آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

نصب دو پنل به یک گوشی آیفون تصویری

نصب دو پنل به یک گوشی

در شرایط عادی قرار است تا با اتصال یک پنل به گوشی آیفون برای باز کردن یک درب اقدام کنیم. در ساختمان‌های آپارتمانی می‌توانیم با افزایش تعداد گوشی‌ها قدرت مانور بهتری داشته باشیم. اما شرایط باز کردن دو پنل با یک گوشی روش متداولی نیست و نیاز به تکنیک سیم بندی متفاوت از روش معمول سیم بندی آیفون تصویری دارد. نصب دو پنل به یک گوشی امکان پذیر است؛ اما برای اجرای آن به تجهیزی اضافی با عنوان سوئیچر هوشمند نیاز دارید.

سوئیچر هوشمند ابزاری واسط میان ارتباط گوشی تا پنل‌های موازی شده است. در اصل این سوئیچر وظیفه دارد تا سیگنال‌های ارتباطی گوشی را برای دو پنل به شکل همزمان تولید کند. برخی گوشی‌های مدرن دارای سوئیچر هوشمند داخلی هستند و خروجی‌های P1 و P2 در بخش ترمینال این مانیتور‌ها مربوط به کار با سوئیچر داخلی است. ولی برای چگونگی نصب دو پنل در آیفون تصویری خانه‌های تک واحده، فرض ما در بهره‌مندی از مانیتور‌های ساده است که بدون طراحی سوئیچر هوشمند ساخته شده‌اند.

در ویدیوی زیر به روش سیم بندی نصب دو پنل به یک گوشی آیفون تصویری می‌پردازیم.

روش سیم بندی آیفون تصویری با دو پنل

قبل از آغاز توضیح راجع به سیم بندی آیفون تصویری با دو پنل لازم است سوئیچر هوشمند را معرفی کنیم. این سوئیچر‌ها دارای ۱۴ ترمینال هستند که 10 تای این ترمینال‌ها برای اتصال به پنل‌ها و ۴ تای آنها برای اتصال به مانیتور تعبیه شده‌اند.

۱۰ ترمینال سوئیچر هوشمند برای ارتباط با پنل‌ها به دو بخش ۵ تایی تفکیک می‌شوند که به ترتیب ترمینال‌های صدا و تصویر، ولتاژ منفی، ولتاژ مثبت، انتقال تصویر و زنگ آیفون هستند. هر کدام از این ۵ ترمینال عیناً به ۵ ترمینال پنل آیفون تصویری متصل خواهند شد. به این ترتیب می‌توانیم دو پنل را به یک سمت سوئیچر هوشمند متصل کنیم. برخی پنل‌ها ۴ ترمینال دارند که در این صورت باید در سمت سوئیچر، ترمینال شماره ۵ (زنگ آیفون) را با ترمینال شماره 1 (صدا و تصویر) جامپر کنید و سپس به ترمینال شماره 1 پنل آیفون‌های چهار سیمی متصل کنید.

در این مرحله اتصال سوئیچر هوشمند به پنل‌ها انجام شده است؛ اما سیم بندی پنل‌ها در سمت درب بازکن باقی است. هر کدام از این پنل‌ها نیاز به تغذیه مستقل دارند. لذا از ترانس‌های ۱۲ ولت جداگانه برای تغذیه پنل‌ها جداگانه استفاده کنید. در سمت ترمینال‌های پنل نیز خروجی‌های درب بازکن قرار گرفته‌اند که یکی از آنها مستقیم به پایه ۱۲ ولت ترانس و دیگری به ترمینال درب بازکن متصل می‌شود. بازگشت درب بازکن را به پایه ۱۲ ولت ترانس وصل می‌کنیم. به این ترتیب هر کدام از پنل‌ها جداگانه به یک سیستم درب بازکن مستقل متصل شده‌اند و عملکردی کاملاً مجزا دارند.

برای سیم بندی در سمت مانیتور نیز مراحل ساده و سرراست است. در آنجا نیز با ترمینال‌های شماره ۱ الی ۴ و به ترتیب ترمینال‌های صدا، درب باز کن و زنگ، ولتاژ فن، ولتاژ مثبت و انتقال تصویر سر و کار داریم که باید عیناً به ۴ ترمینال مشابه در سمت دیگر سوئیچ هوشمند متصل شوند.

نقشه سیم بندی این مدار را در تصویر زیر مشاهده میکنید.

نصب دو پنل به یک گوشی

توصیه‌هایی برای نصب دو پنل به یک گوشی

در این روش اساس سیم بندی همان سیم بندی متداول آیفون تصویری است. با این تفاوت که قرار است اطلاعات مانیتور مرکزی را میان دو پنل موازی و مستقل از یکدیگر سوئیچ کنیم. سوئیچر هوشمند نصب شده در میانه این سیم بندی در واقع یک توزیع کننده اطلاعات تصویری و صوتی است. این سوئیچر کاربرد واسط دارد، اما حضور آن برای کارکرد همزمان دو پنل الزامی است. دقت کنید که پنل‌ها برای عملکرد مستقل و باز کردن درب‌هایی متفاوت سیم بندی شده‌اند و اساساً کارکرد مشترکی ندارند. لذا برای کارکرد همزمان اما مستقل آنها عملا نیازی به دو ترانس جداگانه و درب قفل بازکن جداگانه داریم.

دیدگاهی در مورد “نصب دو پنل به یک گوشی آیفون تصویری

  1. کاربر مهمان گفت:

    نحوه سیمکشی پنل دو واحدی که دو در راباز کند

    1. سلام در سایت سرچ کنید نصب دربازکن مجزا در آیفون

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *