آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

نصب دو مانیتور و یک پنل در آیفون تصویری یک واحدی

آیفون تصویری جذابیت خانه‌های هوشمند امروزی است. حالا به ‌راحتی می‌توانیم به تماشای هر آنچه که در پشت درب خانه جریان دارد، بنشینیم. آیفون تصویری ضریب ایمنی خانه‌ها را افزایش داده است و با ارائه امکانات متنوع سطح تعامل ساکنان فضاهای ساختمانی را ارتقا بخشیده است. البته در خانه‌های بزرگ و یا خانه‌های دوبلکس نیاز به توسعه آیفون تصویری داریم. نصب دو مانیتور و یک پنل در آیفون تصویری برای این منظور انجام می‌شود.

در این مقاله از سری آموزش رایگان صوتی تصویری به آموزش نصب آیفون تصویری با دو مانیتور پرداخته ایم. با تماشای این فیلم به ‌راحتی می‌توانید چنین سیستمی را در هر فضای مسکونی و یا اداری پیاده‌سازی کنید.

کجاها به دو مانیتور و یک پنل نیاز داریم؟

مانیتور ابزار ارتباطی آیفون تصویری در داخل فضای ساختمانی است. مانیتور آیفون تصویری محل نمایش تصویر از فضای مقابل درب خانه است. قاعدتاً همه اهالی خانه در هر شرایطی علاقه دارند تا این اطلاعات تصویری را دریافت نمایند. برای خانه‌های کوچک و یا خانه‌های یک طبقه و یا هر واحد آپارتمان در مجتمع‌های مسکونی کل ماجرا با نصب یک عدد مانیتور انجام می‌شود. اما وقتی فضای خانه و یا محل ساختمان خیلی بزرگ است و یا در خانه‌های دوبلکس هستیم، نیاز به مانیتور دوم در نصب آیفون تصویری داریم. زیرا اهالی خانه در فضاهای متفاوتی از خانه با دسترسی سخت و یا زمان‌بر به سر می‌برند. قاعدتاً در چنین شرایطی تمام اهالی خانه علاقه دارند تا به یک مانیتور در فضاهای مستقل ساختمان دسترسی داشته باشند. به ‌این ‌ترتیب طراحی دو مانیتور و یک پنل عموما برای ساختمان‌ها با فضاهای مستقل از یکدیگر کارایی دارد.

آشنایی با ترمینال‌های آیفون تصویری

برای آموزش نصب آیفون تصویری با دو مانیتور لازم است تا اطلاعات مقدماتی از ترمینال‌های سیم‌کشی در سمت پنل و مانیتورها داشته باشیم.

در سمت پنل آیفون تصویری دو ردیف ترمینال طراحی ‌شده است. ترمینال‌های ۱، ۲، ۳ و ۴ به‌ ترتیب برای انتقال صدا و درب بازکن، ولتاژ منفی، ولتاژ مثبت و انتقال تصویر هستند. ترمینال با نام B در این ردیف برای انتقال زنگ از پنل می‌باشد.

ردیف دوم از ترمینال‌های پنل شامل L1، L2 و دو ترمینال 12 Vac است. L1 و L2 برای اتصال به رله درب بازکن هستند. ترمینال‌های 12 Vac نیز خط تغذیه ولتاژ کل پنل تا مانیتورها می‌باشد. این ترمینال‌ها به ترانس ۱۲ ولت AC متصل می‌شوند.

در سمت مانیتورها نیز ۵ عدد ترمینال برای انتقال صدا، ولتاژ منفی، ولتاژ مثبت، انتقال تصویر و اتصال زنگ از سمت پنل پیش‌ بینی ‌شده است. در شرایط نصب آیفون تصویری با یک مانیتور الگوی سیم بندی ساده‌ای طراحی ‌شده است. برای اتصال مانیتور دوم نیز از همین الگوی ساده با اندک تغییرات استفاده می‌کنیم. برای این منظور در ادامه به بحث برای نحوه سیم بندی دو مانیتور و یک پنل در آیفون تصویری می‌پردازیم.

سیم بندی دو مانیتور و یک پنل در آیفون تصویری

در سیم بندی آیفون تصویری دقت به شماره ترمینال‌ها و همچنین رنگ سیم‌ها اهمیت زیادی دارد. برای این منظور معمولاً:

 • سیم انتقال صدا و درب بازکن قرمز رنگ است.
 • سیم ولتاژ منفی آبی‌ رنگ است.
 • سیم ولتاژ مثبت نارنجی ‌رنگ است.
 • سیم انتقال تصویر سفید رنگ است.

از ترمینال‌های شماره ۱ الی ۴ پنل به ترمینال‌های شماره ۱ الی ۴ مانیتور اول با رعایت رنگ سیم‌ها متصل می‌کنیم. در ادامه از هر ترمینال یک رشته‌ سیم عیناً برای ترمینال ۱ الی ۴ در مانیتور شماره ۲ سیم بندی می‌کنیم. به ‌این ‌ترتیب مانیتور شماره ۲ به شکل موازی شده با مانیتور شماره ۱ در اتصال است.

سیم شماره‌ی ۵ که با نام ترمینال B معرفی کرده‌ایم، در برخی آیفون‌ها با اطلاعات سیم شماره ۱ ادغام شده‌ است. در این ‌صورت چنین ترمینالی در پنل و مانیتورها وجود ندارد. اما در صورت وجود ترمینال B سیم بندی آنها نیز عیناً شبیه به ترمینال‌های ۱ الی ۴ از سمت پنل تا مانیتور شماره ۱ و مانیتور شماره ۲ می‌باشد.

ترمینال‌های L1 و L2 در پنل به رله الکترومکانیکی درب بازکن متصل می‌شوند. برای تغذیه پنل تا مانیتورها نیز باید از اتصال ترانس ۱۲ ولت AC به ترمینال های مربوطه در پنل استفاده کنید. به ‌این ‌ترتیب سیم بندی شما برای اتصال دو مانیتور هم‌زمان به یک پنل در آیفون تصویری تمام شده ‌است.

نکته‌هایی برای نصب آیفون تصویری با دو گوشی آیفون

در این آموزش به چگونگی سیم بندی دو مانیتور و یک پنل اشاره کرده‌ایم. اما در نهایت از اصول یکسانی در نحوه سیم بندی چنین سیستمی تبعیت می‌کنیم. لذا الزامات نصب همچنان مانند الزامات نصب هر نوع آیفون تصویری می‌باشد. الزاماتی از قبیل:

 • نصب پنل باید در ارتفاع ۱۴۵ سانتی‌متری از کف زمین کار شده در مقابل درب ساختمان باشد.
 • محل نصب پنل باید به ‌دور از احتمال ریزش باران و برف و یا مواجهه با باد شدید باشد. در عین ‌حال لازم است تا از قاب‌های محافظت مخصوص برای پوشاندن پنل آیفون تصویری استفاده کرده باشید.
 • قوطی نصب پنل باید در حین نماکاری ساختمان به شکلی نصب شده باشد که لبه‌ی قاب مماس با لبه‌ی نما باشد.
 • از کابل‌های مخصوص نمره ۶ فویل دار تمام مس برای نصب آیفون تصویری استفاده نمایید.
 • تمامی کابل‌ها باید از داخل لوله‌های نصب‌ شده در دیوارهای ساختمان عبور داده شوند. توجه کنید که کابل آیفون تصویری از کنار کابل برق و یا در تماس با آن عبور داده نشود. زیرا مغناطیس کابل برق باعث ایجاد نویز در ارتباطات آیفون تصویری می‌شود.

الگوی نصب آیفون تصویری ساده است و برای نصب دو مانیتور نیز با چالش خاصی مواجه نیستید. در فیلم آموزشی تهیه شده توسط گروه کالنجی چگونگی این سیم بندی به ‌طور کامل تشریح شده ‌است. البته برخی آیفون ها این قابلیت رو دارن و اگر آیفون شما این قابلیت رو نداشت، میتونید از این آموزش بهره ببرید.

دیدگاهی در مورد “نصب دو مانیتور و یک پنل در آیفون تصویری یک واحدی

 1. محمدحسن ساربانی گفت:

  باعرض درود بی‌دریغ وفراوان خدمت جناب مهندس غفاری عزیزوگرانقدر
  سوالی ازحضرتعالی دارم:
  بنده بعنوان یک خدمتگذاروسربازکوچک درجنوب شرق ایران جانم مشغول انجام وظیفه هستم
  متاسفانه مشکلی درسیستم برقی منزل وجوددارد که هروقت شارژری رو(انواع مختلف-موبایل-تلفن-دریل-…)به پیریزبرق متصل میکنم داخل یکی ازورودیهای پیریز(فازیانول فرقی نمیکنه)جرقه وآرک میزنه
  بنظرحضرتعالی مشگل ازچیه ویاازکجاست؟
  ضمنادرساختمان چندواحدی زندگی می‌کنیم وشایددرسیم نول بابقیه ساکنین مشترک باشیم چون مجتمع رو پیمانکاربسازبنداز!!!
  برای ارتش ساخته
  ممنونم که ازوقت بسیارباارزش وگرانقدرتون مایه گذاشته وبه پرچانگی وپرحرفیهای این حقیرعنایت فرمودین
  باتشکربسیار
  ارادتمندشما محمدحسن ساربانی
  ” یاعلی(ع)جان مددی ”
  http://www.sarnet¹³⁵⁶@gmall.com

  1. سلام و درود
   سپاسگزارم از همراهی تون
   اگه کلیدی در مدار مصرف کننده نباشه و وصل شدن برق مصرف کننده از طریق پریز اتفاق بیوفته این مساله طبیعی هست

 2. مجیدبراتلو گفت:

  سلام میخوایم یواحدجداتیفون تصویری ببندیم میشه ازهمون سیکشی استفاده کنیم یابایدیه کابل دیگه براش بکشیم

  1. سلام
   یه سری تغییرات نیازه که در سایت سرچ کنین تبدیل ایفون یک واحدی به دو واحدی، آموزشش براتون بالا میاد

 3. مینا گفت:

  سلام ببخشید ی سوال
  اگر پنل و یکی از مانیتورها الکتروپیک باشه و مانیتور دیگر تابا باشه ، امکان اتصال هر دو مانیتور به پنل وجود داره؟

  1. سلام بله متصل میشه مشکلی نداره

 4. سعید گفت:

  سلام
  لطفاً نحوه لوله گذاری برای قوطی پنل و مانیتور رو هم اضافه کنید.
  ممنون

  1. درود
   در دوره نصب و عیب یابی آیفون بحث لوله گذاری هم آموزش داده شده

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *