نحوه کنترل یک لامپ از چند نقطه با کلید صلیبی + نقشه سیم بندی

کنترل لامپ از چند نقطه

کنترل یک لامپ از چند نقطه گاهی برای ما یک مسئله است که به آن بر میخوریم و برای مان سوال پیش می آید که اگر بخواهیم یک لامپ یا هر مصرف کننده ای را از چند نقطه کنترل کنیم میبایست چه مداری را اجرا کنیم و به چه وسایلی نیاز داریم؟

در مقالات گذشته در رابطه با کنترل یک لامپ از  دو نقطه با کلید تبدیل توضیحاتی را خدمت تان ارائه کردیم و در این آموزش میخواهیم نحوه کنترل لامپ از سه نقطه و کنترل لامپ از چهار نقطه را با هم یاد بگیریم.

کلید صیلبی چیست و چگونه برای کنترل یک لامپ از چند نقطه به کار می آید؟

کلید صلیبی به همراه کلید تبدیل نقش اصلی جهت اجرای این مدار را ایفا میکند و در ویدیوی پایین نحوه سیم بندی  هم برای کنترل از ۳ نقطه و هم کنترل از ۴ نقطه را توضیح داده ایم همچنین گفته شده که اگر بخواهیم تعداد نقاط را افزایش دهیم چکاری میباسیت انجام دهیم.

 

همانطور که در ویدیوی بالا توضیح دادیم برای سیم بندی مدار کلید صلیبی به این شکل عمل میکنیم که در ابتدا نول را مستقیم به مصرف کننده می رسانیم و یک فاز به ورودی کلید تبدیل میدهیم که معمولاً با پیچ طلایی مشخص شده است و در خروجی کلید تبدیل دو پیچ نقره ای داریم که به ورودی کلید صلیبی وصل می کنیم که با دو پیچ نقره ای مشخص شده است و خروجی کلید صلیبی که دو پیچ طلایی است که به دو پیچ کلید تبدیل وصل میکنیم که در نهایت یک پیچ طلایی مربوط به کلید تبدیل هم به مصرف کننده میبریم.

  آموزش مدار فرمان و قدرت یکی پس از دیگری

نقشه کنترل لامپ از سه نقطه

در تصویر زیر نحوه سیم بندی مدار کنترل یک لامپ از سه نقطه را مشاهده میکنید.

نقشه کنترل لامپ از چهارنقطه

در تصویر زیر نحوه سیم بندی مدار کنترل یک لامپ از چهار نقطه را مشاهده میکنید و همانطور که میبینید تنها تفاوت این مدار با مدار قبلی اضافه شدن یک کلید صلیبی است که در وسط مدار اضافه شده.

محمود غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   امین

   سلام میخوام یک عددنما یشگروزن برابچینگ وصل کنم میشه راهنمایم کنیدممنون