آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

نحوه نصب آیفون تصویری الکتروپیک 1 واحدی و چند واحدی

نصب آیفون تصویری الکتروپیک

نصب آیفون تصویری الکتروپیک از امکانات جذاب در خانه‌های مدرن است. اگر بخواهید حس ارتباط بهتری با فضای بیرون از خانه داشته باشید و یا در شرایط ایمن‌تری نسبت ‌به هر کسی که پشت در خانه شما آمده، ارتباط برقرار کنید، استفاده از آیفون تصویری بهترین انتخاب است. آیفون تصویری الکتروپیک یکی از بهترین نمونه‌های بازار است که با طراحی مدرن و تامین امکانات جذاب برای ارتباطی هر چه مفیدتر تا پای درب خانه‌ها طراحی شده ‌است.

نصب آیفون تصویری همواره چالش‌برانگیز بوده ‌است. به هر صورت آیفون تصویری الگوی طراحی بسیار مدرن‌تر و پیچیده‌تری نسبت به آیفون‌های صوتی الکتروپیک دارد و قطعا شرایط نصب آن نیز با الزامات متفاوت‌تری همراه است. نصب آیفون تصویری الکتروپیک تقریباً ساده است. الکتروپیک روند طراحی مناسبی در این محصول پیش‌بینی کرده ‌است تا مصرف‌کننده نهایی چه در زمان نصب و چه در مواقع عیب‌یابی با کمترین مشکل گیج‌کننده مواجه باشد. در این مقاله به همراه فایل ویدئویی قصد داریم تا آموزش نصب آیفون تصویری الکتروپیک را مرحله به مرحله در چند قدم ساده تشریح کنیم.

نصب آیفون تصویری الکتروپیک

مقدمات نصب آیفون تصویری

در اولین قدم لازم است تا از تکمیل بودن ملزومات آیفون تصویری اطمینان داشته باشید. آیفون تصویری الکتروپیک دارای چهار بخش اصلی و مجزا از هم می‌باشد. پنل تصویری، مانیتور، منبع تغذیه و بخش الکترومکانیکی درب بازکن، اجزای آیفون تصویری هستند. در مقدمه نصب آیفون تصویری لازم است تا حضور سالم و عاری از نقص تمامی این بخش‌ها را بررسی کنید. محل نصب مناسب هر کدام از بخش‌های آیفون تصویری را جانمایی کرده باشید و مسیر سیم‌کشی برقرار شده را به‌ طور کامل بررسی کنید. معمولاً سیم‌کشی‌ها در مراحل ساخت ساختمان انجام می‌شود و در مرحله نصب آیفون تصویری لازم است تا اتصال الکتریکی سیم‌ها در سمت پنل تا مانیتور را بررسی نمایید.

مراحل نصب آیفون تصویری الکتروپیک 1 واحدی

در ویدیوی زیر آموزش سیم بندی آیفون را خدمت شما توضیح داده ایم:

برای سیم‌بندی آیفون تصویری الکتروپیک چهار ترمینال اصلی طراحی شده ‌است. الکتروپیک برای سادگی در مراحل نصب و البته سادگی در عیب‌یابی، هر کدام از این ترمینال‌ها را در رنگ متفاوتی طراحی کرده ‌است. این ترمینال‌ها به رنگ‌های زرد، قرمز، مشکی و سفید هستند.

 • ترمینال اول برای انتقال سیگنال تصویر از پنل تا مانیتور می‌باشد.
 • ترمینال دوم برای تامین ولتاژ مثبت پنل و مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک است.
 • ترمینال سوم  برای تامین ولتاژ منفی پیش‌بینی ‌شده است.
 • ترمینال چهارم مخصوص انتقال صدا، سیگنال صدای زنگ و صدور فرمان درب بازکن طراحی ‌شده است.

تقریباً الگوی طراحی تمامی آیفون‌های تصویری برای انتقال اطلاعات و سیم‌بندی یکسان است. همه آیفون‌های تصویری این چهار سیم‌بندی در دسته‌بندی اطلاعات را دارند. اما جانمایی و یا رنگ‌بندی آنها در هر برند متفاوت است. لذا توجه به جانمایی درست ترمینال‌ها از بالا به پایین و رنگ‌بندی ها از نکات کلیدی در آموزش نصب آیفون تصویری الکتروپیک می‌باشد. هر چند این الگو در طراحی آیفون تصویری دیگر برندها با جانمایی متفاوت و گاهاً رنگ‌بندی دیگری طراحی‌ شده است.

علاوه ‌بر چهار ترمینال اصلی بر روی پنل آیفون تصویری، چهار ترمینال دیگر نیز طراحی‌ شده است. این ترمینال‌ها با نام‌های 0، 12جهت تغذیه و L1 و L2(برخی مدل ها با دو رشته سیم مشکی) جهت اتصال به دربازکن میباشد.

دو ترمینال 0 و 12 معرف سیگنال الکتریکی 12 ولت جریان AC است که به ترانس آیفون تصویری متصل می‌شوند. برای تامین ولتاژ در تمام بخش‌های الکترونیکی آیفون تصویری الکتروپیک از یک ترانس 12 ولت جریان AC استفاده شده ‌است. این ترانس در ارتباط مستقیم با برق تک‌فاز ساختمان می‌باشد و در خروجی آن سطح ولتاژ تقلیل یافته اما همچنان جریان متناوب AC با سطح ولتاژ 12 ولت حضور دارد. این سیگنال الکتریکی منبع برق کل سیستم آیفون تصویری است که با مرکزیت پنل در دیگر بخش‌ها مانند مانیتور اما با تبدیل شدن به ولتاژ جریان DC توزیع خواهد شد؛ البته خود مانیتور نیز به برق وصل می شود و منبع تغذیه داخلی دارد که جهت تغذیه  بخش نمایش تصویر استفاده می شود.

دو ترمینال بعدی با نام‌های L1 و L2 حضور دارند. این ترمینال‌ها به درب بازکن آیفون تصویری متصل هستند. این ترمینال‌ها همان سطح ولتاژ 12 ولت را از طریق یک رله برای قطع و یا وصل کردن بوبین بخش درب بازکن منتقل می‌کنند.

تمام این ترمینال‌ها برای نصب آیفون تصویری در خانه‌های تک واحد سیم‌بندی می‌شوند. اما خانه‌های امروزی به شکل آپارتمانی با تعداد زیاد واحدها هستند. آیفون تصویری باید قابلیت کار کردن هم‌زمان در چندین واحد خانه مناسب فضاهای آپارتمانی را داشته باشد. برای نصب آیفون تصویری در چندین واحد آپارتمان و یا هر نوع اتصال با تعریف چندین مانیتور یک ترمینال زنگ در پنل طراحی شده ‌است. معادل این ترمینال یک ترمینال با نام B در بخش اتصالات مانیتور حضور دارد. این دو ترمینال برای نصب تک‌ واحدی آیفون تصویری الکتروپیک استفاده نمی‌شوند. اما در هنگام نصب چند واحد به شکل اتصال موازی میان مانیتورها و پنل اصلی آیفون تصویری سیم‌بندی خواهند شد.

نقشه سیم بندی آیفون تصویری الکتروپیک 1 واحدی

آموزش نصب آیفون تصویری الکتروپیک

آموزش نصب آیفون تصویری الکتروپیک چند واحدی

در ویدیوی زیر نصب آیفون تصویری الکتروپیک چند واحدی را مشاهده میکنید.

نقشه سیم بندی آیفون چند واحدی

در ادامه نقشه سیم بندی را در قالب یک تصویر مشاهده میکنید.

نصب آیفون تصویری الکتروپیک

نکته‌های تکمیلی برای نصب آیفون تصویری

حساسیت نصب آیفون تصویری به ‌مراتب بالاتر از آیفون‌های صوتی است. این آیفون‌ها باید بتوانند تصویر شفاف و باکیفیت را به داخل ساختمان منتقل کنند. در عین ‌حال نصب دوربین و مانیتورهای این آیفون‌ها شرایط ویژه‌ای است که لازم است تا در هنگام نصب آیفون تصویری مورد توجه کامل قرار بگیرد.

 • محل نصب پنل یا همان صفحه‌کلید آیفون باید در مکانی امن و به ‌دور از نفوذ آب و گرد و غبار باشد. همچنین لازم است تا از پنل در مقابل تابش مستقیم نور خورشید محافظت ‌شده باشد. اگر چه پنل ها سبک طراحی متنوعی دارند، با این ‌وجود عموماً محل نصب مناسب پنل در ارتفاع 145 سانتی‌متری. این ارتفاع تا مرکز لنز دوربین آیفون محاسبه می شود.
 • نوع کابل در کیفیت نهایی تصویر و صدای آیفون تصویری اهمیت زیادی دارد. معمولاً از کابل‌های فویل دار با مقاطع 0.4 و یا 0.6 میلی‌متری برای نصب آیفون تصویری استفاده می‌شود. کابل با حداقل مقاومت و ایجاد نویز بهترین انتخاب است. لذا توصیه می‌شود تا از کابل‌های تمام مس که مقدار مقاومت الکتریکی بسیار کمی دارند، برای نصب آیفون تصویری استفاده کنید.
 • دوربین از مهمترین بخش‌ها در طراحی آیفون تصویری است. نوع دوربین در قابلیت‌های انتقال تصویر آیفون تاثیرگذار است. در طراحی انواع آیفون تصویری از دوربین‌های متنوع با قابلیت ثبت تصویر سیاه و سفید و یا رنگی، لنز دار و یا بدون لنز و در مواردی از نمونه‌های میکروفن دار استفاده می‌شود. کیفیت تصویر در هنگام شب از جمله نکات مهم آیفون تصویری است که برای این منظور انواع دوربین‌های مجهز به مادون‌قرمز طراحی شده‌اند.
 • مانیتور آیفون‌های تصویری در انواع سیاه و سفید و یا مدل‌های رنگی دسته‌بندی می‌شوند. محل نصب مانیتور باید در ارتفاع 145 سانتی‌متری از کف اتاق باشد.
 • برای سیم‌بندی آیفون تصویری از روش‌های متنوع مانند سیم‌کشی لاین به لاین، سیم‌کشی مجزا مخصوص هر واحد و سیم‌کشی موازی آیفون تصویری مخصوص ساختمان‌های چند واحدی استفاده می‌شود.

آیفون تصویری الکتروپیک در مدل‌های متنوع طراحی‌ شده است. محصولات این برند همگی با بهره‌مندی از امکانات مدرن آیفون‌های تصویری طراحی‌شده اند. سادگی در نصب و قابلیت انتقال تصویر عاری از نویز و بهرمندی از امکانات مدرن از جمله قابلیت های آیفون تصویری الکتروپیک هستند.

دیدگاهی در مورد “نحوه نصب آیفون تصویری الکتروپیک 1 واحدی و چند واحدی

 1. رسول گفت:

  سلام
  سال نو مبارک.
  مدار تغذیه آیفون الکتروپیک سوخته بود که اون رو با برد جدید تعویض کردم. الان آیفون تصویری روشن می شه و صدا و تصویر هم مشکلی نداره. ولی شاسی باز کردن درب، درب رو باز نمی کنه. مشکل از کجا می تونه باشه.
  قبل از سوختن مدار تغذیه، آیفون هیچ مشکلی نداشت.
  الان بقیه طبقات ساختمان هیچ مشکلی ندارند.

  1. سلام و درود
   دلایل مختلفی داره که باید تک تک تست بشه. در دوره نصب و عیب یابی آیفون به صورت کامل آموزش دادیم

 2. علی ساروقی گفت:

  سلام ایا میشه دوواحدی را یک گوشی تکنما e70 ویک گوشی تابا ١٠٩٠ وصل کرد ایاشدنی هست؟

  1. سلام و درود
   خیر
   ایفون تکنما به هیچ برندی نمیخوره

 3. امیرحسین گفت:

  سلام ببخشید میخوام زنگ هر طبقه رو وصل کنم یکدونه B داره اونم که پیچ نداره در حالی واسه هر طبقه باید زنگش جداگونه باشه من متوجه نشدم ترمینال زنگش کجاست میشه راهنمایی کنید

  1. سلام همون b مربوط به زنگه
   یه پیچ براش جور کنید و سیمش رو وصل کنید طبق نقشه ای که گذاشتیم

 4. سیدعلی قمی گفت:

  سلام ووقتتون بخیر
  من میخوام درب بازکن رو ریموتی کنم
  ماژول ریموت دو سیم داره که باید سری درمدارقراربگیره
  بین ترانس وبوبین درب
  ایفون من ازسری های جدید هست وفقط دوسیم acازترانس خارج شده
  همین مساله منو دچارمشکل کرده
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  ریموت درب بازکن من مدل هاتل هست که باسرچ درنت قابل مشاهده است
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام و درود
   فارغ از سیم بندی خود آیفون ، شما باید دو سیم مجزا از ۱۲ ولت ac ترانس به قفل باز کن ببرین و در مسیر یکی از رشته‌ها، ماژولتون رو قرار بدین که عین یک کلید مدار رو قطع و وصل می‌کنه

 5. سیدحسین موسوی گفت:

  سلام آیفون الکتروپیک ۱۲ واحدی هر ۱۲ واحد با هم پارالل میشه یه نه؟

  1. سلام
   ایفون های ۴ واحد به بالا رو پیشنهاد میکنم سوییچر مرکزی براش نصب کنید

 6. کاربر مهمان گفت:

  سلام چگونه میتوانم ارتباط واحدباواحدهای دیگررابرقرارکنم؟؟؟

  1. سلام و درود ارتباط داخلی رو در سایت سرچ کنید آموزشش براتون بالا میاد

 7. سالار گفت:

  سلام وقت بخیر
  متاسفانه از پنل هیچ فرمانی زنگ وصدا و…کار نمی کنه
  سیم کشی رو چک کردم مشکلی نداره لطفا راهنمایی نمایید

  1. سلام و درود
   دلایل مختلفی داره که باید تک تک تست بشه. در دوره نصب و عیب یابی آیفون به صورت کامل آموزش دادیم

 8. استعلام می شود گفت:

  با سلام.در این مدل ها چرا مثل برند کوماکس سویچری نصب نمیشه؟آیا پشت پنل یا مانیتور هست؟

  1. سلام
   بله سوییچر داخلی داره

 9. محد گفت:

  سلام آیفون الکترو پیک 592. MTV1 داریم از آنجایی که بیماری درمنزل داریم نمی‌تواند بایستدودرب باز کن را لمس کند میخواهم برای باز کردن درب یک کلیدمثل شاسی زنگ در ارتفاع پایین نصب کنم و همه از آن استفاده کنیم ومدارباز کردن درب را از مانیتور حذف کنم لطفأ راهنمایی بفرمایید قبلأ از زحمات شماسپاسگزارم

  1. سلام و درود
   این مورد رو قبلاً آموزش دادیم
   در سایت سرچ کنید نصب شستی دربازکن اضافه.

 10. احمد افیونی گفت:

  سلام و درود من یک کلید شاسی برای قفل درب نیاز دارم چون یک نفر روشن دل است نمیتواند از لمسی استفاده کند لطفا مرا راهنمایی کنید
  یک

 11. حامد گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  آیفون تصویری الکتروپیک نصب کرد . پنل ۲ واحدیه . اما فعلا یک گوشی نصب کردم .درست طبق نقشه هم نصب کردم. همه ی مواردش خوبه .
  اما زنگ نمیخوره . سیم B رو باید به کجا وصل کنم؟
  ترمینال های آبی رنگ پشت شاسی ها مال چیه؟
  وسوال دیگه:سیمای دزد گیر به کجا بسته میشن؟
  ممنون میشم اگه کمکم کنید

  1. سلام سیم b رو به یکی از دو پیچ پشت ترمینال شستی وصل کنین
   سوال آخر هم در سایت سرچ کنید نصب دزدگیر، ویدیوش براتون بالا میاد

 12. حسن اسداللهیان گفت:

  سلام وتشکر
  آیفون تصویری تک واحدی رو الان نصبب کردم با فشارشاسی زنگ پنل دم در شروع میکند به سوت کشیدن با بر داشتن گوشی قطع میشود مشکل چیست ؟

  1. سلام
   ابتدا ولوم پشت پنل رو کمتر کنین اگه درست نشد پنل رو وصل دیورار کنین و قسمت زیر پنل وقتی بسته شده دو پیچ هست اون رو باز کنین تا قاب زیرش باز بشه و به میکروفون دسترسی داشته باشین. سپس میکروفون رو با پیچ گوشی خیلی با احتیاط باز کنین و بین میکروفون و جای میکروفون روی قاب، یه تکه اسفنج قرار بدین و دوباره میکروفون رو سر جاش نصب کنین در اغلب مواقع با این کار مشکل سوت کشیدن حل میشه

 13. علی گفت:

  سلام من برای اولین بار که نصب کردم ندانسته ولتاژ روی ورودی زنگ وصل کردم که فیوز سوخت بعد تو سایت شما آمدم و راهنمایی کامل شدم خیلی ممنون از زحمات تون

  1. سلام و درود
   بسیار هم عالی

 14. جمشید گفت:

  سلام
  پنل جلوی در ایفن تصویری اکتروپیک منزل به سرقت رفته چگونه تهیه کنیم

  1. سلام و درود
   از طریق فروشگاه های اینترنتی میتونید سفارش بدید

 15. Payam Nayebi گفت:

  سلام
  چرا ترمینال‌های دکمه زنگ روی پنل بیرونی دارای دو پایه است؟!
  ما از ترمینال B مانیتور داخلی یک سیم میاریم درسته؟ خب روی شاستی زنگ دو پیچ برای بستن سیم هست؟!!!

  1. سلام از یکی از ترمینال هاش استفاده کنین یکی رو خالی بذارین الکتروپیک جدیدا این مدلی ارایه میکنه

  2. Payam Nayebi گفت:

   خیلی ممنونم بسیار لطف فرمودی
   و احتمالا برای اینکه اگر خواستیم سیم میکرو سوئیچ دزدگیر رو بندازیم روش
   در هر صورت قدردان راهنمایی های شما هستن و بسیار تشکر میکن مهندس عزیز

 16. صدراله فروردین گفت:

  سلام با تشکر در نصب آیفن تصویری الکتروپیک اگر پنل جلو در دو واحدی و مانیتور فعلا برای یک واحد استفاده شود وصل کردن سیم پنجم که زنگ را به B وصل می کند لازم است،یا نه ممنون

 17. محمد گفت:

  باسلام
  از راهنمایی شما بابت نصب آیفونهای تصویری درمنازل تشکرمیکنم

  1. سلام و درود
   ممنون از همراهی شما

 18. محمد گفت:

  سلام و عرض ادب.
  فقط میخواستم ازتون تشکر کنم که اطلاعات خودتون رو به رایگان در اختیار دیگران قرار میدهید.
  خدا خیرتون بده برادر

  1. سلام و درود دوست عزیز
   سپاس از همراهی تون

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *