برق سه فاز

برق سه فاز در صنعت مانند خون در رگ انسان است و از پایه های اساسی حوزه برق به شمار می آید، دراین آموزش برق صنعتی در کالنجی به پارامتر های مهم در برق سه فاز خواهیم پرداخت و اساس کلی برق سه فازپارامتر های مهم و شرایط راه اندازی الکترو موتور با برق سه فاز را بررسی می کنیم.

برق سه فاز چگونه یک الکترو موتور سه فاز را به حرکت در می آورد؟

ولتاژ و جریان در برق سه فاز به چه صورت است؟پارامترهای مهم در برق سه فاز چیست؟ و چگونه درک درستی از فرایندها در برق سه فاز داشته باشیم؟پاسخ این سوالات را در این ویدیو داده ایم.

برق سه فاز به زبان ساده

برق سه فاز اغلب برای راه اندازی مصارف سه فاز مانند پمپ ها، الکتروموتور ها و دستگاهایی که به تغذیه سه فاز نیاز دارند استفاده می شود اما در مصارف خانگی نیز توسط اداره برق، کنتور های سه فاز نیز صادر می شود.

در شبکه سه فاز ما اصطلاحاتی را بیان می کنیم که هر کدام مفهوم  خاص خود را دارد که در تصویر، پارامتر های مهم را مشاهده می کنید.

ولتاژ ها

همانطور که می بینید VPH به ولتاژ فازی معورف است  و مربوط به ولتاژ بین فاز و نول است که همان ۲۳۰ ولتی است که در مصارف تک فاز نیز مشاهده می کنیم.

و VL هم ولتاژی هست که در برق سه فاز به ولتاژ خط معروف است و برای اندازه گیری ولتاژ خط ما ولت متر را روی دو فاز می گذاریم.

جریان ها

اما IL  و IPH، در ابتدا به IPH می پردازیم، IPH  همان جریانی است که از یک رشته سیم فاز عبور می کند و  در برق تک فاز هم این پارامتر صدق می کند که جهت اندازه گیری آن، آمپر متر را به صورت سری در سیم فاز قرار می دهیم تا جریان را به ما نمایش دهد.

و IL  هم جریانی است که از دو فاز عبور می کند، اما سوالی که ممکن است برای تان پیش بیاید این است که چگونه این جریان را تشخص دهیم و اندازه گیری کنیم؛در حقیقت IL  در اتصال ستاره و مثلث نمایش آن ملموس است به فرض مثال در تصویر زیر در اتصال مثلت به L2  توجه کنید که یک سر،فاز U2 به آن متصل است و یک سر هم V1 که در نهایت به یک سیم به نام  L2 متصل شده؛ در این حالت ما میانگین جریان عبوری از دو فاز را IL یا همان جریان خط می نامیم.

شرایط راه اندازی الکترو موتور سه فاز با برق سه فاز چگونه است؟

همانطور که در بالا عرض کردیم یکی از اصلی ترین مصرف کننده های سه فاز، الکترو موتور ها هستند بنابر این با درک کردن شرایط راه اندازی الکترو موتور سه فاز می توان درک بیشتری از برق سه فاز داشت.

در الکترو موتور سه فاز سیم پیچ ها با فاصله ۱۲۰ درجه مکانی روی استاتور نصب می شود و برق سه فاز نیز با سه موج سینوسی با فاصله زمانی ۱۲۰ درجه  به الکتروموتور تزریق می شود  و این امر باعث ایجاد یک میدان دوار در الکترو موتور شده که باعث به حرکت در آمدن الکترو موتور سه فاز خواهد شد.

تصویر زیر بیانگر این فرایند است:

راستی!!!

اپلیکیشن اندروید کالنجی رو دانلود کنین و از جدید ترین آموزش های رایگان و تخفیف های ویژه محصولات مطلع خواهید شد. 🙂

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

محمود غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   شهاب

   سلام وقت بخیر
   در قسمتی از توضیحات خودتون در این ویدئو گفتید که توان اتصال سه ستاره ، یک سوم توان اتصال مثلثی می باشد.
   میشه بگید چطوری به این نتیجه رسیدید.
   وقتی ولتاژ و جریان های هر اتصال در هم ضرب کنیم تا توان مربوط به همان اتصال بدست آید آنگاه برای هر اتصال به این نتیجه می رسیم که :
   Pph=1/√3 PL
   یعنی در هر اتصال، توان ph ، یک بر روی رادیگال سه ، برابر توان L می باشد.
   وقتی برای هر اتصال به این نتیجه برسیم در نهایت می توان گفت که توان الکتریکی در هر دو اتصال یکسان است.
   من فکر می کنم که شما در این قسمت یک اشتباه محاسباتی دارید.

   محمود غفاری

   سلام در چت پاسخ داده شد

   علی اقایی

   با سلام و عرض ادب
   یک سوال داشتم ایا با موتور برق تک فاز مثلا ۷ کیلو وات( توان خروجی )می توان دستگاه سه فاز رو بکار انداخت یا نه حتما باید برای دستگاه های سه فاز موتور برق سه فاز تهیه کرد؟
   ممنون

   محمود غفاری

   سلام اگر درایو بزارین میتونین با برق تک فاز موتور سه فاز رو راه اه اندازی کنین