آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

آموزش نصب آیفون تصویری کالیوز

آیفون تصویری کالیوز

نصب آیفون تصویری کالیوز موضوع این قسمت از آموزش آیفون صوتی تصویری در کالنجی است و در آموزش های گذشته نصب آیفون تصویری الکتروپیک، نصب آیفون تصویری سیماران، نصب آیفون تصویری کوماکس و آیفون تصویری تابا را خدمت شما توضیح داده ایم و در این آموزش به آیفون کالیوز خواهیم پرداخت.

نصب ایده استفاده از آیفون تصویری سبک طراحی خانه‌های مدرن امروزی را جذاب‌تر کرده ‌است. با حضور این آیفون به ‌راحتی از هر آنچه در پای درب خانه می‌گذرد، اطلاع دارید. با نصب آیفون تصویری می‌توانید ارتباط ساده‌تر، مطمئن‌تر و البته جذاب‌تری با فضای بیرون از خانه برقرار کنید. آیفون تصویری کالیوز محصول برند ایرانی است که در این سال‌های اخیر جایگاه مناسبی در بازار نصب آیفون پیدا کرده است. کیفیت ساخت و الگوی طراحی تا تعریف امکانات انواع آیفون تصویری کالیوز در حد نمونه‌های مطرح بازار است. در این مقاله همراه با فیلم قصد داریم تا به آموزش نصب این آیفون بپردازیم.

آیفون تصویری کالیوز

نصب آیفون تصویری شباهت زیادی به روش نصب آیفون‌های قدیمی و مبتنی بر انتقال صدا دارد. با این تفاوت که حالا باید در تلاش برای انتقال سیگنال تصویر در شرایط عاری از نویز باشیم. برند کالیوز مسیر طراحی ساده‌ای را برای نصب تا عیب‌یابی آیفون‌های تصویری پیش‌بینی کرده ‌است. شرایط نصب آیفون تصویری کالیوز ساده، قابل‌ فهم با کمترین چالش و یا پیچیدگی می‌باشد. با این ‌وجود اگر همچنان به‌ دنبال اطلاع دقیق از جزئیات این محصول هستید، با ما در این مطلب همراه با فیلم آموزشی باشید.

سیم‌بندی برای نصب آیفون تصویری کالیوز

کالیوز سری آیفون‌های تصویری مناسب ساختمان‌های تک‌واحدی و چند واحدی را متفاوت از هم طراحی کرده ‌است. لذا وقتی قصد نصب آیفون تصویری را دارید، باید با اطلاع از تعداد واحدها نمونه مناسب را تهیه کرده باشید. البته این تفاوت در تعریف دو ترمینال مضاعف برای آیفون‌های چند واحدی است. اما در کل روش نصب نمونه‌های تک و چند واحدی یکسان است. لذا در این ویدئو به آموزش نصب آیفون تصویری کالیوز با پیش‌فرض نمونه‌های تک‌واحدی می‌پردازیم.

به مانند هر آیفون تصویری دیگر در طراحی محصولات کالیوز نیز از بخش‌های اصلی مانند پنل، مانیتور، ترانس و در بازکن استفاده شده ‌است. هر کدام از این بخش‌ها قسمتی از سیستم آیفون تصویری کالیوز هستند که باید به ‌درستی در یک سیم‌ بندی عاری از نویز با یکدیگر ارتباط داده شوند.

آیفون تصویری کالیوز

پنل آیفون تصویری اصلی‌ترین بخش این سیستم صوتی و تصویری است. پنل طراحی‌ شده برند کالیوز در مدل‌های مختلف مجهز به انواع دوربین لنز دار و بدون لنز و حتی نمونه‌های مجهز به سنسور مادون‌ قرمز می‌باشد. اما نحوه سیم ‌بندی تمامی مدل‌ها یکسان است. در پنل آیفون تصویری کالیوز 8 عدد ترمینال طراحی شده ‌است. چهار عدد ترمینال اصلی که در ارتباط مستقیم با مانیتور هستند، به رنگ‌های قرمز، آبی، زرد و سفید می‌باشند.

 • ترمینال قرمز: ترمینال شماره 1 در پنل آیفون تصویری کالیوز است. این ترمینال در اتصال مستقیم با مانیتور وظیفه انتقال سیگنال‌های صدا، زنگ و درب بازکن را دارد. در طراحی سیستم الکترونیکی آیفون تصویری کالیوز شرایطی پیش‌بینی ‌شده است تا بتوان با همین تک رشته‌ سیم سه وظیفه اصلی را انجام داد. اطلاعات مربوط به صدا، زنگ و در بازکن تحت سوئیچ داخلی پنل از طراحی بخش‌های الکترونیکی توسط همین تک رشته منتقل می‌شود. این سبک طراحی روش نصب آیفون تصویری کالیوز را به ‌مراتب ساده کرده ‌است.
 • ترمینال آبی: رشته سیم دوم در ترمینال اصلی پنل آیفون تصویری کالیوز است. این رشته‌ سیم ولتاژ منفی برای تغذیه مانیتور از سمت پنل می‌باشد.
 • ترمینال زرد: رشته ‌سیم سوم در ترمینال اصلی پنل آیفون تصویری کالیوز است. این رشته ‌سیم ولتاژ مثبت برای تغذیه مانیتور از سمت پنل می‌باشد.
 • ترمینال سفید: چهارمین رشته سیم در ترمینال اصلی پنل آیفون تصویری کالیوز است. این رشته سیم برای انتقال تصویر از سمت پنل تا مانیتور آیفون تصویری طراحی ‌شده است.

ارتباط پنل با مانیتور توسط همین چهار رشته ‌سیم از ترمینال‌های اصلی در رنگ‌بندی مشخصی صورت می‌گیرد. این چهار رشته ‌سیم برای تغذیه تا انتقال اطلاعات تصویری و صوتی و صدور فرمان زنگ و درب بازکن سیم‌بندی می‌شوند. اما در پنل آیفون تصویری کالیوز چهار عدد رشته ‌سیم دیگر نیز حضور دارند. ترمینال‌ها با نام‌های L1، L2، 12VAC و 12VAC، این چهار ترمینال دیگر پنل می‌باشند.

L1 و L2 شبیه به طراحی دیگر آیفون‌ها برای اتصال با بخش درب بازکن استفاده می‌شوند. این دو ترمینال از طریق یک ورودی داخلی توسط صدور فرمان درب بازکن سمت مانیتور در برد الکترونیکی پنل برق‌دار می‌شوند. دو ترمینال آخر نیز معرف سطح ولتاژ 12 ولت جریان AC است. این ولتاژ توسط ترانس 12 ولت آیفون تامین خواهد شد. ترانس سیستم، با اتصال به فاز و نول یک خط جریان 12 ولت AC برای تغذیه پنل تولید خواهد کرد. پنل و مانیتور با حضور این سطح ولتاژ است که فعال می‌شوند. البته در پنل یک مبدل جریان AC/DC حضور دارد تا برای عملکرد بخش‌های الکترونیکی پنل و همچنین برای فعالیت مانیتور، سطح ولتاژ مناسب جریان مستقیم DC را تامین نماید.

در طراحی پنل و مانیتور مدل‌های چندواحدی دو عدد ترمینال اضافی در سمت پنل و مانیتور طراحی شده ‌است. این ترمینال‌ها برای ارتباط موازی مانیتورها با محوریت پنل برای انتقال اطلاعات در چندین واحد سیم‌بندی می‌شوند.

طراحی آیفون تصویری کالیوز

آیفون تصویری کالیوز

کالیوز در طراحی آیفون تصویری ایده‌های جذاب و هوشمندانه داشته ‌است. مانیتورهای این برند ایرانی با نهایت زیبایی در کنار تعریف امکانات متنوع طراحی شده‌اند. انواع مانیتورهای آیفون تصویری کالیوز در نمونه‌ها با صفحه نمایش 4.3 و 7 اینچی هستند. البته بسته به الگوی طراحی مانیتور، نمونه‌های حافظه‌دار و بدون حافظه در جمع مدل‌های متنوع کالیوز پیش‌بینی شده ‌است. قابلیت استفاده با گوشی و یا بدون آن در حالت هندزفری، توانایی ذخیره‌ی فیلم و عکس، امکان ارتباط با واحدهای داخلی ساختمان و همچنین قابلیت اتصال به دو دوربین مدار بسته و یا ارتباط با یک پنل و یک دوربین از جمله امکانات برجسته در طراحی آیفون تصویری کالیوز می‌باشد.

نکات نصب آیفون تصویری

وظیفه آیفون تصویری، انتقال تصویر و صدا با کیفیت مناسب است. در عین ‌حال آیفون تصویری باید عملکرد دقیق در ثبت اطلاعات و یا امنیت مناسب برای باز کردن درب خانه را داشته باشد. این ‌همه زمانی شدنی است که شرایط نصب آیفون تصویری با رعایت تمام ملاحظات فنی صورت ‌گرفته باشد. هر گونه نویز می‌تواند عملکرد مطلوب آیفون تصویری را مختل سازد.

 • اولین نکته برای نصب آیفون تصویری، خود مکان نصب بخش‌های مختلف سیستم است. انتخاب مکان نصب پنل اهمیت زیادی دارد. این مکان باید به‌ دور از تابش مستقیم نور خورشید و یا بارش باران و حتی مواجهه با باد و گرد و خاک باشد.
 • دومین نکته انتخاب موقعیت نصب پنل با ایجاد حداکثر پایش از جلوی درب خانه است. بهتر است پنل آیفون تصویری را در موقعیتی نصب کرده باشید که علاوه‌بر پایش جلوی درب آدم‌رو، نسبت به پایش درب پارکینگ ساختمان نیز تسلط کافی وجود داشته باشد.
 • ارتفاع نصب پنل سومین نکته است. این ارتفاع باید به اندازه‌ای باشد که لنز دوربین آیفون تصویری بتواند به ‌راحتی چهره‌ی افراد پای درب خانه را نمایش دهد. ارتفاع نصب مقدار 140 الی 150 سانتی‌متر است. این مقدار از کف بنا تا ارتفاع لنز دوربین آیفون محاسبه می‌شود.
 • نکته چهارم چگونگی نصب قوطی آیفون تصویری است. در این‌باره توصیه شده ‌است تا لبه قوطی مماس با لبه نمای ساختمان باشد. در عین ‌حال لازم است تا لبه‌های اطراف پنل آیفون تصویری را به مقدار حداقل یک سانتی‌متر از چسب آکواریوم برای آب‌بندی بپوشانید.
 • برای سیم‌بندی نیز از کابل‌های فویل دار استفاده کنید تا هر گونه احتمال نویز که باعث خراب شدن تصویر و صدا می‌شود، از بین برود. تمام سیم‌بندی پنل تا مانیتور آیفون تصویری باید از داخل لوله‌های مخصوص نصب کابل برق در فضاهای ساختمانی عبور کرده باشد.

آیفون تصویری کالیوز محصول ایرانی است که جایگاه مناسبی در سطح بازار و در میان انبوه برندهای مطرح جهانی پیدا کرده است. آیفون های این برند در ارائه امکانات مدرن در کنار کیفیت ساخت و همچنین کارایی از بهترین ها می باشند. لکن نکته کلیدی در هوشمندی برند کالیوز برای طراحی با روش نصب ساده است. در فیلم آموزش نصب آیفون تصویری کالیوز همراه ما در گروه کالنجی باشید تا به بررسی روش طراحی و نصب آیفون های این برند ایرانی بپردازیم

دیدگاهی در مورد “آموزش نصب آیفون تصویری کالیوز

 1. محمود گفت:

  سلام وقت به خیر یک طبقه کالیوز رو نصب کردم و سیم قرمز رو زدم به فهوه ای برای زنگ منتها اشتباهی که کردم برق ac رو به لاین ۴ رشته که گرند و vccزده بود الان زنگ نمیخوره اما آدمک صفحه رو میزنم بازمیشه تصویر و صدا اوکی هست آیا مشکل زدن متناوب به دی سی هست

  1. سلام سیم زنگ تون وصل نیست ظاهرا

 2. مسعود گفت:

  میخواهم یه دوربین دیگه به آیفون اضافه کنم، کیفیت دوربین آنالوگ باید چقدر باشه ک تصویر را برام بیاره؟ آیا دوربین تغذیه جدا میخواهد؟ دوربین دوم را همه جوری وصل کردم ولی جواب نداد، ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  1. سلام
   در سایت سرچ کنید اضافه کردن دوربین به آیفون. در یک مقاله کامل توضیح دادیم.

 3. بهرامی گفت:

  سلام مهندس
  آی فن خونه من قدیمی کالیوز هستش مهندس چراغهی دوربین روشن نمیشه باید چیکار کنم
  ممنونم

  1. سلام احتمالا سنسورش خراب شده

 4. کاربر مهمان گفت:

  سلام وخسته نباشید
  چطوری تگ آیفون رو فعال کنیم تا در باز شود؟ ؟

  1. سلام
   خودش تک داره یا میخواین اضافه کنین؟

 5. علی مهدیخانی گفت:

  دو سیم در قوطی پنل دم در وجود داره برای چیست

  1. سلام
   برای دزد گیر آیفون هست
   در سایت عبارت دزدگیر آیفون رو سرچ کنید اموزشش براتون بالا میاد

 6. کاربر مهمان گفت:

  با عرض سلام خدمت شما آیفون رو نصب کردم پنل تصویری رو روشن کردم کد میخواد کدش چنده ,?

  1. سلام باید به دفترچش مراجعه کنین

 7. شریفی گفت:

  سلام دو سیم دزدگیر قاب آیفون به کجا وصل
  می شوند.

  1. سلام
   عبارت دزدگیر آیفون رو در سایت سرچ کنین، نحوه سیم بندیش رو آموزش دادیم

 8. امیر علی گفت:

  سلام چرا هیچ جا فیلم یا نقشه ای در مورد نصب پنل کدینگ چند واحده نیست فقط تک واحده ی معمولی رو زدن که اونو همه بلدن .

 9. علی صالحی گفت:

  سلام ارادت
  آیفون تصویری کالیوز نصب کردم دوطبقه،میخام دو درب مجزا را جداگانه باز کنه راهکار چی هستش

  1. سلام در سایت سرچ کنید نصب دو دربازکن مجزا، آموزش دادیم

 10. خانم کاظمی گفت:

  سلام
  جای نصب پنل بیرونی آیفن درست نیست و کمی پایینه و تصور افراد رو گردن به پایین میبینیم،آیا میشه لنز دوربین رو کمی به سمت بالا ببریم ؟یا دوربین آیفون تصویری ثابت هست؟
  برای رفع این مشکل راهکاری هست؟
  امکان جابجایی پنل هم نیست متاسفانه

  1. سلام و درود
   بله میشه لنز رو بالا آورد. پنل بیرون رو باز کنید، در پشت پنل در، هم راستای لنز دوربین یک پیچ وجود داره که اونو شل کنید و به سمت پایین بکشید و به همون نسبت که به سمت پایین می‌کشید لنز به سمت بالا حرکت می‌کنه و بعد از اون پیچ رو محکم کنید.

 11. شهرام پورهادی گفت:

  سلام. برای برداشتن محدودیت زمان مکالمه ارتباط داخلی باید چیکار کرد؟

  1. سلام و درود به صورت نرم افزاری هست که از سمت خود شرکت سازنده تنظیم شده

 12. احمد گفت:

  سلام. آیفون تصویری دو طبقه با دو مانیتور، یکی کوچک و یکی بزرگ نصب شده اما تصویر قطع و وصل می شود و درب هم باز نمی کند اما رفت و برگشت صدا مشکلی ندارد و زنگ هم می خورد
  مشکل چیست؟ باید چه کار کنم؟

  1. سلام و درود یه ترانس دیگه تهیه کنید و کنار ترانس فعلی نصب کنید خروجی دو ترانس را به صورت موازی با هم وصل کنید به احتمال خیلی زیاد مشکلتون برطرف میشه

 13. محمد جواد صابری گفت:

  سلام ایفن کالیوز تک واحد تازه نصب شده صدا دارد تصویر هم دارد و در هم باز می‌کند ولی زنگ نمی خورد دلیلش چیست ممنون میشوم پاسخ دهید؟

  1. سلام چندین دلیل داره که باید تک به تک بررسی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

  2. آرش گفت:

   سلام جناب غفاری آیا میشود به پنل بیرونی آیفون تصویری کال یوز فقط در داخل ساختمان یه پنل صوتی داخلی وصل کرد چون قبلاا آپارتمان چند واحدی صوتی بوده و الان اومدن تصویری کردن پنل بیرونی رو و هر واحدی دوست داشت میتونست بره تصویری خریداری کنه و نصب کنه و ما بخاطر بودجه گفتم بپرسم از خدمتتان که میشود همان پنل صوتی داخلی قبلی رو به پنل تصویری بیرون کال یوز نصب کنیم یا خیر .ممنونم بازم.

  3. سلام و دورد
   خیر چنین چیزی امکانپذیر نیست

 14. مجید سیاری گفت:

  سلام.آیفن کالیوز مدل 432دارم…چند وقتی میشه صدای زنگ خوردن ضعف شده…دو طبقه داریم هر دو با هم صدای زنگ خوردن ضعیف شده …و صدای زنگ خوردن به جای اسپیکر زیر دکمه های لمسی،،،از داخل گوشی که روی گوش میگذاریم میاد….آیا پنل مشکل داره یا گوشی،،،،یا منبع تغذیه ضعیف شده ؟؟؟

  1. سلام صدای اسپیکر زنگ اغلب آیفون ها با صدای مکالمه از همون اسپیکر داخل گوشی پخش میشه و اون جایی که واسه اسپیکر روی آیفون مشخصه به صورت ظاهری هست و اسپیکری پشتش نیست
   برای رفع مشکل تون پنل دم در رو باز کنید و ولوم زنگ پشت پنل رو بیشتر کنین مشکل تون برطرف میشه

  2. علیرضا گفت:

   سلام دوربین مداربسته انالوگ AHD را ساپوت میکنه؟
   ایفون مدل k77

 15. کاظم فلاحی گفت:

  سلام
  در منبع تغذیه 4 خروجی هست 2تای دیگه به کجا وصل میشه

  1. سلام اگه آیفون تون تغدیه 12 ولت ac میخورره دو تا ترمینال 12 dc ترانس استفاده ای داره و در آیفون های مدل قدیم نصب میشه

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *