کالنجی - آموزش نوین برق

مدار استپ استارت با رله شیشه ای

مدار استپ استارت با رله

مدار استپ استارت با رله شیشه ای موضوع این آموزش در کالنجی است و می خواهیم با شستی اسپ استارت رله شیشه ای را خاموش و روشن کنیم.

اگر به صورت کلی با رله های شیشه ای آشنایی ندارید پیشنهاد میکنم آموزش زیر را قبل از این مقاله مطالعه کنید:

معرفی پایه رله شیشه ای و سیم بندی رله با کلید فرمان ۰ و ۱

 

مدار استپ استارت با رله شیشه ای

همان طور که می دانید وقتی می خواهیم رله های شیشه ای را نصب کنیم  تیغه های کمکی خود نگه دار ندارد و ما فقط می توانیم از کلیدهای صفر و یک برای خاموش روشن کردن رله استفاده کنیم.

در این آموزش می خواهیم این مشکل را برطرف می‌کنیم و از یکی از پلاتین های رله به عنوان پلاتین خود نگه دار استفاده می کنیم و همچنین از دو تیغه دیگر به عنوان مدار قدرت استفاده کرده و سیم بندی آن را طبق ویدیویی که در پایین خدمتتان توضیح داده ایم انجام می دهیم.

 

 

توضیح مدار

همانطور که در ویدیوی بالا توضیح دادیم  رله ‌های شیشه‌ای یک بوبین دارد به همراه سه پلاتین که هرکدام از این پلاتین ها یک پیچ مشترک دارد و در خروجی هر پلاتین، یک پایه نرمال باز و یک پایه نرمال بسته به ما میدهد

ما از پایه نرمال بسته رله استفاده نمی کنیم و فقط از نرمال باز رله استفاده می کنیم و سیم بندی آن را طبق ویدیو بالا انجام دهید، هم برای مدار فرمان و هم برای مدار قدرت و به راحتی می‌توان از این مدار برای خاموش و روشن کردن فن یا پمپ آب یا هر مصرف کننده تک فاز دیگری استفاده کرد که از طریق شستی استپ استارت کنترل خواهد شد .

  بازار کار رشته برق خوبه؟ آیا برق صنعتی آینده شغلی داره؟

 

عکس مدار استپ استارت با رله شیشه ای

در دو تصویر زیر نقشه مدار فرمان و مدار قدرت استپ استارت با رله شیشه ای نیز مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*