آموزش برق صنعتی, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

بررسی مشخصات روی کنتاکتور (پلاک خوانی کنتاکتور)

مشخصات روی کنتاکتور

مشخصات روی کنتاکتور موضوع این آموزش برق صنعتی در کالنجی است و میخواهیم به پلاک یا برچسب روی کنتاکتور ها بپردازیم تا متناسب با نیاز تان بتوانید کنتاکتور مناسب مصرف کننده خود را به راحتی انتخاب کنید.

در آموزش های گذشته توضیح دادیم که کنتاکتور چیست و نحوه سیم بندی کنتاکتور با کنترل فاز وبیمتال را خدمت شما آموزش دادیم و در این آموزش به صورت اختصاصی به بررسی مشخصات روی کنتاکتور خواهیم پرداخت.

فیلم بررسی مشخصات روی کنتاکتور

در ویدیوی زیر به صورت عملی یک کنتاکتور LS را مورد بررسی قرار داده ایم و جز به جز پلاک کنتاکتور را خدمت شما توضیح داده ایم.

توضیح پارامتر های روی پلاک کنتاکتور

1: مورد اول تیپ کنتاکتور است که در این پلاک با ac3 نمایش داده شده است و در مقاله « کنتاکتور چیست » جدول تیپ های مختلف کنتاکتور و کارایی هر تیپ را توضیح داده ایم و تیپ ac3 مخصوص راه اندازی الکتروموتور های روتور قفسی است و این تیپ کنتاکتور تحمل جریان لحظه راه اندازی را دارد که این جریان ممکن است 5 تا 7 برابر نامی موتور باشد.

2: مورد دوم استاندارد هایی است که بر اساس آنها کنتاکتور ساخته شده و همانطور که میبینید این کنتاکتور از چندین استاندارد پشتیبانی میکند.

3: مورد سوم جدول کیلو وات و آمپر کنتاکتور بر حسب ولتاژ های مختلف است و میتوان گفت این قسمت مهم ترین بخش مشخصات روی کنتاکتور محسوب می شود.

مثلا این کنتاکتور در ولتاژ 440 ولت میتواند یک موتور 55 کیلو وات را قطع و وصل کند و همچنین پلاتین های قدرت کنتاتور در این ولتاژ تحمل عبور جریان 105 آمپر را دارد.

4: ith جریان نامی کنتاکتور است و نباید جریان عبوری از هر پلاتین کنتاکتور از این مقدار تجاوز کند.

5: ui ولتاژ عایقی است و در این کنتاکتور ولتاز عایقی 1000 ولت است که اگر ولتاژ از این مقدار تجاوز کرد، ولتاژ خزشی در قسمت های عایقی کنتاکتور ایجاد می شود و حافظت عایقی کنتاکتور به مشکل می خورد.

6: uimp ولتاژ ضربه ای است. یعنی اگر در یک لحظه ولتاژ 8 کیلو ولت از این کنتاکتور رد شود کنتاکتور تحمل می کند.

7: مورد هفتم هم همانند جدول شماره 3 است با این تفاوت که در جدول شماره 3 مقدارولتاژ و کیلووات موتور لحاظ شده بود و در این جدول ولتاژ و اسب بخار موتور لحاظ شده است.

دیدگاهی در مورد “بررسی مشخصات روی کنتاکتور (پلاک خوانی کنتاکتور)

 1. masoud گفت:

  تشکر…..
  استفاده کردیم.

 2. سمیعانی گفت:

  سلام و تشکر
  لطفاً ولتاژ تغذیه خود کنتاکتور رو هم مشخص کنید

 3. اسفندیاری گفت:

  خیلی خوب.
  ممنون بابت زحمات شما

 4. کاربر مهمان گفت:

  عالیییی

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *