آموزش برق ساختمان, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

اکسس کنترل چیست؟ نحوه سیم بندی اکسس کنترل آسانسور

اکسس کنترل چیست

اکسس کنترل چیست؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد؛ اکسس کنترل ابزار کنترل تردد افراد در اماکن خاص است و برای طراحی سیستم‌های امنیتی و یا مدیریت رفت و آمد در فضاهای ساختمانی و سازمان‌های بزرگ کارایی دارد.

این ابزار به نوعی سیستم تشخیص افراد از نظر خصوصیات ذاتی است و برای این منظور با انواع سنسورهای تشخیص چهره، اثر انگشت، تگ ریدر و یا رمز کار می‌کند.

از اکسس کنترل‌ها در موارد متنوع کنترل روی ساختمان‌ها می‌توانیم استفاده کنیم. کنترل هدفمند آسانسور‌ها یکی از همین موارد کاربردی است. سیم بندی اکسس کنترل در امتداد سیستم هدایت احضار آسانسورها طراحی می‌شود تا استفاده از آسانسور‌ها فقط با اجازه افراد مجاز امکان پذیر باشد. در این مطلب از گروه کالنجی به آموزش سیم بندی اکسس کنترل آسانسور مدل لگزو می‌پردازیم. این مدل یک تیپ اکسس کنترل تگ ریدر است که قابلیت نصب شدن بر روی آسانسورها و یا پنل درب بازکن‌ها را دارد.

در فیلم آموزشی تهیه شده، از این اکسس کنترل لگزو برای کنترل برد احضار آسانسور در محیط‌های ساختمانی استفاده شده است.

نحوه سیم بندی اکسس کنترل لگزو

از این اکسس کنترل قرار است برای مدیریت کابین آسانسور استفاده کنیم. به ترتیبی که فقط افراد مجاز قادر به نگه داشتن کابین در طبقه‌ای خاص را داشته باشند. اکسس کنترل به شکل موازی در مدار سیم بندی کنترل کابین آسانسور قرار می‌گیرد و قرار است یک شرط رمزگذاری شده برای فرمان توقف کابین باشد.

در داخل کابین پنل شستی کنترل طبقات قرار دارد. با فشردن هر کدام از این شستی‌ها می‌توانیم کابین آسانسور در یک طبقه خاص نگه داریم. اکسس کنترل در کنار این پنل قرار می‌گیرد تا برای برخی از طبقات و یا تمامی آنها دسترسی رمز گذاری شده ایجاد کند.

در تصویر زیر نحوه سیم بندی اکسس کنترل لگزو را مشاهده می کنید:

سیم بندی اکسس کنترل

سیم فرمان برگشت کلید‌های پنل کنترل آسانسور به سمت کنترل باکس فرستاده می‌شود. هر طبقه دارای یک کلید انتخاب است که دارای یک خط فرمان مستقل در کنترل باکس آسانسور است. تمامی این کلیدها از جانب یک منبع تغذیه می‌شوند که ترمینال GND در کنترل باکس آسانسور است. در حالت عادی خط تغذیه GND به شکل موازی برای تمامی کلید‌های طبقات پنل کابین سیم کشی شده است. به این ترتیب کافی است کلید هر طبقه را فشار دهید تا فرمان حرکت و توقف کابین در آن طبقه صادر شود.

اما قرار است در چگونگی انتخاب طبقات از قابلیت رمزگذاری شده اکسس کنترل استفاده کنیم. لذا برای نصب چنین سیستمی دیگر سیم فرمان GND از کنترل باکس آسانسور را مستقیم به کلید‌های پنل کابین متصل نمی‌کنیم؛ بلکه ترمینال GND را به ترمینال مربوط به باکس اکسس کنترل متصل می‌کنیم. در ترمینال خروجی اکسس کنترل لگزو تعداد ۸ خروجی کنترل طبقات با نام‌های C1 الی C8 تعریف شده است. کافی است رمز مربوط به اجازه هر طبقه را صادر کنید تا اکسس کنترل خط ارتباط GND به طبقه مورد نظر را صادر کند. برای تکمیل سیم بندی اکسس کنترل نیز نیاز به توزیع یک خط تغذیه ۲۴ ولت DC داریم. این تغذیه ۲۴ ولت علاوه بر پنل کابین برای تغذیه پنل اکسس کنترل نیز استفاده می‌شود.

نکته‌های استفاده از اکسس کنترل

 • کنترل باکس آسانسور برای هدایت هدفمند و امنیتی کابین آسانسور طراحی شده است و می‌توانیم در تمامی طبقات شرایط کنترل شده داشته باشیم. اما اگر فقط یک یا چند طبقه قرار است کنترل شده باشند، کافی است سیم اتصال GND آن طبقه را قطع کرده و مسیر فرمان دکمه کابین آن طبقه را از طریق مدار اکسس کنترل صادر کنیم.
 • اکسس کنترل لگزو در داخل خود یک تگ ریدر دارد که با استفاده از کارت‌های RFID کنترل می‌شوند.
 • برای استفاده از اکسس کنترل لگزو در آیفون، سه ترمینال Com، NC و NO تعبیه شده است. این ترمینال‌ها نیز بر سر راه کنترل درب بازکن آیفون قرار می‌گیرند.

سیم بندی اکسس کنترل برای مدیریت کابین آسانسور و یا مدیریت آیفون ساختمان‌ها ساده است و به چگونگی سیم بندی موازی کلیدهای فرمان پنل کابین در کنار کنترل باکس آسانسور بستگی دارد. دقت کنید که در چگونگی کنترل طبقات دست بازی دارید و می‌توانید عملا هر طبقه میانی، ابتدایی و یا انتهایی ساختمان را با استفاده از این باکس تحت کنترل کامل تردد افراد داشته باشید.

دیدگاهی در مورد “اکسس کنترل چیست؟ نحوه سیم بندی اکسس کنترل آسانسور

 1. احمدزاده گفت:

  سلام.من باروشی که گفتید اکسس کنترل رو نصب کردم ولی موقع استفاده وقتی دکمه طبقات رو میزنم فقط چراغ شستی روشن میشه ولی آسانسور حرکت نمیکنه .لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام
   سیم بندیش رو طبق نقشه شرکت تولید کننده خدمت تون ارائه کردیم.
   دلایل متعددی داره
   پیشنهاد میکنم به سایت لگزو مراجعه کنین و باهاشون در این باره در ارتباط باشین

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *