جشنواره بزرگ عید قربان تا غدیر کالنجی آغاز شد؛ از 10 تا 90 درصد تخفیف ویژه

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه!

فیوز HH چسیت؟ و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

فیوز HH

فیوز HH نوعی از انواع فیوز ها است که در صنعت برق از آن استفاده می شود و در این آموزش میخواهیم با این نوع فیوز آشنا شویم.

در آموزش ها گذشته در رابطه با انواع کلید مینیاتوری توضیح دادیم و گفتیم عموم افراد این نوع کلید را با فیوز مینیاتوری میشناسند و این عبارت صحیح نیست چون فیوز یک تجهیز ذوب شونده است.

خوب حالا سراغ موضوع اصلی این آموزش یعنی فیوز HH می رویم.

فيوزهاي HH چیست؟

فيوزهاي HH در واقع فيوزهاي فشار متوسط با قدرت قطع بالا براي ولتاژ متناوب بيش از ۱ كيلوولت مي باشند.

كلمه “فيوز با قدرت قطع بالا” به معني قطع جريانهاي اتصال كوتاه توسط فيوز بدون ايجاد شعله و تشعشع در بدنه فيوز مي باشد. فيوزهاي غير محدود كننده جريان كه با  صداي زیاد گاز داغ، عمل ميكنند استفاده زيادي در سراسر جهان دارد.

البته اين نوع فيوزها در شبكه هاي با كارايي بالا كه نياز زيادي به آن ميباشد مانند شبكه برق آلمان، استفاده نمی شود

اجزای فیوز HH

فيوزهاي HH شامل : يك فيوز لينك، يك پايه فيوز و نشانگرهاي مربوطه مي باشند.

انواع فیوز hh

انواع فیوز های HH به همراه متعلقات آن

پايه فيوزها براي استفاده در فضاي بسته و فضاي آزاد با كنتاكتهاي مجهز به فنر موجود ميباشد  و زماني كه داخل تابلو استفاده ميشوند، فيوز لينك در داخل جا فيوزي قرار ميگيرد.

جا فیوز HH

جا فیوز HH

در استاندارد VDE 0670 بخش ۴، سقف ولتاژ تا سطح ۷۲/۵ كيلوولت و سطح جريان تا سقف ۱۰۰۰ آمپر آورده شده است.

فيوز هايي كه به طور معمول در آلمان استفاده مي شوند با كنتاكتهاي سيلندري به قطر ۴۵ ميليمتر ساخته ميشوند، كه امكان داشتن ماكزيمم جريان داده شده در جدول ۳,۲ را در ماكزيمم استاندارد ابعاد مي دهند جريان نامي پايه فيوز بين ۲۰۰ الي ۲۵۰ آمپر ميباشد. فيوزهايي با طراحي خاص (طول بيشتر) نيز وجود دارند كه قدرت تحمل جريان تا ۵۰۰ آمپر را دارند. براي اين فيوزها نيز ضرايب تعديل بر اساس جريان نامي را بايد در نظر گرفت.

  معرفی نرم افزار های مهندسی برق (قدرت، الکترونیک، کنترل و مخابرات)

قدرت قطع فیوز های HH

فيوزهاي HH قدرت قطعي در حدود چندين مگا ولت آمپر دارند كه با توجه به فضاي مورد نياز و قيمت، قابل مقايسه با باقي ادوات محافظت اتصال كوتاه نيستند.

Rated
voltage
Rated
current
Breaking capacity
۷.۲ KV ۲۵۰ A ۶۳ – ۸۰ KA
۱۲ KV ۲۰۰ A ۴۰ – ۶۳ KA
۱۷.۵ KV ۲۰۰ A ۴۰ – ۶۳ KA
۲۴ KV ۱۲۵ A ۳۱.۵ – ۶۳ KA
۳۶ KV ۶۳ A ۳۱.۵ – ۴۰ KA

نکته

فيوزهاي HH در زمان عبور جريان نامي و به ويژه در حال عبور دادن جريان اتصال كوتاه بسيار گرم مي شوند بنابراين پيشنهاد ميشود ابزار مناسب جهت تعويض فيوزها استفاده شود.

محمود غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *