امکان پرداخت در محل برای محصولات پستی فعال شد!

کالنجی - آموزش نوین برق

توان اکتیو و راکتیو به زبان ساده به صورت فیلم

توان اکتیو و راکتیو به زبان ساده

توان اکتیو و راکتیو به زبان ساده موضوع آموزش ما در این مقاله از برق صنعتی است و سعی میکنیم مفهوم توان اکتیو (مفید)، راکتیو(غیر مفید)و توان ظاهری را به زبان ساده توضیح دهیم.

مفهوم توان اکتیو و راکتیو به زبان ساده

در ویدیوی بالا یک مثال ساده در مورد توان ها زدیم و اگر مثال فنی بزنیم:در یک الکترو موتور اون انرژی که صرف به حرکت در آوردن موتور میشه مثل میدان مغناطیسی،لغزش و این موارد توان غیر مفید هست و اون توان و قدرتی که از روتور دریافت می‌کنیم توان مفید هست و در نهایت توان ظاهری حاصل جمع برداری توان اکتیو و راکتیو هست.

این ویدیو برگرفته از آموزش تصویری طراحی تابلو بانک خازنی است.

نظر کاربران (4)

*
*

  نیما کاربر مهمان ۱ آذر ۱۳۹۷ پاسخ

  یک الکتروموتور تک فاز(پمپ آب) با مشخصات( ولتاژ 220 ولت)،(فرکانس ۵۰ هرتز) ،(جریان ۲/۶ آمپر),(توان ۳۷۰ وات),(توان ماکزیمم ۵۵۰ وات )(خازن ۴۵۰ ولت و ۱۰ میکرو فاراد ). توان ظاهری، توان مفید، توان غیر مفید ، توان ورودی و توان خروجی را (در بی باری و بار کامل)چگونه باید محاسبه کرد؟ جریان در حالتهای مختلف چگونه کم یا زیاد میشود؟

   محمود غفاری مدیر کل ۲ آذر ۱۳۹۷ پاسخ

   همچنین پیشنهاد میکنم کتاب ماشین های الکتریکی acرو مطالعه کنین چون پاسخ طولانی میشه ومفصل در این کتاب توضیح داده شده

  نیما کاربر مهمان ۱ آذر ۱۳۹۷ پاسخ

  آیا با کم شدن ولتاژ ، توان ثابت میمونه و جریان افزایش می یابد و به باعث سوختن وسیله برقی میشه ؟ در ۳ مصرف کننده لامپ رشته ای و موتور های تک فاز و سه فاز(در بی باری و بار کامل) و ترانسفورماتور چه تاثیری داره؟

   محمود غفاری مدیر کل ۲ آذر ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام روابطی طولانی داره این موارد رو در اموزش طراحی بانک خازن توضیح دادیم