آموزش برق ساختمان, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

فیلم آموزش سیم کشی کولر آبی

آموزش سیم کشی کولر آبی

سیم کشی کولر آبی موضوعی است که اگر برق کار ساختمان باشید نیاز است یاد بگیرید. در آموزش های گذشته نحوه نصب انواع کلید کولر آبی را خدمت تان توضیح دادیم و در این آموزش به صورت کامل سیم کشی کولر آبی که شامل موتور کولر، خازن، جعبه تقسیم کولر، پمپ و کلید کولر است را خدمت تان توضح خواهیم داد.

سیستم الکتریکی کولر آبی ساده است و در سیم کشی آب قرار است تا اتصالاتی کاملاً سر راست را میان کلید تا موتور الکتریکی و پمپ آب برقرار سازیم. تمام بخش های الکتریکی کولر آبی در دو قطعه موتور الکتریکی و پمپ آب خلاصه می‌شود. موتور الکتریکی از نوع تکفاز است که لازم است تا برای راه‌اندازی دور تند یا کند آن سیم کشی کنید. هم‌زمان پمپ آب کولر قرار دارد که باید مستقل از موتور راه‌اندازی شود.

در فیلم آموزشی زیر صفر تا صد آموزش سیم کشی کولر آبی را خدمت تان توضیح دادیم.

روش سیم کشی کولر آبی

برای سیم کشی کولر آبی با بخش‌های مختلفی مانند الکتروموتور، پمپ آب، خازن و کلید روبرو هستیم که باید به ‌ترتیبی در کنار هم سیم‌بندی شوند. اما جعبه تقسیم کولر آبی بخش جداکننده این ملزومات است. لذا تمامی مراحل ما در سیم کشی کولر آبی به چگونگی اتصالات در جعبه تقسیم انجام می‌شود. در یک سمت جعبه تقسیم کولر آبی، کلید قرار گرفته و در سمت دیگر آن الکتروموتور به ‌همراه خازن و پمپ آب نصب شده ‌است.

در تصویر زیر نقشه سیم بندی کولر آبی را مشاهده میکنید:

سیم کشی موتور کولر

بر روی بدنه الکتروموتور کولر آبی ۳ ترمینال با نام‌های LO، HI و Com قرار گرفته است:

  • ترمینال LO: مربوط به اتصال دور کند الکتروموتور است.
  • ترمینال HI: مربوط به ‌دور تند الکتروموتور است.
  • ترمینال Com: مربوط به اتصال نول الکتروموتور است.

الکتروموتور کولر آبی از نوع تک‌فاز است و در نهایت به اتصال فاز و نول نیاز دارد. اما برای اتصال فاز موتور ۲ ترمینال دور کند و تند پیش ‌بینی ‌شده است. هر کدام از این ترمینال‌ها خروجی یک سیم پیچ الکتروموتور هستند که در صورت برق‌دار شدن موتور را با سرعت کم یا زیاد می‌چرخانند، اما هم‌زمان نباید برق‌دار شوند. چگونگی سیم کشی و برق‌دار شدن این ترمینال‌ها از سمت کلید کولر انجام می‌شود.

سیم کشی خازن

برای عملکرد بهتر الکتروموتور تک‌فاز کولر و راه‌اندازی مناسب پمپ آب از خازن استفاده‌ شده است. این خازن دارای دو رشته سیم است که به ‌ترتیب به ترمینال نول و ترمینال فاز پمپ آب متصل می‌شود. به ‌این ‌ترتیب خازن در موازات سیم پیچ پمپ آب قرار دارد تا باعث بهبود راه‌اندازی پمپ شده و در عملکرد بهینه‌ی آن برای کارهای طولانی تأثیرگذار است.

سیم کشی پمپ آب

پمپ آب نیز دارای الکتروموتور تک‌فاز کوچکی است که در نهایت سادگی با سیم کشی تکفاز به ترمینال‌های نول و پمپ جعبه تقسیم کولر متصل می‌شوند.

سیم کشی کلید کولر آبی

تنوع طراحی کلید در سیم کشی کولر آبی زیاد است. از کلیدهای قدیمی تا کلیدهای مدرن و ریموت دار و یا لمسی در سطح بازار موجود هستند. اگر چه این کلیدها از نظر ظاهری و حتی نوع طراحی ترمینال‌ها تفاوت‌هایی دارند؛ اما در کل روش سیم‌بندی تمامی آنها یکسان است. در سیم‌بندی کلید کولر آبی باید برای اتصال دور تند، دور کند، پمپ و فاز ورودی کلید اقدام کنیم.

در فیلم آموزشی تهیه شده گروه کالنجی از کلید استاندارد کولر آبی استفاده شده‌ است که دارای ۴ عدد ترمینال با نام‌های 2، 6، 5 و 1-R است. سیم نول ساختمان مستقیم تا جعبه تقسیم کولر آبی کشیده خواهد شد. اما سیم فاز برای توزیع میان ترمینال‌های دور تند، دور کند و پمپ کولر آبی استفاده می‌کنیم. به ‌این‌ ترتیب سیم فاز را به ترمینال 1-R متصل کرده و به ‌ترتیب ترمینال شماره‌ی ۲ کلید را به ترمینال پمپ جعبه‌ تقسیم، ترمینال شماره‌ی ۶ کلید را به پایه دور کند جعبه تقسیم و ترمینال شماره‌ی ۵ کلید را به پایه دور تند جعبه تقسیم متصل می‌کنیم.

در تصویر زیر نقشه سیم بندی چند مدل کلید کولر را مشاهده میکنید:

1- مدل قدیم

2- مدل جدید توکار

توصیه‌هایی برای سیم کشی کولر آب

نقشه سیم کشی کولر آبی به ‌ظاهر ساده است و تمام ماجرا با ترسیم چند عدد خط برای ارتباط بخش‌های مختلف تمام شده ‌است؛ اما در عمل این‌طور نیست. زیرا فاصله‌ی میان کولر از کلید طولانی است و تمام کابل از دل دیوارها و داکت‌ها عبور می‌کند. بزرگترین مشکل در سیم کشی کولر آبی مربوط به ‌همین فاصله‌ی طولانی است که گاهاً گیج‌کننده می‌شود. بحث آموزش سیم کشی کولر آبی را با چند توصیه ساده تمام می‌کنیم:

  • از سر سیم‌های استاندارد و مخصوص نصب ترمینال‌های کولر آبی استفاده کنید.
  • در صورتی‌ که جای دورها را اشتباه بسته‌اید، مثلاً با فشردن دکمه دور کند، دور تند کولر فعال می‌شود، حتما با جابه‌جایی ترمینال‌ها از سیستم جعبه تقسیم نوع سرعت موتور را درست کنید.
  • سیم کشی کولر آبی باید به شکلی باشد که حین راه‌اندازی دور کند در شرایط فعال قرار بگیرد.
  • نصب خازن را جدی بگیرید که باعث جبران سازی توان راکتیو و در نهایت کاهش جریان مصرفی کولر می شود .
  • در صورتی ‌که از ترمینال به ‌جای جعبه تقسیم استفاده می‌کنید، حتماً از ترمینال‌های پلاستیکی استاندارد باشد و آن را بر روی بدنه کولر محکم نصب کنید.

با رعایت این نکته ها و در نظر گرفتن ترمینال ها و توجه به رنگ سیم ها می توانید الگوی عبور کابل از میان داکت و یا دیوار را شناسایی کنید. به این ترتیب بدون هیچ مشکلی قادر به سیم بندی کولر آبی هستید.

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *