آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

آموزش سیم بندی و نصب دزدگیر آیفون تصویری

نصب دزدگیر آیفون تصویری

نصب دزدگیر آیفون تصویری موضوع این قسمت از آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری است. آیفون‌ها قابلیت‌های کاربردی جذابی دارند. خصوصاً که برای ما از هر آنچه در پای درب خانه می‌گذرد، نمایش می‌دهند. اما گاهاً این ابزار کارآمد در کانون توجه سارقان قرار می‌گیرد. متأسفانه ارزش پنل آیفون تصویری آن‌چنان است که برخی اقدام به سرقت آن می‌کنند. اما می‌توانیم با نصب دزدگیر آیفون تصویری مانع این اتفاق شویم.

در فیلم آموزشی زیر چگونگی نصب میکروسوئیچ روی آیفون تصویری را آموزش‌ داده ایم. این میکروسوئیچ وظیفه امنیتی دارد و مانع از سرقت پنل آیفون تصویری خانه شما خواهد شد.

چرا باید میکروسوئیچ دزدگیر را نصب کنید؟

آیفون تصویری برای ارتباط بصری از مقابل درب خانه است. قاعدتاً تا زمانی ‌که آیفون فعال است و شما در پای صفحه نمایش مانیتور حاضر هستید، می‌توانید از تمام اتفاقات در مقابل درب خانه اطلاع داشته باشید. اما تا چه زمانی می‌خواهید در مقابل مانیتور بایستید؟ وقتی صفحه نمایش مانیتور خاموش است، هیچ بازخوردی از اتفاقات مقابل درب خانه ندارید. در چنین شرایطی هر کسی می‌تواند پنل آیفون تصویری شما را به سرقت ببرد. به ‌هر حال ارزش این پنل قابل‌ توجه است و برخی سارقان برای دزدیدن آنها دندان تیز کرده‌اند.

نصب میکروسوئیچ روی آیفون تصویری مانع از دزدی سارقان نمی‌شود. اما به ‌سرعت صاحبان خانه را از اتفاقات مقابل درب خانه مطلع می‌کند. به ‌هر حال دزدها برای سرقت پنل آیفون تصویری به زمان نیاز دارند و به ‌محض هر گونه اتفاق برای پنل، میکروسوئیچ عمل کرده و هشدار لازم را صادر می‌کند. لذا اگر گوش ‌به ‌زنگ باشید، فرصت عمل برای سرقت پنل وجود ندارد.

روش نصب دزدگیر بر روی آیفون تصویری

این دزدگیر یک میکروسوئیچ ساده است که درست در پشت پنل آیفون تصویری نصب می‌شود. این میکروسوئیچ اهرم فیزیکی کوچکی دارد. وقتی پنل در جای خودش مستقر است، میکروسوئیچ غیرفعال است. هر گونه جابه‌جایی پنل از داخل قاب دیوار ساختمان باعث عملکرد میکروسوئیچ خواهد شد. به ‌این ‌ترتیب با هر گونه دست‌اندازی برای سرقت و یا جابه‌جایی پنل، سیگنال هشدار از جانب میکروسوئیچ صادر می‌شود.

برای نصب دزدگیر آیفون تصویری نیازی نیست تا کل سیم بندی آیفون را تغییر دهید. سیم‌بندی همان روش استانداردی است که برای تمامی آیفون‌ها کارایی دارد. به ‌این ‌ترتیب که باید ترمینال‌های شماره 1 الی 4 مربوط به سیگنال‌های صدا، ولتاژ منفی، ولتاژ مثبت و انتقال تصویر را میان پنل آیفون و مانیتور متصل کنید. برای اتصال رله الکترومکانیکی درب بازکن باید از ترمینال‌های L1 و L2 استفاده کنید. در نهایت ترمینال‌های 12VAC هستند که از جانب ترانس و اتصال به فاز و نول تغذیه می‌شوند. در انتها یک سیم‌بندی ساده و استاندارد از هر آیفون تصویری دارید. اما نصب میکروسوئیچ روی آیفون تصویری به شکل موازی با سیم‌بندی اصلی دستگاه صورت می‌گیرد.

این میکروسوئیچ در اصل یک کلید کوچک است که به موازات ترمینال صدا و زنگ مانیتور برای اتصال به پنل آیفون تصویری طراحی ‌شده است. یک رشته سیم از ولتاژ منفی در داخل میکروسوئیچ چرخیده و به ترمینال شماره 1 پنل متصل می‌شود. به ‌این ‌ترتیب میکروسوئیچ در شرایط موازی با ترمینال زنگ مانیتور نصب شده‌ است.

در تصویر زیر نقشه سیم بندی میکروسوئیچ دزد گیر را مشاهده میکنید:

در تصویر زیر نقشه یک مدل آیفون دیگر را مشاهده می‌کنید و نکته ای که وجود دارد ممکن است جای سیم ها در آیفون های مختلف جابجا شود ولی در همه آیفون ها دو سر میکروسوئیچ به سیم زنگ و منفی آیفون وصل می شود و این مورد در همه آیفون ها یکسان است.

نصب دزدگیر آیفون تصویری

نحوه عملکرد میکروسوئیچ دزدگیر چگونه است؟

این میکروسوئیچ دارای یک تیغه NC است. یعنی در شرایط عادی که هیچ فشاری بر روی تیغه‌ی آن وارد نباشد، مسیر بسته ای در دو سمت ترمینال‌های خودش دارد. اما وقتی آن را در پشت پنل آیفون تصویری متصل می‌کنید، بر اثر فشار وارد شده از نصب قاب پنل، اهرم میکروسوئیچ عمل کرده و شرایط NC تبدیل به یک تیغه‌ی باز می‌شود.

تا زمانی ‌که پنل آیفون تصویری در داخل قاب مخصوص نصب آن مستقر باشد، تیغه میکرو سوییچ عمل کرده و مسیر سیگنال منفی تا ترمینال زنگ پنل باز است. اما اگر کسی پیچ قاب پنل را باز کند و آن را از جای خودش خارج کند، با کوچک‌ترین جابه‌جایی میکروسوئیچ از حالت تحت فشار خارج شده و تیغه به حالت عادی NC و متصل کردن مسیر ولتاژ منفی تا ترمینال زنگ بسته می‌شود. به ‌این ‌ترتیب شرایطی مانند آن است که کسی دایماً در حال فشردن زنگ پنل باشد. در چنین شرایطی صدای زنگ دایماً در مانیتور زده می‌شود و تا زمانی ‌که پنل به‌ جای خود بازنگردد، این زنگ ادامه پیدا می‌کند و خیلی زود اهالی خانه خبردار می‌شوند.

اگر چه میکروسوئیچ در پشت پنل و برای اتصال سیم ولتاژ منفی به ترمینال زنگ پنل طراحی ‌شده است؛ اما در اصل برای فرستادن سیگنال به زنگ مانیتور کار می‌کند. به ‌این ‌ترتیب که برای فرستادن اطلاعات زنگ فقط رشته سیم انتقال صدا به داخل خانه کشیده شده ‌است. تا زمانی ‌که پنل در جای خود مستقر باشد، این رشته سیم، سیگنال زنگ پنل را منتقل می‌کند. اما به ‌محض جابه‌جا شدن قاب پنل، ولتاژ منفی از طریق سیم زنگ دایماً به مانیتور متصل است و حالا زنگی دایمی شنیده می‌شود.

آیا نحوه نصب دزدگیر آیفون تصویری برای همه برندها یکسان است؟

همانطور که در ویدیوی بالا توضیح دادیم روش سیم‌بندی میکروسوئیچ دزدگیر در نصب آیفون تصویری برای تمامی برندها یکسان است. زیرا اصولاً نصب میکروسوئیچ ارتباطی با نوع طراحی و یا تکنولوژی ساخت دستگاه ندارد. یک قطعه بیرونی است که قرار است سیگنالی برای زنگ مانیتور ارسال نماید.

اگر چه روش نصب دزدگیر بر روی آیفون تصویری در تمام برندها یکسان است؛ اما لازم است تا این میکروسوئیچ را به ترمینال‌های منفی و انتقال زنگ پنل متصل کرده باشید. موقعیت قرارگیری این ترمینال‌ها در برندهای گوناگون متفاوت است. در عموم مدل‌ها ترمینال شماره 1 برای انتقال صدا و ترمینال شماره 2 برای ولتاژ منفی است. اما در برخی برندها مانند آیفون تصویری الکتروپیک، ترمینال‌های شماره 3 و 4 به ‌ترتیب برای ولتاژ منفی و انتقال صدا طراحی شده‌اند. لذا در هنگام نصب دزدگیر آیفون تصویری با اطلاع دقیق از موقعیت ترمینال‌ها سیم‌بندی کنید. در عین ‌حال مطمئن باشید که میکروسوئیچ در جایی درست و تحت فشار مناسب از قاب آیفون نصب شده قرار دارد.

دیدگاهی در مورد “آموزش سیم بندی و نصب دزدگیر آیفون تصویری

 1. رضا گفت:

  در آیفون های چند طبقه اگر بخوایم تمام طبقات زنگ بخورن باید به پیچ منفی و زنگ پنل وصل کنیم؟
  اگر بخوایم یک واحد خاص زنگ بخوره مثلا نگهبانی باید به پیچ منفی و پیچ زنگ اون واحد وصل کنیم؟

 2. محمدزاده گفت:

  میشه در مورد دزد گیر آیفون های صوتی هم مطلب بگذارید
  ممنون میشم مهندس

 3. سعید ساهور گفت:

  سلام مهندس
  در یک ایفون تابا مدل جدیدش من این مورد رو تست کردم بدین هست که با هر بار تحریک به منفی به ترمینال زنگ یکبار عمل میکند اما یکسره زنگ نمیخوره … یعنی اگر فرض رو بر این بزارییم که یکی یکسره سیم سیگنال زنگ رو به منفی وصل کنه فقط همون اول کار یک زنگ میخوره و تمام و ممتد نمیشه … حساس به تحریک هست (قطع و وصل شدن منفی)…

 4. سلام وقت بخیر جناب غفاری
  برتون مقدور هست درباره بالابر مغازه ای مطلب بذارید و نحوه سیم بندی اون رو توضیح بدین
  تشکر میکنم

  1. سلام در ساست آموزش دادیم
   مدار چپگرد راستگرد تک فاز و سه فاز هست

 5. فرضعلی سلیم پور ناغانی گفت:

  همه چیز عالی بود، ولی کاشکی طریقه اتصال سیمهای مربوط به دزد گیر رو درترمینالهای موجود مشخص بشن

  1. فرضعلی سلیم پور ناغانی گفت:

   البته تصویری مدل ۱۹۲۴،منظورم هست که با ترمینال های ۳ و۵ پارالل میشن، ولی در نقشه مشخص نکرده که از طریق کانکتورهای نصب شده استفاده گردد.ممنون

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *