید لطفا نحوه نصب اونو ممنونم

  1. سلام بله میتونین استفاده کنین صرفا جهت حفاظت دستگاه و البته کنترل فاز برای جنین مواردی طراحی شده ولی جابجایی فاز رو در نهایت باید انجام بدین

 54. محمدرضا گفت:

  سلام جناب مهندس…. پس یعنی طبق گفته شما محافظتی برای برق فارم ضروری نیست؟ من کلی دنبال استفاده از ادواتی مثل کنترل فاز وکنتاکتور و محافظ جان و فیوز و…. بودم

 55. محمدرضا گفت:

  سلام جناب مهندس. آیا اطلاعی دارید برای محافظت دستگاه‌های ماینر در برابر نوسان برق، کم و زیاد شدن ولتاژ و اضافه بار و اتصال کوتاه چه ادواتی باید استفاده شود؟
  ممنون

  1. سلام ماینر ها نیاز به محافظ برق ندارن چون بازه ولتاژ پاور شون از 175 تا 260 هست که نوسان برق روی این بازه ولتاژی تاثیری نداره و به صورت نرمال ماینر ها کار میکنند و طی ده ها طراحی های فارمی که در منطقه گرم بندرعباس انجام دادیم و راه اندازی کردیم بدون محافظ اجرا شده و هیچ مشکلی تا کنون گزارش نشده

 56. محمد دریس نژاد گفت:

  با عرض ادب وخسته نباشی به منهدس غفاری
  طریق نصب کنترل فاز با کنتاکتور سه فاز میخواستم

 57. میثم گفت:

  طریقه نصب کنترل فاز مدلsvrروتوضیح بدین…کنتاکتهای پایین ۱۵ و۱۶و ۱۸ ..بالا هم ۱۵ و A1وA2

  1. سلام ویدیوی داخل مقاله رو ببینین متوجه سیم بندی انواع کنترل فاز ها خواهید شد

 58. علیرضا گفت:

  با سلام علامت اختصاری کنترل فاز چیه؟؟؟؟

  1. سلام یک بوبین و یک کنتاکت که کنارش cp نوشته شده

 59. ایمان گفت:

  سلام تشکر بابت مطالب مفیدتان , یه سوالی داشتم خوشحال میشوم اگر پاسخ بدهید , من 12 وسیله برقی تکفاز دارم و مصرف هر کدام از این وسایل 2000 وات میباشد, میخواستم بدانم میتوانم یک کنترل فاز به برق سه فاز ورودی وصل کنم که در صورت افت ولتاژ و یا افزایش ولتاژ این دستگاه کنترل فاز از دستگاه های من محافظت کند, آیا این وسیله کار همان محافظ برق را انجام میدهد. پیشاپیش تشکر بابت پاسخ

  1. سلام دوست عزیز کنترل فاز مخصوص مصرف کننده سه فاز طراحی شده و برای مصارف تک فاز مناسب نیست
   در ضمن از سوال تون ظاهرا ماینر دارین و ماینر ها بازه ولتاژی شون از 175 تا 250 ولت هست و چندان نیاز به محافظ برق ندارن
   موفق باشید

 60. نیما گفت:

  سلام جناب مهندس ، منظور از عدم تقارن فاز چیست؟

  1. قارن و تعادل در مجموعه های سه فاز ولتاژ و جریان به صورت زیر تعریف می شود :
   تقارن : در یک مجموعه سه فاز از ولتاژها یا جریانها وقتی تقارن وجود دارد که دامنه هر سه فاز یکی بوده و اختلاف زاویه آنها برابر ۱۲۰ درجه و یا صفر درجه باشد. بر اساس این تعریف، سه گروه متقارن بصورت مولفه مثبت، منفی و صفر قابل تعریف است.
   تعادل : حاصل جمع مجموعه سه فاز ولتاژها یاجریانها صفر شود.
   بنابراین یک سِستم سه فاز متقارن که زاویه بین فازهایش ۱۲۰ درجه باشد همواره متعادل است ولی یک سیستم مولفه صفر تنها وقتی متقارن است که دامنه همه فازهای آن برابر صفر باشد.

 61. علی گفت:

  با سلام خدمت شما
  مهندس ما توکارخونه جرثقیل سقفی داریم که کنتاکتور d95 روشون نصبه وبه کررات تیغه های اون آرک میزنن و میچسبه، میخواستم ببینم مشکل از چیه و چکاری باید انجام بدیم
  با تشکر از شما

  1. سلام دوست عزیز
   دو احتمال وجود داره یکی پلاتین ها نیاز به تمیز کردن داره به دلیل سیاهی های اطراف پلاتین که حاصل جرقه ها هست
   یکی هم جریان تون بیش از حد مجاز کنتاکتوره که میباسیت کنتاکتور با رنج مناسب بزارین
   با تشکر

 62. omiddehnavi گفت:

  باسلام. آقای قفاری کنترل فاز تک فاز وجود داره یانه؟ میتونیم با برق تک فاز محافظ کلی با کنترل فاز و کنتاک تور بسازیم یا فقط با محافظ یخچال میشه راهی دیگه هم وجود داره؟ سوم کنترل فاز ورودی برق ۳فازش A.B.C هرکدوم تو هر پیچش باشه فرق داره یا نه یا اینکه به ترتیب فازها. درضمن چطور فازهارو بشناسیم اسم هرکدوم فاز چیه وچه فرقی دارند. آیا هر ۳فاز ۲۲۰ولت هستند و۳ فاز باهم چند ولت مصرفی دارند با تشکر از مهندس قفاری.

  1. سلام
   1 بله وجود داره
   2کنترل فاز مخصوص مصارف سه فازه
   3 به ترتیب فاز ها بزارین و اگر خطا داد جای دوفاز جابجا کنین
   سوا آخر هم مقاله زیر به همراه ویدیوش در لینک زیر اموزش دادیم
   https://kalengi.ir/examine-electricity-terms/

 63. Javad گفت:

  سلام خسته نباشید چ دلایلی میتونه وجود داشته باش ک توی یک مدار فرمان تیغهای خروجی کنترل فاز بعد نوسانات یا دوفاز شدن بسوزه

  1. سلام دلیلش همین نوسانات هست که ولتاژ از حد مجاز بالا میره

 64. علی شبانی گفت:

  سلام من کنترل فاز وصل کردم یک سال قبلا که برق میرفت میومد چند دقیقه بعد بعد کولر روشن میشد الان این جور نیست سریع برق بیاد کولر روشن میشه یعنی کنترل فاز خرابه یا کنتاکتور ممنون از شما.

  1. سلام کنترل فاز تون تنظیم نیست

 65. محسن گفت:

  سلام . وقت بخیر . ممنون از بابت آموزشی که داده اید. مطالبی مفید و جامع و کاربردی بودن. اگر سه فاز به کنترل فاز وارد بشه و نول هم درست باشه ولی هیچکدام چراغ های کنترل فاز روشن بشه نشانه سوختن است؟ در حالت دستی با گرفتن کنتاکتور الکترموتور کار می کند .ممنون که وقت می گذارید و به سئوالات پاسخ می دهید.

  1. سلام بله کنترل فاز مشکل داره
   خواهش میکنم
   موفق باشید

 66. اصغر گفت:

  سلام .من از کنتور سه فاز برق را 300 متر دورتر بردم و برای استفاده به موتور وصل نمودم که آفت برق باعث روشن نشدن موتور میشود حالا چطور میتوانم هر سه فاز را بهم وصل کنم تا یک فاز قوی تر داشته باشم که با فاصله 300 متری موتور تک فاز را روشن کنم و کابل 2/5 و 1/5 و سیم 4 در مسیر استفاده کردم ..لطفا راهنمای کنید ..تشکر

  1. سلام
   جهت رفع افت ولتاژ میبایست دستگاه استابلایزر نصب کنین

 67. علی گفت:

  سلام در تابلوی برق کارخونه ما یه کنترل فاز و یک کنتاکتور D80 وجود داره که مربوط به پرس هیدرولیک 400 تنی هست . زمانیکه کلید استارت روشن میشه کنتاکتور یه لحظه عمل میکنه و قطع میشه واسه ثابت موندنش باید شستی استارت رو چند لحظه فشرده نگهداشت و تا زمانیکه پرس فعاله مشکلی نداره ولی به محض اینکه پرس کار نمیکنه خودبخود کنتاکتور قطع میشه لطفا راهنمایی بفرمایید ایراد از چیست ممنون

  1. سلام شستی تون رو تعویض کنین اگر درست نشد خود کنتاکتور رو باز کنین و هسته اهنیش رو با بنزین سرویس کنین

 68. معسود گفت:

  باسلام و ممنون از آموزش های خوبتون.
  یه سوال داشتم خواستم ببینم آیا امکان اتصال به این صورت هست یا نه.؟
  برق سه فاز داریم و می‌خواهیم در صورتی که هر کدام از فازه ها قطع بشه خروجی دستگاه دزدگیرما آلارم داشته باشه
  نیاز به یک کنتاکتور و کنترل فاز داریم
  آیا اتصال ما به این صورت میشه که سه فاز اصلی رو به کنتاکتوربه تیغه هایR,S,T متصل میکنیم و سیم فاز RبهA1و نول روA2متصل میکنیم.
  خروجی سه فاز کنتاکتور رو به ورودی کنترل فاز متصل کرده سوال اینجاست که فقط از خروجی آلارم کنترل فاز به عنوان فاز اصلی ورودی دستگاه دزدگیر استفاده کنیم کافی است یعنی تیغه16 و تیغه های 18و15استفاده نکنیم ؟؟
  نمیدونم که کارم درسته یا نه
  ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنین

  1. سلام سه فاز به RST بدین و یک فاز هم به 15 بدین و 16 رو فاز اصلی دزد گیر در نظر بگیرین و 18 رو وصل A1 کنتاکتور کنین در ضمن کنترل فاز A1A2 نداره
   موفق باشین

 69. حمید گفت:

  سلام آیا امکانش هست به جای استفاده از 3 محافظ برای برق 3 فاز از کنترل فاز استفاده کرد؟

  1. سلام خیر
   کنترل فاز برای حفاظ مصارف تک فاز طراحی شده

 70. افشین گفت:

  سپاسگذارم دوست عزیز

 71. حامد گفت:

  سلام
  ترتیب فاز ها توی کنترل فاز مهمه یعنی RST اگه مثلا جای Rروبا T عوض کنم چه اتفاقی میوفته کنترل فاز وصل میشه؟؟
  موتور سه فاز دارم که کلاف هاش مشخص نیست چه جور باید اینو تشخیص بدم که کدوم U VW هست؟

  1. سلام سه فاز رو قرار دادی rst در نظر بگیرین و اگر دور موتور برعکس بود جای دو فاز رو جابجا کنین

 72. بهزاد گفت:

  باسلام

  تشکر از مطالب مفیدتان موفق و پیروز باشید

  1. سلام
   سپاسگزارم دوست عزیز

 73. افشین گفت:

  عرض ادب . من برای محافظت از برق خونه از به جای سه تا محافظ از یه دونه کنترل فاز استفاده کردم . سوال اینه که درصد حساسیت رو چند درصد بزارم تا بتونه از ولتاژ بالا و پایین شبکه جلوگیری کنه . مهرتان پایدار

  1. سلام این کار اشتباه هست و کنترل فاز مخصوص مصرف کننده سه فاز طراحی شده
   پیشنهاد میکنم طبق لینک زیر مدار رو اجرا کنین
   https://kalengi.ir/protection-contactor/

 74. کریم گفت:

  سلام
  چوخ گوزل سوزلر
  ساغول

 75. علی نژاد گفت:

  سلام اقای غفاری عزیز…بسیار ممنون از اموزش های بی نظیرتون…خدا خیرت دهد…
  به خیلیها مطالبتون رو معرفی کردم…
  لطفا در مورد موتورهای سنکرون و آسنکرون مطلب بزارید.تحلیلش برام سخته…

  و همچنین در مورد انواع کلید و رله

  1. سلام متشکرم
   چشم در مقالات آینده در این موارد آمزوش هایی رو منتشر خواهیم کرد

 76. احسان گفت:

  با سلام
  اگر یک کنترل فاز به یک تابلو در حال کار وصل کنیم و از ترمینال 18 برای بوبین کنتاکتور گرفته شود تکلیف ورودی قبلی به بوبین کنتاکتور چه میشود ؟
  با تشکر

  1. سلام
   ورودی قبل بوبین رو باز کنین و به 15 کنترل فاز وصل کنین

 77. علی گفت:

  سلام ،بعد از دو بار اتصالی و قطع شدن فیوز بعد از کنتور ، چراغ سیگنال کنتور خاموش شد و کنتور دیگه برق خروجی نداره
  ولی نمایشگر کنتور اطلاعات ساعت و مقدار مصرف رو با زدن کلید روی ان نمایش می ده
  ولی در حالت عدی صفحه خاموش است
  میشه بگویید چه اتفاقی افتاده

  1. سلام احتمال داره کنتور آسیب دیده که باید از اداره برق بیان و تست کنن

 78. پویا گفت:

  کنترل فاز بدون کنتاکتور میشه نصب کرد؟
  معایبی دارد یا نه؟

  1. سلام رله کنترل فاز ضعیفه و توانایی عبور جریان نداره و بالافصله میسوزه اگه مستقیم وصل بشه

 79. امیر گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  تجهیزی که بتونه دو فاز شدن یا برخورد فاز به نول رو تشخیص بده و خروجی رو فورا قطع کنه چی معرفی میکنید؟؟
  تجهیزات بسیار حساسی داریم که نیاز به حفاظت دارن.

  1. سلام برخورد فاز و نول رو کلید مینیاتوری تشخیص میده
   دو فاز شدن هم کنترل فاز تشخیص میده

 80. آقا رضا گفت:

  سلام لطفا نحوه انتخاب قطعات نصب در یک تابلو را شرح بدهید

  1. سلام مبحث انتخاب قطعات مناسب طبق مصرف کننده رو در بسته جامع برق صنعتی اموزش دادیم

 81. مهدی محمدی گفت:

  سلام اقای غفاری من در مورد تابلو برق سرد خانه کمی اطلاعات میخواستم میخوام برام باز بشه که چطور فرمانها داده میشه .

  1. سلام در مورد سیستم خنک کننده گیش و تجهیزات تبرید تحقیق و بررسی نکردم و اطلاعات دقیقی ندارم ولی اساس کارتابلو برقش و قطع و وصل کمپرسور یا رو تایمر های عقربه ای هست یا روی دماسنج که هر دو تا از این مدار ها رو در سای اموزش دادیم
   سیستم سرد خانه رو از متخصصین تبرید بپرسین پاسخ کامل تری به شما خواهند داد
   لینک مقالاتی که عرض کردم :
   https://kalengi.ir/timer24/
   https://kalengi.ir/temp-controller/

 82. علیرضا گفت:

  سلام آقای غفاری
  ممنون بابت مطالب عالی سایتتون
  روز گذشته یک قطعی برق باعث شده که کنترل فاز ولتاژ تغذیه مربوط به برد فرمان آسانسور رو وصل نمیکنه
  و هر سه تا فاز هم برق دارند
  آیا با جابه جا کردن فازها میتونم این مشکل رو حل کنم ؟
  با این کار خطری متوجه آسانسور نمیشه ؟
  فرقی نداره کدام سیم ها رو جابه جا کنم ؟

  1. سلام فرقی نداره جای دو فاز رو جا بجا کنین

 83. کاوه گفت:

  سلام.من برام یه سوال پیش اومده.ممنون میشم جواب بدید.اگه ما برای چراغ سیگنال از پایه16 استفاده کنیم.این چراغ همیشه روشن میمونه چون در حالت عادی بسته است بنابراین اگه خطایی اتفاق بیافته چراغ سیگنال خاموش میشه؟

  1. سلام
   برعکس هست و وقتی ارور بده کنترل فاز رله 16 وصل هست و زمانی سیگنا روشن میشه که کنترلفاز ارور بده

 84. علیرضا گفت:

  سلام ،، آقای غفوری همونطور که گفتید چراغ سبزacوقتی روشن بشه یعنی ولتاژ شبکه در کنترل فاز وجود دارد پس وقتی عیبی مانند کاهش ولتاژ بوجود بیاید و چراغ قرمز مربوطه روشن شود آیا چراغ سبز Ac همچنان روشن است یا اینکه باروشن شدن چراغ قرمز چراغ سبزAcخاموش میشووووود؟؟؟؟؟؟

  1. سلام چراغ سبز خاموش میشود

 85. mosi گفت:

  سلام.ممنون از شما وسایت خوبتون.من کامل مفهوم دوفاز شدن رو نمیفهمم.زمانی که دو فاز میشه ولتاژ دقیقا چند ولت میشه؟؟
  من میخوام یه مدار محافظ ولتاژ بسازم تا محافظ دوفاز هم داشته باشه.چه چیزی رو باید مد نظر قرار بدم

  1. سلام وقتی میگیم مدار دو فاز شده یعنی یکی فاز هامون تو برق سه فاز قطع شده و ولتاژ دوفاز 380 ولت هست

 86. نوید گفت:

  سلام مهندس غفاری عزیز خوبین ما هر کاری میکنیم فیلمها دانلود نمیشه چیکار کنیم

  1. سلام تمام ویدیو ها در کانال آپارات موجود هست

 87. محسن گفت:

  باعرض سلام
  ميشه روش نصب تایمر همراه فوتوسل را هم راهنمایی کنید
  ممنون

 88. محمد گفت:

  سلام آقای مهندس امروز من یک مدار چپ گرد راست گرد بستم که ازیک کنترل فاز ویک رله بی متال به صورت سری وقبل از استوپ
  وبرق از یک اینورتر 220به سه فاز استفاده کردم اما نمی دونم چرا کنترل فاز سوخت همه چراغ ها قرمز بود وسیم بندی کنترل کردم درست بود
  می تونه دلیلش چی باشه

  1. سلام مطمئن هستین سوخته؟
   فیلم داخل لینک زیر رو ببینید و دلایل قرمز شدن چراغ ها رو توضیح دادیم
   https://kalengi.ir/contorol-phas/

 89. مهدی گفت:

  مهندس دمت گرم آجرت با خود خدا ک معلوماتتو مجانی در اختیار مردم میذاری???

 90. امین گفت:

  سلام خسته نباشید
  آقای مهندس رله کنترل فاز خطای مربوط به اختلاف فاز می دهد ودرست است .درصورتیکه با قطع نمودن سه فاز از مدار ولتاژها درست است (مدارستاره مثلث).یکی ازفازها کمتر نشان می دهد اشکال ازچیست؟

  1. سلام وقت تون بخیر اگه ولتاژ یک فاز کمتر از بقیه است مشکل از شبکه هست

 91. رضا گفت:

  سلام لطف کنید نحوه نصب کنترل فاز -بار (هردو باهم ادقام شده) شرکت شیوا رو توضیح بدید…ممنون از سایت خوبتون

 92. علی آقا گفت:

  سلام. وبسایتی با مطالب بسیار مفیدی دارید. یک سوال: برای منزل چه نوع محافظی باید استفاده کرد؟ محافظی که هم در برابر نوسانات برق شهری از لوازم منزل محافظت کند و هم همزمان کار کلیدهای محافظ جان (جلوگیری از نشتی برق) را انجام دهد. اصلا همچین چیزی موجود هست؟ تشکر.

  1. سلام علی اقای عزیز
   همچین چیزی که هر دو کار رو همزمان انجام بده نیست ولی به صورت جدا هست شما لینک زیر رو باز کنید که محافظت از برق منزل رو به وسیله یک محافظ توضیح دادیم و شما در ورودی کنتاکتور که در نقشه مشاهده خواهید کرد یک محافظ جان سه فاز هم بزارید اگر برق تان تک فاز است هم از محافظ جان تک فاز استفاده کنید تا عمل حفاظت به صورت کامل و همه جانبه انجام بشه
   با تشکر
   https://kalengi.ir/protection-contactor

 93. sajad گفت:

  من یک سوال دارم آقای غفاری، برام سوال شده…
  وقتی ما یک کنترل بار و یک کنترل فاز داریم، هر دوی اینها بعد از چک کردن جریان و ولتاژ
  فرمان میدن برای راه اندازی، فرض کنید یک موتور داریم برای کار کردن، خب حالا کنترل بار فرمان میده
  یا کنترل فاز؟ یا هردوی اینها؟ اگه میگید هردو پس ما دو تا فرمان داریم (از کنترل بار و کنترل فاز) مگه
  این هر دو فرمان رو با هم AND میکنیم؟؟ یا چطور! 🙁 ؟
  وقتی یک کنتاکتور هست برای راه اندازی موتور چطور هر دوی اینها دستور میدن به یک کنتاکتور!
  امیدوارم منظورم رو رسونده باشم!!

  1. کنترل فاز و کنترل بار هر دو یک رله دارند که در حالت عادی کنتاکت آنها وصل هست و این دو وسیله به صورت سری در اول مدار فرمان نصب میشن و در صورت خطا هر کدوم وظیفه خودشون رو انجام میدن یعنی در صورت خطا کنتاکت شون باز میشه

 94. sajad گفت:

  لطفا در مورد کنترل بار هم همینجوری مطلب بزارید. ممنونم

 95. رضا گفت:

  سلام چطور میشه از این وسیله برای چنج اور برق شهری تک فاز استفاده کرد؟
  منظورم اینه که با فرض وجود برق شهری و برق سازمانی آیا میشه از این وسیله برای سوییچ خودکار بین این دوبرق استفاده کرد به طوری که هر دو برق 220 ولت بطور همزمان وارد منزل نشه؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   کنترل فاز در اصل یک رله هست و تایمر هم داخل اون هست ولی برای چنج آور ساخته نشده و با برق تک فاز عملاً کار نمی کند اصول کارکرد کنترل فاز اینطوره: رله هایی که در حالت پیش فرض قطع هست زمانی وصل میشه و قابل استفاده هست که برق سه فاز باشه و این فاز هم اختلاف فاز یکسانی 380 تا 400 ولت داشته باشه در غیر این صورت کنترل فاز شروع به کار نمی کند.

   1. Sadegh گفت:

    سلام،
    ممنون از سایت خوبتون،
    کنترل فاز با تک فاز کار میکند یا نه؟

    1. سلام و تشکر
     خیر کنترل فاز فقط با برق سه فاز کار می کند و با برق تک فاز چراغ قرمز روی کنترل فاز روشن خواهد شد که نشان دهنده خطا هست

 96. Faroogh گفت:

  سلام
  با تشکر از سایت خوبتون اگه امکانش هست این وسایل رو در نقشه های مدار فرمان و قدرت هم رسم کنید تا بدونیم چطور تو نقشه ازشون استفاده کنیم
  خیلی ممنون

  1. سلام فاروق عزیز ممنون از پیشنهادتون ، چشم تحهیزات برق صنعتی رو در قالب نقشه هم رسم خواهیم کرد

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *