آموزش برق ساختمان, مقالات برق

سیستم اعلام سرقت از منزل چگونه کار می کند؟

سیستم اعلام سرقت از منزل

هوشمندسازی منازل از ایده‌ های مدرن در دنیای رو به رشد امروزی است. ایده ای که می ‌خواهد تا برای شما در تمام المان های حاضر در یک خانه امکاناتی مدرن تر، کنترل بهتر، مدیریت هوشمند و در نهایت راحتی بیشتری را فراهم آورد. در این بین پرداختن به موضوع امنیت خانه تا ساکنین آن نیز فاکتوری تأثیرگذار است. سیستم اعلام سرقت از منزل یک ایده جذاب امروزی است که به موازات توسعه خانه ‌های هوشمند شکل گرفته است و می ‌تواند دیدگاه های کاملتری را در تامین امنیت منازل برای شما فراهم آورد.

خانه ای هوشمند است که توانمندی کاملی برای جلوگیری از ورود سارقین به داخل منزل داشته باشد. البته این سیستم کاملاً الکترونیکی قرار نیست که به شکل فیزیکی مانع از حضور ورود سارقین به داخل خانه بشود. بلکه تنظیم شده است تا هر گونه حضور افراد غیر مجاز در شرایط امنیتی خانه را تشخیص داده و یا صدای آژیر و البته به شکل تماس تلفنی این حضور نامتعارف را اطلاع ‌رسانی کند.

سیستم اعلام سرقت از منزل

سیستم اعلام سرقت از منزل چگونه کار می کند؟

سیستم اعلام سرقت از منزل متکی بر پایش دائمی فضای تحت نظارت است. محیط یک خانه، مغازه، فروشگاه، سالن ‌ها و… می‌ توانند تحت نظارت دائمی این سیستم قرار بگیرند. البته وقتی که اجازه نظارت امنیتی آنها از جانب ما داده شده باشد. به این ترتیب تا زمانی که در منزل هستیم، عملکرد هوشمند سیستم اعلام سرقت از منزل غیر فعال است. در زمان خروج از خانه آن هم به اختیار خودمان می توانیم انواع سناریوهای آلارم اعلام ورود را برای سیستم تعریف کنیم.

این سناریو می ‌تواند شامل بخش های تعریف ‌شده مختلفی باشد. مثلا می توانیم تعریف کنیم که تا چند دقیقه بعد از خروج ما از خانه سیستم فعال شده و هر گونه حضور افراد در محل را به عنوان سرقت از منزل در نظر بگیرد. در این بین می ‌توانیم تعریف کنیم که این سیستم اعلام سرقت از منزل نسبت به تشخیص حضور افراد در خانه چه عکس العمل هایی داشته باشد. از یک آژیر ساده تا فلاش کردن چراغ های خانه و حتی تماس تلفنی از توانمندی‌ های سیستم اعلام سرقت از منزل می باشد.

در زمان هایی که فضای خانه توسط سیستم اعلام سرقت از منزل حالت امنیتی پیدا کرده است، تمام فضای خانه در زون بندی هایی تعریف شده در یک پایش دائمی قرار دارند. دوربین های مخصوصی که توانمندی دید در شب دارند، این پایش دائمی را انجام می‌ دهند. طبیعتاً وقتی اهالی منزل، خانه را ترک کرده باشند، نباید شاهد حضور حرکتی در خانه باشیم. به این ترتیب تا وقتی که سیستم اعلام سرقت شاهد هیچ گونه حرکتی در محیط خانه نباشد، فضای خانه در شرایطی امن به سر می ‌برد. اما در صورت مشاهده حرکت جسمی که احتمالاً از حضور فردی در خانه خبر می ‌دهد، تشخیص سرقت داده، با سناریوهایی که ما تعریف کرده ایم، عکس العمل مناسبی را انجام خواهد داد. البته در ایده عملیاتی برای سیستم اعلام سرقت از منازل الگوریتم های مدرنی تعریف شده است تا سطح تشخیص مناسبی در حساسیت سیستم حضور داشته باشد. به هر حال هر جسم متحرکی مانند افتادن اشیاء را نمی ‌توان به عنوان سارق در نظر گرفت.

ویژگی های کلیدی در تعریف هر سیستم اعلام سرقت از منزل

برای تامین امنیت خانه، بهترین ایده در نصب انواع تجهیزات مناسب حفاظتی می باشد. هر چند می توان از امکانات فیزیکی قدرتمندی مانند درب های ضد سرقت، سطح امنیتی خوبی را ایجاد کرد، لکن هوشمند شدن چیزی فراتر از نصب یک درب ضد سرقت است.

در هوشمند بودن، وضعیت کلی خانه هر لحظه در پایش و اطلاع رسانی ما قرار می‌ گیرد. اما آیا تمام این سیستم ها می توانند شرایط یک خانه هوشمند را تداعی سازند؟ بهتر است در زمان تهیه سیستم اعلام سرقت از منزل، حضور چند ویژگی کلیدی را در نظر داشته باشید. هر چه سیستم اعلام سرقت از منزل انتخاب شده شما در تامین این ویژگی ها توانمندتر باشد، قاعدتاً در ایجاد خانه ای هوشمند با تامین درست نیازهای امنیتی توانمندتر است.

سیستم اعلام سرقت از منزل باید قابلیت کنترل از راه دور داشته باشد. کاملا منطقی است که در صورت نبود اهالی خانه سیستم شروع به پایش امنیتی محیط نماید. لکن در بسیاری از موارد پیش می ‌آید که نیاز است افرادی تحت اطلاع صاحبخانه در محیط خانه حاضر شوند. در این حالت باید امکان خاموش کردن سیستم اعلام سرقت از منزل، آن هم از راه دور وجود داشته باشد.

سیستم اعلام سرقت از منزل

رابط کاربری سیستم آلارم اعلام ورود باید مدرن باشد. دیگر دنیای تعریف تجهیزاتی که با تعریف صفحه کلید کار می ‌کنند، گذشته است. سیستم های مدرن امروزی رابط‌ کاربری قدرتمندی اعم از تعریف صفحه ‌های لمسی و یا ارتباط با موبایل دارند. منوی آنها با رابط کاربری ساده اما متنوعی همراه است و به راحتی قابلیت لینک شدن با انواع گوشی های مدرن امروزی را دارند.

سیستم اعلام سرقت باید از یک شرایط امنیتی در فعال و یا غیر فعال شدن خود نیز بهره‌ مند باشد. در سیستم های کلاسیک، تعریف یک رمز ساده تمام ماجرای امنیتی دستگاه بوده است. اما در سیستم ‌های مدرن روش هایی مانند کارت خوان، تشخیص اثر انگشت و… مطرح شده است.

سادگی در نحوه استفاده از منوهای سیستم اعلام سرقت از منزل نیز شرط تأثیرگذاری است. سیستمی که دارای منوی پیچیده و یا تنظیمات گاها سخت و غیرقابل فهمی است، نمی ‌تواند نظر مساعد شما را جلب کند. این سیستم باید به سادگی، پیچیده ترین سناریوهای کنترل و پایش فضا را پذیرا باشد.

بهره مندی از یک ریموت کنترل در طراحی سیستم های امروزی به یک آپشن تقریباً پیش پا افتاده تبدیل شده است. اینکه بخواهید برای فعال و یا غیر فعال کردن سیستم اعلام سرقت از منزل متکی بر حمل دائمی یک ریموت کنترل باشید، چندان ماجرای جالبی نیست. بهتر است سیستم اعلام سرقت شما قابلیت کنترل پذیری از طریق گوشی هوشمند را داشته باشد.

سیستم اعلام سرقت از منزل باید در تشخیص هر چه دقیق تر هر نوع حرکتی توانمند باشد. از این رو بهره مندی از سنسورهای تشخیص حرکت که با تکنولوژی مادون قرمز کار می کنند، وجه برتری در طراحی محسوب می ‌شود. در این طراحی هر نوع حرکتی در تاریکترین فضاها نیز دیده می شود.

سیستم اعلام سرقت ها در منازل مدرن امروزی مجهز به سنسورهایی هستند که شکسته شدن شیشه را نیز تشخیص می دهند.

یک ایده کلیدی در طراحی سیستم اعلام سرقت از منزل مدرن امروزی، سادگی در غیر فعال کردن آن است. اینکه بخواهید خسته و یا احتمالاً بدون توجه به عملکرد سیستم وارد خانه شوید و به ناگاه با عملیات ضد سرقت خودتان غافلگیر بشوید، اصلاً جالب نیست. از طرفی وارد کردن یک کد رمز طولانی نیز وجه جذابی ندارد. سیستم های مدرن مجهز به کارت خوان، حسگر اثر انگشت و حتی تشخیص چهره برای غیرفعال شدن هستند. البته نمونه های مدرن از طریق اپلیکیشن نصب شده در گوشی تلفن همراه دستورات غیر فعال شدن را دریافت می ‌کنند.

سیستم اعلام سرقت از منزل شما باید دارای باتری ‌های داخلی باشد تا در صورت قطع شدن برق شهری امکان پایش محیط همچنان برقرار بماند.

سیستم اعلام سرقت از منزل

اجزای سیستم اعلام سرقت از منزل چه هستند؟

شرکت های متعددی در سطح جهانی هستند که اقدام به طراحی تا عرضه انواع سیستم اعلام سرقت می‌ کنند. هر برند، خط و مش طراحی خاص خودش را دارد و غالباً از منوهای متنوعی در پایش امنیتی محیط برخوردار هستند. لکن در کل، در تمامی این سیستم ها شاهد یک الگوی مشترک در طراحی اجزای سیستم اعلام سرقت هستیم. همه آنها تقریباً از اجزای مشترکی بهره ‌مند هستند. بخش‌ هایی مانند:

سنسور یا دتکتور

سیستم اعلام سرقت از منزل وقتی کار می ‌کند که متوجه حضور افراد در محیط تحت نظارت بشود. پس در گام اول باید توانمندی کاملی در تشخیص هر نوع حرکتی داشته باشد. سنسورهای به کار رفته در این نوع از سیستم ها با دوربین های مادون قرمز کار می کنند که در صورت مشاهده حرکت، یک رله کنتاکت باز و یا بسته را فعال می‌ کنند.

آلارم یا آژیر

بخش نهایی در هر سیستم اعلام سرقت از منزل، قسمت هشدار دهنده آن است. به هر حال وقتی سیستم متوجه سرقت شده است، باید به ترتیبی این جریان را گزارش بدهد. اولین و بدیهی ترین گزارش، تولید یک صدای بلند برای آگاه کردن صاحبخانه و یا اهالی ساختمان است. البته این آژیر به خودی خود باعث ترسیدن سارق نیز خواهد شد. آلارم طراحی شده برای انواع سیستم اعلام سرقت از منزل در دو تیپ نصب داخلی و نصب خارجی می باشد. برخی از آژیرها با تولید صدا همراه هستند و برخی دیگر به شکل فلاشرهایی پی در پی کار می ‌کنند. بعضی از هر دو ایده بهره مند می باشند.

سیستم تلفن کننده

اینکه تنها اقدام به یک هشدار صوتی و یا فلشر داشته باشیم، قطعا نمی تواند مانع جدی در جلوگیری از سرقت باشد. وقتی صحبت از هوشمند بودن در میان است، باید بتوان اطلاعات دقیق و هر لحظه از خانه را در اختیار صاحبان خانه بگذاریم. سیستم تلفن کننده یک ایده نرم افزاری است که پس از فعال شدن هشدار سیستم اعلام سرقت، طبق برنامه از پیش تعریف شده با شماره تلفنی که در آن ذخیره است، تماس حاصل می‌ کند.

سرورها

بهره مندی از سرور با هدف ثبت اطلاعات می باشد. به هر صورت اگر سرقتی صورت گرفت و با تمام جنبه های هشدار دهنده باز هم نتوانستیم مانع از حضور و یا فرار سارقین باشیم، باید بتوانیم سندی معتبر برای ارائه به نهادهای امنیتی مثل پلیس در اختیار داشته باشیم. تمام پایش محیط در یک حافظه که با عنوان سرور یاد می ‌شود، ثبت و ذخیره خواهد شد.

سیستم اعلام سرقت از منزل

سیستم اعلام سرقت از منزل طراحی شده است تا بتواند الگوی هوشمندی در هر چه امن تر شدن خانه شما را تدارک ببیند. لکن در نهایت خرید سیستم اعلام سرقت با هر سطح توانمندی که باشد باز هم قادر نیست تا مقابل حضور فیزیکی سارقین مقاومت کند. از این رو لازم است تا در کنار تمام جنبه های امنیتی همراه با خرید سیستم اعلام سرقت از منزل اقدامات موثری در هر چه امن تر کردن خانه با نصب درب و پنجره هایی مناسب داشته باشید.

دیدگاهی در مورد “سیستم اعلام سرقت از منزل چگونه کار می کند؟

  1. احمد گفت:

    سلام مهندس لطف می کنید کتاب برق ساختمان درجه یک دو سه هدیه بدهید به عزیزان کالنجی متشکر می شوم.دوستار شما حیدری.

    1. سلام و درود اقای حیدری یک کتاب برق ساختمان به صورت دانلودی و رایگان درسایت گذاشتیم
      کافیست جستجو کنید کتاب برق ساختمان

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *