آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

نصب گوشی صوتی به پنل تصویری تابا

آیفون تصویری ایده‌ی جذاب خانه‌های امروزی است. با هنر طراحی این نوع آیفون به ‌راحتی از هر آنچه در پای درب ورودی خانه می‌گذرد، اطلاع دارید و می‌توانید به تماشای میهمانان خانه، قبل ‌از ورود آنها بنشینید. اما گاهاً به بیش ‌از یک گوشی آیفون نیاز داریم. البته علاقه نداریم تا هزینه‌ی مضاعف نصب گوشی تصویری جدید را تقبل کنیم. در چنین حالتی می‌توانیم از نصب گوشی صوتی به پنل تصویری استفاده کنیم.

در آموزش های گذشته انواع حالت های نصب آیفون صوتی و تصویری برند های مختلف مانند کوماکس، الکتروپیک، تابا، سیماران، کالیوز و… را توضیح دادیم و در این آموزش به نصب گوشی صوتی کنار آیفون تصویری میپردازیم.

چگونه نصب گوشی صوتی کنار آیفون تصویری امکان پذیر است؟

نصب گوشی صوتی در آیفون تصویری ایده‌ی جذابی است که توانایی کار با سیستم درب بازکن تصویری ما را گسترده‌تر خواهد کرد. لکن در شرایط عادی طراحی چنین سیستمی امکان‌پذیر نیست. زیرا از سیم‌بندی تا تکنولوژی ساخت گوشی‌های تصویری و صوتی متفاوت هستند و نمی‌توانیم از آنها در یک سیستم مشترک استفاده کنیم. ولی ایده‌ی نصب گوشی صوتی در آیفون تصویری آن‌چنان جذاب و کاربردی است که طراحان آیفون تصویری را ترغیب به ارائه محصولی متفاوت نماید. محصولی با نام گوشی صوتی که موازی با گوشی آیفون تصویری متصل می‌شود.

گوشی صوتی موازی با آیفون تصویری با طرح مدارات الکترونیکی منطبق با تکنولوژی آیفون تصویری طراحی ‌شده است. این گوشی در واقع همان مانیتور گوشی صوتی است که حالا بدون صفحه نمایش ساخته‌ شده است. این گوشی خیلی ارزان‌تر از گوشی‌های تصویری است و می‌تواند به ‌عنوان گوشی کمکی در نصب آیفون تصویری مورد استفاده قرار بگیرد. گوشی صوتی مخصوص نصب آیفون تصویری با گوشی تصویری که گزینه اصلی سیستم است، کاملاً هماهنگ کار می‌کند. با این تفاوت که در صورت استفاده از آن دیگر هیچ اطلاعات تصویری از مقابل درب خانه ندارید.

ملزومات برای نصب گوشی صوتی به پنل تصویری

قاعدتاً این ایده برای ارتقای سیستم آیفون تصویری با قیمت کمتر در یک فضای مشخص است. مثلاً در خانه‌ای که خیلی بزرگ است و یا کارگاهی که فضایی متنوع دارد و علاقه به نصب دو عدد گوشی دارید. اما قاعدتاً نیازی نیست تا همه گوشی‌ها از نوع تصویری و گران‌قیمت باشند. با این پیش‌فرض به تشریح ملزومات برای نصب آیفون تصویری با حضور گوشی صوتی ادامه می‌دهیم. شما به تجهیزات زیر نیاز دارید.

 • گوشی صوتی مخصوص نصب آیفون تصویری
 • مانیتور آیفون تصویری
 • پنل دو واحدی آیفون تصویری
 • ترانس
 • رله در بازکن

لازم به ذکر است که اگر چه ایده استفاده از گوشی صوتی در کنار مانیتور تصویری برای ارتقای آیفون در یک فضای مشترک است؛ اما به هر صورت این گوشی جدید یک واحد ارتباط مجزا محسوب می‌شود. لذا نمی‌توانیم هر دو گوشی تصویری و صوتی آیفون را یک واحد تلقی کنیم. استفاده از پنل دو واحدی برای همین منظور است. زیرا در عمل گویا قرار است برای دو واحد مستقل آیفون تصویری نصب کنیم.

آموزش سیم بندی و نصب گوشی صوتی در آیفون تصویری

نصب گوشی صوتی به پنل تصویری تابا

سیم‌بندی این نوع سیستم آیفون تصویری با حضور گوشی اضافی در اصل هیچ تفاوت فاحشی با سیم‌بندی آیفون تصویری ندارد. در این سیم‌بندی به ‌دنبال ایجاد آیفون تصویری با دو گوشی هستیم که یکی مانیتور دار و دیگری بدون صفحه نمایش است.

در بخش اتصالات الکتریکی پنل دو واحدی، ۲ رشته ترمینال‌ها با شماره‌های ۱، ۲، ۳ و ۴ حضور دارند. علاوه‌ بر این ترمینال‌های اصلی، ۴ عدد ترمینال دیگر با نام‌های L1، L2، 12VAC و 12VAC تعریف ‌شده است. برای اتصال گوشی های صوتی و تصویری باید از ۲ رشته ترمینال اصلی پنل با شماره‌های ۱، ۲، ۳ و ۴ استفاده کنیم.

 • ترمینال شماره ۱ برای انتقال سیگنال تصویر است. ترمینال شماره ۲ برای تأمین ولتاژ مثبت گوشی است.
 • ترمینال شماره ۳ برای تأمین ولتاژ منفی گوشی است.
 • ترمینال شماره ۴ برای سیگنال رفت ‌و برگشت صدا و درب بازکن است.

معمولاً در ترمینال‌های تعریف‌ شده پنل آیفون تصویری این ترتیب ثابت است. اما گاهاً برندهای متفرقه ترتیب متفاوتی دارند که در این مطلب و فیلم آموزش نصب آیفون تصویری همراه با گوشی صوتی مورد توجه نیست. با پیش‌فرض استفاده از پنل‌های متداول نحوه سیم‌بندی را ادامه می‌دهیم.

قاعدتاً نصب گوشی تصویری به پنل، اولین قدم سیم‌بندی آیفون تصویری است. هر ۴ ترمینال یکی از کانال‌ها مستقیم به ترمینال‌های مشابه ۱، ۲، ۳ و ۴ در گوشی تصویری متصل می‌شوند. اما برای اتصال گوشی صوتی باید از ۴ ترمینال کانال دوم پنل ۲ واحدی استفاده کنیم. با این تفاوت که دیگر نیازی به استفاده از ترمینال شماره ۱ نداریم. زیرا این ترمینال برای انتقال سیگنال تصویر است و در گوشی صوتی از این ترمینال استفاده نشده است. پس ‌از نصب، هر دو گوشی به کانال اختصاصی خود در پنل اصلی متصل هستند. گوشی تصویری تمام اطلاعات صوتی و تصویری را دریافت می‌کند. اما گوشی صوتی فقط در ارتباط انتقال صدا تا پنل اصلی آیفون کارایی دارد.

بخش پایانی سیم‌بندی نصب آیفون تصویری مربوط به اتصال ترانس تأمین برق و رله دربازکن است. برای این بخش ترمینال‌های مجزایی در پنل اصلی آیفون تصویری تعریف‌ شده است. ترمینال‌های L1 و L2 برای اتصال به رله درب بازکن هستند. این ترمینال‌ها از یک رله الکترونیکی در پنل آیفون تصویری فرمان می‌گیرند. فرمان رله نیز توسط هر کدام از گوشی‌های تصویری و یا صوتی که حالا عملکردی مستقل دارند، صادر خواهد شد.

ترمینال‌های 12VAC برای تغذیه پنل و در ادامه تغذیه هر دو گوشی تصویری و صوتی است. این ترمینال‌ها به ترانس مخصوص آیفون نصب آیفون تصویری متصل می‌شوند. این ترانس وظیفه دارد تا با اتصال به فاز و نول در برق ۲۲۰ ولت تک‌فاز، یک خط خروجی ۱۲ ولت جریان AC برای کل سیستم آیفون تصویری ایجاد نماید. در داخل پنل اصلی، مبدل AC/DC طراحی‌ شده است که خط ولتاژ استاندارد و جریان مستقیم مناسب فعالیت تمام بخش‌های الکترونیکی سیستم را تأمین می‌نماید.

با ایده‌ی نصب گوشی صوتی به پنل تصویری حالا قابلیت مضاعفی برای استفاده از آیفون دارید. چرا که به موازات اطلاعات تصویری می‌توانید صرفاً ارتباط صوتی ساده‌ای در جای دیگری از خانه و یا هر مکان دیگری داشته باشید. البته هر کدام از این گوشی‌ها عملکرد اختصاصی دارند و توسط زنگ تعریف‌ شده در پنل دو واحدی آیفون تصویری فراخوانی می‌شوند. در فیلم آموزشی تهیه شده توسط گروه کالنجی با دید فنی مناسبتری می توانید روش نصب گوشی صوتی در آیفون تصویری را فرا بگیرید.

دیدگاهی در مورد “نصب گوشی صوتی به پنل تصویری تابا

 1. محسنی راد گفت:

  سلام خسته نباشید و با تشکر از راهنمایی شما من سستم آیفون تصویری سیماران را برای 6 واحد داریم و متاسفانه گوشی آیفون تصویری سیمان داخل منزل ما خراب شده است و من چون شهرستان هستم برای سرویس و تعمیر آن لازم است بایستی از طریق نمایندگی به مرکز جهت تعمیر ارسال گردد و این پروسه 2 هفته بطول می انجامد و من گوشی جایگزین ندارم قبلا سیستم آیفون این ساختمان تابا آنالوگ بوده است آیا من بصورت موقت میتوانم گوشی آنالوگ تابا را جایگزین گوشی آیفون تصویری سیماران کنم یغنی از 4 سیم آمده بجز تصویر 3 سیم دیگر را به گوشی آنالوگ وصل کنم البته فکر میکنم گوشی آنالوگ تابا 6 سیم باشد لطفا راهنمایی بفرمایید آلبته در مقاله شما دیدم فکر کنم امکان وصل وموقت میباشد)

  1. سلام
   خیر امکان پذیر نیست

  2. ویدیوی داخل مقاله رو ببینید کامل توضیح دادیم که چرا نمیشه

 2. کورش گفت:

  سلام و ادب
  ضمن تشکر از آموزشها و سایت مفیدتون آیا گوشی موازی با تصویر تابا با پکیج کومکس ست میشه؟ (البته با اتصال ترمینال 4 گوشی به ترمینال 1 پنل)

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *