آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

نصب آیفون تصویری کوماکس

نصب آیفون تصویری کوماکس

نحوه نصب آیفون تصویری کوماکس موضوع این آموزش ما است و طبیعتاً می دانیم که آیفون کوماکس یکی از آیفون های پر استفاده بازار ایران است و در این آموزش می خواهیم نحوه سیم بندی آیفون کوماکس یک واحدی رو با هم دیگه یاد بگیریم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نصب آیفون تصویری کوماکس

در ویدیوی پایین نحوه سیم بندی آیفون تصویری کوماکس رو به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم پیشنهاد می کنم حتما ویدیوی پایین رو مشاهده کنید:

تشریح مدار

آیفون های تصویری کوماکس از چهار رشته سیم اصلی تشکیل شده که با رنگ های قرمز، آبی، زرد و سفید مشخص شده است.

رنگ قرمز مربوط به رفت و برگشت صدا، انتقال سیگنال زنگ و دربازکن است.

رنگ آبی مربوط به سیم منفی است.

رنگ زرد مربوط به سیم مثبت است.

و رنگ سفید مربوط به انتقال تصویر از پنل بیرون به مانیتور است.

در قسمت پنل بیرون یک سوکت مثبت و منفی ۱۲ ولت نیز قرار دارد که به مثبت و منفی ۱۲ ولت ترانسفورماتور وصل میکنیم و در قسمت سیم دربازکن هم دو رشته مشکی در پنل وجود دارد که به صورت سری از ترانس به دربازکن متصل می شود که در تصویر پایین نحوه سیم بندی درب بازکن را مشاهده می کنید.

نصب آیفون تصویری کوماکس

نکته مهم ایمنی در آیفون های کوماکس

یک نکته مهم در سیستم آیفون هایی که در ترانس آنها 4 پیچ وجود دارد و باید مد نظر داشته باشیم این است که این مدل سیستم، سیستم قدیم است و یکی از عیب های بزرگ این مدل آیفون این است که اگر شخصی پنل بیرون را باز کند و دو رشته سیم مشکی که مربوط به دربازکن است را به همدیگر اتصال کوتاه کند در باز خواهد شد و این یک عیب بزرگ محسوب می شود.

پس اگر آیفون خود را تهیه نکردید پیشنهاد می کنم از آیفون‌های استفاده کنید که در قسمت ترانس آن ها فقط دو پیچ مربوط به ۱۲ ولت ac وجود دارد این مدل آیفون ها سیم بندی در باز کن شان با حالتی که در تصویر بالا مشاهده می کنید تفاوت دارد و ایمنی آنها بیشتر است سیم بندی آیفون مدل جدید که خدمتتان عرض کردم به این صورت است که پیچ هایی با نامهای d1وd2در آنها وجود دارد که این دو پیچ مستقیم به دربازکن متصل می‌شود و به صورت سری مانند تصویر بالا قرار نمی گیرد.

نتیجه گیری:

اگر از این مدل آیفون استفاده می کنید و در منزل شما نصب است برای حفاظت بیشتر پیشنهاد می کنیم که برق ورودی ترانس را روی یک کلید وصل کنید که در صورتی که به مسافرت رفته یا در مدت طولانی منزل نبودید بتوانید برق ترانس را توسط کلید قطع کنید و ترانس و دربازکن شما خاموش باشد، این روش باعث می‌شود ایمنی کار بالا برود.

دیدگاهی در مورد “نصب آیفون تصویری کوماکس

 1. کاربر مهمان گفت:

  مهندس سلام
  کوماکس ۳ واحده دارم
  سوئیچ فابریک سوخته
  الان از ۳ عدد سوئیچ تکی جدا از هم استفاده میکنم
  ایا سیمهای ورودی پنل بین هر ۳ عدد سوئیچ نصب میشه

 2. کاربر مهمان گفت:

  عالی

 3. نوری گفت:

  سلام
  یعنی واسه لوله گذاری هم باید یک لوله از پنل تا ترانس و یک لوله از ترانس تا درب باز کن و یک لوله از درب باز کن تا پنل بزاریم

  1. سلام 3 لوله از پنل دم در خارج میشه
   یکی میره به قفل بازکن
   یکی میره به مانیتور
   یکی دیگه هم میره به ترانس

 4. علیرضا عمیدی گفت:

  سلام
  پنل کوماکس دم درب به غیر از اون ۴ رشته دو رشته دیگه بیشتر نداره اونم به رنگ مشکی روش اتصالات رو میفرمایید فقط پشت پنل یه ۱۲ولت میخواد

  1. سلام اون دو رشته به در بازکن وصل میشه

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *