آموزش برق صنعتی, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

نصب تایمر دیجیتال شیوا امواج + آموزش تنظیم تایمر

نصب تایمر دیجیتال

نصب تایمر دیجیتال و سیم بندی آن موضوع این آموزش ما در کالنجی است. در آموزش های گذشته نصب ساعت فرمان شیوا امواج را مورد بررسی قرار دادیم و در این آموزش به نصب تایمر دیجیتال میپردازیم.

تایمر دیجیتال شیوا امواج با امکانات متنوع برای پوشش زمان دهی‌های کاملا متفاوت از میلی ثانیه تا چندین ساعت طراحی شده است. همچنین در این تایمر دیجیتال از مدهای کنترل فلاشر با الگوهای متفاوت زمان بندی استفاده شده است.

تایمر دیجیتال شیوا امواج با طراحی کاملا صنعتی شده به همراه بخش کنترلی ساده و مانیتور نمایش بزرگ به خوبی می‌تواند نقش تنظیم زمان در هر نوع مدار الکتریکی صنعتی و یا ساختمانی را بازی کند.

در ویدیوی زیر به بررسی روش سیم بندی و چگونگی تنظیم تایمر دیجیتال شیوا امواج می‌پردازیم.

روش نصب تایمر دیجیتال شیوا امواج

در تصویر زیر نقشه سیم بندی این تایمر را مشاهده میکنید:

نصب تایمر دیجیتال

تایمر دیجیتال شیوا امواج دارای ۶ ترمینال است. دو ترمینال PH و N برای تغذیه ماژول تایمر کارایی دارند و آنها را به ترتیب با سیم فاز و سیم نول تغذیه می‌کنند. به این ترتیب ماژول دیجیتال تایمر روشن می‌شود. اما آغاز فعالیت آن با توجه به دستور ترمینال Start صادر می‌شود.

این ترمینال در سمت ورودی ماژول در کنار ترمینال‌های PH و N قرار گرفته است. از روش‌های گوناگون مانند نصب کلید تک پل و یا خروجی سیستم‌های کنترل صنعتی (PLC) و حتی خروجی یک سنسور می‌توانیم فرمان استارت تایمر دیجیتال شیوا امواج را صادر کنیم.

اما سه ترمینال دیگر برای ایجاد دو رله NO و NC پیش ‌بینی شده‌اند. این ترمینال‌ها با شماره‌های ۱۵، ۱۶ و ۱۸ نامگذاری شده‌اند. ترمینال ۱۵ ورودی Com رله‌های الکترومکانیکی داخل تایمر است و به ترتیب از ترمینال‌های شماره ۱۶ و ۱۸ برای تولید پالس‌های NC و NO استفاده می‌کنند، برای تکمیل سیم بندی از سیم فاز در این ترمینال‌ها استفاده کرده و برای تغذیه A1 کنتاکتور و یا هر سیستم الکتریکی دیگر ارسال می‌کنند.

به این ترتیب تایمر دیجیتال شیوا امواج پس از فعال شدن کلید Start آغاز به کار کرده و طبق دستورات برنامه ریزی شده در مد‌های کاری، رله‌های الکترومکانیکی خود را قطع و یا وصل می‌کند. در نهایت عنصر نهایی پس از رله فعال شده و یا از فعالیت باز می‌ایستد.

مد‌های کنترلی در تایمر دیجیتال شیوا امواج

برای طراحی بخش دیجیتالی این تایمر ۸ مد کنترل با عملکرد متفاوت پیش‌ بینی شده است. چهار عدد از این مد‌ها مربوط به کنترل زمان و چهار مد باقیمانده روش‌های متفاوت تولید فلاشر هستند. چهار مد تایمر برای کنترل زمان در حد دهم ثانیه، ثانیه، دقیقه و ساعت است. این موج‌ها به قرار زیر هستند.

 • مد 1: مد تایمر با دقت دهم ثانیه از ۰.۱ تا ۹۹.۹ ثانیه
 • مد 2: مد تایمر با دقت ثانیه از 1 الی ۹۹۹ ثانیه
 • مد 3: مد تایمر با دقت دقیقه از ۱ الی ۹۹۹ دقیقه

دیدگاهی در مورد “نصب تایمر دیجیتال شیوا امواج + آموزش تنظیم تایمر

 1. سلام.خوبین جناب غفاری.
  یه کفکش سه فاز داریم.تو چاه گذاشتیم.
  میخایم ب صورت اتومات هر ۵ ساعت ده دقیقه کار کنه.و خاموش بشه.
  از این تایمر دیجیتالی شیوا امواج میشه استفاده کرد؟ممنون بابت زحمات بی دریغتون

  1. سلام نیازه که از تایمر آنالوگ تبن یا ساعت فرمان شیوا امواج استفاده کنید

 2. کاربر مهمان گفت:

  سلام وقتتون بخیر این نوع تایمر امکان استفاده در الکترو موتور سه فاز هم وجود دارد

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *