آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق, ویدیو های آموزش برق

آموزش عیب یابی آیفون تصویری + روش حل مشکل به صورت قدم به قدم

در آموزش های  گذشته مباحثی همچون نحوه نصب آیفون تصویری، عیب یابی آیفون صوتی و نحوه نصب آیفون صوتی را آموزش داده ایم و در این آموزش میخواهیم با هم نحوه عیب یابی آیفون تصویری را یاد بگیریم پس با ما همراه باشید.

تشخیص کار هر رنگ سیم

یکی از موارد مهمی که قبل از عیب یابی باید بدانیم این است که کار هر رنگ سیم در برند های مختلف را بدانیم تا کار عیب یابی خیلی راحت تر شود.

در ویدیوی زیر کار هر رنگ سیم در برند های مختلف آیفون های تصویری را خدمت تان توضیح داده ایم:

عیب یابی آیفون تصویری

عیب یابی آیفون تصویری یک مقوله جدید است. مقوله ای که در همین چند سال اخیر همراه با رشد و توسعه این نوع از آیفون ها بازار داغی پیدا کرده اند. به این ترتیب اگر می خواهید در صنعت برق ساختمان این روز های جوامع انسانی شغلی داشته باشید، ضرورت دارد تا سر رشته کاملی از نحوه عیب یابی آیفون تصویری کسب کنید. ما در این مقاله می خواهیم تا شما را همراه با کلیاتی چند از اصول عیب یابی در آیفون تصویری نماییم.

اگر همچنان علاقمند هستید تا این فضا را به شکلی حرفه ای تر دنبال کنید، لازم است تا آموزش های مرتبط بااین موضوع را بگذرانید و یا آنکه همراه با استفاده از مقالات کالنجی مانند عیب یابی آیفون صوتی  خودتان را آگاه سازید. با تمام این تفاصیل می توان کلیاتی از رفع اشکال آیفون تصویری تابا و یا هر برند متعارف دیگری را به شرح زیر تدوین نمود.

عیب های متداول در عیب یابی آیفون تصویری

عیب یابی آیفون تصویری

آیفون تصویری سوت می کشد

اگر آیفون تصویری شما سوت می کشد دلایل متعددی دارد که در مقاله 12 علت سوت کشیدن آیفون به صورت مفصل این مشکل را بررسی کردیم.

آیفون تصویری خاموش است

در گام اول می خواهیم سراغ عیب های ساده ای باشیم. مانند خاموشی سیستم که در عیب یابی آیفون تصویری الکتروپیک 1286 و یا دیگر برند ها اتفاق می افتد. نیازی نیست تا با هر خاموش شدنی در تکاپوی یک قطعه سوخته و یا معیوب باشید. با احتمال بالا سیستم شما فاقد برق شده است. برای رفع چنین مواردی در عیب یابی آیفون تصویری قبل از هر اقدامی از سلامت کامل خط تغذیه سیستم مطمئن شوید. حضور فعال منبع تغذیه تا سلامت اتصالات تغذیه و همچنین رسیدن عاری از عیب سطح ولتاژ به پشت پنل و یا گوشی از جمله مواردی است که باید چک شوند.

درب باز کن ها عمل نمی کنند

از جمله عیب های رایج در آیفون های تصویری و صوتی آن است که درب ساختمان از طریق گوشی ها باز نمی شود. در عیب یابی آیفون تصویری سیماران و یا تکنوتل و هر برند دیگری برای این عیب چندان فرقی ندارد. در نهایت لازم است تا کار را از قفل درب آغاز کنید. البته اگر همه واحد ها چنین مشکلی دارند به احتمال بالا ایراد از تامین برق قفل و یا خود قفل درب می باشد. در غیر این صورت لازم است تا در تمام واحد ها از سلامت اتصال سیم های F و E اطمینان حاصل کنید.

صدایی از جانب پنل منتقل نمی شود

وقتی در یکی از واحد ها صدای پنل را ندارید منطقی است که باید در سلامت گوشی و یا اتصالات همان واحد دنبال عیب باشید؛ اما اگر برای تمام واحد ها صدای پنل منتقل نمی شود، لازم است تا عیب را در خود پنل جستجو کنید. این یک نگرش کلی در عیب یابی آیفون تصویری با وقوع چنین عیبی است؛ اما در موارد عادی، قطع سیم A باعث بروز این مشکل می شود. از سوی دیگر ایجاد اشکال در میکرفون و یا یونیت صوت پنل نیز می تواند در خلق این عیب تاثیرگذار باشد.

صدایی از داخل به سمت پنل منتقل نمی شود

در عیب یابی آیفون تصویری الکتروپیک مدل 1286و یا هر برند مطرح دیگری این عیب را متوجه اتصال سیم B می دانند. سیم مذکور وظیفه برگشت صدا را از داخل واحد ها تا پای پنل را دارد. غالبا در موارد جزئی، مثلا قطع صدای یک واحد خاص است که باید اتصال کلی سیم B را دنبال کنیم؛ اما اگر برای تمام ساختمان چنین عیبی وجود دارد، خرابی در بلندگو و یا یونیت صوت نیز می تواند دلیل بر عیب مذکور باشد.

زنگ واحد ها نمی خورد

یکی دیگر از عیب های رایج در عیب یابی آیفون تصویری آن است که در هیچ یک از گوشی های موجود در داخل واحد ها زنگی به صدا در نمی آید. منطقی است که بپذیریم این ماجرا یک عیب کلی است. سیم نمره D در خروجی تغذیه و یونیت برای زنگ واحد ها تنظیم شده است. لذا منطقی است که در اثر بروز چنین عیبی در گام اول بخواهیم تا سلامت اتصال سیم نمره D را چک کنیم. این مقوله در عیب یابی آیفون تصویری تابا و یا هر برند دیگری کاملا مشترک است.

صدای پنل برای یک گوشی خاص قطع می باشد

در نظر داشته باشید که تمام اتصالات در آیفون تصویری چیزی کاملا متفاوت از نمونه های صوتی است. در آیفون تصویری قاعده طراحی در شبکه سازی اجزای سیستم است. لذا در صورت نبود امکانی در یک گوشی احتمالا خود گوشی عیب پیدا کرده است. مانند اشکال مذکور در عیب یابی آیفون تصویری که می توان آن را در خرابی بلندگوی گوشی و یا خرابی در برد الکترونیک گوشی مذکور پیدا کرد.

صدایی از یک گوشی به سمت پنل نمی رود

به مانند مورد قبلی در عیب یابی آیفون تصویری این ایراد نیز قاعدتا متوجه خود گوشی خواهد شد. به این ترتیب با احتمال بالا میکروفن گوشی مذکور و یا برد الکترونیکی در آن گوشی دچار عیب هستند.

آنچه در تمام عیب های مطرح شده قید شد، نمونه هایی از موارد بسیار رایج در عیب یابی آیفون تصویری می باشند. عیب هایی که غالبا مشترک با نمونه های صوتی نیز هستند؛ اما در آیفون تصویری با برخی عیب های خاص و یا مخصوص به این سیستم ها نیز مواجه هستیم. لذا ضرورت دارد تا در باب این موارد همراه با عیب یابی آیفون تصویری نیز نمونه هایی چند را بیان کنیم.

عیب ها ناشی از اختلالات سیستمی در عیب یابی آیفون تصویری

تاکنون با برخی از عیب ها آشنا شدید که به هر ترتیبی همراه با قطعی در اتصالی و یا خرابی در قطعه ای حاصل می شوند. رفع چنین مشکلاتی در عیب یابی آیفون تصویری عموما عاری از دردسر خاصی می باشند؛ اما در مقابل عیب هایی نیز هستند که با وجود سلامت کامل آیفون تصویری و تمام اتصالات در بطن سیستم حضور دارند، مانند انواع نویز ها. رفع چنین مواردی در عيب یابی آیفون تصویری اندکی پیچیده تر از نمونه های قبلی است. چرا که با عیبی مواجه هستیم که پیدا کردن منشا آن اندکی چالش برانگیز خواهد بود. نمونه هایی چند از چنین عیب هایی را در موارد زیر بیان کرده ایم.

تصویر در آیفون موج دار است

این عیب یک ماجرای رایج در انتهای نصب انواع آیفون تصویری می باشد. از عیب یابی آیفون تصویری تکنوتل تا تابا و حتی الکتروپیک بار ها و بار ها با چنین مشکلی مواجه خواهید شد. دلیل آن هم یک موضوع خیلی ساده است. یک جریان قوی برق بر سیم انتقال تصویر شما نویز می اندازد. غالبا در سیم کشی آیفون تصویری چاره ای جز این نیست که بخواهیم سیم ها را از محل عبور کابل های برق انتقال دهیم. رعایت برخی نکات اصولی مانع از تاثیر جریان برق و ایجاد نویز خواهد شد؛ اما در موارد بسیاری عدم رعایت اصول قید شده و نزدیکی طولانی یک کابل برق همراه با سیستم آیفون تصویری است که این موج ها را در تصویر نهایی حاصل می آورد. در مواردی که همه چیز خوب است و سال ها از نصب ایفون تصویری گذشته است و حضور یک کابل برق مزاحم در اطراف سیم های آیفون تصویری یک موضوع محال است؛ اما به یکباره تمام تصاویر در کل سیستم دچار موج می شوند، در چنین زمانی لازم است تا عیب را در خود سیستم جستجو کنیم. مانند نشتی خازن در برد تغذیه آیفون صوتی که از جمله موارد رایج در بروز این اختلال است.

عیب یابی آیفون تصویری

صدا در تمام واحد ها نویز دارد

به مانند آنچه در باب نویز تصویر گفتیم، برای نویز صدا نیز احتمال حضور نامطلوب یک کابل برق بسیار بالا می باشد. در عیب یابی آیفون تصویری همواره باید متوجه حضور پررنگ این کابل های برق مزاحم باشید و تا می توانید محل قرارگیری آنها را از کنار اتصالات آیفون تصویری دور سازید. البته عیب مذکور می تواند از طریق مواردی مانند اشکال در میکروفن پنل و قطعی در سیم شماره ۲ نیز حاصل شود.

رفع مشکل در عیب یابی آیفون تصویری

سوت کشیدن پنل

در عیب یابی آیفون تصویری هرگز همراه با عیب هایی مانند سوت کشیدن پنل و یا گوشی سراغ اتصالات نروید. این یک عیب ساده ناشی از میکروفن پنل و یا گوشی می باشد. مثلا ممکن است میکروفن از جای خود خارج شده باشد و یا آنکه در محل استقرار خود شل است. هر گونه عدم استقرار مستحکم برای میکروفن باعث پیدا شدن این سوت ها در خروجی پنل و یا گوشی خواهد شد.

مادامیکه ارتباط صوتی هست، تصویری وجود ندارد

در عیب هایی این چنینی مانند تصویر نداشتن آیفون تصویری قبل از هر چیز لازم است تا متوجه باشید که در طراحی آیفون صوتی انتقال صدا چیزی متفاوت از انتقال تصویر می باشد. لذا ممکن است در عیب یابی آیفون تصویری با مواردی مواجه شوید که صدا هست و تصویری وجود ندارد. این عیب یا بر اثر قطع سیم شماره ۴ حاصل شده است و یا آنکه دوربین در پنل مقابل درب خراب است.

وجود برفک و یا حضور خطوط عمودی در تصویر

این عیب به طور کلی از وجود مشکل در دوربین پنل حادث شده است. غالبا عملکرد ناقص دوربین است که باعث چنین اختلالی است.

کیفیت تصویر در تمام واحد ها پایین است

یکی از عمده مشکلات در آیفون تصویری که غالبا نارضایتی ساکنین را به دنبال خواهد داشت، افت کیفیت در تصویر آمده در صفحه نمایش گوشی می باشد. غالبا سیم کشی های قدیمی دلیل این عیب هستند؛ اما اگر در نصب آیفون تصویری برای تعداد واحد ها بیش از ۴ عدد همراه با یک سوئیچر تک باشید، احتمال آنکه با چنین مشکلی مواجه شوید بسیار زیاد است.

اغتشاش در تصویر در لحظه باز شدن درب

این اغتشاش در عیب یابی آیفون تصویری بر اثر نحوه سیم کشی اشتباه حاصل می شود. به این ترتیب که اگر در سیم بندی آیفون تصویری از خروجی DS به جای خروجی AC برای قفل و لامپ های پنل استفاده شود، این اشکال رخ خواهد داد.

عیب هایی که متوجه مانیتور گوشی های داخل واحد ها هستند

بسیاری از موارد در آیفون تصویری متوجه عيب گوشی های نصب شده در واحد ها است. غالب این عیب ها نیز به نوعی همراه با عملکرد ناقص مانیتور می باشد. مانند خاموشی مانیتور که ممکن است از سوختن تغذیه آن ناشی شده باشد و یا خاموش نشدن مانیتور بعد از ۹۰ ثانیه که اشکالی آمده از جانب برد مانیتور می باشد.

دیگر عیب هایی که به شکل موردی در حین کارکرد یک آیفون تصویری وجود دارند، موارد بسیار زیادی را شامل می شوند. مواردی مانند باز نکردن درب مادامیکه صدا و تصویر در مانیتور خوب است. چنین عیبی می تواند خیلی ساده همراه با خرابی و یا گیر کردن شاسی درب باز کن باشد.

عیب یابی آیفون تصویری

نتیجه گیری

همان طور که می بینید طیف گسترده ای از عیب ها در آیفون تصویری همراه با خرابی های جزئی در یک قسمت مشخص از سیستم هستند. در عیب یابی غالبا نیازی نیست تا متوجه پیدا کردن عیب های بزرگی باشید. غالب عیب ها ناشی از یک اتصال ناقص و یا یک اعوجاج معمولی حادث می شوند. لذا به عنوان یک تعمیرکار ضرورت دارد تا همراه با یک دید حرفه ای وارد مقوله هایی مانند عیب یابی آیفون تصویری شده باشید. دیدی که در ابتدای امر هرگز نگاهی مبنی بر حضور یک خرابی بزرگ و یا سوختن قطعات و برد های الکتریکی در نظر نمی آورد؛ بلکه سعی دارد تا با بررسی تمام جوانب و چک کردن تمام اتصالات و ملزومات در آیفون تصویری و حتی صوتی از سلامت کامل سیستم مطلع شود.

در عیب یابی آیفون همواره این دید را داشته باشید که تمام اجزای سیستم چه پنل و یا تک تک مانیتور های نصب شده در داخل واحد ها به طور پیوسته توسط ساکنین بنا مورد استفاده قرار می گیرند. این استفاده پیوسته خیلی زود باعث تخریب برخی از قطعات خواهد شد. از این رو منطقی است که قبل از هر اقدامی مبنی بر عیب یابی آیفون تصویری و یا صوتی، نگاه کاملی بر سلامت قطعات و بخش های مورد استفاده حداکثری ساکنین داشته باشید.

دیدگاهی در مورد “آموزش عیب یابی آیفون تصویری + روش حل مشکل به صورت قدم به قدم

 1. رامین گفت:

  سلام،
  آیفون الکتروپیک با فشاردادن دربازکن، در باز نمیشه. دو واحدیه ساختمان و هر دو واحد همین مشکل را دارند. از پانل بیرون، پیچ ۰ رو به L2 اتصال دادم تا از سلامت سیم‌کشی پانل تا قفل دربازکن مطمئن شوم، که دیدم درب باز شد، پس سیمکشی و قفل دربارکن سالمه. همچنین وقتی از داخل واحد دکمه دربازکن رو می‌زنیم، صدای چک چک رله از پانل کوچه شنیده میشه، اما در باز نمیشه. دلیل از چی میتونه باشه؟ اگه از رله هست، چطور میشه مطمئن شد؟ ممنون از راهنمایی

  1. سلام چک کنید سیم مشترک ورودی شستی ها وصل هست یا خیر

 2. مهدی گفت:

  سلام .آیفون الکتروپیک وقتی گوشی واحد ۳ برداشته می‌شود صدای واحد ۲ داخل واحد ۳ می آید. دلیل چییت؟

 3. یزدانی گفت:

  سلام وقت بخیر
  ایفون تابا مدل 1070داریم که تصاویر ذخیره نمی کند و پیغام no sdروی کارت حافظه هست.ممکنه راهنمایی بفرمایید مشکل چیست؟

  1. سلام ظاهراً مموری کارت روش قرار ندادین

 4. سعیدی گفت:

  سلام آیفون من تابا مدل۱۰۳۵ هست متاسفانه چهار کلید بالا که منو را نشان می دهد برای حذف عکس حافظه ویه کلید پایین آن اصلا روشن نمی شود ولی دوکلید پایین روشن می شود کار خودش را انجام نمی دهد من باید چکار کنم از بیرون هم زنگ می خورد در هم باز می شود

  1. سلام احتمالا کلید هاش گیر داره و باید سرویس با تعویض بشه

 5. مهسا گفت:

  سلام ببخشید ایفون مدل 1294 الکتروپیک صدا از یطرف نداره از بیرون به داخل نداره لطفا رهنمای کنید ممنون

  1. سلام و درود
   دلایل زیادی داره که باید تک تک تست بشه که در دوره آیفون کامل آموزش دادیم

 6. رسول گفت:

  سلام
  در مدل کوماکس، در باز کن بقیه واحدها در را باز می کند ولی واحد ما باز نمی کند

  1. سلام و درود
   دلایل مختلفی داره که باید تک تک تست بشه. در دوره نصب و عیب یابی آیفون به صورت کامل آموزش دادیم

  2. محمد گفت:

   سلام ایفون پنج واحد دو واحد زنگ نمیخوره تصویرش نمیاد ایراد از داخل واح هستش یا درب ورودی ممنونم

  3. سلام و درود
   دلایل مختلفی داره که باید تک تک تست بشه. در دوره نصب و عیب یابی آیفون به صورت کامل آموزش دادیم

 7. تقوي گفت:

  با سلام. لطفا راهنمايي بفرماييد قعطه مشكي رنگ مكعب شكلي كه در پشت پنل مي باشد و با 4 سيم در ارتباط هست چيست وبراي چه كاري مي باشد

  1. سلام رله هست
   در دوره نصب و عیب یابی آیفون آموزش دادیم

 8. شامخی گفت:

  سلام دخترم کلید های آیفن رو زده الان وقتی کسی زنگ درب رو نیزنه باز نمیشه میشه لطفا توضیح بدین قدم به قدم چطور درست کنم یعنی تنظیماتش کدکم کلیدها رو بزنم

 9. جواد گفت:

  سلام
  آیفون ۱۰۳۵تابا نزدیک یکسال خوب کار کرد صدای سوت از داخل آیفون داخل خونه میومد با صدای خیلی کم بعد تصویر آبی شد صدا میاد می‌ره در باز میشه زنگ میخوره ولی تصویر آبی شده تنظیمات هم دستکاری نیست چون صفحه از بقل نکاه میکنیم خیلی کم رنگ تنظیمات هست ک نور صفحه هم کم زیاد بشه تاثیر نداره با خونه همسایه هم امتحان کردم باز هم تصویر آبی هست کدوم برد رو باید تعویض کرد چون تعمیرکار میگه با برد دستگاه خراب دیگه جابجا باید کرد

  1. سلام و درود
   باید تست بشه تا نظر دقیقی بشه داد ولی برد تصویر احتمالا معیوب هست

 10. رضا گفت:

  سلام آقای غفاری
  آیفون تصویری الکتروپیک داریم خونه تک واحدی ویلایی.
  وقتی از داخل خانه گوشی رو برمیداریم که درب خونه رو یه نگاه بندازیم، پنل از بیرون تو کوچه صدای سوت مانند و گوش خراشی میده.
  عیب دوم موقع صحبت کردن صدا از بیرون خیلی ضعیف میداد یعنی کسی که دم درب یا جلو پنل هست باید باید باصدای خیلی بلند صحبت کند که بفهمیم چی میگه.
  چند ماهی شده که این دو تا عیب را پنل پیدا کرده.
  ممنون میشم از راهنمایی شما.

  1. سلام و درود
   پشت میکروفن پنل دم در رو یه تکه اسفنج قرار بدین و ولوم میکروفون رو مقداری بیشتر کنید

 11. اداره چی گفت:

  درود.آیفون الکترو پیک فقط تقویم رو نشون میده.وارد منو نمیشه شد.زنگ میخوره و صدا و تصویر داره اما دکمه در باز کن رو می زنید تقویم میاد .اما نمیشه تاریخ رو تنظیم کرد یا وارد منو شد.

  1. سلام و درود
   باید تست و عیب یابی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

 12. ابوالفضل صالحپور گفت:

  باسلام ایفون تصویری تابا نصب کردیم ولی بعد از سه روز ایفون یکی از واحدها زنگ نمیخورد واز بالا وقتی گوش را بر میداریم و دکمه کلید را میزنیم صدای زنگ در میاید وبه حالت عکسبرداری عکس صبط مکند ودر را باز نمیکند مشکل چیست لطفا راهنمای کنید

  1. سلام و درود
   دلایل مختلفی داره که باید تک تک تست بشه. در دوره نصب و عیب یابی آیفون به صورت کامل آموزش دادیم

 13. حامد گفت:

  سلام آقا ما یک ۸ واحدی سوزوکی نصب کردیم سیم کشیش قدیمیه واز طبقه یک رفته به دو از دو به سه و سه به چهار ۴ تا رنگ بصورت موازی از اول تا چهارم رفته سویئچر پشت هر مانیتور گذاشتیم ولی یه ایرادی داره که طبقه اول سیاه سفید نشون میده بقیه رنگی تمام مانیتورها نو رنگین مشکل از کجاست بنظرتون

  1. سلام
   مانیتور مشکل دار رو با یه واحد دیگه جابجا کنین تا مشخص بشه مشکل از سمت مانیتور هست یا جای دیگه مشکل داره

 14. بهرام نعمانی گفت:

  سلام خسته نباشید آیفون تصویری ما صفحه آبی داره بعد نو کانکشن می‌زنه مشکلش چیست ممنون میشم

  1. سلام
   ظاهراً سیم تون قطعه

  2. اسلام سپه گفت:

   سلام آیفون ALDO تصویری هست تصویر بیرون دیده نمیشه فقط صفحه آبی رنگ میشه و ENCODE نشون میده
   چطوری میشه درست کرد بی زحمت منو راهنمایی کنین

  3. سلام و درود
   دلایل مختلفی داره که باید تک تک تست بشه
   احتمال زیاد سیم تصویر تون قطع شده

 15. امید منقدپور گفت:

  سلام علیکم خوبید وقت بخیر مجتمع ۲۵ واحدی هستیم از بیرون که زنگ زده بشه کلا صدایی نمیاد نه بیرون نه تو خونه و تصویر هم داخل خیلی بد و خوب دیده نمیشه صدا هم خیلی ضعیفه ممنون میشم توضیح بدید

  1. سلام و درود
   دلایل مختلفی داره که باید تک تک موارد تست و عیب یابی بشه
   در دوره نصب و عیب یابی آیفون کامل توضیح دادیم.

 16. رضا گفت:

  سلام وقت به خیر سوآلی دارم اینکه منظور از عنوان خروجی DS در آلدوهای کلید لمسی کدام سیم ها هستند چون دستگاه ما هم همین مشکل را دارد و موقع باز کردن در و زدن در بازکن تصویر آبی می شه خیلی ممنونم از سایت خوبتون و باید بگم که مفید بود و سپاس گزارم

  1. سلام و درود عکس پشت مانیتور رو واتساپ بفرستین ممنون میشم
   09179022269
   شماره واتساپ

 17. 9370269889 گفت:

  سلام مهندس خسته نباشین دربازکن ماوقتی کلیدومیزنیم صداداره ولی درباز نمیشه مشکلش چیه ضامنش عمل میکنه اما در باز نمیشه

  1. سلام و درود
   دربازکن تو باید ریگلاژ بشه قسمت زنجیرش

 18. محمدجواد گفت:

  سلام
  زمانی که زنگ زده میشود ۳ ثایه بعد تصویر قطع میشود و پیغام پربودن حافظه روی صفحه آبی ظاهر میشود
  مشکل چطوری باید حل بشه
  ۱۰۸۸sv3.5m
  مدل آیفون الکتروپیک
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام و درود
   باید داخل تنظیمات مانیتور بگردین دنبال تصاویر و ویدیو هایی که ضبط شده و اونها رو حذف کنید

 19. behruz گفت:

  ممنون از اینکه راهنمایی میفرمایید مهندس تشکر

  1. سلامت باشید دوست عزیز

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *