امکان پرداخت در محل برای محصولات پستی فعال شد!

کالنجی - آموزش نوین برق

تفاوت سیم فاز و نول در برق – منشاء سیم نول کجاست؟

تفاوت سیم فاز و نول

تفاوت سیم فاز و نول نیز یکی از مواردی است که هر کسی که میخواهد با برق و سیم کشی ساختمان سر و کار داشته باشد باید بداند ما در این مقاله تفاوت سیم فاز و نول را به صورت ساده بررسی میکنیم و به شما خواهیم گفت دقیقاً تفاوت سیم فاز و نول چیست؟ و منشأ این تفاوت را خواهیم دانست، هم چنین در این مقاله به شما می گوییم که تفاوت سیم فاز و نول در کجا و چگونه اتفاق می افتد.

تشخیص دادن سیم فاز و نول از یکدیگر

شاید شما با فاز متر کار کرده باشید یا شاید کار نکرده اید اگر از فاز متر استفاده کرده اید حتماً سیم فاز را از نول تشخیص داده اید پس اگر می دانید که کار با فاز متر چگونه است لطفاً به قسمت بعدی مقاله بروید چون ما در این قسمت کار با فاز متر را تو ضیح خواهیم داد.

برای این که در برق بتوانیم فاز را از نول تشخیص دهیم به ابزاری به نام فاز متر نیاز داریم فاز متر در الکتریکی ها موجود است، خوب برای تشخیص فاز از نول در پریز های برق سر فاز متر را در یکی از سوراخ های پریز قرار می دهیم و سر انگشت شست مان را به ته فاز متر می چسبانیم اگر لامپ فاز متر روشن شد یعنی آن سیم فاز است و اگر فاز متر روشن نشد چند احتمال وجود دارد:

 1. سوراخی از پریز که فاز متر در آن است سیم نول است
 2. پریز برق دار نیست 
 3. فاز متر خراب است
  آموزش نصب پنل خورشیدی

تفاوت سیم فاز و نول در چیست؟

همان طور که شما هم می دانید در برق (تک فار) به دو رشته سیم نیاز داریم  که همان فاز و نول هستند این دو همیشه در برق مکمل یک دیگر هستند؛ یعنی یکی از سیم ها برق در آن است  که همان سیم فاز است و سیم دیگر، برق را بر می گرداند که همان سیم نول است، سیم نول فقط سیم فاز را کامل می کند مانند یک جفت، و برقی در آن نیست، می توان آن را در روز لمس کرد ولی در شب این کار را نکنید چون یک برقی حدود ۷۰ ولت از آن عبور میکند که به آن برگشت فاز می گویند (توضیح برگشت فاز کمی کسل کننده و تخصصی است که از آن صرف نطر می کنیم ) و همانطو طور که در بالا گفتیم برای تشخیص دادن سیم فاز و نول از فاز متر استفاده می کنیم.

منشأ تفاوت سیم فاز و نول در  برق از کجاست؟

تفاوت سیم فاز و نول

برای این که بدانید منشأ سیم نول در برق هایی که ما مصرف می کنیم کجاست، به تصویر بالا تو جه کنید، همان طور که می بینید سیم نول از مرکز سه سیم فاز به وجود می آید، شاید یک سوال در ذهن تان مطرح شود که چرا سیم نول وقتی که با سیم فاز وصل است برق دار نمی شود وبی خطر است؟ خوب این قانون بر می گردد به هندسه، وقتی سه سیم فاز با زاویه اختلاف فاز ۱۲۰ درجه(سیم های آبی در تصویر) کنار هم باشند مرکز آنها خنثی یا صفر می شود که در مرکز سه فاز یک سیم خارج می شود و از آن به عنوان نول استفاده می کینم.

  نحوه نصب جعبه فیوز

تا حالا به ترانسفورماتور های تو محله ها تون توجه کردید؟ این ترانس ها فقط ۳ رشته ورودی دارند و وقتی برق رو کاهش می دهند ۴ خروجی به ما می دهند، به تصویر زیر توجه کنید تا درک بهتری از این قضیه داشته باشید و اینکه بدانید سیم نول از کجا به وجود میاد.

تفاوت سیم فاز و نول

توضیخ عکس: وروودی ۳ فاز ۲۰ کیلو ولت که همان ۲۰ هزار ولت است ار پست های برق می آید به ترانس در محله ها و ترانس کارش این است که برق را کاهش بدهد و به دست مصرف کننده برساند، خروجی هم که ۴ عدد است یعنی ۳ فاز و یک نول که هر مصرف کننده ای بسته به نیاز خود میتواند از کنتور های یک فاز یا سه فاز استفاده کند.

سوال؟ پس چرا سیم های تیر برق تو محله ها ۵ رشته است؟

از پایین اگر در نظر بگیرید ۳ رشته پایینی، ۳ فاز است و چهارمین رشته فاز شهر داری است که برای چرغ معابر از آن استفاده می شود و پنجمین رشته نول است.

تفاوت سیم فاز و نول

نظر کاربران (192)

*
*

  بهمن دوستی کاربر مهمان ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام. من می خواهم یه دزدگیر ساده با استفاده از چشمی راه پله یا همون سنسور حرکتی با یه زنگ ۲۲۰ولت درست کنم آگه براتون امکان داره نحوه صحیح نصب را تصویری رو یه تیکه کاغذ رسم کنید برام بفرستید. از اینکه به زحمت می افتید شرمندام و از شما سپاسگزارم ممنون استاد

   محمود غفاری مدیر کل ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام
   سنسور حرکتی رو در سایت جستجور کنید اموزش دادیم فقط با لامپ هست و بجای لامپ میتونید زنگ نصب کنید

  سیدرضا کاربر مهمان ۳ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ

  واقعا عالی و کامل همیشه موفق و شاد باشید.

  حسن کاربر مهمان ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ پاسخ

  خسته نباشید سیم برگشت سیم 10 چند انتخاب بشه بهتره مصرف من 50 آمپر هست به صورت مداوم

   محمود غفاری مدیر کل ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام سیم 10 مناسبه

  محمودی کاربر مهمان ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام مدتی است که یک کولر آبی تهیه کرده ایم که با توجه به فضا آن را مرتب جا به جا می کنیم و پریز آن جا به جا می شود.
  کلید کولر را به صورت روکار روی آن نصب کردیم به گفته تعمیرکار بهتر است همیشه با فاز متر فاز پریزها را بررسی و دو شاخ را در جهت مناسب وصل کنیم.
  میخواستم بدونم آیا اگر فاز جا به جا به دوشاخ متصل شود مشکلی برای کولر پیش می آید؟
  و اینکه آیا مدار یا قطعه ای وجود دارد که آن را بین دوشاخ و کلید کولر نصب کنیم تا دیگر جهت فاز مهم نباشد؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام اتفاقی رخ نمیده خیال تون راحت باشه

  علی کاربر مهمان ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام
  بنده ۲۰۰ امپر مصرف برق مداوم، خطی (۲۴ ساعت) دارم دستگاهم تک فاز ولی چند فاز رو تقسیم کردم که جواب بده میخواستم بدونم میتونم با این مقدار مصرف برق نولش رو از زمین بگیرم؟ خاک منطقه رس هست ، اگه میشه حدودا چند متر باید زمین رو بکنم چه صفحه ای بزارم ؟
  با تشکر

   محمود غفاری مدیر کل ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام نول رو از شبکه بگیرین و نیاز به زمین کردن نیست

  وحید کاربر مهمان ۲۹ تیر ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام استاد
  یه سوالی دارم از خدمتتون
  مادرم داشت با جارو برقی کار میکرد که یهو برق سه تا از پریزهامون رفت
  بعد از چند دقیقه برق سه تا پریز برگشت اما با زدن دوشاخه جارو به پریز و روشن کردنش دوباره برق این سه تا پریز رفت
  جالب اینجاست که برق بقیه ساختمان هیچ مشکلی نداره و همون سه تا پریز هم الان باز فازمتر امتحان میکنم فازشون کار میکنه ولی هیچ دستگاهی رو روشن نمیکنه
  ممکنه نول پریزها قطع باشه؟ یا فیوز ایراد داشته باشه؟ ممنون میشم یه راه حل بفرمایید
  با تشکر

   محمود غفاری مدیر کل ۳۱ تیر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام احتمالا نول از کلید مینیاتوری عبور داده شده و فاز یکسره وصله و با قطع کلید نول هم داره قطع میشه و عامل بروز هم احتمالا اتصالی در جارو برقی هست