محافظت از برق کل ساختمان

محافظ برق ساختمان

محافظت از برق کل ساختمان با یک محافظ و یک کنتاکتور:

از کل وسایل برقی ساختمان محافظت کنید !!!!  شاید این موضوع عجیب به نظر برسد اما شدنی است فقط با یک محافظ و یک کنتاکتور، میتوان این کار را انجام داد اگر می خواهید بدانید که چطوری می توانیم محافظت از برق کل ساختمان با یک محافظ  را انجام دهیم این مقاله را دنبال کنید.

استفاده از محافظ کنتاکتوری شیوا امواج برای این کار واقعا یک گزینه عالی است، این وسیله می تواند کار ما را ساده کند در ابتدا از شما می خواهم  که مقاله ی روش نصب کنتاکتور را مطالعه کنید تا توضیحاتی که در ادامه می دهم را بهتر درک کنید.

در مقاله ای که بالا معرفی کردیم روش نصب کنتاکتور تک فاز و سه فاز توضیح داده شد پس پس فرض کنید این مقاله ادامه ی مقاله ی روش نصب کنتاکتور است.

محافظ برق کل منزل – حفاظت از جان و وسایل برای کنتور تک فاز و سه فاز

محافظ برق کل ساختمان
محافظ برق کل ساختمان

استفاده از محافظ شیوا امواج و یک کنتاکتور:

محافظ برق ساختمان

توضیح عکس:

این مدار برای برق تک فاز خانگی مناسب است و اگر بخواهیم برای برق سه فاز این کار را انجام دهیم نیاز است سه محافظ و سه کنتاکتور مجزا نصب کنیم و از این نقشه استفاده کنیم با این تفاوت سیمی که به PH میرود هر بار از یک فاز مجزا بگیریم.

مدار فرمان ( سیم های قهوه ای و آبی)

برای این کار یک سیم فاز به PH محافظ می دهیم و یک نول هم به N، پس از این کار یک سیم فاز به ۱۵ که پایین محافظ است وصل می کنیم و یک سیم هم از A2 کنتاکتور به ۱۸ محافظ وصل می کنیم  سپس یک نول هم به A1 می بریم، به همین سادگی مدار فرمان محافظ به کنتاکتور وصل می شود.

  کنترل بار چیست

مدار قدرت(سیم های سبز)

برای این که مدار قدرت کنتاکتور را وصل کنیم هم کافیست سه سیم از فیوز زیر کنتور به ورودی کنتاکتور یعنی ۱-۳-۵ کنتاکتور وصل کنیم و از ۲-۴-۶ کنتاکتور هم به جعبه فیوز می بریم و در نهایت از جعبه فیوز به کل برق ساختمان.

استفاده از محافظ معمولی و متصل کردن آن به کنتاکتور

محافظت از برق کل ساختمان با یک محافظ

این مدل که ما سال های قبل آن را اجرا می کردیم و محافظ های تابلویی مثل شیوا امواج موجود نبود استفاده می شد و لی اگر خواستید میتوانید از این مدل نیز استفاده کنید.

اساساً محافظ های معمولی یک ورودی و یک خروجی دارد که ورودی ما دوشاخه ی محافظ است که داخل پریز می زنیم و خروجی هم پریزی است که روی محافظ نصب است، برای نصب این مدل هم کافیست برق به ورودی محافظ بدهیم تا محافظ روشن شود و خروجی هم که پریز روی محافظ است را به کنتاکتور وصل میکنیم.

برای نصب ورودی در تابلو برق یک پریز تابلویی نیز نیاز داریم تا داخل تابلو نصب کنیم تا محافظ معمولی به راحتی روی ریل داخل تابلو نصب شود.( برای این کار یک محافظ کامپیوتر کافی است و زمان آن هم ۳۰ ثانیه باشد خوب است)محافظت از برق کل ساختمان با یک محافظ

و اما دو شاخه: یک قطعه نیم متری سیم به دوشاخه متصل می کنیم و دو شاخه را به پریز روی محافظ وصل می کنیم و آن سر دیگر سیمی که به دو شاخه وصل کردیم را به کنتاکتور متصل می کنیم یک رشته به A1 و یک رشته هم به A2 ، به همین آسانی این محافظ هم می توانیم به کنتاکتور متصل کنیم.

راستی!!!

اپلیکیشن اندروید کالنجی رو دانلود کنین و از جدید ترین آموزش های رایگان و تخفیف های ویژه محصولات مطلع خواهید شد. 🙂

  موتور یونیورسال چیست و چگونه راه اندازی می شود؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

محمود غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   فرررررررررررررررررررررررررری

   با سلام .در حالت تک فاز ک از یک محافظ و کنتاکتور استفاده میشه و یه هزینه ای داره.ولی تو سه فاز باید هزینه تک فاز رو ضربدر سه کنیم.ایا راهی هس ک بشه این هزینه رو کمترکرد؟؟میشه ایا مثلا سه فاز رو روی یه کنتاکتور( حالا نسبت به حالت تک فاز قوی تر و گرونتر )گذاشت ولی با یه کنتاکتور و یه محافظ خونه های سه فاز رو براشون این مدارو نصب کرد؟؟ اگه راه دیگه ای هم هس لطفا بگین

   فرشید

   باسلام.دلیل اینکه تمام ورودی و خروجی کنتاکتور یا مثلا تمام پایه های ترانس و دیگر المان ها رو با سیم یا با شینه به هم متصل میکنن چیه؟

   محمود غفاری

   سلام حتما باید سه مدار مجزا اجرا بشه ولی اگر میخواین هزینه کمتر بشه تنها راهش اینه که بجای کنتاکتور سه فاز، کنتاکتور تک فاز بذارین

   علی بهمنش

   سلام به نظر بنده بهتره فاز محافظ را از فاز خروجی کلید مینیاتوری ویا بهتره از خروجی کلید نشت میگرفت در شکل مشخص هست.برای جلوگیری از برق گرفتگی.

   علیرضا

   سلام.
   الان جدیدا تو جعبه کنتور های منازل میبینم که از کلید اتوماتیک (mccb) استفاده میکنن.
   آیا میشه بجای مثلا سه کنتاکتور برای برق سه فاز خانگی، از یک mccb استفاده کرد؟ ممنون میشم در زمینه نصب و استفاده mccb ها برای منازل توضیح بدین.
   با تشکر

   محمود غفاری

   سلام اگر برای مدار محافظ میخواین خیر نمیشه استفاده کرد ولی صرفا جهت قطع و وصل میشه استفاده کرد

   پاک راد

   سلام و روز بخیر
   من یه کلید سه پل دارم که یک پلش موردی نداره و درست عمل میکنه ولی دوپل دیگه باهم در تضادن یعنی یکی از دوپل ها سالم عمل میکنه ولی اون یکی با خاموش شدن پل سالمه روشن میشه و برعکس
   ممنون میشم لطفا راهنمایی بفرمائید

   محمود غفاری

   سلام احتمال زیاد برق ورودی کلبد تون رو استباهی وصل کردین، سیم بندی کلید تون رو بررسی کنین درست وصل شده باشه