فیوز HH چسیت؟ و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

فیوز HH

فیوز HH نوعی از انواع فیوز ها است که در صنعت برق از آن استفاده می شود و در این آموزش میخواهیم با این نوع فیوز آشنا شویم.

در آموزش ها گذشته در رابطه با انواع کلید مینیاتوری توضیح دادیم و گفتیم عموم افراد این نوع کلید را با فیوز مینیاتوری میشناسند و این عبارت صحیح نیست چون فیوز یک تجهیز ذوب شونده است.

خوب حالا سراغ موضوع اصلی این آموزش یعنی فیوز HH می رویم.

فیوزهای HH چیست؟

فیوزهای HH در واقع فیوزهای فشار متوسط با قدرت قطع بالا برای ولتاژ متناوب بیش از ۱ کیلوولت می باشند.

کلمه “فیوز با قدرت قطع بالا” به معنی قطع جریانهای اتصال کوتاه توسط فیوز بدون ایجاد شعله و تشعشع در بدنه فیوز می باشد. فیوزهای غیر محدود کننده جریان که با  صدای زیاد گاز داغ، عمل میکنند استفاده زیادی در سراسر جهان دارد.

البته این نوع فیوزها در شبکه های با کارایی بالا که نیاز زیادی به آن میباشد مانند شبکه برق آلمان، استفاده نمی شود

اجزای فیوز HH

فیوزهای HH شامل : یک فیوز لینک، یک پایه فیوز و نشانگرهای مربوطه می باشند.

انواع فیوز hh

انواع فیوز های HH به همراه متعلقات آن

پایه فیوزها برای استفاده در فضای بسته و فضای آزاد با کنتاکتهای مجهز به فنر موجود میباشد  و زمانی که داخل تابلو استفاده میشوند، فیوز لینک در داخل جا فیوزی قرار میگیرد.

جا فیوز HH

جا فیوز HH

در استاندارد VDE 0670 بخش ۴، سقف ولتاژ تا سطح ۷۲/۵ کیلوولت و سطح جریان تا سقف ۱۰۰۰ آمپر آورده شده است.

فیوز هایی که به طور معمول در آلمان استفاده می شوند با کنتاکتهای سیلندری به قطر ۴۵ میلیمتر ساخته میشوند، که امکان داشتن ماکزیمم جریان داده شده در جدول ۳,۲ را در ماکزیمم استاندارد ابعاد می دهند جریان نامی پایه فیوز بین ۲۰۰ الی ۲۵۰ آمپر میباشد. فیوزهایی با طراحی خاص (طول بیشتر) نیز وجود دارند که قدرت تحمل جریان تا ۵۰۰ آمپر را دارند. برای این فیوزها نیز ضرایب تعدیل بر اساس جریان نامی را باید در نظر گرفت.

قدرت قطع فیوز های HH

فیوزهای HH قدرت قطعی در حدود چندین مگا ولت آمپر دارند که با توجه به فضای مورد نیاز و قیمت، قابل مقایسه با باقی ادوات محافظت اتصال کوتاه نیستند.

Rated
voltage
Rated
current
Breaking capacity
۷٫۲ KV ۲۵۰ A ۶۳ – ۸۰ KA
۱۲ KV ۲۰۰ A ۴۰ – ۶۳ KA
۱۷٫۵ KV ۲۰۰ A ۴۰ – ۶۳ KA
۲۴ KV ۱۲۵ A ۳۱٫۵ – ۶۳ KA
۳۶ KV ۶۳ A ۳۱٫۵ – ۴۰ KA

نکته

فیوزهای HH در زمان عبور جریان نامی و به ویژه در حال عبور دادن جریان اتصال کوتاه بسیار گرم می شوند بنابراین پیشنهاد میشود ابزار مناسب جهت تعویض فیوزها استفاده شود.

راستی!!!

اپلیکیشن اندروید کالنجی رو دانلود کنین و از جدید ترین آموزش های رایگان و تخفیف های ویژه محصولات مطلع خواهید شد. 🙂

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

محمود غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

    دیدگاه‌ها

    *
    *