آموزش برق صنعتی, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

چیلر هوا خنک چیست و چگونه نصب میشود؟

چیلر چیست؟ چیلر هوا خنک چیست و چگونه نصب میشود؟ یا چه کاری انجام میدهند و مکانیزم برق چیلر به چه صورت است؟

ممکن است این سوال ها برای شما پیش بیاید و به دنبال پاسخی برای آنها باشید.

در این آموزش در میخواهیم به چیلر های هوا خنک بپردازبم؛ این که چگونه عمل میکنند قسمت های برق  چیلر چگونه است فرایند خنک کاری به چه صورت است و…

چیلر چیست و چه کاری برایمان انجام میدهد؟

چیلر ها دستگاهی هستند که به وسیله فرایند تقطیر و تبخیر یک مبرد در حال حرکت، گرما را از قسمتی به قسمت دیگر انتقال میدهند که این فرایند در حال چرخش است، شاید برایتان سوال پیش بیاید که منظور از مبرد چیست!

مبرد چیست؟

مبرد به زبان ساده اگر بگوییم یک ابزار آزمایشگاهی است  که جهت سرد کردن بخار و تبدیل آن به مایع استفاده می شود که از مکانیزم این ابزار در چیلر ها جهت خنک کردن استفاده میشود که بخار در چیلر همان گاز مبرد معروف است.

تصویر یک نمونه مبرد و گاز مبرد را در پایین مشاهده میکنید.

حالا که به صورت کلی با چیلر ها اشنا شدیم میپردازیم به چیلر تراکمی هوا خنک:

چیلر تراکمی هوا خنک چیست؟

یک نوع چیلری از انواع چیلر ها، چیلر تراکمی هوا خنک است که میخواهیم به آن بپردازیم، چیلر هوا خنک یک سیستم سرمایشی یا همان برودتی است که در جاهای مختلفی مثل ساختمان های تجاری، در اماکن اداری و… مورد استفاده قرار میگیرد تا دمای محوطه را خنک کند.

اساس کار به این صورت است که چیلر ها آب را برای مان خنک میکنند و آن را به سمت هوا ساز ها پمپاژ کرده و از این طریق یک هوای خنک ایجاد میشود که این هوا توسط کانال ها به مکان دلخواه منتقل می شود تا دما و رطوبت آن مکان به حد مطلوب برسد.

اساس کار چیلیر ها به چه صورت است؟

در تصویر زیر عملکرد  یک نمونه  چیلر  را مشاهده می کنید:

برق چیلر هوا خنک به چه صورت است؟

در ویدیوی پایین برق یک دستگاه چیلر را بررسی کرده ایم تا بهتر با فرایند برق رسانی به چیلر ها آشنا شوید:

چیلر هوا خنک - برق دستگاه

همانطور که در  تصویر بالا مشاهده میکنید یک برق سه فاز ورودی داریم که سر راه آن یک کلید اتومات یا کلید کمپکت قرار گرفته است تا بتوان برق چیلر را قطع و وصل کرد و همچنین حفاظت دستگاه را تامین کرد و پس از کلید اتومات سه فاز و نول شبکه به ترمینال ها هدایت می شوند و از ترمینال ها به کنتاکتور ها رفته که هر کنتاکتور وظیفه قطع و وصل بخش های مختلف چیلر را بر عهده دارد المان های فرمان دهنده مانند ترموستات جهت کنترل دما در چیلر قرار گرفته و کنترل فاز نیز جهت حفاظت جیلر در برابر دو فاز شدن و جابجایی فاز ها در مدار قرار دارد.

1 نظر در “چیلر هوا خنک چیست و چگونه نصب میشود؟

  1. m.z0941112 گفت:

    باسلام وخسته نباشید خدمت شما ممنون وخداقوت

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *