آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق

12 علت سوت کشیدن آیفون صوتی و تصویری

علت سوت کشیدن آیفون صوتی و تصویری

سوت کشیدن آیفون صوتی و تصویری از مشکلات رایج است. آیفون در هر مدل صوتی و تصویری از ابزارهای کارآمد ساختمانی است که ارتباط بی‌واسطه ما تا فضای خارج از ساختمان را تأمین می‌نماید. در هر صورت علاقه داریم تا ارتباط ما با درب ورودی ساختمان عاری از نویز و با وضوح کامل باشد. اما علت سوت کشیدن آیفون تصویری و حتی صوتی چیست؟ این سوت ممتد مانع از انتقال صوت می‌شود. تا جاییکه اصلاً نمی‌توانیم صحبت افراد در پای آیفون و یا پشت گوشی را بشنویم.

در آموزش های گذشته به بررسی عیب یابی آیفون تصویری و عیب یابی آیفون صوتی پرداختیم و در این آموزش به صورت اختصاصی به یک مشکل عمومی یعنی سوت کشیدن آیفون خواهیم پرداخت.

برای پیدا کردن علت سوت کشیدن آیفون راه‌حل‌های متفاوتی وجود دارد. این مشکل می‌تواند ریشه در طراحی غلط، سیم‌کشی ناقص، خرابی دستگاه و حتی مشکلات ساده‌تر داشته باشد. اما به هر صورت تداخلی آزاردهنده است که مانع انتقال مناسب صوت و ارتباط مفید در آیفون صوتی و تصویری خواهد شد. در این مقاله قصد داریم تا به 12 علت سوت کشیدن آیفون اشاره کنیم.

اولین علت سوت کشیدن آیفون – بالا بودن ولوم میکروفون

ممکن است صدای میکروفن را با درجه بالایی تنظیم کرده باشید: گاهی علت سوت کشیدن آیفون صوتی و تصویری بسیار ساده است. مثلاً ممکن است ولوم تنظیم صدای میکروفن را در مقدار بسیار بالایی تنظیم کرده باشید. در این ‌صورت میکروفن شرایط کار حساسی دارد. این حساسیت زیاد باعث ایجاد مشکلات مانند سوت کشیدن آیفون می‌شود. وقتی آیفون خانه‌ی شما سوت می‌کشد، توصیه می‌کنیم قبل ‌از هر اقدامی شرایط تنظیم ولوم میکروفن را بررسی کنید.

دومین علت سوت کشیدن آیفون – خراب بودن خود میکروفون

ممکن است میکروفن در پنل خروجی آیفون خراب باشد: خرابی میکروفن دلیل متداول برای سوت کشیدن آیفون است. میکروفن خراب می‌تواند سیگنال نویز تولید نماید. این سیگنال نویز حاوی اطلاعات مخدوش شده‌است که باعث سوت کشیدن آیفون می‌شود. در این ‌صورت با تعویض میکروفن مشکل به‌ طور کامل حل می‌شود. البته توصیه می‌کنیم که برای بررسی مشکل میکروفن و حتی تعویض آن از تعمیرکاران ماهر استفاده کنید. زیرا برای بررسی میکروفن باید به برد الکتریکی پنل دسترسی داشته باشید. عدم مهارت باعث ایجاد خرابی‌های دیگر خواهد شد.

نحوه تشخیص و تست میکروفون آیفون را در دوره نصب و عیب یابی آیفون صوتی و تصویری به صورت کامل خدمت تان آموزش داده ایم.

سومین علت سوت کشیدن آیفون – عدم نصب صحیح

ممکن است پنل آیفون به درستی نصب نشده باشد: هر آیفون در مدل‌های صوتی و تصویری دارای حداقل دو پنل است. پنل بیرونی در محل ورودی ساختمان نصب می‌شود و پنل‌های داخلی به تعداد واحدهای ساختمان انتخاب می‌شوند. عدم نصب صحیح و اصولی پنل می‌تواند باعث نویز شده که گاها به شکل سوت کشیدن آیفون مشکل‌ساز خواهد شد. توصیه می‌شود تا از نصاب‌های ماهر برای نصب آیفون استفاده کنید و یا از نصابی کاربلد برای بررسی محل نصب پنل‌ها مشورت بگیرید.

چهارمین علت سوت کشیدن آیفون – مشکل از سمت کابل آیفون

ممکن است در انتقال صدا و تصویر آیفون نویز وجود داشته باشد: سیم‌کشی غلط باعث ایجاد نویز می‌شود. برای سیم کشی آیفون‌های صوتی و تصویری، کابل‌های استاندارد مسی با روکش‌های غلاف شده طراحی ‌شده است. اما در صورت استفاده از کابل غیرتخصصی احتمال رخداد نویز زیاد است که گاهاً خودش را به شکل سوت کشیدن آیفون صوتی و تصویری نشان می‌دهد. گاهی نیز از کابل استاندارد استفاده ‌شده است؛ اما محل عبور کابل در مجاورت سیم برق ساختمان می‌باشد. محل عبور کابل اصلی در مجاورت میکروفن آیفون باعث ایجاد نویز می‌شود. توصیه می‌شود تا در صورت لزوم شرایط سیم‌کشی آیفون صوتی و تصویری ساختمان را بررسی کنید.

اگر در ابتدای نصب ایفون نو، نویز وجود داشته باشد این مورد محتمل تر است.

پنجمین علت سوت کشیدن آیفون – مشکل از برد تغدیه مانیتور یا ترانس آیفون

ممکن است از ترانس استاندارد در طراحی آیفون ساختمان استفاده نشده باشد: ترانس وظیفه دارد تا برق 220 ولت جریان متناوب شهری را به برق DC مناسب کار انواع آیفون صوتی و تصویری تبدیل نماید. برق DC ترانس‌های حرفه‌ای در سطح ولتاژ ثابتی قرار دارد. اما هر گونه تلرانس و یا نوسان برق خروجی ترانس باعث عدم کارکرد صحیح سیستم آیفون صوتی و تصویری می‌شود. ممکن است این اختلال باعث سوت کشیدن آیفون نیز بشود. در هنگام سوت کشیدن آیفون صوتی و یا تصویری توصیه می‌کنیم که حتماً شرایط ترانس نصب شده سیستم را بررسی کنید و از کیفیت ساخت آن و یا برند معتبر آن اطمینان داشته باشید.

در آیفون های تصویری جدید اغلب برق تغذیه پنل دم در و مانیتور از برد تغذیه داخل مانیتور تامین می شود و وجود نشتی در خازن روی برد میتواند نویز ایجاد کند.

تشخیص این که پنل آیفون ما از ترانس تغذیه میکند یا از برد داخل مانیتور را در دوره نصب و عیب یابی آیفون بررسی کرده ایم و نحوه عیب یابی قسمت به قسمت آیفون را خدمت تان در دوره توضیح داده ایم.

ششمین علت سوت کشیدن آیفون – کم بودن فاصله میان میکروفون و بلندگو

ممکن است فاصله کافی میان میکروفن و بلندگو وجود نداشته باشد: هر پنل آیفون دارای میکروفن و بلندگو است. این دو قطعه وظیفه دارند تا جریان تبادل صدا را انجام دهند. البته محل نصب آنها از یکدیگر فاصله دارد تا باعث ایجاد نویز بر یکدیگر نشوند. گاهی به هر دلیلی ممکن است حد فاصله مناسب میان میکروفن و بلندگو وجود نداشته باشد. در این ‌صورت بلندگو تحت تأثیر نویز میکروفن قرار می‌گیرد و سوت می‌کشد. برای بررسی این علت سوت کشیدن آیفون صوتی و تصویری و رفع آن لازم است تا از تعمیرکاران ماهر استفاده کنید. آنها می‌دانند که چگونه فاصله‌ی کافی محل نصب این دو قطعه را رعایت نمایند.

هفتیمن علت سوت کشیدن آیفون – جدا شدن میکروفون از جای خود

ممکن است میکروفن در شرایط مناسبی قرار نداشته باشد: میکروفن آیفون صوتی و تصویری باید در یک محل مناسب داخل پنل نصب شده باشد. معمولاً محل نصب میکروفن قالب گردی است که حد فاصله مناسبی از محافظ پنل دارد. به‌ هم خوردن محل نصب میکروفن و یا نزدیکی بیش‌ از حد محافظ پنل به میکروفن باعث تولید نویز شده و به سوت کشیدن آیفون می‌انجامد.

هشتمین علت سوت کشیدن آیفون – خراب شدن برد پنل دم در

ممکن است برد پنل آیفون خراب باشد: احتمال خرابی برد الکتریکی پنل کم است. اما در صورت خرابی بزرگترین مشکلات شما در تعمیر و بررسی عیب انواع آیفون می‌باشد. برد الکتریکی مرکز کنترل داده‌ها و انتقال اطلاعات است. خرابی برد مانع از انتقال درست داده‌ها می‌شود. به ‌این ‌ترتیب با اختلالاتی مانند سوت کشیدن آیفون تصویری و یا صوتی مواجه می‌شوید. در این ‌صورت باید برد را تعویض کنید. البته باز هم توصیه می‌کنیم تا برای عیب‌یابی و خصوصاً تعویض برد از خدمات افراد ماهر استفاده کنید.

نهمین علت سوت کشیدن آیفون – رسوب گرفتن پنل

ممکن است پنل آیفون شما رسوب گرفته باشد: این مشکل عموماً برای پنل‌های خارجی انواع آیفون صوتی و تصویری بخصوص در مناظقی که شرجی است اتفاق می‌افتد. پنل‌های خارجی در معرض انواع شرایط آب‌وهوایی هستند. احتمال ورود مواد ریز مانند گرد و غبار در داخل آنها زیاد است که در درازمدت به شکل رسوب بر بدنه بخش‌های الکتریکی دستگاه پنل باقی می‌مانند. این رسوب باعث تولید هزینه خواهد شد. گاهاً شما می‌توانید با استفاده از دستمال مرطوب، گرد و خاک نشسته بر قطعات الکتریکی برد دستگاه را پاک کنید. البته برای پاک‌سازی عمیق شوینده‌های تخصصی مانند اسپری خشک ناهید وجود دارد.

دهمین علت سوت کشیدن آیفون – نفوذ آب باران به پنل

ممکن است آب و یا رطوبت به بخش‌های الکتریکی برد آسیب زده باشد: پنل آیفون تصویری یک تجهیز تمام الکترونیکی است. این در حالی است که باید پنل را در هوای آزاد و مواجه شدن با شرایط نامساعد جوی نصب کنید. هر چند محافظت از پنل ضروری است؛ اما گاهاً شاهد نفوذ آب به بخش‌های داخلی پنل هستیم که باعث سوختن قطعات الکترونیکی می‌شوند. این خرابی‌ها گاهاً علت سوت کشیدن آیفون صوتی و تصویری هستند.

یازدهمین علت سوت کشیدن آیفون – وجود فضای اضافی پشت دهنی گوشی

ممکن است سوت کشیدن به ‌علت وجود فضای اضافی پشت دهنی گوشی آیفون باشد: وجود فضای اضافی پشت دهنی گوشی باعث ایجاد پژواک صدا می‌شود. این پژواک در انتقال صدا از گوشی تأثیرگذار است و می‌تواند علت سوت کشیدن آیفون صوتی و تصویری باشد. برای حل این مشکل می‌توانید با نصب یک پنبه و یا دستمال‌کاغذی حجم فضای خالی را کاهش دهید.

دوازدهیمن علت سوت کشیدن آیفون – عدم بستن سیم ارت داخل کابل

در کابل آیفون علاوه بر رشته سیم های روکش دار، یک رشته سیم بدون روکش است که اگر آیفون شما سوت میکشد، سر و ته این یک رشته سیم را به دیوارمتصل کنید اگر دیوار رنگ شده کمی رنگ دیوار پشت مانیتور را بخراشید و به نحوی سر و ته سیم ارت را به دیوار متصل کنید. در اغلب مواقع با این کار مشکل سوت کشیدن برطرف خواهد شد.

سوت کشیدن آیفون تصویری از مشکلات رایج است که با اندک دقت و مهارت در عیب‌یابی به‌ راحتی مرتفع می‌شود. در بسیاری از موارد این مشکل ریشه در علت‌هایی ساده دارد. لذا برای حل آن اول دلایل ساده و بدیهی را بررسی کنید.

دیدگاهی در مورد “12 علت سوت کشیدن آیفون صوتی و تصویری

 1. کاربر مهمان گفت:

  درود برشما آیفون تصریری ما سوت میزنه ولی پنل دم درو که باز میکنم قطع میشه دوباره میزارم جاش صدا میده وقتی هم میبندم دست میزارم رو بلدگو از بیرون قطع میشه

  1. سلام پنل بیرون رو باز کنید و پشتش ولوم میکروفون و اسپیکر رو کم کنید درست میشه

 2. مهرداد انصاری گفت:

  سلام
  یه سوال در مورد آیفن تصویری
  با برداشتن گوشی داخل، صدا از دم در به داخل نمیاد (صدا از داخل به بیرون میره) ولی با چند بار قطع و وصل کردن شستی داخل ،صدا وصل میشه
  لازم به ذکر هست که تصویر هیچگونه قطعی ندارد
  ممنون

  1. سلام و درود احتمال زیاد شستیتون مشکل داره که باید تعویض بشه

 3. مهردا انصاری گفت:

  سلام
  گوشی داخل ساختمان دو تا هست که یکی از اونا که قدیمی تر هست به محض برداشتن گوشی صدای سوت شدیدی در پانل بیرون پخش میشه که گوشخراش هست
  آیفن صوتی هست و مورد دیگه اینکه جای گوشی های داخل جابجا کردیم ولی همون گوشی مدنظر،باعث صدای سوت شدید میشه
  ممنون از پاسخگویی تون

  1. سلام و درود احتمال زیاد میکروفون گوشی داخل مشکل داره

 4. علی اصغر عباس پور نامقی گفت:

  سلام یک آیفون تصویری تابا است هنگام زنگ زدن صدای شدید سوت از پنل می آید به طوری که نمی توان تحمل کرد

  1. سلام و درود سوت کشیدن آیفون رو در سایت سرچ کنید یک مقاله کامل گذاشتیم و دلایل متعددی که ممکنه داشته باشه رو بررسی کردیم

  2. بهمن گفت:

   دقیقا همین مشکلو داریم
   شما به نتیجه رسیدید؟؟

 5. حسن گفت:

  سلام وقتی زنگ میزنی تصویر هست فقط خیلی خش خش میکنه وصدا برقرارنمیشه مشکل از چیست

  1. سلام و درود
   دلایل مختلفی داره که باید تک تک تست بشه. در دوره نصب و عیب یابی آیفون به صورت کامل آموزش دادیم

 6. عباس ابراهیمی گفت:

  سلام ممنون از اطلاع رسانی شما دقیق ومفید وکاربردی

 7. سیدعلی واعظی گفت:

  امروز به دلیل سوت زدن آیفون تصویری با یک استاد کار صحبت کردم و ایشان خیلی کلاس گذاشتند، راستش مهندس مکانیک هستم و این رفتار برایم سنگین بود ، با مطالعه این مقاله علت را می توانم پیگیری نمایم.
  سپاس از شما
  قدردان زحمات شما می باشم
  واعظی

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *