نحوه نصب جعبه فیوز

نحوه نصب جعبه فیوز

نحوه نصب جعبه فیوز آموزش این قست از محبث آموزش برق ساختمان در کالنجی است و  میخواهیم انواع روش های سیم بندی جعبه فیوز در ساختمان را یاد بگیریم.

ممکن است است این آموزش برای برخی دوستان پیش و پا افتاده باشد ولی به هر حال این آموزش یک مورد پایه محسوب می شود و نیاز است دوستانی که تازه وارد مبحث برق ساختمان می شوند با نحوه نصب جعبه فیوز و انواع جعبه فیوز برق ساختمان و روش های سیم بندی آن آشنا شوند.

نحوه نصب جعبه فیوز – مقدمه جهت دوستان تازه وارد

قبل از این که سراغ مبحث اصلی مان یعنی نحوه نصب جعبه فیوز برویم نیاز است که توضیحاتی را خدمت دوستان تازه وارد در برق ساختمان  ارائه کنیم:

موضوع اول  نام فیوز است که مشکل دار است و یک عبارتی است در بین عموم جا افتاده و ناگزیریم از این عنوان استفاده کنیم چون قطعه ای که داخل جعبه قرار می گیرد فیوز نیست و کلید مینیاتوری است این مورد به قدری مهم است که در هر مقاله ای که مینویسم سعی میکنم ایتدا عبارت فیوز را در عنوان بنویسم تا درک بهتری داشته باشید و در پاراگراف متن توضیح خواهم داد، البته اغلب دوستان  به این موضوع واقف هستند و این قسمت صرفا برای دوستان تازه وارد مطرح میکنیم تا دچار اشتباه نشوند و از آنجایی که میدانیم جعبه کلید مینیاتوری یک عبارت تقریبا کم استفاده است و ممکن است درک مطلب را پایین تر بیاورد از همان عبارت جعبه فیوز در ادامه مقاله استفاده می کنیم.

  مشخصات روی فیوز مینیاتوری

موضوع دوم – این مورد هم یک اشتباه عمومی است  که بجای کلید نشتی جریان کلید محافظ جان می گوییم، این موضوع را در مقالات گذشته نیز توضیح داده ام و  از باب تاکید در اینجا هم به آن اشاره کردم تا دوستانی که مطلع نیستند این مورد هم مد نظر داشته باشند.

انواع کلید مینیاتوری جهت استفاده در جعبه فیوز

در آموزش های گذشته مفصل راجع به این مورد توضیح داده ایم و انواع تیپ های کلید مینیاتوری را مورد بررسی قرار داده ایم و گفتیم که چه کلید مینیاتوری برای چه نوع مصرف کننده ای مناسب تر است، پس اگر اطلاعاتی راجع به انواع کلید مینیاتوری ندارید پیشنهاد میکنم قبل از مطالعه ادامه این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید و با انواع کلید مینیاتوری آشنا شوید تا هنگام  نصب جعبه فیوز به مشکلی بر نخورید.

آشنایی با انواع کلید مینیاتوری و کاربرد هر کدام

بررسی انواع کلید نشتی جریان و تست سلامت کلید

موضوع دوم که قبل از یادیگری نحوه نصب جعبه فیوز باید به آن توجه کنیم موضوع شناخت کلید نشتی جریان است، اگر با انواع کلید های نشتی جریان به خوبی آشنا نباشیم ممکن است به دلیل انتخاب اشتباه کلید، در هنگام برق گرفتگی کلید ما عمل نکند و خدای نکرده اتفاقی برای جان افراد رخ دهد.

به همین خاطر قبل از یاد گیری نحوه نصب جعبه فیوز، با انواع کلید های نشتی جریان میبایست آشنا شویم که فیلم آشنایی با انواع کلید نشتی جریان را نیز در لینک زیر قرار داده ایم.

بررسی انواع کلید نشتی جریان و تست سلامت کلید

  تایمر بادی (پنوماتیک) چیست و چه کاربردی دارد؟

 

نحوه نصب جعبه فیوز – موضوع اصلی آموزش

حال که موارد بالا را به خوبی یاد گرفتیم میرویم سراغ قسمت اصلی آموزش که انواع جعبه فیوز برق ساختمان را یاد بگیریم جهت نصب جعبه فیوز ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

 

لینک دانلود ویدیو در انتهای مقاله درج شده است.

نصب جعبه فیوز در کنتور تک فاز

نحوه نصب جعبه فیوز

نحوه نصب جعبه فیوز برای کنتور تک فاز – زمانی کاربرد دارد که در کنار کنتور ما کلید نشتی جریان نصب شده باشد و در جعبه فیوز نیاز به نصب کلید نشتی جریان نداریم.

 

نحوه نصب جعبه فیوز

نحوه نصب جعبه فیوز برای کنتور تک فاز – زمانی کاربرد دارد که در کنار کنتور ما کلید نشتی جریان نصب نشده باشد (کنتور های قدیمی اغلب ندارند) و در جعبه فیوز نیاز به نصب کلید نشتی جریان داریم.

نصب جعبه فیوز در کنتور سه فاز

نحوه نصب جعبه فیوز

نحوه نصب جعبه فیوز برای کنتور سه فاز – زمانی کاربرد دارد که در کنار کنتور ما کلید نشتی جریان نصب شده باشد و در جعبه فیوز نیاز به نصب کلید نشتی جریان نداریم.

 

نحوه نصب جعبه فیوز

نحوه نصب جعبه فیوز برای کنتور سه فاز – زمانی کاربرد دارد که در کنار کنتور ما کلید نشتی جریان نصب نشده باشد (کنتور های قدیمی اغلب ندارند) و در جعبه فیوز نیاز به نصب کلید نشتی جریان داریم.

 

نکته پایانی

جهت یادیگری مباحث بیشتر در حوزه برق کشی ساختمان، کتاب اصول برق کشی ساختمان را به شما پیشنهاد میکنم، جهت کسب اطلاعات بیشتر و تهیه کتاب، روی لینک زیر کلیک کنید.

  طرز کار تایمر صنعتی امرون (omron)+بررسی پایه ها و مود های تایمر

کتاب اصول برق کشی ساختمان

محمود غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   محمود غفاری

   سلام دوست عزیز ممنون و متشکرم
   نظر لطف شماست
   روز و روزگار خوبی برای شما آرزومندم

   مصدق

   با درود و وقت بخیر ! کالنجی بهترین و کاملترین سایت آموزشی برق است که من از مطالب آن استفاده نموده ام! با کمال سپاسگزاری و آرزوی توفیق و سلامتی مستدام حضور دستاندرکاران محترم در مدیریت سایت کالنجی !

   majid57

   سلام ایا میشه از کنتور 3 فاز فقط 1 فاز بگیریم برای جعبه فیوز؟

   محمود غفاری

   سلام اگر تخصص کافی داشته باشید بله خوبه

   اسد رسولی

   باسلام وعرض ادب خدمت مهندس عزیز.میخواستم بپرسم بازار کار تعمیر ونصب درایو خوبه؟من میخواستم بیام تو این کار اگه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

   محمود غفاری

   سلام ممکنه اذیت تون کنه با توجه به حساسیت کلید

   علیرضا

   یه سوال داشتم برای برق کشی باغ که لوله های برق در زمین هستند و رطوبت زیاده استفاده از فیوز نشت جریان خوبه یانه؟

   محمود غفاری

   سلام خیر نیاز به کلید نداره

   حسن

   سلام مهندس میگم سرپیچ های سنسور های سر خود احتیاج به نصب کلید دارند یا نه ؟ میشه ی کم توضیح بدین .