آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

نصب قفل کله گاوی ۲۴ ولت در آیفون تصویری

نصب قفل کله گاوی ۲۴ ولت در آیفون تصویری

نصب قفل کله گاوی ۲۴ ولت در آیفون تصویری با تکنیک اضافه کردن منبع تغذیه ۲۴ ولت DC امکان پذیر است. این قفل‌های کله گاوی از بهترین قفل‌ها جهت باز کردن اتوماتیک درب‌های ساختمانی هستند. قفل‌های کله گاوی به شکل کمپکت شده با جانمایی رله الکترومکانیکی در کنار قفل مکانیکی درب طراحی شده اند و عملاً در صورت نصب آنها دیگر نیازی به نصب رله در کنار قفل‌های معمولی نداریم. اما چالش اصلی عدم همخوانی ولتاژ تحریک این قفل‌ها با استاندارد ۱۲ ولت آیفون تصویری است. ولتاژ تحریک رله مکانیکی قفل کله گاوی از نوع ۲۴ ولت است و در عمل لازم است تا علاوه بر نصب ترانس معمولی ۱۲ ولت  سیستم آیفون تصویری از یک عدد ترانس ۲۴ ولت مخصوص عملکرد رله کله گاوی نیز استفاده کنیم. روش نصب قفل کله گاوی آیفون تصویری به قرار زیر است.

سیم بندی نصب قفل کله گاوی در آیفون تصویری

در تصویر زیر نقشه سیم بندی این ترانس را مشاهده میکنید.

نصب قفل کله گاوی ۲۴ ولت در آیفون تصویری

همان طور که گفتیم، برای نصب قفل کله گاوی به یک ترانس ۲۴ ولت جداگانه از ترانس ۱۲ ولت سیستم آیفون تصویری نیاز داریم. این ترانس در بازار با نام ۸۴۰۲ تابا به فروش می‌رسد. ترانس مذکور دارای ۴ عدد ترمینال با نام‌های D1، D2 و دو ترمینال ۲۴ ولت است. ترمینال‌های D1 و D2 به جهت دریافت فرمان از پنل آیفون تصویری کارایی دارند و ترمینال‌های VAC ۲۴ در واقع خط تغذیه عملکرد رله کله گاوی هستند.

برای سیم بندی قفل کله گاوی ۲۴ ولت در آیفون تصویری همچنان به حضور رله ۱۲ ولت نیاز داریم. زیرا تنها بخش رله مکانیکی سیستم برای قفل بازکن درب تعویض شده است و همچنان مجموعه پنل و مانیتور سیستم آیفون تصویری با استفاده از خط تغذیه ۱۲ ولت کار می‌کنند.

هر دو ترانس ۱۲ و ۲۴ ولت را به تغذیه فاز و نول متصل می‌کنیم. خروجی ۱۲ ولت ترانس اول را برای تغذیه پنل به کار می‌گیریم. قاعدتاً سیم بندی ارتباط پنل با مانیتور به مانند روش‌های معمولی سیم بندی آیفون تصویری است. اما در ادامه برای صدور فرمان درب بازکن به جای اتصال مستقیم ترمینال‌های D1 و D2 پنل به رله مکانیکی درب از ترانس واسط ۲۴ ولت استفاده می‌کنیم. ترمینال‌های D1 و D2 در ترانس ۲۴ ولت نوعی سوئیچ واسط برای انتقال برق ۲۴ ولت به رله کله گاوی هستند.

زمانی که فرمان درب بازکن در پنل توسط ترمینال‌های D1 و D2 صادر می‌شود، این فرمان منجر به سوئیچ ۲۴ ولت AC در سمت ترانس کله گاوی خواهد شد. به این ترتیب رله مکانیکی قفل کله گاوی عمل کرده و درب باز می‌شود.

توصیه‌هایی برای نصب رله کله گاوی

رله کله گاوی مستقل از سیستم استاندارد آیفون تصویری و با استفاده از منبع تغذیه ۲۴ ولت AC طراحی شده است. هر چند استفاده از این قفل‌های کله گاوی روش طراحی بخش مکانیکی درب باز کن‌ها را ساده‌تر کرده است و عملاً بخش رله مکانیکی و قفل به شکل کمپکت طراحی شده‌اند؛ اما قاعدتا در سمت منبع تغذیه با تجهیز اضافه‌تر ترانس ۲۴ ولت سروکار داریم. این ترانس به راحتی و با اتصال سیم تغذیه ۲۲۰ ولت راه اندازی می‌شود و در حین نصب، حضور آن را مستقل از ترانس ۱۲ ولت مجموعه آیفون تصویری در نظر بگیرید. در عین حال متذکر می‌شویم که تغذیه آیفون متفاوت از تغذیه رله قفل کله گاوی است و این دو مسیرهای فعال سازی متفاوتی دارند.

دیدگاهی در مورد “نصب قفل کله گاوی ۲۴ ولت در آیفون تصویری

 1. محمد گفت:

  سلام،استاد من طبق دستورات شما قفل و نصب کردم ،خیلیم خوب شد
  فقط درب رو ک میبندم بعد محکم حل میدم،درب باز میشه
  علتش چیه؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. سلام مشکل از قسمت های مکانیکیش هست که درست تنظیم نشده

 2. امیر گفت:

  سلام وقت بخیر چطور میتونم رسیور نصب کنم برای همین مدارا بالا منظورم از ریسور اینکه بخوام ریموت بزارم برای قفل برقی ممنون میشم رهنمایی بفرمایید

  1. سلام عبارت ریموت رو در سایت سرچ کنید آموزش دادیم

 3. افشین گفت:

  سلام..برای آیفون صوتی دو سیمی که قفل رو باز میکنه.باید وصل کنیم به d1..d2وخروجی ۲۴ ولت رو به قفل کله گاوی؟؟؟؟ درست گفتم

 4. شاهین گفت:

  جونم عشقی فدات

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *