کالنجی - آموزش نوین برق

کاربرد اینورتر در کجاست و اینورتر چیست؟ + PDF

کاربرد اینورتر

کاربرد اینورتر در کجاست؟

امروزه استفاده از موتور الکتریکی اعم از سه فاز و تک فاز در اغلب پمپ های کشاورزی، آسانسور، خط تولید، کارخانه صنعتی و… که از تجهیزات اتوماسیون صنعتی استفاده می کنند  دیده می شود و برای استفاده دقیق از آن و کنترل سرعت و گشتاورش به درایو صنعتی یا همان اینورتر نیاز هست.

در آموزش های قبلی توضیح دادیم که درایو صنعتی چیست؟ و در این اموزش به مزایای استفاده از اینورتر و کاربرد اینورتر خواهیم پرداخت.

در گذشته به دلیل ضعف های تکنولوژی و نبود قطعات الکترونیک صنعتی برای کنترل دور الکتروموتور ها مجبور بودیم از روش هایی مثل راه اندازی با مقاومت راه انداز، تغییر تسمه فولی،دالاندر و … استفاده کنیم، یکی از کاربرد اینورتر در کنترل دور الکترو موتور است و  تو این مقاله در کالنجی قصد داریم به مزایای استفاده از اینورتر و کاربرد اینورتر بپردازیم.

کاربرد اینورتر های AC


کاربرد اینورتر صنعتی AC در صرفه‌ جویی انرژی 

درایو های صنعتی

اگر ما الکتروموتور AC  داریم که لازم نیست با سرعت کامل راه اندازی شوند، می‌ توانیم با کنترل موتور با درایو صنعتی یا اینورتر AC هزینه‌ های انرژی را به شدت کاهش دهیم. اینورتر های AC به ما این امکان را می‌ دهند تا سرعت تجهیزات موتور را با تجهیزات فرایند مطابقت دهیم یعنی ما یک سری تجهیزات داریم که نیاز هست آن الکتروموتوری که در آن تجهیز وجود دارد با سرعت خاصی به گردش در آید که اینورتر میاد این کار را برایمان انجام می دهد.

کاربرد اینورتر در ایجاد گشتاور متغیر 

بارهایی که به درایو های AC اعمال می‌ شود به دو گروه تقسیم می شود: ۱: گشتاور ثابت ۲: گشتاور متغیر

  نحوه نصب جعبه فیوز

توانایی صرفه‌ جویی انرژیی بارهای گشتاور متغیر، بسیار بیشتر از بارهای گشتاور ثابت است. بارهای گشتاور متغیر شامل پمپ‌ ها و فن‌ های گریز از مرکز است که اکثرا کاربردهای HVAC  که مخفف کلمه های  Heating, ventilation, and air conditioning هست را تشکیل می‌ دهند،که به مجموعه تکنولوژی‌ های مربوط به گرمایش، تهویه و تهویه‌ مطبوع گفته می‌شود که در برگیرنده فناوری‌ های مربوط به ایجاد آسایش از طریق تهویه و ایجاد شرایط دمایی مطبوع برای محیط‌ های داخلی ساختمان است.

بارهای گشتاور ثابت شامل نوار نقاله ارتعاشی، پرس پانچ، سنگ شکن، ماشین ابزارها و کاربردهای دیگری هستند که در آنها درایو از نسبت ثابت V/F پیروی می‌کند یعنی به آن اندازه که فرکانس تغییر می کند به همان نسبت ولتاژ تغییر خواهد کرد.

کاربرد اینورتر در کاهش مصرف انرژی

درایو های AC یا اینورتر به ما این امکان را می دهند که در زمانی که الزامات بار کمتر از سرعت کامل است انرژی کمتری نسبت به دیگر تکنیک‌ های کنترل سرعت مصرف کند،

چرا بارهای گشتاور متغیر در اینورتر صنعتی موجب صرفه‌جویی زیاد در انرژی می‌شوند؟

یک اینورتر با عملکرد صرفه‌جویی در مصرف انرژی خود ابتدا با تعیین میزان نیروی اعمال‌ شده به موتور، لغزش آن را بهینه‌ سازی می‌کند، سپس میزان توانی را که باید برای موتور اعمال شود را بر اساس طیف فرکانس، پارامترهای تنظیم‌ شده موتور، و اندازه‌ گیری‌ های توان محاسبه خواهد کرد.

اینورتر قابلیت PID دارد

درایو های صنعتی

اکثر اینورتر ها دارای قابلیت PID برای کاربردهای فن و پمپ هستند،که اجازه می‌ دهد تا اینورتر نقطه تعیین شده را بر اساس بازخورد واقعی از فرایند حفظ کند. از مبدل و یا فرستنده برای تشخیص متغیرهای فرایند مانند سطح فشار، سرعت جریان مایع، سرعت جریان هوا و یا سطح مایع استفاده می‌شود، سپس سیگنال به PLC فرستاده می‌شود که بازخورد را از فرایند به درایو ارسال می‌کند. درایو از این بازخورد مستمر برای تنظیم خود برای حفظ نقطه تعیین‌ شده استفاده می‌کند.

  شیرینگ حرارتی چیست؟

کاربرد اینورتر در افزایش طول عمر تجهیزات و کاهش تعمیر و نگهداری

روش‌ های تک سرعتی موتور را به طور ناگهانی استارت می‌زنند و آن را در معرض گشتاور استارت بالا و نوسانات جریان قرار می‌دهند که تا ۱۰ برابر جریان بار کامل است. از سوی دیگر، اینورتر های AC به طور یکنواخت و تدریجی موتور را تا سرعت عملیاتی بالا می‌ برند تا موجب کاهش تنش مکانیکی و الکتریکی، کاهش هزینه‌ های تعمیر و نگهداری و افزایش عمر موتور و تجهیزات مربوطه شوند.

راه اندازهای نرم یا سافت استارترها قادر به افزایش سرعت موتور به طور تدریجی هستند، اما به دلیل ولت کنترل بودن تنها میتوانند جریان راه اندازی ۱۰ برابری را به ۵ برابر کاهش دهند اما در درایوها ما شاهد آن هستیم که جریان راه اندازی به ندرت بالاتر از جریان نامی موتور افزایش میابد و درایوها را می‌توان برنامه ‌نویسی کرد تا سرعت موتور را به طور بسیار تدریجی‌ تر و هموارتر بالا ببرند و می‌توانند موتور را با سرعتی کمتر از سرعت کامل به کار اندازند تا سایش و پارگی را کاهش دهند.

اینورتر های AC همچنین می‌توانند موتور را با الگوهای تخصصی به کار اندازند تا تنش مکانیکی و الکتریکی را به حداقل برسانند. به عنوان مثال، الگوی منحنی S را می‌توان به کاربرد نقاله اعمال کرد که موجب کنترل نرم‌ تر کاهش شتاب و افزایش شتاب می‌شود که باعث کاهش خلاصی می‌شود که می‌تواند هنگام افزایش یا کاهش شتاب نوار نقاله رخ دهد.

دلایل زیاد و مختلفی برای کاریرد اینورتر در صنعت وجود دارد. در برخی کاربردها از قبیل ماشین های کاغذ سازی نمی توانند بدون درایوها شروع به کار کنند، درحالی که در برخی کاربردهای دیگر مثل پمپ های سانتریفیوژ درایو ها می توانند به منظور (energy saving) صرفه جویی در انرژی بسیار مفید باشند.

  برق کشی ساختمان مسکونی - نصب کلید تک پل

به طور کلی، اینورتر ها به دلایل زیر استفاده می شوند:

 • تطبیق سرعت اینورتر ها با نیازمندی فرآیند.
 • تطبیق گشتاور اینورتر با نیازمندی فرآیند.
 • صرفه جویی در انرژی و بهبود کارآیی.

 

تفاوت اینورتر و درایو در چیست و کدام درست است؟

 

درایو صنعتی از چند اجزا تشکیل شده که در ابتدا برق ورودی که برق AC هست از طریق رکتیفایر یا همان یک سو کننده به برق DC تبدیل می شود. اینجاست که هر پارامتری را که تغییر می دهیم روی این ولتاژ یعنی ولتاژ DC اعمال می شود (باید اشاره کنم که به جز این دو بخش یعنی کانورتر و اینورتر، بخش های دیگری هم دارد) و از طریق اینورتر به ولتاژ AC تبدیل می شود. در حقیقت اینورتر بخشی از یک درایو محسوب می شود.

در نتیجه بجای این اینورتر بهتر است بگوییم درایو، ولی عموم افراد این تجهیز را اینورتر می نامند که اشتباه است

دیدگاه‌ها (30)

*
*

  ناشناس کاربر مهمان ۲۶ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام...من یه سوال دارم...در بالابرهای هیدرولیکی برای بالابردن سینی میتوانیم از پایه رله 3استفاده کنیم.اما میایم از اینورتر استفاده میکنیم.دلیلش کسی میدونه؟

  هوشنگ کاربر مهمان ۱۶ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام اقای مهندس
  رله شیشه ای برای بالابر مغازه چند پایه وچندولت است وایا برای بالابر سه توقف چندتا رله نیازمند وکدام پایه های رله درمدار استفاده میشه
  خیلی ممنون ازمحبت شما

   محمود غفاری مدیر کل ۲۲ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام 220 ولت 11 پایه
   برای بالا بر های چند طبقه هم اموزش کاملش در سایت موجود هست

  ناشناس کاربر مهمان ۱۶ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  باسلام خدمت مهندس
  کلید پنکه سقفی می تواند کار درایو را در موتورهای کوچک رابکند واگه میشه تاچه اندازه ازموتوررا استفاده کرد
  باتشکر ازراهنمایی شما

   محمود غفاری مدیر کل ۲۲ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام کلید پنکه فقط میاد ولتاژ رو کم و زیاد میکنه و اینورتر میاد علاوه بر ولتاژ، فرکانس و گشتاور هم کنترل میکنه و خیلی پارامتر های دیگه

  سعید عباسپوری کاربر مهمان ۱۰ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام مهندس من یک شناور سولار پمپ دارم که با حدود بیست و چهار آمپر برق سه فاز کار میکند من میتوانم برای این پمپ از برق خانه باغ بیست و پنج آمپر هست استفاده کنم اینورتور برق بیست‌وپنج آمپر تکفاز رو به بیست و چهار آمپر سه فاز تبدیل کنه فدات خواهشاً مارا راهنمایی کنید

   محمود غفاری مدیر کل ۱۱ دی ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام خیر این مورد جوابگو نیست و باید درخواست کنتور سه فاز ۲۵ آمپر بدهید

  حمید کاربر مهمان ۹ مهر ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام،وقت بخیر
  ببخشید ،ایا میشه اینورتری که ورودی و خروجیش ۳ فاز هست رو برای دستگاه خراطی با موتور تک فاز استفاده کرد؟موتور دستگاه یک اسب هست،و اینورتر مورد نظر ۰/۷۵kw با ورودی و خروجی ۳ فازهست،ایا میشه نصبش کرد؟؟؟؟سپاسگذارم

   محمود غفاری مدیر کل ۱۰ مهر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام خیر

  حمید کاربر مهمان ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام مهندس دستگاه تراش با موتور ۱۱.۵kwرا میخواهم با روش rotary phase convertorراه اندازی کنم لطفا راهنمایی کنید .

  رضا کاربر مهمان ۴ بهمن ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام مهندس اینورتر ما روشن میشه و موتور کار میکنه ولی نمایشگر اینورتر روشن نمیشه مشکل چیه ؟؟؟

   محمود غفاری مدیر کل ۶ بهمن ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام احتمال زیاد مشکل سخت افزاری داره

  عباس کاربر مهمان ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام. برای پمپ کفکش سه فاز میشه اینورتر نصب کرد؟

   محمود غفاری مدیر کل ۲ شهریور ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام بله میشه نصب کرد

  امید رحمانی کاربر مهمان ۳ مرداد ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام
  از یک اینورتر با توان ۱۵ کیلو وات برای دو تا دینام ۱۵ و ۱۱ کیلو واتی که در آن واحد فقط یکیشون در مدار باشد میتوان استفاده کرد؟ یا لازم است هر دو دینام ۱۵ کیلو وات باشند؟

   محمود غفاری مدیر کل ۶ مرداد ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام میشه استفاده کرد

  محسن کاربر مهمان ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

  سلام مهندس اگه امکانش هست درمورد سیم بندی فرمان وقدرت اینورترها وهمچنین ترمینالهای موجود در اینورترها یه توضیحی بدید.ممنون

   محمود غفاری مدیر کل ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ

   سلام و عرض ادب
   این مورد رو در آموزش اینورتر در لینک زیر اموزش دادیم
   https://kalengi.ir/product/drive/

  حجت کاربر مهمان ۷ اسفند ۱۳۹۷ پاسخ

  سلام،من یه فن ساتریفیوڗ تک فاز بستم ولی دورش خیلی بالاست سر و صدای زیادی داره میخواستم دورش رو کم کنم،ایا میشه از کلید پنکه سقفی استفاده کرد مثل دیمر سرعتش رو کم کنه،یا درایو رو چی میشه بست به موتور تک فاز برای کم کردنش،ممنون میشم مارک و مدلی که خوب هست از کلید یا درایو رو بهم معرفی کنید

   محمود غفاری مدیر کل ۹ اسفند ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام با دیمر تست کنین احتمالا حل میشه

  حسین کاربر مهمان ۱۹ آبان ۱۳۹۷ پاسخ

  سلام، برای بالابر هیدرولیکی خانگی تک فاز اینورتر نصب میشه؟ هزینه اش حدودا" چقدره؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱۹ آبان ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام خیر اینورتر نداره

  هادی کاربر مهمان ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ پاسخ

  سلام
  باوجود اینورتر در مدار پمپ اب سه فاز نیار به کنترل فاز و بی متال هست

   محمود غفاری مدیر کل ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام خیر نیاز نیست

  یاسین ابست کاربر مهمان ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ پاسخ

  سلام درصورت استفاده از درایو در تابلو نیازی به کنتاکتور نیست

   محمود غفاری مدیر کل ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام خیر نیازی نیست

  hadi کاربر مهمان ۲۶ تیر ۱۳۹۷ پاسخ

  سلام خسته نباشید مهندس
  زمانی که اینورتر میزاریم تو تابلو دیگه نیازی به کنتاکتور نداریم؟

   محمود غفاری مدیر کل ۲۶ تیر ۱۳۹۷ پاسخ

   سلام خیر دیگه نیازی نیست

  نصرت الله کاربر مهمان ۸ تیر ۱۳۹۷ پاسخ

  نقشه چنجاور اتومات کار دارم

   محمود غفاری مدیر کل ۸ تیر ۱۳۹۷ پاسخ

   اتومات رو اموزش ندادیم ولی نیمه اتومات رو اموزش دادیم
   توضیحات بیشتر در لینک زیر
   https://kalengi.ir/product/emergency