آموزش برق صنعتی, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

آموزش نصب فلوتر مکانیکی و فلوتر الکترونیکی در مخزن آب و چاه آب

آموزش نصب فلوتر

کنترل سطح مایعات با فلوتر یا قطعات دیگر کاربرد زیادی در برق صنعتی دارد و ما در این آموزش در کالنجی سعی داریم کنترل سطح مایعات با فلوتر الکترونیکی و مکانیکی را آموزش دهیم.

آموزش نصب فلوتر الکترونیکی شیواامواج

یکی از روش های کنترل سطح مایعات، استفاده از فلوتر الکترونیکی هست که سه عدد سنسور فلوتر به فلوتر الکترونکی وصل می شود و این سنسور ها درون مخزن در سه وضعیت قرار می گیرند ۱- بالا ترین سطح مایع ۲- پایین ترین سطح مایع ۳- ته مخزن یا چاه . در نهایت رله فلوتر عمل می کند.

در پایین سنسور یک پیچ به نام SELECT قرار دارد، اگر این پیچ وصل نباشد هنگامیکه مخزن پر شود پمپ را خاموش می کند و از سر ریز شدن آب جلوگیری می کند و اگر فاز به این پیچ بدهیم برعکس عمل می کند یعنی موقعی که مخزن یا جاه خالی شد پمپ خاموش می شود و از سوختن پمپ جلوگیری می کند.

نقشه سیم بندی مدار کنترل سطح مایعات با فلوتر الکترونیکی شیواامواج

مدل اول:

مدل دوم:

مدل سوم:

آموزش نصب فلوتر الکترونیکی برنا الکترونیک

فلوتر الکترونیکی برنا بر خلاف فلوتر های الکترونیکی شیواامواج پیچ SELECT ندارد و از پیچ ۱۸ برای جلوگیری از سر ریز شدن مخزن استفاده می شود و برای جلوگیری از خشک کار کردن پمپ آب از پیچ ۱۶ باید در مدار استفاده شود.

در ویدیوی زیر به صورت کامل سیم بندی فلوتر الکترونیکی برنا را مشاهده می کنید:

نقشه سیم بندی فلوتر الکترونیکی برنا الکترونیک

در تصاویر زیر انواع نقشه هایی که با فلوتر برنا انجام می شود را مشاهده میکنید.

نصب فلوتر الکترونیکی برنا
نصب فلوتر الکترونیکی برنا
نصب فلوتر الکترونیکی برنا

آموزش نصب فلوتر مکانیکی

ساده ترین نحوه کنترل سطح مایعات با فلوتر، از طریق فلوتر مکانیکی صورت می گیرد. فلوتر مکانیکی قطعه ای است که درون خودش یک گوی دارد که به هنگام بالا آمدن یا پایین رفتن  فلوتر، گوی حرکت کرده و کنتاکتی که درون فلوتر هست قطع و وصل می شود. در انتهای فلوتر سه سیم وجود دارد که یکی سیم مشترک (com) هست و دو تای آن کنتاکت بسته (nc) و دیگری کنتاکت باز (no) هست. و برای تشخیص سیم ها می توانیم به کاتالوگ فلوتر رجوع کنیم و اگر کاتالوگ در دسترس نبود می توان با مولتی متر سیم ها را تشخیص داد.

نصب فلوتر مکانیکی

از فلوتر به دو صورت می شود استفاده کرد یکی اینکه فلوتر را در بالای مخزن قرار دهیم و زمانی که مخزن پر از آب شد فلوتر بالا بیاید و پمپ را خاموش کند و روش دیگر این هست که فلوتر را در ته چاه یا مخزن قرار دهیم و هنگامیکه چاه یا مخزن خالی شد پمپ را قطع کند و از سوختن پمپ جلوگیری کند. در بعضی از پمپ ها که کاملا پمپ در آب غوطه ور می شود فلوتر به پمپ وصل هست که موقع خالی شدن آب پمپ قطع می شود.

سیم بندی فلوتر مکانیکی در حالت های مختلف

نصب فلوتر مکانیکی

نصب فلوتر مکانیکی

جلوگیری از خشک کار کردن پمپ و جلوگیری از سر ریز شدن آب مخزن با فلوتر مکانیکی

تا اینجا آموزش نصب فلوتر در حالت های مختلف را یاد گرفتیم و حالا با توجه به عملکرد فلوتر الکترونیکی میخواهیم با فلوتر مکانیکی مداری جهت جلوگیری از خشک کار کردن پمپ و جلوگیری از سر ریز شدن آب مخزن با هم داشته باشیم که در ویدیوی زیر خدمت شما این مورد را نیز خدمت ما توضیح داده ایم.

در تصویر زیر نیز نقشه مدار را مشاده می کنید:

نقشه فلوتر مکانیکی

در این آموزش سعی کردیم تمام حالت های نصب فلوتر ها را خدمت شما آموزش دهیم، چه فلوتر مکانیکی و چه فلوتر الکترونیکی، اگر باز هم در سیم بندی فلوتر مشکلی دارید در بخش نظرات میتوانید سوال تان را با ما در میاد بگذارید. 🙂

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “آموزش نصب فلوتر مکانیکی و فلوتر الکترونیکی در مخزن آب و چاه آب

 1. اسماعیل توکلی گفت:

  سلام مهندس . تابلو با شستی استپ و استارت به همراه کنترل فاز برای راه اندازی کفکش سه فاز دارم . چطور میتونم فلوتر مکانیکی بهش اضافه کنم . به عبارت دیگه سیم فلوتر رو به کدوم ترمینال کنتاکتور وصل کنم

  1. سلام
   وقتی فلوتر میذاریم دیگه عملا مدار خودکار میشه و شستی استپ استارت نیاز نیست در مدار باشه و اگه باشه در عملکرد فلوتر اختلال ایجاد میشه در نهایت باید طبق مداری که در ویدیوی بالا توضیح دادیم سیم بندی کنید

 2. 9169192680 گفت:

  سلام مهندس جان از زحماتی که بابت آموزشهای درجه یکتون صمصمیانه تشکر میکنم یه سوال داشتم .مهندس برای سیم کشی فلوترهای مکانیکی اگه سیم فلوتر کوتاه باشه اضافه کردن سیم ایراد داره یا نه؟ ممنون

  1. سلام
   احتمال نفوذ آب با شیرینگ حرارتی هست و بهتره فلوتر با کابل بلند استفاده کنین

 3. Ahmaddanooshi گفت:

  سلام مهندس برا سر ریزنشدن چاه و جلوگیری از خشک کار کردن پمپ آیا میشه از یک رله فیندر و یک فلوتر مکانیکی استفاده کرد؟

  1. سلام خیر به دو فلوتر نیاز هست

 4. داود برقی گفت:

  سلام ممنون از محتوای آموزشی تون اگر بخایم بی آبی منبع هم کنترل کنیم کنار بی آبی چاه و سرریز منبع چطوری میشه منبع؟ یعنی سه شرط ایجاد کنیم؟

  1. سلام
   فلوتر بی آبی منبع هم به صورت سری در مدار قرار میگیره بین سر ریز شدن و خشک کار کردن در چاه

   1. پدرام خلیلی گفت:

    سلام .مهندس ی پمپ آب داریم ک شیر برقی سر راهش هست.اگه بخواهیم ی فلوتر سوییچ برا جلوگیری از خشک کار کردن پمپ قرار بدیم ب چ صورتی میشه.ممنون

    1. سلام
     بستگی داره که شیر برقی تون تحت چه شرایطی قطع و وصل میکنه

 5. محسن حسینی گفت:

  سلام و عرض ادب
  ضمن تشکر از آموزشهای عالی و کاربردی شما
  یک منبع آب ۲۵۰۰۰ لیتری دارم که توسط پمپ خورشیدی آب میشود برای لبریز نشدن منبع و خشک کار نکردن شناور نیاز به راهنمایی و نقشه سیم کشی دارم ، منبع از چاه ۶۰ متر فاصله دارد ، ولتاژ dc 12 و ۲۴ ولت موجود است. بین تانکر و چاه چند زوج از کابل دزدگیر آزاد است ، لطفا با توجه به موارد فوق راهنمایی فرمایید ،
  ضمنا چون پمپ اتومات نداره میشه از لوپرشر تصفیه آب استفاده کنم ؟

  1. سلام مداری که در ویدیوی آخر توضیح دادیم اجرا کنید
   فقط کنتاکتور تون با بوبین ۲۴ یا ۱۲ ولت تهیه کنید

 6. ناصر جمشیدی گفت:

  سلام مهندس واسه دو تا استخر که با هم فاصله دارن و از یک چاه پر میشن میشه دو تا فلوتر نصب کرد که از یک کنتاکتور فرمان بگیرن ؟

  1. سلام خیر باید دو کنتاکتور جدا باشه

   1. سیدمهدی میرمحمدی گفت:

    سلام مهندس
    میشه فلوتر رو بدون کنتاکتور سربندی کرد؟از فلوتر فقط برای جلوگیری از سرریز شدن میخوام استفاده کنم،به طور مثال فاز رو مسقیم بدم نول رو ببرم از فلوتر برگردونم و فلوتر مثل یک کلید عمل کنه ،فقط وقتی رفت بالا قطع کنه ،کفکشمون هم کوچیک هست امپر زیادی نمیکشه،،،، ایا امکانش هست؟

    1. سلام اگه کفکش یا پمپ تون خانگی و کوچک هست از فلوتر مکانیکی به تنهایی میتونید استفاده کنین و نیاز به کنتاکتور نیست

     1. سیدمهدی میرمحمدی گفت:

      مرسی

 7. علی طلوعی گفت:

  با سلام
  برای منبع ۱۰۰۰ لیتری آب برای ساختمان چه نوع فلوتری مناسب است . مرسی

  1. سلام
   برای جلوگیری از سر ریز شدن آب یا جلوگیری از خشک کار کردن موتور؟

  2. حامد رحیم زاد گفت:

   سلام مهندس در فلوتر الکتریکی اگه دو تا سنسور واسه چاه داشته باشیم میشه دوتا شو تو رله سطح سنج یکی بست

    1. حامد رحیم زاد گفت:

     سلام مهندس ممکن باشه نحوه استفاده از دو فلوتر برای چاه رو راهنمایی کنین من در رله سطح سنج برای ترمینال Lو C پل انداختم ولی باز کار نمیکنه ممنون از لطفتون

     1. سلام
      منظور تون رو متوجه نشدم
      دقیق تر بفرمایید ممنون میشم

     2. حامد رحیم زاد گفت:

      سلام مهندس من برای یک چاه از دو فلوتر(سنسور) و یک دستگاه رله سطح سنج شیوا استفاده کردم سیم بندیشم فاز و نول رله رو دادم و چون چاه هستش به select هم فاز دادم و سیم های فلوتر که دو تا دارم رو اوردم به ترمینال H و C وصل کردم از ترمینال C یک سیم رو به ترمینال L دادم ولی کار نمیکنه ممکن باشه راهنماییم بکنین چطوری میتونم با دوتا فلوتر یا همون سنسور جواب بگیرم ممنون از لطفتون.

     3. سلام برای چاه باید سه سنسور باشه در غیر اینصورت درست عمل نمی‌کنه

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *