آموزش رایگان آیفون صوتی و تصویری, مقالات برق

عیب یابی آیفون صوتی + آموزش رفع مشکل

عیب یابی آیفون صوتی

آیفون های صوتی از آیفون هایی است که امروزه کمتر نصب میشود ولی چون در مکان های مختلفی از قبل نصب شده ممکن است با مشکلات و عیب هایی در هنگام کارکرد روبرو شود و از این رو یک برق کار نیاز است به  عیب یابی آیفون صوتی مسلط شود.

در آموزش های گذشته در رابطه با نحوه نصب آیفون صوتی یک مقاله را خدمت تان ارئه کردیم و در این مقاله قصد داریم با هم عیب یابی آیفون صوتی را یاد بگیریم.

برای دسترسی به درب واحد های مسکونی و یا هر فضای ساختمانی دیگر، مادامیکه بتوان امکانی همچون باز کردن درب از راه دور را حاصل آورد، انواع آیفون صوتی و یا تصویری را ابداع کرده اند. آیفون صوتی از ساده ترین ایده ها برای داشتن یک شرایط اطلاعاتی ساده در ساختمان ها می باشد. لذا مقوله عیب یابی آیفون صوتی به موارد بسیار رایج در سطح تعمیرات ساختمانی تبدیل شده است. در این مقاله می خواهیم تا در نگاهی ساده اما کامل عیب ها در آیفون صوتی را در کنار چگونگی مسیر عیب یابی آیفون صوتی مطرح کنیم.

اهمیت تسلط بر سیم بندی در عیب یابی آیفون صوتی

تسلط کامل بر سیم بندی آیفون صوتی اصلی ترین گام در تسلط بر عیب یابی آیفون صوتی می باشد. چرا که عمده خرابی ها در آیفون صوتی و حتی تصویری همراه با اتفاقی در سیم بندی ایجاد خواهد شد. برای این منظور می توانید همراه با درس نامه هایی مانند عیب یابی آیفون صوتی باشید؛ اما نکته در تفاوت اندک سیم بندی ها همراه با برند های مختلف می باشد. البته بسته به تعداد واحد و یا مدل ساخت از انواع قدیمی تا محصولات جدید لاجرم با اسلوب های گوناگون از سیم بندی آیفون صوتی مواجه هستیم.

قاعده کلی در سیم بندی آیفون صوتی

سیم بندی در آیفون صوتی شامل دو رشته از سیم ها می شود. یک رشته شامل ۶ عدد سیم که مابین پنل جلو درب واحد تا گوشی نصب شده در داخل واحد کشیده شده است، در کنار یک رشته شامل ۴ عدد سیم که از محل ترانس تا پنل دو درب ساختمان کشیده خواهد شد. در این بین اتصالی برای تامین برق ترانس از برق ساختمان نیاز است و برای باز کردن درب نیز یک جفت سیم از کنار پنل تا محل قفل درب بنا کشیده خواهد شد.

اگر بر سیم بندی اشراف کامل داشته باشید، به راحتی می توانید همراه با عیب یابی آیفون صوتی متوجه ایراد کار در هر کدام از رشته ها بشوید؛ اما قبل از آنکه بخواهید مانند یک حرفه ای دست در سیم بندی آیفون صوتی ببرید، لازم است تا از علت وجود هر کدام از این سیم ها نیز آگاهی لازم را کسب کنید.

آشنایی با سیم ها در عیب یابی آیفون صوتی

در سیم کشی پنل تا گوشی در آیفون صوتی ۶ رشته سیم حضور دارند که تقریبا درک صحیح آنها قسمت عمده در عیب یابی آیفون صوتی می باشد.  در این بین چندان فرقی نمی کند که عیب یابی آیفون صوتی الکترو آلا را پیش رو دارید و یا اینکه قصد عیب یابی آیفون صوتی تابا را کرده اید و یا با آیفون صوتی تابان که نمونه متداولی در سطح کشور است مواجه هستید. این شش رشته سیم به ترتیب با نام لاتین A , B , C , D , E , F معرفی می شوند؛ اما هر کدام از این شش رشته سیم چه وظایفی در آیفون صوتی دارند.

 • رشته سیم A: همراه با این رشته سیم، صدا از جانب گوشی داخل واحد به سمت پنل پای درب هدایت می شود. در مواردی مانند قطع صدای آیفون صوتی این رشته سیم یکی از ملاک ها در عیب یابی آیفون صوتی است.
 • رشته سیم B: همراه با این رشته سیم، صدا از خارج ساختمان همراه با پنل به سمت داخل ساختمان یعنی گوشی هدایت خواهد شد. باز هم می توان در عیب هایی مانند قطع صدای آیفون صوتی سلامت این رشته سیم را چک کرد.
 • رشته سیم C: منفی در آیفون صوتی همراه با رشته سیم C از طریق پنل برای گوشی تامین خواهد شد. در عیب یابی آیفون صوتی سلامت این رشته سیم اهیمت بالایی دارد. از ضعیف بودن صدای آیفون صوتی تا قطع صدای آیفون صوتی و حتی زنگ نخوردن را می توان در عدم اتصال کامل این رشته سیم جستجو کرد.
 • رشته سیم D: برای زنگ واحد این رشته سیم را تعریف کرده اند. در تعداد بیشتر از یک واحد ساختمانی لازم است تا به ازای هر واحد یک رشته سیم زنگ کشیده شود. در علت زنگ نخوردن آیفون صوتی تامر و یا تابا و شاید هر برند دیگری لازم است در گام اول، سلامت این رشته سیم را چک کنید.
 • رشته سیم E: این رشته سیم با هدف تامین سطح ولتاژ ۱۲ ولت در نظر گرفته شده است. در عیب یابی آیفون صوتی هر گاه به هر دلیلی متوجه قطعی برق و یا عدم کارکرد کلی آیفون بودید، لازم است تا خط تغذیه مابین پنل تا گوشی مورد بازبینی قرار گیرد.
 • رشته سیم F: با تمام این تفاصیل لازم است تا به ترتیبی شرایط باز کردن درب از راه دور را فراهم آوریم. این اقدام از طریق این رشته سیم حاصل می شود. قاعدتا این رشته سیم متوجه عیب در عدم باز شدن درب می باشد.

قاعده سیم بندی در آیفون صوتی

حال که با چرایی حضور رشته سیم ها در آیفون صوتی و ارتباط آنها با نحوه عیب یابی آیفون صوتی آشنا شدیم، وقت آن است که وارد قاعده کلی در سیم بندی آیفون صوتی بشویم.

در این بین برخی از پیچ ها در میان تمام گوشی واحد ها و همچنین پنل پای درب مشترک هستند. مانند پیچ های A , B , C که مستقیما از پنل تا گوشی ها در داخل واحد ها به شکلی موازی گونه و کاملا مشترک متصل خواهند شد. اتصال سیم زنگ که متوجه سیم شماره D است نیز با توجه به تعداد واحد ها متغیر می شود و آنها را می توانید به صورت شماره بندی هایی مانند D1، D2، و… داشته باشید.

در این حالت می توانید دورنمای کاملی از نحوه سیم بندی در هر آیفون صوتی در نظر بگیرید. بسته به نوع عیب می توان درک کاملی از عیب یابی آیفون صوتی مطرح کرد. مثلا قطع صدای آیفون صوتی می تواند از عدم سلامت سیم های مربوطه باشد و یا اینکه در زنگ نخوردن آیفون صوتی گویا، تابا و… متوجه چه سیمی باشیم.

گاها پیش می آید که برخی همراه با درک سیم بندی آیفون صوتی مثلا مدل تابا اقدام به عیب یابی آیفون تصویری تابا می کنند. اگر چه می توان به نوعی عیب یابی آیفون تصویری تابا و یا هر برند دیگری را با نگرش یکسانی از آیفون ها همراه با مدل های صوتی و اندکی تجربه انجام داد؛ اما بهتر است که هرگز مسیر عیب یابی آیفون صوتی را با مدل های تصویری به صورت یکجا در نظر نگیریم. حال می خواهیم تا شما را با برخی از جریانات متداول در عیب یابی آیفون صوتی آشنا سازیم.

عیب های رایج در آیفون صوتی

سوت کشیدن آیفون صوتی

اگر آیفون صوتی که دارید سوت می کشد دلایل زیادی دارد که در آموزش ۱۲ علت سوت کشیدن آیفون به صورت مفصل این مورد را بررسی کرده ایم.

قطع صدا در آیفون صوتی

وقتی با عیبی مانند قطع صدا در آیفون صوتی مواجه می شوید، منطقی است که کانون توجه خود را در پنل و گوشی فاقد صدا بگذارید. در چنین مواردی همراه با عیب یابی آیفون صوتی لازم است تا موارد متعددی را در نظر بگیرید؛ اما در یک دسته بندی کلی این عیب را می توان در سه گونه قرار داد. اینکه صدا در بیرون از ساختمان شنیده نشود. در این حالت احتمالا در بلندگوی گوشی مشکلی ایجاد شده است. غالبا گوشی ها در واحد های ساختمان مستعد ضربه هستند. این ضربات گاها باعث اتصالی و یا شل شدن اتصالات و گاها خرابی قطعات بلندگو در گوشی ها می شود.

در سمت دیگر ماجرا برای قطع صدا در آیفون صوتی امکان دارد که صدا را در بیرون ساختمان داشته باشیم؛ اما از بیرون ساختمان صدایی به داخل بنا نیاید. این عیب می تواند ناشی از عدم کارکرد صحیح بلندگوی پنل آیفون صوتی باشد. به هر حال این پنل در فضای بیرون ساختمان در مقابل انواع شرایط سخت جوی مانند تابش نور خورشید تا باد و باران قرار دارد. از این رو منطقی است تا پس از گذشت مدتی هر چند طولانی دچار خرابی در قطعات داخل خود باشد.

