آموزش برق صنعتی, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

نصب کلید سلکتوری (آموزش سیم بندی انواع کلید های گردان)

نصب کلید سلکتوری موضوع این آموزش برق صنعتی در کالنجی است و قصد داریم چند مدل کلید سلکتوری پر کاربرد را با هم مورد بررسی قرار دهیم و سیم بندی آن را یاد بگیریم.

یکی از تجهیزات پرکاربرد در برق صنعتی کلید های سلکتوری است، کلیدهای سلکتوری به کلیدهای گفته می‌شود که حالت گردان دارند و روی درب تابلو برق نصب می شوند و سیم های مدار قدرت از آنها عبور می‌کند؛ به عبارتی جریان اصلی از داخل کلید رد می شود و مانند شستی استپ استارت یا کلیدهای فرمان نیست. به همین خاطر در مدل های مختلفی طراحی شده که نیاز است سیم بندی هر کدام را یاد بگیریم.

نصب کلید سلکتوری چگونه است؟

با توجه به این که کلید های سلکتوری در مدل های مختلفی وجود دارد و از نظر شکل ظاهری هم شبیه به هم هستند کمی سیم بندی آن مشکل به نظر می رسد ولی در ادامه به سیم بندی چند مدل پرکاربرد میپردازیم تا درک بهتری از این مدل کلید ها داشته باشیم.

 نحوه سیم بندی کلید سلکتوری ستاره مثلث

همانطور که در ویدیوی بالا مشاهده کردیم کلیدهای سلکتوری ستاره مثلث 3 ورودی اصلی دارند و 6 خروجی که به الکتروموتور متصل می شود و همچنین نقشه سیم بندی آن را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.
نصب کلید سلکتوری ستاره مثلث

 نحوه سیم بندی کلید سلکتوری چند حالته

کلید بعدی، کلید سلکتوری چند حالته است که که ساختار آن بسیار ساده است، فقط چند ورودی و چند خروجی دارد که ورودی ها به همدیگر پل میشوند و به یک فاز متصل می‌شوند و خروجی ها به مصرف کننده های مجزا متصل می شوند.

اگر کلید را در حالت یک قرار دهیم مصرف‌کننده یک روشن می‌شود و اگر کلید را در حالت دو قرار دادیم مصرف‌کننده یک خاموش شده و مصرف‌کننده دوم روشن می‌شود و به همین روال تا هر چند حالت کلید که وجود داشته باشد حالت یکی بجای دیگری اتفاق می‌افتد. نقشه سیم بندی آن را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

نصب کلید سلکتوری چند حالته

نحوه سیم بندی کلید سلکتوری چپگرد راستگرد سه فاز

کلید بعدی کلید چپ گرد راست گرد سه فاز است که ساختار آن بر اساس روش تغییر دور موتور سه فاز طراحی شده است یعنی حالت یک و دو  و یک حالت صفر برای خاموش در نظر گرفته شده.

حالت یک برای چپ گرد و حالت دو برای راست گرد الکتروموتور مورد استفاده قرار می گیرد که تفاوت حالت ۱ و ۲ در این است که جای دو فاز جابجا می شود در حالت ۱ سه فاز RST به الکتروموتور می‌رسد و در حالت 2 سه فاز RTS به الکتروموتور می رسد.

نقشه سیم بندی آن را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

نصب کلید سلکتوری چپگرد راستگرد سه فاز

نحوه سیم بندی کلید سلکتوری چنج آور

مورد بعدی کلید سلکتوری چنج آور است است و ساختار آن به این صورت است که 6 ورودی و 3 خروجی برای کلید تعبیه شده، 3 خروجی که مستقیم به مصرف کننده متصل می شود و 6 ورودی که دارد سه تای آن به برق شهر متصل می شود و سه تای دیگر به برق اضطراری یا دیزل ژنراتور متصل می شود.

نقشه سیم بندی این کلید را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

نصب کلید سلکتروی چنج آور

نحوه سیم بندی کلید سلکتوری چپگرد راستگرد برای موتور تک فاز

و اما در مورد آخر نحوه چپ گرد راست گرد کردن الکتروموتور تک فاز به وسیله کلید سلکتوری سه فاز را را مورد بررسی قرار دادیم و این قسمت نیاز به مشاهده کامل ویدیو دارد تا درک صحیحی از نحوه سیم بندی این حالت داشته باشید پیشنهاد می کنم حتما ویدیو بالا را تا انتها مشاهده کنید تا بتوانید سیم‌بندی چپگرد راستگرد موتور تکفاز به وسیله کلید سلکتوری را به صورت صحیح انجام دهید.

نقشه سیم بندی این کلید را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

چپگرد راستگرد موتور تک فاز با کلید سلکتوری

 

 
 

دیدگاهی در مورد “نصب کلید سلکتوری (آموزش سیم بندی انواع کلید های گردان)

 1. یونس نخعی گفت:

  واقعان مطالبتون اموزنده است وکاربردی

 2. محمود مرتضوی گفت:

  سلام، آموزش های شما خیلی خوب هست، واقعا جای تشکر دارد که وقت خود را به صورت مجانی و بدون منت در خدمت افراد قرار میدهید

  1. سلام و درود
   سپاسگزارم از همراهی شما دوست عزیز

 3. 426964499996 گفت:

  سلام یک ژنراتور تک فاز دارم می خواستم با کلید گردان تک فاز به برق ساختمان وصل نمایم از چه کلید گردان (چنج اور) استفاده کنم که هم فاز و نول رو همزمان قطع و وصل نمایم؟
  کد کلید گردان 2506یا 2505?

 4. ۱۸۶۶ گفت:

  سلام و درود بر شما
  لطفا نحوه سیم بندی کلید یکطرفه ۱۶ آمپر تکفاز را هم بفرمایید. سپاسگزارم

  1. سلام
   سیم بندیش خیلی ساده هست یه فاز و نول ورودی هست و یه فاز و نول خروجی

 5. طیب مرادنژاد گفت:

  سلام خیلی عجله داشتم اما این مجله بسیار عالی و آموزشی بود به همین خاطر اگه نظر بر اینکه تشکر کامل را از مهندس غفاری به عمل نمی آوردم بی انصافی بود از شما متشکرم استفاده کردم

  1. سلام و درود سپاس از محبت تون

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *