جشنواره عید فطر کالنجی آغاز شد! از 10 تا 90 درصد تخفیف ویژه

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه تا پایان تخفیف
کالنجی - آموزش نوین برق

راه اندازی موتور سه فاز

راه اندازی موتور سه فاز

راه اندازی موتور سه فاز

راه اندازی موتور سه فاز در انواع مختلف در اینترنت به صورت تئوری وار بیان شده است کافیست بنویسید آموزش راه اندازی موتور سه فاز ، خوب این طبیعی است که روش های زیادی وجود دارد ولی برای یک شخصی که یک موتور سه فاز دارد و می خواهد به ساده ترین روش و در عین حال مقرون به صرفه و کاربردی ترین روش موتور سه فاز خود را راه اندازی کند، روش های تئوری محض کاربردی ندارد و صرفاً یک محتوا است  مانند کتاب های مدرسه ای که خوانده ایم!!!

در این مقاله از آموزش برق صنعتی کالنجی روش های راه اندای موتور سه فاز را یاد خواهیم گرفت…

اساساً راه اندازی  موتور سه فاز به دو صورت انجام می شود راه اندازی به صورت دو ضرب و راه اندازی به صورت تک ضرب

راه اندازی به صورت دوضرب برای موتورهای با قدرت و توان بالا انجام می شود که اول به صورت ستاره و پس از چند ثانیه به صورت مثلث راه اندازی می شود تا به موتور و تجهیزات برق آسیبی وارد نشود

راه اندازی به صورت تک ضرب برای موتور های کوچک ( معمولا تا ۴ اسب بخار) مورد استفاده قرار می گیرد که در این آموزش درمورد راه اندازی تک ضرب صحبت خواهیم کرد.

ما در دو مقاله های زیر روش راه انداز موتور سه فاز با کنتاکتور را توضیح داده ایم:

۱- نصب کنتاکتور با شستی استپ و استارت

۲-نصب کنتاکتور با کلید فرمان

این دو روش که لینک آن در بالا قرار دادیم کاربردی ترین روش ها و متداول ترین روش های راه اندازی موتور سه فاز است ولی روش های دیگر همچون راه اندازی از طریق سافت استارت ها و اینورتر ها هم امکان پذیر است ولی مقرون به صرفه نبودن آن برای عموم مردم، باعث شده که  مصرف آنها نسبت به کنتاکتور کم رنگ تر باشد.

  کاربرد اینورتر در کجاست و اینورتر چیست؟ + PDF

در تصویر زیر نمونه ی از راه اندازی با کلید  فرمان را مشاهده میکنید:

راه اندازی موتور سه فاز با اینورتر ها و سافت استارت ها

اساساً این دو وسیله یک قطعه الکترونیکی هستند که روش های نوین راه اندازی الکترو موتور سه فاز به شمار می روند!

و چون قیمت آن ها مقرون به صرفه نیست و گاهاً قیمت آن از خود موتور سه فاز ما بیشتر می شود، برای کار های با حساسیت کم بدون این ها نیز راه اندازی می شود.

راه اندازی موتور سه فاز با سافت استارت

سافت استارت همان طور که از نامش هم پیداست یک راه انداز نرم است به این معنی که موتور های سه فاز جریان راه اندازی بالایی دارند یا به عبارتی در چند ثانیه اول جریانی که موتور می کشد چندین برابر جریانی است که در حال کار عادی تحمل می کند و کار سافت استارت این است که این جریان را در لحظه راه اندازی بخواباند و بدون جریان اولیه راه اندازی کند که در موتور های سه فاز کوچک نیازی نیست و با کنتاکتور بدون اشکال راه اندازی می شود.

راه اندازی موتور سه فاز از طریق اینورتر

اینورتر ها طیف گسترده اید دارند و کار های فروانی هچون تبدیل برق تک فاز به سه فاز یا کنترل دور موتور را به صورت دقیق انجام می دهند اینجا مورد بحث ما آموزش اینورتر نیست ولی با یک جستجو در گوگل می توانید بیشتر با آن آشنا شوید.

راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز و بدون اینورتر

این روش نیز شدنی است برای این که ما موتور سه فاز را با برق تک فاز راه اندازی کنیم کافیست یک خازن مناسب داشته باشیم حالا یک سوال چه خازنی مناسب است؟

  تست آرمیچر با مولتی متر (اهم متر)

یک روش تجربی برای این کار داریم و آن هم استفاده ار مشخصات روی پلاک موتور برای بدست آوردن خازن مناسب است، اگر به پلاک موتور توجه کنید کلمه (HP)  که اسب بخار موتور یا قدرت موتور است را پیدا کنید، یک عدد جلو آن نوشته شده است و برای انخاب خازن از این روش استفاده می کنیم:

برای هر اسب بخار در موتور سه فاز خازن ۵۰ میکرو فاراد در نظر بگیرید

حالا مثلا موتور شما ۳ اسب بخار است یک خازن ۱۵۰ میکرو فاراد برای آن مناسب است

و طبیعتاً یک مزیت است که بتوانیم موتور سه فاز را با برق تک فاز راه اندازی کنیم ولی این نکته را هم فراموش نکنیم که یک عیب کوچک هم دارد و آن هم کم شدن قدرت موتور نسبت به برق سه فاز است

راه اندازی موتور سه فاز با اتصال ستاره و مثلث با برق تک فاز را مشاهده می کنید:

نکاتی در مورد راه اندازی موتور سه فاز با اتصال ستاره و مثلث:

زمانی از اتصال مثلث استفاده میکنیم که بخواهیم تمام توان و قدرت موتور مورد استفاده قرار بگیرد خوب در هر دو حالت موتور به خوبی کار می کند ولی اتصال ستاره هم زمانی به کار می بریم که تمام قدرت موتور مورد استفاده نباشد، به عبارتی دور موتور هم در حالت ستاره نسبت به مثلث کمتر است ، پس اگر با برق تکفاز موتور را راه اندازی کردید بهتر است با اتصال مثلث باشد چون برق تک فاز، دور موتور سه فاز را کاهش می دهد.

  مدار فرمان چپگرد راستگرد سریع با میکرو سوئیچ + فیلم تحلیل نقشه

یک نمونه اتصال مثلث با سه تیغه را مشاهده می کنید:

دیدگاه‌ها (168)

*
*

  حسین میرزاپور کاربر مهمان ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

  با تشکر . مطلب بسیار مفید و کاربردی است

  اکبر از اصفهان کاربر مهمان ۲۸ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

  درودبرشما,منظورم اینه که باتوجه به اینکه موتور پلاک نداره,ونمیدونم بایدبه چه روشی راه انذازی کنم,بابرق تکفاز هم به دو روش میشود راه اندازی کرد,حالامن روی ترمینال به روش ستاره راه اندازی کنم یامثلث؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام قبل از اینکه راه اندازی کنید اول در بیاورید که موتور شما از نوع تک فاز است یا سه فاز اگر تکفاز بود که به راحتی راه اندازی می شود که سیم بندی آن را در یک مقاله توضیح داده ایم اگر موتور سه فاز بود که موتورهای بزرگ معمولاً به صورت پیش فرض در حالت ستاره راه اندازی می شود و موتور کوچک را جهت اطمینان بیشتر در حالت مثلث قرار دهید و راه اندازی کنید موفق باشید

  اکبر از اصفهان کاربر مهمان ۲۷ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

  درودبرشما,وقت عالی بخیر,من ی کمپرسورباددارم قدیمیه وسه فاز,100لیتری.میخوام بابرق تکفاز راه اندازیش کنم,چون پلاک موتورکنده شده.مشخص نیست چنداسبه,فکرکنم ازاندازه موتور2تا3اسب باشه,آیابرای هراسب بخاریک خازن 50میکروفارادمناسبه؟وسوال دومم اینه که برای راه اندازی این کمپرسوربادآن راباروش ستاره راه اندازی کنم یامثلث؟چون موتورپلاک نداره نمیدونم اصلن درستش هست مثلث راه اندازیش کنم؟چون روپلاک بعضی موتورهانوشته ستاره راه اندازی بشه.سپاس...

   محمود غفاری مدیر کل ۲۸ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام وقتتون بخیر اینکه برای موتور تون خازن گذاری می کنید یعنی اینکه می خواهید با برق تک فاز راه‌اندازی بکنید و از طرفی می گوید که میخواهید ستاره‌مثلث ببندید یعنی اینکه می خواهید با برق سه فاز راه‌اندازی کنید، اول تصمیم بگیرید که می‌خواهید موتور را با برق سه فاز راه‌اندازی بکنید یا تکفاز سپس به راه‌اندازی آن بپردازید متشکرم

  رامین کاربر مهمان ۲۱ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام استاد
  یه فن صنعتی 40سانت الکتروموتوردارم بازش کردم برای تمیز کردن نقشه ای که کشیده بودم گم کردم. دوتاسوال دارم ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  1 _ اگرخازن بزرگه فن که بیرون ازجعبه ترمینال است ازته
  خازن سوراخ شده باشدآیابااینکه بااهم متردوسرخازن به هم راه نمیدن خازن بایدتعویض بشه واگه بله ، میشه یه خازن هم ولتاژ ولی ظرفیت بالاتر به جای اون ببندم؟

  2 _ نحوه اتصال دادن جعبه ترمینال چگونه است شکل ورنگ سیمها بدین ترتیب است که سیمها یه پایه ترمینال با 6 محل اتصال که هیچکدوم به هم متصل نیست وصل میشن وسیمها به این صورت که محل ورودسیمهای خازن بادوسیم همرنگ.
  محل یک سیم به رنگ سفید که کمی ازسیمهای دیگه بلندتر است
  و محل ورود3 سیم بارنگهای دوسیم آبی که به هم راه میدن ویک سیم تقریباسفیدرنگ که بااون یک سیم سفیده که بلندتره به هم راه میدن.
  خیلی ازصبروحوصله شما ممنونم آدرس ایمیل وشمارموبراتون میزارم خواهش میکنم منو راهنمایی کنید
  باتشکر
  09336865952 راد هستم

   محمود غفاری مدیر کل ۲۳ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام
   1اگر خازن مشکل داشته باشه موتور راه اندازی نخواهد شد
   2در این باره یک مقاله در سایت موجود هست که در سایت جستجو کنین سیم بندی خازن در موتور تک فاز

  خدیوی کاربر مهمان ۱۰ مهر ۱۳۹۹ پاسخ

  باسلام واسه یه دستگاه پرس بخار تک فاز از فاز اول فیوز تابلو بالابر کابل گرفتم وقتی پرس و بالابر باهم وارد مدار می شود فیوز ۳ فاز اصلی پایین میزند فیوز ۲۵ امپر ۳ فاز می باشد و در راه تغذیه پرس فیوز ۳۲ امپر تکفاز قرار دادم تا با مدار بالابر تداخل نکند موضوع اینه آیا این امر به موتور بالابر صدمه نمیزند؟ اگه در بلند مدت ایجاد مشکل می کند راه حل چیست؟ باتشکر خدیوی

   محمود غفاری مدیر کل ۲۰ مهر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام نه مشکلی پیش نمیاد و جریان کل ظاهرا از 25 امپر بیشتره و نیاز بوده کلید یه رنج بالا تر نصب کنید

  رضا کاربر مهمان ۸ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام مهندس جان چطور میشه موتور سه فاز ۳۸۰ ولت رو تبدیل به ۳ فاز ۴۴۰ ولت کرد ممنون نیشم توضیح بدید

   محمود غفاری مدیر کل ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام سیم پیچی موتور برای 440 ولت طراحی شده اگر هم بشه با درایو، ولتاژ رو افزایش بدین و ولتاژ مورد نیاز رو به موتور برسونید.

  pittr کاربر مهمان ۲ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام اقای مهندس.من یک چاه عمیق دارم که به علت فاصله زیاد تا خط برق و گران شدن وسایل از نظر مالی توان برقی کردن چاه اب را نداریم هر چند به برق احتیاج مبرم برای روشنایی و مخصوصا کولر گازی داریم.البته یک پکیج برق خورشیدی نصب کردیم که چند تا لامپ و یه کولر ابی کوچک روشن میکند که همین هم بعضی شبها برق کم میارد.حالا از جنابعالی درخواست برادری و کمک دارم که با همون برق خورشیدی برق سه فاز تولید بکنیم به طوری که بتوانیم یا موتور دیزلی را با برق روشن کنیم یا یک دینام سه فاز به جای موتور دیزلی نصب بکنیم و از این همه اصطحلاک جولگیری کنیم و مخصوصا از دست این صدای وحشتناکش راحت بشیم.به خدا اگر این کار را واسه ما انجام بدهید تا اخر عمر دعاگوتان میشم.و دعا میکنم خدا بیشترین عزت و سربلندی و سلامتی را نصیب شما و خانواده بزرگوارتان در این دنیا و در ان دنیا نصیبتان بکند.لطفا به وسیله ایمیلم پیام واسم بفرستید.منتظر جوابتان و راهنمای شما هستم

   محمود غفاری مدیر کل ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام شدنی هست ولی هزینه اون سنگین هست که بالای 100میلیون هزینه داره

  غلامرضا کاربر مهمان ۲۲ تیر ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  روی موتور نوشته ۳۸۰ ولت مثلث
  نحوه ی اتصال باید چطوری باشد ؟
  ستاره یا مثلث

   محمود غفاری مدیر کل ۲۲ تیر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام باید مثلث با برق سه فاز راه اندازی بشه

  هاشمی کاربر مهمان ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام‌
  احتراما خدمت دوستان زحمت کش این سایت
  ترسیم نحوه اتصال حالت مثلث موتور تک فاز با خازن اشتباه می باشد.
  لطفا اصلاح شود
  با تشکر هاشمی

   غفاری مدیر کل ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ پاسخ

   سلامسپاسگزارم
   ممنون میشم بفرمایید طبق چه اساسی اشتباه هست این تصویر طبق نقشه کتاب ماشین های الکتریکی ac هنرستان ترسیم و ساده سازی شده است.

  بهنام . کاربر مهمان ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام وقت بخیر
  برای راه اندازی یک پمپ آب کشاورزی 3kw
  380ستاره/220مثلث باید از کدام روش استفاده کنیم
  ممنون

   محمود غفاری مدیر کل ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام اگر برق تون سه فازه ستاره ببندید و اگر میخواین از خازن استفاده کنید اتصال مثلث

  محمدرضا کاربر مهمان ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام جناب غفاری وقت شما بخیر
  یک موتور 11kv در مدار داشتیم ولی حالا میخواهم با یک موتور 22kv جابجا کنم، از همان مدار میتوانم استفاده کنم؟ (البته به دلیل نداشتن لوازم و موقت میباشد) و به صورت مثلث بسته شده مشکلی ایجاد نمیشود برای دینام میخواهد پمپ دوغاب(آب و خاک که به صورت دوغاب که مقدار آب آن بیشتر است) را به گردش در آورد
  یا مهدی عج التماس

   محمود غفاری مدیر کل ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام خیر مناسب نیست و هر لحظه ممکنه اسب وارد بشه به تجهیزات

  ابوذر کاربر مهمان ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام جناب مهندس عزیز خیلی ممنون .نکات کلیدیو اموزش میدید.من مرغدارم وبزرگترین دغدغه یه مرغدار قطع برق و مشکلات سیستم هواکش ها
  میخام بدونم با برق تکفاز همزمان چندتا موتور۱ونیم اسب ۳فازو میشه راه انداختم.برق مرغداری ۳فاز با قدرت۵۰ است.که بتونم در مواقع ضروری اینکارو کنم‌.

   محمود غفاری مدیر کل ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام خواهش میکنم دوست عزیز
   تعداد خاصی نداره

  مازیار کاربر مهمان ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام آقای غفاری خسته نباشید آیا میشه همون روش راه اندازی برای اتصال ستاره هست برای مثلث هم بکار ببریم؟موتور راه اندازی میشود؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام بله راه اندازی میشه

  فرزاد کاربر مهمان ۲ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام ، خسته نباشید، منظور از ولتاژ برگشتی به چه معناست؟ برای مثال میگن در بعضی از موتور های سه فاز اگر یک فاز قطع شود ، ممکن است به علت ولتاژ برگشتی زیاد از موتور؛ کنترل فاز قادر به تشخیص نباشد و باید از کنترل بار هم استفاده بشه ، دقیقا یعنی چی؟ از کجا متوجه بشیم که موتور ولتاژ برگشتی داره؟

   محمود غفاری مدیر کل ۲ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام منظور اینه که در مصرف کننده هایی که سیم پیچ یا بوبین مانند هست فاز و نول در مصارف تک فاز یا فاز و فاز در مصارف سه فاز به هم وصله و به همدیگر راه میدهند و ولتاژ به فاز دوم بره و اگر کنترل بار باشه چون فشار روی موتور میاد و جریان زیاد میشه و مدار رو قطع میکنه ولی کنترل فاز هم تشخیص میده چون اگر یک فاز قطع بشه بلافاصله مدار رو قطع میکنه

  Reza کاربر مهمان ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام مهندس خسته نباشید مطالبتون مفید بود ممنون

  وحید کاربر مهمان ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام جناب مهندس خسته نباشید، دو تا سوال داشتم :

  1- یه موتور سه فاز دارم که روی مشخصاتش برای توان و جریان دو عدد نوشته ، مثلا برای جریان دو عدد 23 و 17 نوشته و برای توان دو عدد 8 و 2 کیلوات نوشته البته ناگفته نماند که موتور 2 سرعته می باشد.
  2- یه کنترل فاز دارم که وقتی سیم L3 را قطع میکنم ، کنترل فاز کاملا خاموش میشه ولی وقتی سیم L1 یا L2 را قطع میکنم عمل میکند و چراغ فاز روشن می شود.

   محمود غفاری مدیر کل ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام موتور تون دالاندر هست
   و کنترل فاز هم ظاهرا فاز سوم در مدار داخل به عنوان تغذیه برد استفاده میشه

  طاهری کاربر مهمان ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام.جناب غفاری ،واقعا نکته خوبی بود واستفاده کردیم.ولی مشکلی دارم.یک دستگاه الکتروگیربکس ۳اسب سه فاز دارد.و به اینورتر متصل است.من برق تکفاز در دسترسم است.چه طور به اینورتر وصل کنم .چکار باید بکنم.باتشکر فراوان طاهری

   محمود غفاری مدیر کل ۱ اسفند ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام میبایس از اینورتر های با ورودی تک فاز و خروجی سه فاز استفاده کنید که در اموزش اینورتر دلتا و ال اس آموزش دادیم

  شهزام کاربر مهمان ۸ دی ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام وقت بخیر در مجلات و تصاویر بالا زده که در حالت ۳فاز به تک فاز در حالت مثلث باید یک تیغه باز شود که این یه دوسر کلاف وصل شود این کار رو انجام دادم نشد ولی تیغه رو قرار دادم روشن شد داستان این چیه

   محمود غفاری مدیر کل ۱۰ دی ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام احتمالا در سر بندی سیم پیچ داخل موتور تغییراتی داده شده

  محمد کاربر مهمان ۲۸ آذر ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام یک موتور ۱۱kw ۱۵hp داریم که گیربکس داره دوضرب راه اندازی میشه یا تک ضرب چون گیربکس داره

   محمود غفاری مدیر کل ۳۰ آذر ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام 4 کیلو وات به بالا رو دو ضرب راه اندازی کنید

  میلاد کاربر مهمان ۱۱ آذر ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام مهندس غفاری وقتتون بخیر
  مهندس بنده مدرک کاردانی الکتروتکنیک(برق صنعتی) و مدرک لیسانس ( مهندسی کنترل- ابزار دقیق ) دارم ولی مهندس یه مسله ای است اینه که ما بیشتر مطالبی که در دانشگاه گذروندیم بیشتر بصورت تئوری بوده عملی هم داشتیم ولی کم بودن
  مهندس جنابعالی خودتون خوب میدونید مهندسی برق بغیر از چیزی که در دانشگاه آموختیم بایستی تجربه عملی داشته باشیم ونیاز به کار داره
  بنده وقتی که شرکتها از من دعوت میکنن برای همکاری از من سوال میکنن که چقدر تجربه داری چقدر سابقه کار داری وقتی میگم تجربه کاری وسابقه ندارم اون شرکت تمایلی برای همکاری بامن نداره الان تنها مشکل من تجربه کاری هستش ومثل قبل شرکتها یک دوره آموزشی نمیزارن وبه قول گفتنی دنبال لقمه آمادن
  عمو بنده مهندس برق( الکترونیک) هستش ایشون هم وضعیتشون مثل بنده بود وچند سال پیش در آزمون شرکت نفت قبول شدن وخود شرکت کارکنان تازه ورود رو به مدت 7 الی 8 ماه دوره آموزشی فرستاد وبعد از تکمیل دوره یک قرار داد چند ساله باهاشون بست والانم مشغول به کار هستن
  الانه شرکتا به این شکل نیستن ودنبال یک مهندس برق ( باتجربه وتخصص بالا)(با سابقه کار بالا) هستند
  الان یکی مثل بنده چطور میتونم تجربه وسابقه کار با این اوضاع شرکتا داشته باشم با اینکه این رشته برای تجربش بایستی در شرکتها حضور داشته باشی تا هم تجربه وسابقه کار بدست بیاری
  مهندس غفاری آیا دوره عملی نسبت به رشتم سراغ دارید؟ چه دوره ای باید برم که بتونم در خصوص اون شرکت تجربه کافی داشته باشم؟؟؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱۲ آذر ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام پیشنهاد میکنم در ابتدا کلاس های حضوری یا فیلم های اموزشی که عملی اموزش داده میشه رو ببینید تا با مباحث عملی اشنا بشید و درابتدا خودتون کارهای کوچیک رو به صورت خصوصی اجرا کنین تا تو بازار کار وارد بشین

  ایمان کاربر مهمان ۱۷ آبان ۱۳۹۸ پاسخ

  راه اندازی‌ موتور سه فاز به صورت مستقیم با کنتاکتور رو میخواستم میتونید برام مدارش رو بفرستید ممنون میشم

   محمود غفاری مدیر کل ۱۸ آبان ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام نصب کنتاکتور رو در سایت جستجو کنید اموزش دادیم

  حامد کاربر مهمان ۱۱ آبان ۱۳۹۸ پاسخ

  بسیارعالی،سپاس ازشما

  علی کاربر مهمان ۹ مهر ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام مهندس برای الکتروموتور ۳۰kwو دور۱۵۰۰ چه نوع تابلو برق نیاز است

  سیاوش کاربر مهمان ۸ مهر ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام پمپ اب تکفازیه خازن دارم ولی سیم های ک ازداخل متور میان ب تخته کلم وصل نیستند.دوتاقرمز دوتا قهوه ای لطفاراهنمایی کنید چطوراتصالشون بدم

  سید جعفر محمدی کاربر مهمان ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام خسته نباشید مهندس یک سوال داشتم. اینکه من یک الکترو موتور سه فاز گیربکس دار ۱.۵ کیلو وات دارم میخوام تکفاز راه اندازی کنم. چون فعلا برق سه فاز ندارم. برقم تکفازه. برای نوار نقاله که بار روی نوار حدود ۱۰۰ کیلو میشه. بنظرتون جواب میده؟؟ چقدر جریان خواهد کشید؟؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام خازن برای موتورهای تقریبا بی بار مثل فن جوابگو هست و در چنین شرایطی درایو بهترین گزینه هست

  ابراهیمی کاربر مهمان ۴ مرداد ۱۳۹۸ پاسخ

  مهندس غفاری،با عرض سلام و خسنه نباشی
  یه دستگاه تهویه سه فاز داریم میخوام به تک فاز تبدیلش کنم
  چون اسب بخار و نزده نمیدونم چه خازنی استفاده کنم
  مشخصاتش
  0.55 کیلو وات
  380/220 ولت
  1.55/2.6 امپر
  ممنون میشم کمکم کنین

   محمود غفاری مدیر کل ۶ مرداد ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام
   برای هر اسب بخار در موتور سه فاز خازن ۵۰ میکرو فاراد در نظر بگیرید

  محسن صادقی کاربر مهمان ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام.من در زمینه راه اندازی الکتروشناورها چاه آب توسط انرژی خورشیدی فعالیت میکنم.حال به اشتباه اینورتری رو وارد کردیم که بعد ار دریافت جریان D.c از پنلها برق ۳ فاز با ولتاژ ۲۲۰ به جای ۳۸۰ کارمیکند.آیا روشی هست که بشود ۲۲۰ ولت سه فاز رو به ۲۲۰ تکفاز یا حداقل به سه فاز ۳۸۰ ولت تبدبل کند؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام سوالتون گنگ هست ممنون میشم دقیق تر توضیخ بدین

  علی یوسف نژاد کاربر مهمان ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام، یک موتور 3 اسب دارم فقط سه تا سیم خارج شده تخته کلم نداره که به صورتی که گفتید انجام بدم،طرف ثانویه رو ستاره فرض کردم و به صورت عکس بالا بستم خازن رو موتور روشن نشد، چیکار باید کرد؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام احتمالا موتور تون تعمیر شده چون معمولا موقع سیم پیچی سیم پیچ کارا سه سیم خارج میکنند که باید در بیارین ستاره هست یا مثلث

  حسین مقدمیان کاربر مهمان ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام
  روز بخیر برای تبدیل موتور سه فاز 3/4 اسب به تک فاز چه خازنی ظرفیت و ولتاژ مورد نیاز است؟ دستگاه سنگ رومیزی است ایا برا ی الکتروموتور راه اندازی با برق تک فاز مشکلی ایجاد میکند؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱ خرداد ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام در مقاله بالا اندازه خازن مورد نیاز رو گفتیم و قدرت موتور تون کم میشه

  سیدرحیم کاربر مهمان ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام خدمت آقای مهندس غفاری . نقشه راه اندازی موتور دالاندر دو سرعته کند و تند میخواستم اگه راهنماییم کنید ممنون میشم بازم تشکر.

   محمود غفاری مدیر کل ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام سعی میکنیم در یک مقاله اموزش بدیم

  ایوب جوکار کاربر مهمان ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

  درود یزدان پاک بر شما عزیزان خدمت به هم نوعان خود میکنید
  دررررررررررود

   محمود غفاری مدیر کل ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

   متشکرم دوست عزیز نظر لطف شماست

  امید کاربر مهمان ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

  مهندس غفاری عزیز ممنون از پاسخ و اینکه میثخوام نظرت رو در مورد مسئله زیر بدونم
  می خواهیم یک فن را راه اندازی کنیم با موتور مثلا 30kw و دمای 50 درجه.سه کنتاکتور نداریم و مجبوریم تک ضرب راه اندازی کنیم.اگر طبق محاسبات جریان نامی موتور 60 آمپر باشد:
  1-رنج و نوع فیوز مدار؟ 2-رنج بی متال و کنتاکتور؟
  پی نوشت:در جزوه ای دیدم که فیوز رو از نوع مینیاتوری و 63 آمپر(کنتاکتور را هم 63 آمپر) گفته بود و در کتاب آقای احسان پرهیزگار فیوز از نوع ذوب شونده و 1.7 برابر جریان نامی موتور و فیوز دو رنج بالاتر یعنی حدود 100 آمپر.

   محمود غفاری مدیر کل ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام راه اندازی تک ضرب برای موتور 30کیلو وات به هیچ وجه توصیه نمیشه
   در مورد رنج مینیاتوری 1.5 تا 2برابر جریان نامی مصرفی در نظر میگیریم که همون 1.7 مناسب هست

  امید کاربر مهمان ۲ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

  مهندس موتوری داریم که روی پلاکش 220/380 زده شده و 2.2kw هم توانش هست.به صورت ستاره باید راه اندازی بشه به طور طبیعی ولی به توان نامی و گشتاور نامی خب نخواهد رسید در حالت ستاره، درسته؟ولی سرعت موتور 950 است.به نظر شما برای سرعت پائین(قدرت مد نظر نبوده است) از این موتور استفاده شده است؟این موتور یک ماشین لباسشویی بزرگ(از نوع بیمارستانی مثلا) رو قرار بچرخونه.وقتی میگیم زیر بار می مونه کل مجموعه ماشین و لباس های درونش منظور هست یا فقط لباس ها رو منظورمونه؟ببخشید طولانی شد

   محمود غفاری مدیر کل ۳ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام بله دور 950 برای سرعت پایین استفاده شده و زیر بار هم کلیه مجموعه به همراه لباس ها هست

  بهزاد کاربر مهمان ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ پاسخ

  سلام
  اینورتر تکفاز به سه فاز از کجا باید گیر بیارم که اصل باشه
  برا کارگاهم میخوام. دستگاههام سه فازه ولی برقم تک

   محمود غفاری مدیر کل ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام در اینترنت جستجو کنین فروشگاه های اینترنتی هستند که میفروشند