اما اگر در صورت مواجه با سلامت کامل در بلندگوی گوشی و یا پنل به هر ترتیبی صدای واحد را در پنل پای درب نداشتید با احتمال بالا سیم مسیر A قطع شده است. این قطعی یا بر اثر قطعی سیم است و یا آنکه پیچ اتصال در ترمینال نمره A شل شده است. به هر ترتیب این عیب را در اتصال مذکور دنبال کنید. عکس این ماجرا نیز یکی از عمده اتفاقات در عیب یابی آیفون صوتی است. زمانیکه صدای پنل پای درب را در گوشی واحد های ساختمانی با وجود سلامت گوشی و پنل نداریم. برای رفع این عیب لازم است تا مسیر اتصال ترمینال B را دنبال کنیم. قطع شدن اتصال در این ترمینال صدای پنل را از مسیر آیفون حذف می کند.

ضعیف بودن صدای آیفون صوتی

در عیب یابی آیفون صوتی گاها با ایجاد نویز در صدا و یا در مواردی با ضعیف بودن صدای آیفون صوتی مواجه می شویم. در این عیب قاعدتا از سلامت تمام سیم ها و اتصالات آیفون صوتی مربوط به انتقال صدا اطمینان داریم. چرا که به هر حال صدا را هر چند ضعیف شده و یا همراه با نویز داریم. برای بررسی این نوع از عیب یابی آیفون صوتی در گام اول لازم است تا نوع نویز و یا جهت ضعیف بودن آیفون صوتی را چک کنید. اگر صدا آمده از بیرون ساختمان ضعیف و یا نویزدار شده است، مشکل می تواند از بلندگو و یا برد الکتریکی گوشی داخل بنا باشد. در سمت دیگر ماجرا اگر ضعیف بودن صدای آیفون صوتی را در پای پنل داشتید، لازم است تا متوجه عیبی در بلندگو و یا عیب برد الکتریکی آن باشید. به هر صورت مواردی مانند ضعیف بودن صدای آیفون، ایجاد نویز و یا سوت کشیدن صدا در هر دو سمت گوشی و پنل، عیبی همراه با قطعات داخل گوشی و پنل می باشد.

خرابی در قسمت درب بازکن آیفون صوتی

از دیگر مشکلات رایج در عیب یابی آیفون صوتی متوجه درب باز کن آن است. وقتی که همه چیز سالم به نظر می رسد؛ اما درب ساختمان توسط آیفون باز نمی شود. این مشکل در عیب یابی آیفون صوتی را باید در قفل درب و یا اتصالات مربوطه دنبال کنید. بهتر است در گام اول متوجه قفل درب باشید. ممکن است زنجیر شل و یا پاره شده باشد. البته در انواع قفل های برقی دیگر خبری از زنجیر نیست. در این حالت نیاز است تا از حضور برق در پای قفل اطمینان حاصل کنید. در نهایت این عیب می تواند ناشی از قطع بوبین و یا اتصالات درون قفل باشد.

اما اگر با وجود سلامت در قفل درب های مکانیکی و یا الکتریکی باز هم درب بنا باز نمی شود، لازم است تا مشکل را در جایی خارج از پای درب بنا دنبال کنید. مثلا سیم مربوط به درب باز کن که از سمت گوشی تا پنل کشیده شده است و یا آنکه اتصال لازم از سمت پنل به سمت درب بنا برقرار نمی شود.

آیفون صوتی زنگ نمی خورد

زنگ نخوردن آیفون صوتی تقریبا رایج ترین مورد همراه با عیب یابی آیفون صوتی می باشد. این عیب می تواند متوجه سه عامل اصلی شود. سیم کشی، بلندگو و یا برد آیفون در این اتفاق تاثیرگذار هستند. پس باید به ترتیبی گام به گام هر یک از این سه دلیل را بررسی نمود تا رفع عیب حاصل شود.

در قدم اول لازم است تا سلامت سیم کشی را بررسی کنیم. از نبود برق تغذیه تا مشکل در اتصالات مربوطه میان پنل تا گوشی می تواند باعث این عیب باشد. در گام بعدی بعد از آنکه از سلامت سیم کشی ها اطمینان حاصل کردید، بهتر است سراغ بلندگو ها بروید. غالبا سوختن بلندگو دلیل این عیب می شود. در این صورت با تعویض ساده بلندگو می توان عیب حاصل شده را مرتفع نمود؛ اما اگر از سلامت بلندگو هم اطمینان حاصل کردید، دیگر دلیلی نمی ماند جز اینکه عیب جایی از برد آیفون صوتی را درگیر خود کرده است.

اگر مجموعه آیفون از کار افتاد، یعنی نه صدایی در گوشی وجود دارد و نه صدایی در پنل شنیده نمی شود و همچنین زنگ نیز نداریم، در واقع تنها ایراد محتمل می تواند در نبود برق باشد. به هر حال در عیب یابی آیفون صوتی وقتی کل سیستم از کار می افتد، این یعنی آنکه در سیستم برقی وجود ندارد. این عیب از اشکال در منبع تغذیه تا اتصال در ترمینال مثبت و منفی ایجاد خواهد شد. لذا ضرورت دارد تا عیب یابی آیفون صوتی را متوجه اتصالات تغذیه کنید. اگر درب واحد همچنان برق دارد، قطعا منبع تغذیه سالم است و لازم است تا شما در جستجوی عیب همراه با اتصالات مثبت و منفی در پنل و یا گوشی واحد ها باشید.

ایراد ها در عیب یابی آیفون صوتی

دیگر ایراد ها در عیب یابی آیفون صوتی مانند مشکل در پلاتین گوشی تا خرابی در تجهیزات الکترونیکی آیفون از جمله عیب های کمتر محتمل می باشند؛ اما دلیلی وجود ندارد که هرگز اتفاق نیافتند. لذا منطقی است تا در ابتدای کار از وجود و یا عدم وجود عیب های متداول اطمینان حاصل کنید تا در صورت صحت تمامی سیستم راهی عیب های کمتر محتمل دستگاه شوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “عیب یابی آیفون صوتی + آموزش رفع مشکل

 1. حسینی گفت:

  سلام آیفون ما صدای زنگ در داخل خیلی ضعیف است پتانسیومتر داخل برد را هم زیاد کردم فرقی نکرد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام با تعویض اسپیکر هندست احتمال زیاد مشکل تون حل میشه

 2. حسین قلندر گفت:

  با سلام مهندس عزیز آیفون تابا صوتی را نصب کردیم چند روز خوب کار می کرد حالا فقط زنگ نمی خوره هم صدا میره هم صدا می‌آید و هم درب باز میشه و فقط مشکلش زنگ نمی خوره لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر

  1. سلام و درود چندین دلیل داره که باید تست بشه
   در دوره نصب و عیب یابی آیفون کامل توضیح دادیم

 3. علی رضا قوچالو گفت:

  با سلام
  آیفون صوتی تابا داریم وقتی زنگ جلو درب زده میشه وگوشی داخل منزل رو برمی‌داریم صدا از پنل جلو درب به داخل رو نداریم وقتی شاسی درب بازکن رو فشار میدهیم و درب باز میشه اون موقع مشکل رفع میشه وصدا از بیرون به داخل رو میشنویم مشکل ازکجاست؟

  1. سلام و درود
   به احتمال زیاد شستی در بازکن روی گوشی مشکل داره که در مرجله اول باید با اسپری روغنی سرویس بشه اگه درست نشد تعویض بشه

 4. عبدالرضا ثابتی گفت:

  با سلام خدمت مهندس غفاری عزیز، با آرزوی موفقیت روزافزون برای حضرت عالی،، ،
  ممکنه بفرمایید علت ضعیف بودن زنگ و نداشتن بک تون زنگ،ایفون صوتی ، در پنل بیرون چیه ؟

  1. سلام و درود دلایل مختلفی داره که باید تک به تک تست بشه که در دوره نصب و عیب یابی آیفون کامل بررسی کردیم

 5. حسین محمدی گفت:

  سلام
  آیفون تابا صوتی جدیدا نصب کردم ولی پنل پای در یک صدای اضافی دارد
  نمی‌دونم که طبیعیه یا نه

  1. حسین محمدی گفت:

   سلام
   آیفون صوتی تابا داریم
   وقتی که گوشی رو بر میداریم هم سمت گوشی و هم سمت پنل سوت میکشه ؟
   ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. سلام و درود
    ولوم اسپیکر پشت پنل رو کمتر کنین احتمال زیاد مشکل تون حل میشه

 6. قاسم گفت:

  ببخشید فراموش کردم که بگم آیفون منزل ما صوتی میباشد. بازم ممنون

 7. قاسم گفت:

  باسلام
  بزرگوار آیفون واحد ما مارک کوماکس میباشد و دو ماهی میشه که صدای زنگ واحد بسیار ضعیف شده . البته با گوشی یکی از واحدها که عوض کردیم صدای زنگ خوب شد . بنظر شما این میتونه از بورد باشه یا بلندگو ؟ ضمنا سایر کارکردهای گوشی مشکلی ندارد. درپایان اگه از بردش باشه ویا از بلندگو آیا خودم میتونم درستش کنم ؟ اگه پاسخ شما مثبته لطفا مکان بورد را راهنمایی فرمایید. باتشکر فراوان

  1. سلام
   اسپیکر داخل گوشی یا همون هندست رو تعویض کنین به احتمال زیاد مشکل تون برطرف میشه

 8. حسن حسینی گفت:

  سلام مهندس.یک افون صوتی دو طبقه الکتروپیک خریدم همه چیزش اوکی هستش هم زنگ خوردنش و هم دربازکنش.فقط مشکلش اینکه اگر گوشی طبقه اول رو بردارم گوشی طبقه دوم میتونه صدای گوشی اول رو بشنوه .سیم کشی هم کاملا صحیح میباشد.میخواستم بدونم مشکل از خود ایفونه یاگوشی های که خریدم طبیعیه یا عوضی گوشی ها زو خریدم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام این مشکل طبیعی هست و همه آیفون های صوتی و تصویری این مشکل رو دارن

  2. حسین محمدی گفت:

   سلام مجدد
   مهندس جان پنل پای در ولوم برای تنظیم صدا ندارد
   راه دیگه ای نیست که وقتی گوشی رو بر میداریم ، سوت نکشه
   آیفون صوتی تابا هست

   1. میکروفون داخل پنل رو چک کنین شل نشده باشه و اگه میتونین درش بیارین و جلوی میکروفون رو یه تکه اسفنج بذارین و مجدد محکم سر جاش گیر بدین و تست کنین

  3. 9335342794 گفت:

   سلام آیفون صوتی تابان رو باز کردم هرکاری کردم داخل گوشی ساختمان صدا نداره ولی داخل پنل صدا داره

   1. سلام
    احتمال زیاد اسپیکر داخل گوشی تون خراب شده

 9. علی سروری گفت:

  سلام. خسته نباشید. ضمن عرض تشکر به محض برداشتن گوشی درب ساختمان باز میشه صدا هم از هر دو طرف نویزدار شده عیب از کجاست؟

  1. سلام
   به احتمال زیاد کلید سلکتوری پشت هندست نیاز به سرویس یا تعویض داره
   در دوره نصب و عیب یابی آیفون به صور کامل به این موارد پرداختیم

 10. اشک گفت:

  سلام ایفون صوتی در ساختمان دو طبقه هردو همه کاری انجام میده هم صدا میره هم میاد و در رو باز میکنه فقط صدای زنگ رو نداره وقتی شاسی بیرون رو فشار میدم صدای تق تق میاد ولی صدای زنگ نه بیرون هست نه داخل ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دلایل زیادی داره که باید تم به تک تست بشه
   در دوره نصب و عیب یابی آیفون کامل آموزش دادیم

 11. محمد گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید استادآیفون صوتی گویا با مشکل صدای زنگ با فشار دادن شستی زنگ صدای تق تق میاد سیم کشی کاملا تست شده با گوشی دیگه چک شده فقط ترانس برق بالا تر از ۱۲ولت برق میده و برای این آیفون نیست ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام
   به احتمال زیاد برد داخل پنل مشکل داره که باید بررسی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

   1. محمد صیاد گفت:

    سلام چرا قبل از اینکه در رو باز کنیم صدا از گوشی به پنل میاد ولی از پنل به گوشی نمیاد ولی به محض باز شدن در صدا از دو طرف عالی میشه؟!

    1. سلام
     احتمال زیاد شستی در بازکن تون نیاز به سرویس داره با اسپری روغنی ناهید

 12. حبیب گفت:

  سلام
  آیفون ما الکتروپیک هست و چند روزی هست که وقتی زنگ روی پنل اصلی زده میشه صدای وحشتناکی بوق ممتد شنیده میشه و تا زمانی که گوشی را مجدد برداشته و سر جایش نگذاریم تا ارتباط قطشود این بوق شنیده میشود ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام دلایل مختلفی داره که باید بررسی عملی انجام بشه تا نظر دقیقی بشه داد

 13. ابراهیم سجادیان گفت:

  سلام وخسته نباشبد یه ایفون صوتی تابا داریم برق ۱۳ ولت تا روی D1وD2داریم همه چی درست عمل میکنه اما با فشار دکمه درب باز کن گوشی برق روی درب باز کن نمیاد وصدای شستی گوشی در پنل دم درب شنیده میشه ممنون از راهنمایی تان

  1. سلام احتمال زیاد شستی در بازکن تون یا باید با اسپری خشک سرویس بشه و یا باید تعویض بشه تا مشکل حل بشه

   1. میثم سوزنی گفت:

    سلام آیفون تابان صوتی داریم شاسی پنل دم درب رو ک فشار میدهیم پنل داخل گاهی زنگ میخورد گاهی نمی‌خورد
    لطفاً راهنمایی کنید
    ممنون

    1. سلام به احتمال زیاد شستی تون خرابه و باید با اسپری خشک سرویس کنید اگه درست نشد تعویض کنید

 14. محمد حسن گفت:

  با عرض سلام،
  آیفون صوتی واحد ما چند روزی میشه که نه روی پنل زنگ میخوره و نه داخل واحد.
  ولی سایر واحدها این مشکل رو ندارن.
  البته صدا رد و بدل میشه و درب هم باز می‌کنه.
  به نظرتون علتش چیه؟

  1. سلام به احتمال زیاد شستی زنگ پنل دم در شما خراب شده

   1. محسن گفت:

    با سلام .ببخشید ایفون صوتی ما از مارک الدو هست هر دو واحد ما از پنل بیرون که زنگ میزنیم پنل زنگ میخوره اما از داخل خونه نه زنگ میخوره نه درب رو باز میکنه ممنون میشم راهنمایی کنین

    1. سلام و درود
     به احتمال زیاد سیم آیفون تون جایی قطع هست چون سیگنال زنگ از در پنل تولید میشه و از اونجایی که هر دو واحد یک مشکل رو دارن احتمال ۹۰ درصد مشکل از سیم دربازکن و سیم زنگ هست

 15. محمد سروری گفت:

  باسلام
  سیم ۳و۴ را لینک میکنم دربازمیشه
  سیم ورودی ازترانس رابا سیم L2 لینک میکنم دربازمیشه
  ولی ازقسمت شاسی گوشی بازنمیکنه آیفون الکتروپیک صوتی هستش
  ولتاژ خروجی ترانس هم ۱۳ ولت وموقعی که شاسی رانگه میداریم ۱۰.۷ ولت داره
  بیزحمت راهنمایی کنید مشکل ازچیست کلافه شدم

  1. سلام یا شاسی قطع کن پشت دهنی گوشی تون خرابه یا شاسی در بازکن روی گوشی

   1. محمد سروری گفت:

    سلام
    اونا هم درسته مهندس بردم تعمیرگاه گوشی وپنل را میگه هیچ مشکلی نداره
    فقط ترانس رانبردم احتمال داره مشکل ازترانس باشه با اینکه ۱۳ولت هم خروجی داره؟؟؟؟
    ۳ و۴ روی گوشی رالینک میدهم باز نمیکنه

    1. سلام با این حساب احتمال زیاد سیم تون مشکل داره و سیم های متصل رو با سیم های رزرو تعویض کنین و تست بگیرید

   2. محمد صدرارحامی گفت:

    سلام شاسی زنگ دراثر فشار زیاد گیر کرده واحتمالا مرتب زنگ خورده حالا شاسی راآزاد کردم ولی دیگه نه زنگ می خوره ونهصدا ازداخل وبیرون شنیده نمی شه عیب را بگویید

    1. سلام
     با یک تکه سیم دو سر شستی رو اتصال کوتاه کنین مشخص میشه که شستی مشکل داره یا قسمت های دیگه آیفون

 16. اشکان نصیری گفت:

  سلام مهندس عزیز ، ۲۶واحد آیفون صوتی تابا بستیم مشکل اینجاست که یک گوشی سر جاش نباشه بقیه گوشی ها قطع میشه

 17. مهدی گفت:

  سلام با زدن دکمه در باز نمیشه ترانس سالمه و سیمها رو تا درب امتحان کردم سالمه چون با زدن دکمه دربازکن جریان در سیمها برقرار میشه و تستر قبل از قفل در بازکن جواب میده
  ولی بعد از بستن سیمها به ترمینال قفل و زدن دکمه بوبین قطعه را جذب نمیکند
  چطور میشه بوبین قفل رو امتحان کرد با بیزر که بوبین درب باز کن رو امتحان کردم جریان یه سره برقراره میتونه نشانه سوختن بوبین باشه

  1. سلام بوبین رو برقدار کنین اگه حالت اهنربایی داشت سالمه
   در کل با دربازکن تون خرابه یا زنجیر هاش ریگلاژ نشده

  2. جواد کریمی فر گفت:

   سلام. مهندس دو تا سوال دارم. اول یه آیفون صوتی تابا شش سیم داریم کلا صدا از دو طرف قطع هست .مشکل چیه ؟
   و دوم یه آیفون تابا داریم گوشی ۶ سیم و پنل ۴ سیم همه چی درسته فقط درب باز نمیشه .ایل در سیم کشی مشکلی هست ؟ نحوه سیم کشی چجوریه تو این حالت؟

   1. سلام و درود مشکل قطعی صدا چندین دلیل داره که باید تک به تک تست بشه و در دوره نصب و عیب یابی آیفون کامل بررسی کردیم
    مورد دوم نحوه ارتباط آیفون چهار سیم به شش سیم در دوره نصب و عیب یابی آیفون توضیح دادیم

 18. علی امیدی گفت:

  سلام وقت بخیر آیفون صوتی تک واحدی داریم که چراغ پنل روشنه و۱۲ولت هم دارم روی ترمینال پنل ولی اصلا کار نمی کنه با فشار شاسی در بازکن صدای نویز از پنل میاد لطفا راهنمایی

  1. سلام احتمال زیاد پنل تون مشکل داره که باید تعمیر گاه ببرین تا بررسی بشه

 19. مهدی رضوانی گفت:

  سلام.واحد ما در طبقه همکف هست و صدای آیفون صوتی مرتب به گوش می‌رسد آیا امکان اینکه صدای آیفون کمتر شود کاری کرد

  1. سلام بله از پشت پنل دم در میشه ولوم رو کم کرد

   1. رضا رستمی گفت:

    سلام استاد یه آیفون صوتی دارم که گوشی خونه زنگ میخوره ولی صدای طرف نمیاد

    1. سلام
     احتمالا میکروفون پنل بیرونی خراب شده که باید تست بشه

 20. Milan shayegh گفت:

  سلام خدمت شما،ایفون ساختمون ما ازنوع صوتی وزنجیرداره،زبونه ی کوچیک درب بیش از حد داخل می‌ره وگیرمیکنه،علتش چیه واگه میشه راهکارشو بدین تا درستش کنم خودم ممنونم از شما

  1. سلام مشکل سمت قل هست که نباید تا ته بره و باید قفل باز بشه تا رفع عیب بشه

   1. مهربانی گفت:

    سلام اقا مهندس من ایفون در باز کردم برق از ترانز به داخل گوشی میاد و فیز هم سالمه اما زنگ نمیخورد صدا هیچی ندارد نه گوشی نه ایفون هیچ عکساعملی نشون نمیده

    1. سلام
     چک کنین سیم فنری یا کلید قطع کن پشت گوشی احتمال داره خراب شده

 21. نوشاد گفت:

  سلام
  خدا قوت
  آیفون ما کامکس الکتریک تصویری هستش،
  صدا از پنل دم درب به گوشی قطع شده بود ، میکروفن پنل درب رو عوض کردیم مشکل صدا حل شد ، ولی الان تا کلید درب بازکن رو نزنیم صدا از پنل به گوشی نمیره، سلامت همه ی سیم ها رو هم چک کردیم.
  از چی میتونه باشه؟!

  1. سلام و درود یا سیم فنری مانیتور تون مشکل داره یا هم شستی قطع کن پشت دهنی آیفون

   1. هادی خاتمی گفت:

    سلام صدا از بیرون به داخل میاد ولی از داخل بیرون نمیره، فقط صدای سوت و خش میاد، کلا هر سه طبقه همینجور شده، اف اف پیک هست

    1. سلام سیم دوم رو چک کنین، مربوط به انتقال صدا از داخل به بیرون هست

   2. محسن جهانگیری گفت:

    سلام و دورود
    منم چنین مشکلی رو تو ایفون صوتی دارم یا باید شستی درب باز کن رو بزنی که صدا وصل بشه یا میکروفن پنل رو فوت کنی که صدا وصل بشه البته صدای بیرون به داخل این مشکل رو داره صدای داخل به بیرون مشکلی نداره سیم کشی هم بررسی شده مشکل نداره . ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. سلام چندین تست داره که باید تک به تک بررسی بشه

  2. جعفر گفت:

   سلام مهندس عزیز وقتتون بخیر
   آیفون مدل تابا فقط زنگ نمیزنه دو طبقه هست هیچ کدامش زنگ نمیزنه بلندگو شستی هاشم و سیم هاشم تست کردم سالمه به نظرتون مشکل از کجاشه؟

   1. سلام اگه شستی و سیم مشکل نداره احتمال زیاد برد تولید پالس زنگ مشکل داره که داخل پنل هست

 22. میثم گفت:

  سلام سیم آیفون تصویری مشکل داشت عوض کردیم الان یه دونه جدید خریدیم صدای نویز میده. آیا سیم آیفون باید مخصوص باشه?

  1. سلام و درود بله سیم آیفون از نوع فویل دار باید تهیه کنید که از ایجاد نویز در سیم جلوگیری کنه

 23. سامان خورشیدی گفت:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و همکاران احتمالیتون.
  فقط میخواستم تشکر کنم بابت وقتی که برای دیگران(از جمله خود بنده) میذارید، و همچنین تجربیاتی که با دیگران به اشتراک میذارید.(خیلی ها دوست ندارن تجربه و هنرشون رو به دیگران انتقال بدن) که البته انسانهای تنگ نظری هستن.
  خلاصه اینکه شما هم لطف میکنید که وقت میذارید و آموزش میدین، هم بزرگی و بلند نظری خودتون رو ثابت می‌کنید.
  خسته نباشید و همیشه سلامت باشید.

  1. سلام و درود دوست عزیز
   ممنون از محبت شما

 24. فرهادسیاه مردان گفت:

  باسلام. آیفون صوتی واحدما، یک ساختمان ۵ واحدی است. با زنگ خوردن یکی از واحدها، تمامی واحدها زنگ می‌خورد. علت خرابی چیست،. تشکر

  1. اسماعیل آقائی گفت:

   ضمن سلام و خسته نباشید خدمت شما مهندسین رشته های مختلف بنده آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در پیشگاه خداوند متعال رادارم واینکه ازتون ممنون ومتشکرم که مارانیز در این زمینه آگاه میکنید تا درصورت مشکل از تجربیات شما استفاده کنیم .

   1. سلام و درود خیلی ممنون از لطفتون طاعات و عبادات شما هم قبول باشه موفق باشید

  2. ابوالفضل گفت:

   سلام وقت بخیر
   ‌پنل اصلی آیفون صوتی از برند گویاست و گوشی ایفون ها نیز از همین برند است ، یکی از واحد ها بعد از بازسازی گوشی ایفون صوتی رو گم میکنند
   از چه برندی میتونن جایگزین کنند که به پنل اصلی بخوره

   1. سلام آیفون های صوتی کلا دو مدل هست یا گوشی ۴ سیم هست یا ۶ سیم هر کدوم بود هر برند دیگه ای همون مدل سیم رو براش بگیرید

 25. محمودبالاهنگ گفت:

  سلام آیفون صوتی الکتروپیک دارم زنگ نمی‌خورد سیم زنگ رابازوبسته میکنم چندروز درست میشوددوباره زنگ نمخورد ممنون میشوم راهنمایی کنید

  1. سلام وقتتون بخیر احتمال زیاد بخاطر گرد و غبار به درستی اتصال انجام نمیشه که باید با اسپری خشک پیچ یا سوکت مربوط به زنگ رو پاک کنید

   1. اسفندیار گفت:

    سلام مهندس،شرمنده،از بوشهر مزاحم میشم،دکمه که فشار میدم تا درب باز بشه فقط بوبین صدا داره و زبونه ای که باید درب باز کنه هیچ حرکتی نداره،بنظرشما عیب از کدوم قطعه هست،متشکرم عزیز

    1. سلام
     دو حالت داره
     یا فاصله ترانس با دربازکن زیاده یا این که زنجیر دربازکن درست ریگلاژ نشده

    2. اسفندیار گفت:

     سلام برادر، من قفل برقی زنجیری یکبار دیگه امتحان کردم وقتی درب نیمه باز باشه،شاسی که فشار بدیم بوبین کار میکنه ولی وقتی درب قفل باشه با فشار شاسی بوبین هیچ حرکتی نداره.شرمنده مرتب مزاحم میشم

     1. سلام مشکل از ریگلاژ قفل بازکن هست

  2. سامان خورشیدی گفت:

   با سلام.
   دوست عزیز بدون شک یکی از اتصالها شل هست.
   که به نظر بنده ترمینالها رو چک کنید، و اگه ممکنه براتون ده سانت از سر سیمها کوتاه کنید و دوباره توی ترمینالها ببندید، چون ممکنه سیم به اون ظرافت که هست از داخل قطع بشه، و با تکون دوباره وصل و قطع بشه، که با بریدن ده سانت از سر سیمها معمولا رفع میشه.

 26. نریمان حاجتی گفت:

  سلام من میخام آیفونمو باز کنم ولی بلد نیستم چون هیچ جاش پیچی چیزی پیدا نکزدم لطفا کمک کنین

  1. سامان خورشیدی گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی.
   به نظر بنده اگه توی باز کردن پنل و گوشی مشکل دارید، کلا بیخیال سایر عملیات ها روی آیفون بشید، چون در مرحله ی اول واسه خودتون خطر داره، بعدش ممکنه باعث اتصالی و سوختن قسمتی یا کل برد های آیفون و تحمل ضرر مالی بشید.
   و در پایان هم ممکنه به سیستم یا سیم کشی صدمه ای وارد کنید که کلا غیر قابل استفاده بشن و نفر بعدی، یا استادکاری که واسه نصب آیفون توی همون ساختمون میاد، اسیر دردسرهای خیلی زیاد بشه.
   اگه میخواید کلا جمعش کنید بنده میتونم توی یه تماس تصویری، مرحله به مرحله بهتون بگم چکار کنید.
   اگه لازم شد بگید تا شمارم رو بدم خدمتتون.

 27. مجتبی کاظمی راد گفت:

  سلام خسته نباشید ایفون صوتی الکتروپیک دارم نه صدا دار نه زنگ نه در باز کن کار می کنه برای بقیه همسیه ها سالم

  1. سلام
   گوشی تون رو با گوشی همسایت تعویض کنین جهت تست اگر مشکل حل شد احتمال زیاد اسپیکر گوشی خراب شده

   1. محسن دهکان گفت:

    درود آیفون صوتی داریم بعضی مواقع درب باز میکنه بعضی مواقع نه شاسی درب بازکن و بوبین چک کردم بنظرتون مشکل از کجاست

    1. سلام احتمالا فاصله ترانس تا در بازکن زیاده، ترانس میبایست نزدیک پنل دم در نصب یشه

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *