تفاوت سیم فاز و نول در برق – منشاء سیم نول کجاست؟

تفاوت سیم فاز و نول

تفاوت سیم فاز و نول نیز یکی از مواردی است که هر کسی که میخواهد با برق و سیم کشی ساختمان سر و کار داشته باشد باید بداند ما در این مقاله تفاوت سیم فاز و نول را به صورت ساده بررسی میکنیم و به شما خواهیم گفت دقیقاً تفاوت سیم فاز و نول چیست؟ و منشأ این تفاوت را خواهیم دانست، هم چنین در این مقاله به شما می گوییم که تفاوت سیم فاز و نول در کجا و چگونه اتفاق می افتد.

تشخیص دادن سیم فاز و نول از یکدیگر

شاید شما با فاز متر کار کرده باشید یا شاید کار نکرده اید اگر از فاز متر استفاده کرده اید حتماً سیم فاز را از نول تشخیص داده اید پس اگر می دانید که کار با فاز متر چگونه است لطفاً به قسمت بعدی مقاله بروید چون ما در این قسمت کار با فاز متر را تو ضیح خواهیم داد.

برای این که در برق بتوانیم فاز را از نول تشخیص دهیم به ابزاری به نام فاز متر نیاز داریم فاز متر در الکتریکی ها موجود است، خوب برای تشخیص فاز از نول در پریز های برق سر فاز متر را در یکی از سوراخ های پریز قرار می دهیم و سر انگشت شست مان را به ته فاز متر می چسبانیم اگر لامپ فاز متر روشن شد یعنی آن سیم فاز است و اگر فاز متر روشن نشد چند احتمال وجود دارد:

 1. سوراخی از پریز که فاز متر در آن است سیم نول است
 2. پریز برق دار نیست 
 3. فاز متر خراب است
  اتوترانسفورماتور چیست + مزایا و معایب آن نسبت به ترانس ایزوله

تفاوت سیم فاز و نول در چیست؟

همان طور که شما هم می دانید در برق (تک فار) به دو رشته سیم نیاز داریم  که همان فاز و نول هستند این دو همیشه در برق مکمل یک دیگر هستند؛ یعنی یکی از سیم ها برق در آن است  که همان سیم فاز است و سیم دیگر، برق را بر می گرداند که همان سیم نول است، سیم نول فقط سیم فاز را کامل می کند مانند یک جفت، و برقی در آن نیست، می توان آن را در روز لمس کرد ولی در شب این کار را نکنید چون یک برقی حدود ۷۰ ولت از آن عبور میکند که به آن برگشت فاز می گویند (توضیح برگشت فاز کمی کسل کننده و تخصصی است که از آن صرف نطر می کنیم ) و همانطو طور که در بالا گفتیم برای تشخیص دادن سیم فاز و نول از فاز متر استفاده می کنیم.

منشأ تفاوت سیم فاز و نول در  برق از کجاست؟

تفاوت سیم فاز و نول

برای این که بدانید منشأ سیم نول در برق هایی که ما مصرف می کنیم کجاست، به تصویر بالا تو جه کنید، همان طور که می بینید سیم نول از مرکز سه سیم فاز به وجود می آید، شاید یک سوال در ذهن تان مطرح شود که چرا سیم نول وقتی که با سیم فاز وصل است برق دار نمی شود وبی خطر است؟ خوب این قانون بر می گردد به هندسه، وقتی سه سیم فاز با زاویه اختلاف فاز ۱۲۰ درجه(سیم های آبی در تصویر) کنار هم باشند مرکز آنها خنثی یا صفر می شود که در مرکز سه فاز یک سیم خارج می شود و از آن به عنوان نول استفاده می کینم.

  کاربرد اینورتر در کجاست و اینورتر چیست؟ + PDF

تا حالا به ترانسفورماتور های تو محله ها تون توجه کردید؟ این ترانس ها فقط ۳ رشته ورودی دارند و وقتی برق رو کاهش می دهند ۴ خروجی به ما می دهند، به تصویر زیر توجه کنید تا درک بهتری از این قضیه داشته باشید و اینکه بدانید سیم نول از کجا به وجود میاد.

تفاوت سیم فاز و نول

توضیخ عکس: وروودی ۳ فاز ۲۰ کیلو ولت که همان ۲۰ هزار ولت است ار پست های برق می آید به ترانس در محله ها و ترانس کارش این است که برق را کاهش بدهد و به دست مصرف کننده برساند، خروجی هم که ۴ عدد است یعنی ۳ فاز و یک نول که هر مصرف کننده ای بسته به نیاز خود میتواند از کنتور های یک فاز یا سه فاز استفاده کند.

سوال؟ پس چرا سیم های تیر برق تو محله ها ۵ رشته است؟

از پایین اگر در نظر بگیرید ۳ رشته پایینی، ۳ فاز است و چهارمین رشته فاز شهر داری است که برای چرغ معابر از آن استفاده می شود و پنجمین رشته نول است.

تفاوت سیم فاز و نول

محمود غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   محمود غفاری

   سلام سوالتون رو دقیق تر بگین ممنون

   رضا

   تا جایی که بنده اطلاع دارم انتقال نول از نیروگاه تا مصارف خانگی برای کاهش هزینه انتقال از زمین استفاده میکنند و به همین دلیل بعضی از تیر برق از سیم اول از بالا یعنی سیم نول برای تقویت و اتصال سیم نول از نیروگاه از آن سیمی به زمین وصل میباشد و در مورد برق متناوب دارای دو سیم می‌باشد که درون هریک از سیمها حاوی الکترون های مثبت و منفی می‌باشد .اگر سیم نول با فازمتر روشن شود دلیل بر ضعیف بودن ولتاژ سیم نول میباشد با احداث چاه نول و اتصال آن به سیم نول دیگر نباید فازمتر روشن شود نه به این خاطر که انتقال برگشتی فاز سریعتر رخ میدهد بلکه نول تقویت میشود
   مثال :برای تبدیل برق متناوب به مستقیم از روش پل دیود استفاده میکنیم اگر توجه کرده باشید به قسمتیکه برق متناوب با همان فاز و نول اتصال دارد سمت مثبت و منفی می‌باشد و جداکننده الکترونهای داخل فاز ونول میباشد.ایا برگشتی فاز امکان پذیر میباشد؟

   شاهین بهمنی

   سلام خدمت شما دوست عزیز و گرامی و سپاس فراوان از شما
   من چند سوال داشتم اگه محبت کنید و پاسخ بدید ممنون میشم
   ۱ : آیا چشمک زدن لامپهای کم مصرف هم مربوط میشه به برگشت فاز؟ (راه حل)
   ۲: برای زمین کردن نول باید ازچه سایز سیمی استفاده کنیم مثلا سیم ۲/۵ ؟ و در آخر آیا سیم نول را باید لخت کرده وزمین کنیم یا خیر

   محمود غفاری

   سلام آقای بهمنی بزرگوار
   سوال 1 مقاله زیر رو مطالعه کنید
   چشمک زدن لامپ کم مصرف
   سوال 2 برای برق خونگی حد اقل سیم 6 تا 10
   سوال سه بهتر هست از میله ارت استفاده کنید و میله ارت رو زمین کرده و سیم نول رو به این میله اتصال بدین

   محمود

   سلام
   ممنون از سايت و اطلاعات خوبتون
   بين سيم فاز و نول در حالي كه فيوز اصلي قطع است تست بوق گرفتم و صداي خفيف بوق مي ايد
   ايا اتصال بين فاز و نول است يا اين كه به خاطر اسانسور و موتور ان و يا زياد بودن طول سيم كشي در پاركينگ و ... و كنار هم قرار گرفتن دورشته سيم در فواصل زياد هست؟ تشكرم

   محمود غفاری

   سلام ممنون میشم سوال تون رو دقیق تر بگین یعنی بوق از کجا میاد چطور صدایی هست چه دستگاههایی دارید و کی بوق ایجاد شده کامل و دقیق مطرح کنید متشکرم

   محمد

   سلام
   اگر چوک مهتابی را در سمت نول قرار دهیم چه اتفاقی می افتد ؟
   در بعضی از دستگاهها مثل درایور لامپ LED مشخص کرده فاز و نول به کدام ترمینال وصل شوند ، چرا؟
   و کلا در چه صورت نول و فاز نباید جابجا وصل شوند؟

   محمود غفاری

   اتفاقی نمیافته و وقتی جای فاز و نو ل مشخص میشه یعنی سیم فاز باید به فاز ال ای دی یوصل بشه برای اینه که ترانسفورماتور کاهنده ولتاژ در مسیر فاز قرار بگیره و در مهتابی هم به همین صورت ولی اگه در مسیر نول قرار بگیره روشن خواهد شد

   یدالله

   چه جالب! ممنون بابت مطالبتون.

   هدایت

   باسلام از سایت خوب شما
   سوالی که مطرح است در صورت برقدار شدن سیم نول یک مشترک (اتصالی فتوسل،سوختن کابل وبرخورد به بدنه فلزی......)علاوه بر برقدار کردن نول مشترک های دیگر در مصرف برق تاثیری دارد.

   محمود غفاری

   سلام خیر تاثیری ندارد

   حمید.خ

   خیلی ممنون آقای مهندس غفاری
   اموزشهاتون خیلی عالی و مفید بود
   البته بنده که مهندس پزشکی هستم تازگی داشت.
   ممنون و تشکر

   ابوالفضل

   سلام مهندس فیوز درسیم نول جواب میده یا حتما باید درسیم فاز باشد

   محمود غفاری

   سلام اگه صرفا بخواهید نول رو قطع و وصل کنه کار میکنه

   سعيد

   با سلام
   گفته شد سيم هاى تير برق محله پنج تاست اما خروجى ترانس توزيع چهار تاست پس سيمى كه براى روشنايى استفاده ميشه دقيقا از كجا مياد ؟

   محمود غفاری

   سلام از داخل تابلو توزیع و از یکی از فاز ها میگیرند

   فاطمه محمدی

   سلام.وقتتون بخیر.شما دراین اموزش تو سایت گفتین که برای ایجاد سیم نول از سر وسط اتصال ستاره یه سیم میگیریم و به عنوان نول استفاده میکنیم؛ک با توجه به اینکه پتانسیل صفر هست من قبول دارم.ولی یه سوالی که برام پیش اومده اگه اتصال مثلث باشه چطور سیم نول میگیریم؟و اینکه چرا به نول میگن زمین؟یعنی برا اینکه سیم نول تولید کنیم میشه اونو به زمین وصل کرد؟(یعنی کلا با یه شرایط خاص نول رو فقط از زمین بگیریم)ممنون میشم به سوالم جواب بدین... با تشکر از سایت خوبتون.فاطمه محمدی

   محمود غفاری

   سلام
   در حالت مثلث امکان ایجاد نول وجود نداره
   به نول زمین نمیگن و میگن نولِ زمین شده یعنی مرکز اتصال ستاره رو زمین میکنیم
   دلیلش هم خنثی کردن برگشت فاز هست که اغلب در شب اتفاق میفته

   علي

   سلام اگرنقشه کولرآبي را به صورت تصويري وکامل داريدبرايم ايميل بزنيد ممنون مي شوم چون اگرپمپ کولررابزنيم هم موتوروهم دورکندوتنددرست عمل مي کنندولي اگرپمپ کولررانزنيم ومي خواهيم مستقيا"دورکندوتندراازمايش کنيم روشن نمي شودلطقا"راهنمايي کنيد.

   محمد صافی

   با سلام از مقاله شما بسیار استفاده بردم یک سوال برای قطع انشعاب برق از سر تیر مامور باید ابتدا فاز را قطع کند یا نول را ؟

   محمود غفاری

   سلام
   ابتدار برق رو از داخل تابلو زیر ترانس قطع میکنیم و پس از اطمینان از عدم بی برقی فاز و نول رو از انشعاب قطع میکنیم

   امیر

   سلام چرا در برق شهری که متناوب و AC است فرق نمیکند که کدام یک از شاخ های دوشاخه ب فاز و دیگری به نول زده شود و اگر برعکس هم بزنیم هیچ تغییری ایجاد نمیشود اما در جریان مستقیمDC این امر باعث میشود که موتور ما برعکس بچرخد و مثبت و منفی بودن یا فاز و نول بود دوسر دوشاخه خیلی مهمه

   هومن

   مرسی از اطلاعات ارایه شده
   من ابتدای سیم گچیم فاز دارم و نول ولی در انتهای سیم هردو رشته فاز هستند یعنی برق دارن دلیلش چی میتونه باشه؟ نول نباید برق داشته باشه

   محمود غفاری

   سلام دلایل مختلفی ممکنه داشته باشه که میبایست عیب یابی بشه

   احمد حلوانی

   با درود به شما
   سوال من از شما این است که یخچال و لوازم برقی ژاپنی اصل مصرف برق اینگونه وسایل ۱۱۰ولت است و توسط ترانس استفاده میشوند ،مصرف برق کمتری دارند یا پُر مصرف هستند .
   باسپاس

   احمد حلوانی

   لوازم برقی خانگی ،یخچال ،لباسشویی و،،،،،که مصرف برق ۱۱۰ ولت دارند ،مصرف برق کمتری دارند یا پُرمصرف هستند .
   توضیح اینکه : لوازم یاد شده توسط ترانس تبدیل به ۱۱۰ ولت میشود .
   آیا مصرف برق کمتری نسبت به لوازم ۲۲۰ولت دارند یا مصرف بیشتری دارند ،باسپاس

   محمود غفاری

   سلام به جریان مصرفی اونها بستگی داره

   یک مهندس

   چرا در بعضیکلید دستگاه ها مشخص شده که سیم نول را در آن بزنیم و سیم فاز را در آن و سوالم اینجاست که چه فرقی می کند اگر شما برفرض مثال رنگ سیم های دستگاه تا دوشاخه را می بینیم سیم آبی نول و سیم قهوه ای فاز است خب قهوه ای را بزنیم در نول پریز و سیم آبی فاز دوشاخه دستگاه را بزنیم در فاز پریز و دستگاه به روال عادی خود کار می کند چه کولر گازی عادی تلویزیون یخچال و... باشد و اگر برعکس که روال درستش است هم بزنیم باز هم فرقی نمی کند چرا ؟ آیا فرق می کند ولی در طول زمان ؟آیا در دستگاه های خاصی فرق می کند ؟ یا کلا هیچ فرقی نمی کند و اینکار به هیچ دستگاهی آسیب نمی زند ؟ ویا فرقش فقط برق گرفتن بدنه دستگاه گاهی اوقات می باشد ؟؟؟

   محمود غفاری

   سلام اغل در دستگاهایی که برد الکترونیکی دارن نوشته میشه ولی در کل فرقی نداره و سعی شده برای مصرف کننده نهایی ساده بشه

   محمد جاذبه

   باسلام،جناب مهندس عزیز لطفا کمی در مورد ارت توضیحاتی بفرمائید آیا سیم ارت که در بعضی از وسایل برقی وجود دارد در برق220 ولت کارایی دارد؟ با سپاس فراوان خسروپور

   محمود غفاری

   سلام بله کاربرد دارد
   در زمان های برق گرفتگی وقتی کلید نشتی جریان و سیم ارت در سیستم برق تون فعال باشه خطر برق گرفتگی به حد اقل خواهد رسید

   قاسم صادق

   سلام و خسته نباشی.دستخوش دارید این خیلی خوبه که برق رو به زبان ساده و کاربردی و با مثال تصویری بیان میکنید لطف بزرگی به ما میکنید کاش میتونستیم جبران کنیم

   محمد

   سلام تشکر میکنم بابت اطلاعات مفیدی که ارائه کردین.سوال من اینه که در شبکه های سیمی فشار ضعیف چرا همیشه نول بالا قرار میگیرد؟علت مهمتر از بحث زمین کردن رعدوبرق دارد؟ممنون میشم سریع تر جواب بدین

   محمود غفاری

   سلام چون نول یک سیم بدون برقه و اگه پایین باشه احتمال سرقت سیم نول زیاده

   ashkan.khalilzad

   چرا چراغ فاز متر از روی عایق سیم هم روشن می شود؟

   محمود غفاری

   در اثر میدان مغناطیسی هست که حول سیم ایجاد میشه

   سيد رضا حسيني

   با عرض سلام و خسته نباشي
   من چگونه با يك فاز بدون نول وسايل خونه رو برقدار كنم. اينم ميدونم از چاه ميتونم براي نول استفاده منك ولي يخچال و تلويزونم روشن نميشه . ميشه راهنمايي كنيد ممنون ميشم

   محمود غفاری

   سلام به نحوی باید نول شبکه رو دریافت کنین همونطور که فاز رو دارین از شبک مبگیرین

   حسین

   جناب مهندس غفاری سلام وخسته نباشید خدمت شما مهندس عزیز سوالم اینه مهندس اول اینکه آیا کابلهای زمینی شامل برق وتلفن وایفونو که میخواهیم در داخل زمین قرار بدهیم از کنتور تا تقسیم اصلی در پارکینگ ساختمان این کابلها اگه همه باهم دفن بشن آیا کابلهای برق برای تلفن وایفون میتواند به خاطر میدان مغناطیسی نویز ایجاد کند وایا کابلها رو باید داخل لوله شماره ۱۰ پلیکا قرارداد ودفن کرد که بعدها برای تعویض کابلها راحت کابلها رو تعویض کرد یانه کابلها رو داخل زمین گذاشت وروی ان را با ماسه بادی پرکرد اینجا شمال ایران هست و خاک رطوبت زیادی دارد وبا این رطوبت عمر کابلهای به اصطلاح زمینی چقدر میتونه باشه چون حیاط ساختمان کاشیوسرامیک میشه واگه کابلی در اثر رطوبت اکسید بشه باید حیاط رو مجددا کنده کاری کرد به ضرر صاحب ساختمان خواهد بود با سپاس فراوان از شما بزرگوار

   محمود غفاری

   سلام بله نویز ایجاد میشه و میبایست در لوله های جدا باشه
   طوری لوله کشی رو انجام بدین که به هیچ وجه امکان نفوظ رطوبت داخلش نباشه

   علیرضا همتی

   با سلام .عالی بود ، متشکرم

   هادی

   سلام.درصورتی که بارنامتعادل باشه (ازنول جریان بگذره) درصورتی که نول نداشته باشیم آیا مشکلی ایجاد میشه؟چه مشکلی؟

   محمود غفاری

   سلام متوجه نشدم چطوری نول ندارین و متوجه شدین که داره از نول جریان عبور میکنه

   قاسم

   سلام در باطری ها مثبت و منفی هست مثبت نماد نول هست یا فاز

   محمود غفاری

   سلام
   مثبت نماد فاز هست

   مریم

   سلام اقای غفاری ممنون میشم اگه جوابمو بدید من کاردانی قدرت کارشناسی انتقال توزیع خوندم ارشد به نظرتون چه گرایشی بخونم که هم شغلش باشه هم برای دختر مناسب باشه؟

   محمود غفاری

   سلام پیشنهاد میکنم و برنامه نویسی پی ال سی رو یاد بگیرین

   رحمت

   با سلام خدمت آقای محمودی بزرگوار وممنون از ایشان که باحوصله ودقیق وکاربردی به سوالات پاسخ میدن .سوالی داشتم .اگه جای فاز ونول در لامپ مهتابی وبلاست عوض بشه بازهم لامپ روشن میشه یعنی فازبیاد روی لامپ ونول وصل بشه بلاست.باسپاس ازشما

   محمود غفاری

   سلام خواهش میکنم بزرگوارید
   بله روشن میشه موردی نداره

   صادق رحیمی

   با سلام
   میخواسم بدونم وروری ترانس لامپ گازی بخار سدیم رو چطور تشخیص بدم؟ اگه فاز رو اشتباه به جای وروری به خروجی ترانس بزنم ترانس میسوزه؟؟
   ممنون اگه جواب بدید.