  جواد کاربر مهمان ۱۴ دی ۱۳۹۷ پاسخ

  درود بر شما هموطن
  تردیدی نیست که علم خود را که با مشقات فراوان کسب کرده ایدو انرا با صداقت و پاکی تمام به دیگران اهدا میکنیدو این تنها مختص انسانهای پاک تینت است من از صمیم قلب ارزو میکنم خود و خانواده تان هر انچه ارزو دارید براورده شود

   محمود غفاری مدیر کل ۱۵ دی ۱۳۹۷ پاسخ

   سپاسگرازم از شما دوست عزیز که قدر دان این اموزش ها هستین

  علی نژاد کاربر مهمان ۸ دی ۱۳۹۷ پاسخ

  سلام مهندس بزرگوار...
  از بعضی مدارات تهیه شده شما، پوستری آموزشی درست کردم و لینک سایت شما را هم در ذیل پوستر قرار دادم(برای یک موسسه آموزشی با کلی دانش پژوه).که میتونه تبلیغ بسیار خوبی برای شما هم باشه،

  البته هنوز تحویل ندادم...می خواستم نظر شما رو بدونم..اگه از نظر شما مشکل نداره، در اختیار آموزشگاه قرار بدم.

   محمود غفاری مدیر کل ۹ دی ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام خیلی هم خوبه ممنون که منبع رو ذکر میکنین
   اگر تمایل داشتین میتونین نمونه کار ها تون رو تو تلگرام برامون بفرستین
   09386887551

  سمانه اربابی کاربر مهمان ۱۵ آبان ۱۳۹۷ پاسخ

  سلام وخسته نباشید
  جناب مهندس میخواستم بپرسم که میشه از یه تابلو برق واسه چند پمپ بصورت مجزا هم استفاده کرد
  بغیراز رله وکنتاکتور که بسته به اندازه قدرت موتور انتخاب میشن یعنی جوری باشه که از تابلو برق قبلی برای دوتا پمپ دیگه هم استفاده بشه که به صرفه تر باشه یا باید واسه هرکدوم تابلو جداگانه تهیه کنیم ممنون میشم راهنماییم کنید.

   محمود غفاری مدیر کل ۱۷ آبان ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام بله موردی نداره

  نفری کاربر مهمان ۱۴ آبان ۱۳۹۷ پاسخ

  سلام وقت بخیر در مورد آمپر در حالت عادی که سه فاز کار میکند۸ امپر برای الکتروموتور ۵.۵ کیلو وات میباشد .در حالت تک فاز چقدر باید باشد؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱۴ آبان ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام ممنون میشم سوال تون رو دقیق تر بفرمایین
   آیا منظورتون اینه که موتور 5.5 کیلو وات تک فاز چقدر جریان میکشه؟

  محمدجواد کاربر مهمان ۵ آبان ۱۳۹۷ پاسخ

  سبلم در سروش هم کانال دارید ؟؟؟؟

   محمود غفاری مدیر کل ۵ آبان ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام خیر کانال فقط تو تلگرام داریم

  سید سجاد کاربر مهمان ۱۱ مهر ۱۳۹۷ پاسخ

  دم شما گرم
  خسته نباشید ......

   محمود غفاری مدیر کل ۱۱ مهر ۱۳۹۷ پاسخ

   متشکرم دوست عزیز

  سعید بهرامیان کاربر مهمان ۸ مهر ۱۳۹۷ پاسخ

  سلام،ممنون از سایت خوبتون
  دور الکتروموتور سه فاز رو بغیر از اینورتر با چه روشی میتوان تغییر داد(کم و زیاد کردن مداوم)

   محمود غفاری مدیر کل ۹ مهر ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام یا میتونین دو حالته بکنین کم یا زیاد با استفاده از ستاره مثلث یا دالاندر یا هم کم و زیاد مداوم با اینورتر

  سجاد کاربر مهمان ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ پاسخ

  با سلام جناب مهندس بسیار سپاسگذارم از شما اگه میشه لطف کنید نحوه استفاده از میگر(مقاومت عایقی الکتروموتور و کابل ) رو سایت بزارید ممنون میشم

   محمود غفاری مدیر کل ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام
   سعی میکنیم در یک مقاله آموزش بدیم

gaziantep escort