کالنجی - آموزش نوین برق

عیب یابی برق ساختمان به صورت اصولی

عیب یابی برق ساختمان

عیب یابی برق ساختمان موضوع این قسمت از آموزش برق ساختمان در کالنجی است، در آموزش های گذشته در رابطه با عیب یابی تجهیزات برق صنعتی به صورت عملی آموزشی را خدمت تان ارائه کردیم و در این مقاله میخواهیم به صورت اصولی عیب یابی برق ساختمان را یاد بگیریم.

اصول کلی در عیب یابی برق ساختمان

اصولاً برق ساختمان مجموعه اتصالاتی است که همراه با دو رشته سیم فاز و نول در سطح خانه توزیع شده است. به گونه ای که بتوان در هر فضایی از خانه به راحتی و با امنیت کامل این نیرو را در اختیار گرفت. در برق کشی ساختمان نیاز است که به ترتیبی برق ۲۲۰ ولت شهری را که شامل یک سیم فاز در کنار سیم نول است، توزیع نمود. به گونه ‌ای که این سیم کشی ها قابل رویت نباشند. در فضایی کاملاً امن قرار گرفته باشند و در عین حال سطح دسترسی معقولی را تأمین سازند.
تامین تمام این اهداف ما را بر آن خواهد داشت که مجموعه شبکه وسیعی از اتصالات را در هر ساختمانی داشته باشیم. این اتصالات را در شکل و شمایل سیم کشی هایی به هم پیوسته که غالباً در بطن دیوار ها پنهان هستند خلق میکند. اتصالاتی که ممکن است دچار خرابی ها، نقصان و یا عیب هایی احتمالی باشند.

عیب یابی برق ساختمان چیست؟

عیب یابی برق ساختمان مجموعه ای از دستورالعمل هایی است که سعی دارد بتواند با کمترین آسیب برای ساختمان همراه با تأمین کامل امنیت، مشکلات و خرابی های پیش آمده در مسیر تامین برق را مرتفع سازد.

چالش ها همراه با عیب یابی برق ساختمان

اتصالی در برق ساختمان

برای هر ساختمانی لازم است که در آن برق کشی با در نظر داشتن قواعد و اصول استاندارد انجام پذیرد. در تامین چنین نیازی باید برای تمام فضا های ساختمان نگاهی جامع در تامین روشنایی شده باشد و در عین حال دسترسی منطقی و مطلوبی برای کنترل روشنایی ها تا دیگر نیاز ها به برق پیش ‌بینی شده باشد.

از طرفی باید تمام این نیاز ها را با در نظر داشتن ضریب ایمنی تعریف شده و استانداردی طراحی نماییم و در نهایت همراه با پنهان سازی تمام این اتصالات در بطن دیوار ها، فضای مسکونی را زیباتر سازیم. این همه چالش ها در هنگام طراحی تا اجرای برق ساختمان در کنار عیب یابی برق ساختمان است.
اما چالش ها در مقوله عیب یابی برق ساختمان متوجه همین قواعد کلی در هنگام طراحی می باشد.

در عیب یابی برق ساختمان با یک شبکه از اتصالات پنهان شده در بطن دیوار ها مواجه هستیم که لازم است در آن عیب احتمالی را پیدا کرده و در نهایت امنیت، با صرف کمترین احتمال خرابی برای خانه مرتفع سازیم.

به این ترتیب در عیب یابی برق ساختمان با چند جنبه مشخص از کار مواجه هستیم:

 • درک نوع عیب
 • چگونگی رسیدن به عیب
 • تامین امنیت در حین کار
 • و در نهایت دقت در داشتن کمترین خرابی برای فضا های مسکونی

فردی که قرار است به عنوان یک عیب یاب برق ساختمانی فعالیت داشته باشد، باید بتواند نگرش کاملی بر برق‌ کشی در فضا های ساختمانی داشته و در عین حال توانایی بالایی در تحلیل عیب یابی برق ساختمان کسب کرده باشد و این همه را با هنر رسیدن به عیب با صرف کمترین زمان و خرابی در ساختمان همراه سازد. به این تریب می توانید تحلیل بهتری بر هزینه عیب یابی برق ساختمان داشته باشید.

انواع عیب یابی برق ساختمان

اتصالی در برق ساختمان

قاعدتاً قبل از آنکه بخواهیم وارد مقوله های کلی از عیب یابی برق ساختمان باشیم، لازم است که نگرش عمیقی بر انواعی عیب ها در فضا های ساختمانی داشته باشیم. از علت ضعیف شدن برق خانه تا انواع اتصالی برق و … می توانند از جمله موارد عادی در عیب یابی برق ساختمان باشند. اینکه این عیب ها در برق ساختمان چه هستند و چگونه ایجاد خواهند شد، می ‌تواند مسیر بهتری برای آنکه چگونه آنها را مرتفع سازیم، در اختیار ما گذارد. از این رو می ‌توان عمده روش های عیب یابی در برق ساختمان را به ترتیب زیر تدوین نمود:

  نصب فتوسل به کنتاکتور

سوختن سیم کشی برق ساختمان

هدف از سیم کشی در ساختمان آن است که بتوان به ترتیبی امن در تمام فضا های ساختمانی از انرژی الکتریکی بهره ‌مند باشیم. از روشنایی تا فعالیت انواع ماشین های خانگی همگی برای کارکرد خود نیاز به نیروی برق دارند؛ لکن این تجهیزات ممکن است که به هر دلیلی مقدار جریانی فراتر از حدود تعریف شده را داشته باشند. جریان هایی با عنوان اضافه بار که غالباً همراه با خرابی ها در دستگاه های خانگی حاصل می شود. گاهی هم ممکن است که به دلیل عدم آگاهی یا اشتباهاتی غیرقابل توجیه، مقدار قابل توجهی از بار الکتریکی را بر یک خط توزیع ساختمانی داشته باشیم.

مثلاً از یک پریز، چندین دستگاه پر توان را فعال سازیم. در چنین حالتی جریانی فراتر از تحمل کابل از آن عبور خواهد کرد. این جریان باعث افزایش حرارت در کابل و در نهایت منجر به سوختن سیم کشی برق ساختمان که از جمله موارد عام در عیب یابی برق ساختمان خواهد شد.

بروز اتصالی در برق منازل

اتصالی برق منازل از جمله رایج ترین موارد در عیب یابی برق ساختمان می باشد. در برق کشی ساختمان و یا هر فضای دیگری هرگز نباید سیم های فاز و نول به شکل مستقیم و بدون یک واسط استاندارد به یکدیگر متصل شوند. دلیل اتصالی برق منزل اتصال مستقیم فاز و نول خواهد بود.

به چنین حالتی به طور معمول، اتصالی برق منازل گفته می‌ شود. اتصالی از خطرناکترین موارد در عیب یابی برق ساختمان است. چرا که جریان ‌های بسیار بالایی تولید خواهد کرد و در صورت عدم حضور یک سیستم قطع کننده استاندارد، باعث خرابی های بسیار مانند اتش سوزی و حتی آسیب جدی در برق کشی ساختمان خواهد شد. اینکه دلیل اتصالی برق منزل در عیب یابی برق ساختمان چه چیزی می تواند باشد، انواع دلایلی را می ‌توان مطرح کرد. از یک اشتباه ساده در سیم کشی تا خرابی تجهیزات برقی در ساختمان ها، همگی می ‌توانند عمده دلایل اتصالی برق منازل باشند؛ اما غالباً این حادثه در صورت استفاده از تجهیزات برقی با کابل های بلند خارج از بطن دیوار ها اتفاق می افتد. یک سیم سیار و یا کابل بلند یک تجهیز برقی مانند اتو، ماشین لباسشویی، توستر و… در صورت عدم توجه در سلامت آنها کاملاً مستعد بروز اتصالی هستند. گاها هم اتصالی می‌ تواند در سیستم های روشنایی منازل باشد. مثلاً یک لامپ سوخته که به ترتیبی در کمال بی ‌توجهی رها شده است و در درازمدت استعداد بروز اتصالی را خواهد داشت.

 

دو فاز شدن برق ساختمان

اتصالی در برق ساختمان

دوفاز شدن برق ساختمان در عیب یابی برق ساختمان می تواند در دو صورت مورد بررسی قرار گیرد. اول آنکه ساختمان از برق سه فاز استفاده میکند و دوم آنکه این اصطلاح ممکن است برای یک ساختمان با برق مصرفی تکفاز اتفاق افتد. اصولاً برق مورد استفاده در فضا های مسکونی از انواع تک فاز می باشند؛ اما برای مجتمع ‌های بزرگ مسکونی لازم است تا برق سه فاز مورد استفاده قرار گیرد. در این مجتمع ها باید به ترتیبی بار ساختمان را در یک تعادل برابر میان سه فاز توزیع نمود. چرا که استفاده از برق تک فاز هرگز نمی تواند سطح نیاز مجتمع های بزرگ ساختمانی را پاسخگو باشد. دو فاز شدن برق ساختمان یک عیب از سیستم های برق سه فاز می باشد. زمانیکه یکی از فاز ها را از دست می دهیم، در چنین حالتی تعادل برق در شبکه توزیع ساختمان به هم خواهد خورد. اتفاقی که می تواند بسیار خطرآفرین باشد.

ممکن است این طور سوال پیش آید که دو فاز شدن برق ساختمان در نهایت منجر به خاموشی برخی از واحد ها خواهد شد. یک خاموشی ساده چطور می ‌تواند تا این اندازه حساسیت آفرین باشد که آن را به عنوان خطری جدی برای ساختمان های بزرگ در نظر می ‌گیرند؟

خطر ناشی از دو فاز شدن برق ساختمان متوجه سیستم ‌ها و تجهیزاتی است که در ساختمان همراه با برق سه فاز کار می کنند. مثلاً چیلر ها، موتورخانه آسانسور ها، پمپ های آب و… که عموماً در ساختمان های بزرگ همراه با کارکرد موتور های سه فاز خواهند شد. دو فاز شدن برق، یک خطر بالقوه برای موتور های سه فاز است و می ‌تواند به سرعت باعث داغ شدن بیش از حد و حتی سوختن آنها بشود، که راه حل آن استفاده از کنترل فاز است که حفاظت های لازم را تامین میکند
اما ممکن است که در یک ساختمان با برق تکفاز نیز با این مشکل مواجه باشیم. منظور از دوفاز شدن برق ساختمان مادامیکه از یک برق تکفاز استفاده می شود، زمانی است که در ساختمان هر دو سیم فاز و نول از سطح ولتاژ برخوردار باشند. در چنین حالتی سیم نول به شکل یک سیم برق دار در ساختمان حضور دارد.

  سرو موتور چیست و چه کاربردی دارد؟

قطع شدن برق خانه

در عیب یابی برق ساختمان موارد بسیاری مشاهده می شود که برق یک قسمت از خانه بدون دلیل خاصی و یا خطری احتمالی قطع خواهد شد. در چنین حالتی نه جریان بالایی در کار است و نه یک اتصالی اتفاق افتاده است. در واقع علت قطع شدن برق خانه می تواند از یک اتصال ضعیف باشد و یا آنکه سیم در جایی از مسیر تامین برق پاره شده باشد. عمده علت قطع شدن برق خانه، به شکل موضعی خودش را نشان می دهد. مثلاً یک اتاق که برق ندارد و یا لامپی که روشن نمی شود. علت قطع شدن برق خانه غالباً بر اثر قطع شدن سیم و یا شل بودن اتصال در پشت پریز و یا سرپیچ لامپ است که خودش را نشان خواهد داد.

راهکار ها:
حال می خواهیم مسیر عیب یابی برق ساختمان را به شکل کامل تری مطرح نماییم.

چگونه اتصالی برق را پیدا کنیم؟

عیب یابی برق ساختمان

اتصالی یعنی آنکه سیم های فاز و نول در جایی از ساختمان که شما متوجه آن نیستید، به یکدیگر متصل شده اند. در چنین حالتی جریان زیادی از سیم کشی ساختمان عبور خواهد کرد و در نهایت کلید مینیاتوری ( فیوز ساختمان) به سرعت عمل خواهد کرد. در نظر داشته باشید که مشخصه اول در عیب یابی برق ساختمان برای اتصالی برق منازل عملکرد سریع کلید است. در غیر این صورت مشکل چیزی متفاوت از اتصالی خواهد بود. پس از اطمینان، از آنکه احتمالاً در جایی از خانه اتصالی وجود دارد، لازم است که اتصالی مذکور را پیدا کنید؛ اما پیدا کردن اتصالی امری ساده نیست. تقریباً یک پایش کامل از خانه را طلب می ‌کند.

در این ماجرا که چگونه اتصالی برق را پیدا کنیم این احتمال وجود دارد که این اتصالی از جانب دستگاه های برقی موجود در ساختمان باشد، لازم است که تمام تجهیزات برقی ساختمان را از جریان برق خارج سازید. این تجهیزات شامل تمام اجزای برق، خارج از سیستم برق ساختمان می ‌شود. دقت داشته باشید که تمام سه راهی ها، سیم های سیار و… نیز شامل این تعریف خواهند شد. حال اگر با حذف تمام تجهیزات، اتصالی در ساختمان وجود نداشت؛ لاجرم باید اتصالی را در یکی از تجهیزات ساختمان جستجو کنید. این کار با ورود مرحله ای تمام تجهیزات انجام خواهد شد.

اما اگر پس از حذف تمام تجهیزات، همچنان شاهد اتصالی هستید، لزوماً باید این ایراد را در داخل برق ساختمان جستجو کنید. برای این منظور باید از تابلو برق ساختمان آغاز کنید. به این ترتیب که هر یک از خطوط توزیع در ساختمان را حذف کرده و سلامت خط تغذیه اصلی ساختمان را چک نمایید. اگر در خط تغذیه اصلی ساختمان نیز عیبی مشاهده نکردید، چاره ‌ای جز این ندارید که تمام خطوط تغذیه در ساختمان را به شکل مجزا چک کنید.
غالباً در عیب یابی برق ساختمان، اولین گام آن است که خطوط تغذیه در ساختمان را پیدا کنید. مثلاً خط تغذیه آشپزخانه در کنار خط تغذیه هال و… . اگر در هر کدام از این خطوط شاهد اتصالی بودید، باید به شکل مرحله ‌ای و حذف قسمت های سالم، در نهایت نقطه اتصالی را پیدا نمایید.

انواع اتصالی برق را بشناسید

اصولاً هر گونه اتصال برق که بدون حضور مقاومتی در میان باشد، با عنوان اتصالی شناخته می ‌شود. به این ترتیب در سطح منازل اگر به هر ترتیبی سیم فاز و نول به شکلی خارج از تجهیزات استاندارد و تعریف شده با یکدیگر تماس داشته باشند، اتصالی رخ خواهد داد. البته این اتصالی می تواند به شکل های مختلفی ظاهر شود. در یک دسته بندی کلی می توان انواع اتصالی برق را به قرار زیر دسته بندی نمود:

 • اتصال مستقیم فاز به نول
 • اتصال مستقیم فاز به زمین
 • اتصال فاز به فاز در سیستم های توزیع سه فاز
 • اتصال هر سه فاز به یکدیگر
  آموزش نقشه خوانی مدارات برق صنعتی

برای انواع اتصالی برق لازم است تا از تجهیزات خاصی مانند کلید نشتی جریان ( محافظ جان)  در طراحی ساختمان ها استفاده شود. چرا که یک راه اصولی و کاملا ایمنی در مهار انواع اتصالی برق، مقایسه سطح جریان از فاز و نول می باشد تا با تشخیص هر گونه اختلاف در این جریان رفت و برگشتی، احتمال بروز اتصال را پیش بینی نمود.

دو فاز شدن در مسیر عیب یابی برق ساختمان

عیب یابی برق ساختمان

همان طور که اشاره داشتیم دو فاز شدن در فضا های مسکونی که غالباً همراه با برق تک فاز هستند، یک اتفاق نادر است؛ ولی می تواند تبعات بسیار سنگینی برای ساختمان و تجهیزات موجود در آن داشته باشد. اصولاً مراد از دو فاز شدن برق ساختمان بسته به این دارد که شما با کدام گونه از برق مواجه هستید. اگر همراه با برق سه فاز باشید، از دست رفتن هر یک از فاز ها منجر به پدیده دو فازی خواهد شد؛ اما در فضا های مسکونی که عمده برق به شکل تک فاز می باشد نیز می توانید شاهد پدیده دو فاز شدن برق ساختمان باشید. این عیب غالباً به دو شکل دیده می شود:

دو فاز شدن برق ساختمان به شکل حقیقی

زمانی است که برق ورودی در ساختمان به جای آنکه ۲۲۰ ولت باشد، ۳۸۰ ولت شده است. در واقع به جای آنکه در ساختمان شاهد سیم فاز و نول باشیم، حضور دو فاز در ساختمان اتفاق افتاده است. چنین پدیده ‌ای اصولاً جزء عیب یابی برق ساختمان نیست. چرا که بر اثر اشتباه و یا خرابی های شبکه توزیع، خارج از برق ساختمان به وقوع پیوسته است؛ اما در عین حال می تواند خرابی های سنگینی برای تجهیزات خانگی داشته باشد. یک راه منطقی برای جلوگیری از این حادثه استفاده از انواع محافظ برق می باشد.

دو فاز شدن برق ساختمان به شکل غیرحقیقی

این اتفاق زمانی رخ می ‌دهد که نول در فضای ساختمانی قطع شده و سیم قطع شده، تحت تاثیر القای سیم فاز، دارای یک فاز غیرحقیقی شده باشد. به اصطلاح هر دو سیم در خروجی های ساختمان مانند پریز ها، فاز باشند. عمده دلایلی که می تواند به خلق چنین پدیده‌ ای بیانجامد را می توان در موارد زیر جستجو کرد:

 • اتصال جا به جا در کنتور و یا تابلو فیوز
 • اتصال جا به جا در کلید ها
 • قطع شدن سیم نول
 • اتصال جا به جا در سنسور ها
 • همچنین عدم اتصال صحیح تجهیزات پرمصرف مانند کولر های گازی، بخاری برقی، دستگاه جوش و…

دو فاز شدن در مسیر عیب یابی برق ساختمان

غالباً دو فاز شدن برق ساختمان از جمله عیب های ذاتی در خانه نیست. چرا که در فاز طراحی به احتمال بالا همه موارد و نکات ضروری بررسی خواهد شد. این مشکل در عیب یابی برق ساختمان بیشتر زمانی رخ می دهد که ساختمان در اثر نقیصه هایی توسط افراد ناآگاه تحت تعمیرات و یا تغییرات در سیم ‌کشی قرار گیرد. در چنین زمانی یک اتصال غلط و یا عدم اتصال درست سیم نول می تواند دو فاز شدن را به دنبال داشته باشد. مثلاً در زمانیکه افراد ناآگاه می خواهند یک انشعاب جدید را در ساختمان داشته باشند. احتمال آنکه آنها سیم فاز و نول را به اشتباه متصل سازند، بسیار زیاد است. اتفاقی که باعث دو فاز شدن در ساختمان خواهد شد. عیب یابی چنین ایرادی در ساختمان بیشتر متوجه همین نکات غیراصولی است. غالباً برقکار های حرفه ای قبل از آنکه دیوار های ساختمان را برای رفع دو فازی تخریب کنند، نگاهی بر آنچه به شکل مازاد بر ساختمان افتاده است، خواهند انداخت.

دانلود مقاله به صورت pdf pdf

دیدگاه‌ها (53)

*
*

  ساسان کاربر مهمان ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ

  سلام

  لطفی کاربر مهمان ۳ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ

  باسلام، درمحله ما کابل نول در پایین قرارداشت(قدیمی) و در زمستون توسط دزد به سرقت رفت. یعنی در حال حاضر شبکه فاقد نوله. مشکلی برای وسایل منزل از قبیل کولر و.... پیش نمیاد؟ دیروز کولر گازی روشن کردم بعداز 5 دقیقه فن موتورش سوخت ممکنه دلیلش قطعی کابل نول باشه؟ سپاس از راهنماییتون.

   محمود غفاری مدیر کل ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ

   سلام اگر سیم نولی در کار نباشه یک مصرف کننده تک فاز روشن نخواهد شد مگر لامپ های ال ای دی و سایر تجهیزات الکترونیکی که با فاز یک حالت کم نوری دارند و باعث آسیب دیدن به آنها میشه ولی سایر تجهیزات موتوری مثل فن کولر روشن نخواهد شد

  میلاد کاربر مهمان ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام خسته نباشین وقتی روز تلوزیون یا لامپ رو روشن میکنم تو خونه لامپ چشمک میزنه و تلوزیون یا روشن نمیشخ یا بعد چن دیقه خاموش روشن میشه از کنتور دراوردم مستقیم برقو وصل کردم به ساختمون بدون کنتور اینجوری نیست و قطعی نداریم

   محمود غفاری مدیر کل ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام این دست مسایل باید بیشتر به صورت حضوری تست و عیب یابی بشه تا مشکل مشخص بشه

  محسن کاربر مهمان ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام مهندس یه سوال داشتم ؟
  من یک کلید برق در راه پله دارم که ادامه ان به پشت بام میرسد من میخوام برق از این کلید بگیرم ولی میبینم ۲ تا سیم طوسی نول دارم که یکیش قوی و یکیش ضعیف و ۲ تا هم سیم مشکی دارم که یکیش نول و یکیش فاز ...من چجوری برق بگیرم که پریزهای من با کلید های خاموش روشن قطع نشود

   محمود غفاری مدیر کل ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام از روی رنگ سیم مشخص نمیشه و باید با فازمتر فاز و نول اصلی رو مشخص کرد تا بتونیم پریز رو نصب کنیم

  bbb87 کاربر مهمان ۷ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام
  من چندتا ماینر گذاشتم تو خونه
  قبلا سیم کشی منزل سوخت و نصف و نیمه قعطش کردم و از قبلا اتصالی برق گرفتم برای چراغ و کلید پریز حالا چند وقتیه کنتور منزل میپره
  و وقتی وصلش میکنم اوکیه
  میخام بدونم دلیلش چیه
  برق ماینرام جدا از برق منزله فقط برگشتی نول ماینرا میاد ورودی نول کنتور منزل

   محمود غفاری مدیر کل ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام دلایل مختلفی داره که میبایست حضوری توسط یه برق کار چک بشه

  علی راستی کاربر مهمان ۵ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام خدمت استاد گرامی. برق واحد ما سه فازه زمانی مصف کننده ای روشن نیست فازها بین 228 تا 235 میباشد. زمانی که کولر 30 هزار استارت میخوره ولتاژ یکی از فازها ثابت میماند و ولتاژ فازی که کولر روشه 220 و ولتاژ فاز دیگه 250 میشود و محافظ کلی
  واحد عمل میکند و آن فاز 250 قطع میشود لازم ه ذکر است که در برق عمومی ساختمان هم زمانی که پمپ اب استارت استاپ میشود روی ولتاژ برق ورودی واحد من هن تاثیر میگذارد و کم و زیاد میشود. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

   محمود غفاری مدیر کل ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام استابلایزر بذارین مشکل تون حل میشه

  محسن کاربر مهمان ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام
  در یک تابلوی برق سه فاز خانگی مربوط به آپارتمان ما دو سری فیوز وجود دارد یک سری سه تایی اولیه و یک سری سه تایی ثانویه که بعد از کنتور است. سری اولیه ظاهراً قبل از ورودی فازهای اصلی کنتور قرار دارد. مدتی است که یکی از فیوز های اتوماتیک سری اولیه قطع شده و وقتی آن را میزنم، یکی از فیوز های ثانویه قطع می‌شود.
  ممکن است این مشکل بدلیل اتصالی مسیر دو فاز از سه فاز در تابلوی برق واقع در داخل ساختمان بوجود آمده باشد؟ توضیح اینکه در وضعیت فعلی، برق داخل ساختمان ظاهراً مشکلی ندارد، اما در فصل تابستان و با روشن کردن کولر پذیرایی, محافظ کولر اتاق خواب عمل نموده و کولر اتاق خواب از مدار خارج می‌شود و این داستان مرتبا تکرار می شود.

   محمود غفاری مدیر کل ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام اگر بلافاصله میپره و اجازه وصل حتی در حل چند ثانیه هم نمیده اتصالی دارین در غیر این صورت بار اضافی روش هست که باید یک سری مصرف کننده ها رو روی یک فاز دیگه ببرین

  احمد کاربر مهمان ۳ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام ، زمان وصل کلید ولتاژ دو سر سیم فاز و نول 230 ولت هست اما زمانی که کلید رو قطع میکنم ولتاژ حدود 150 ولت در دو سر سیم فاز و نول وجود داره علت چی میتونه باشه؟ (هنگام قطع کلید لامپ با نور کمی روشن میمونه)
  با تشکر

   محمود غفاری مدیر کل ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام ظاهرا سیم فاز رو مستقیم به لامپ بردن و سیم نول رو از کلید عبور دادن که باید برعکس بشه و همچنین اگر سیم نول رو به زمین وصل کردید بازش کنید احتمالا مشکل حل خواهد شد

  مجید کاربر مهمان ۲۹ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  با کلی تشکر .مایک برق سه فاز داریم با فاز متر وقتی نول روهم میزنی روشن میشه علت چیست

   محمود غفاری مدیر کل ۱ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام ظاهراً برگشت فاز در سیم نول تان دارید و باید سیم نول را به زمین متصل کنید تا این مشکل برطرف شود

  امیرحسین کاربر مهمان ۱۶ دی ۱۳۹۹ پاسخ

  از دیدن پست هایی که تو سایت شما هست لذت میبرم،
  ای کاش شما همسایه ی ما بودی تا هربار موقع عیب یابی و تعمیر به مشکل برخورد میکردم می آمدم مزاحم شما میشدم

  توغدری کاربر مهمان ۱۳ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

  با درود فراوان
  ما یک. ساختمان 5طبقه داریم 5تا تک واحدی که طی یکی دوماه اخیر شب حدود ی الی 2شب دوبار تاحالا برق واحدها یک در میان میرود مثلا بار اول طبقه یک و دو قطع بود اما3و4و5 وبرق آیفون خونه و برق پارکینگ وصل بود بار دوم برق همه واحدها بجز 5و پارکینگ و آیفون قطع بود دلیل این گزینشی قطع شدن برق ساختمان بنظر شما چیست ممنون میشم اگر راهنمایی کنید باتشکر توغدری

   محمود غفاری مدیر کل ۱۶ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام میبایست به صورت حضوری دقیق عیب یابی بشه تا تشخیص دقیقی بشه داد

  ناشناس کاربر مهمان ۲۲ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام
  فیوز برق واحد بدون دلیل هر از گاهی می پره جوری که از کنتور دم در هم می پره ، خود فیوز ها یک‌بار عوض شد ولی باز این پرش وجود داره ، علت چیست ؟

  سیریش کاربر مهمان ۱۵ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام دیوار خونه تازه گچ شده و برق دار میباشد و این برقدار بودن به تمام وسایل خونه هم رسیده هر گوشه خونه رو با فازمتر تست میکنیم برق داره حتی سقف و دیوارها چه کنیم؟

   محمود غفاری مدیر کل ۱۶ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام یکی از وسایل برقی مثل سرپیچ ها ینکه کولر یا اتصالات سیم ها رو باید چک کنین که میبایست دونه دونه کلید مینیاتوری رو خاموش کنین تا محل مورد نظر رو پیدا کنین

  ناشناس کاربر مهمان ۱۴ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام :مشکل ما هزینه بالای برق هستش که با مراجعه به اداره برق کنتور تست شد و مشکلی نداشت تعرفه برق هم مسکونی هست ولی قبض برق بسیار بالاتر از دیگران می آید درضمن تمام وسایل منزل هم کم مصرف می باشد.مشکل از کجا می تواند باشد

  ناشناس کاربر مهمان ۱۱ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام من مایلم با استفاده از کلید تبدیل یک لامپ را از دو جا روشن خاموش کنم . یک کابل سه رشته را به کلید اول وصل کردم که فاز را به ان میبرد و از ان کلید هم دو رشته دیگر را به کلید دوم بردم و از ان هم یک رشته به لامپ وصل کردم . کلید ها درست هستند و بخوبی با هر کلیک فاز را به یکی از اتصال ها میفرستند و کابل هم از جنس بسیار خوب است و اتصالی ندارد.ولی دو سیمی که از کابل سه رشته ای اول خارج میشوند و به کلید دوم میروند ۱۶۵ ولت برق را نشان میدهند . اگر چه بنظر میرسد این دو فاز شدن غیر حقیقی است ولی آیا طبیعی است که اینطور باشد ؟ اگرنه چطور رفع میشود . ممنون 

  Shahram کاربر مهمان ۲۷ مهر ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام . یک پریز درون خانه ما هست هر وسیله برقی که بهش متصل میکنیم میسوزنتش دلیلش چیه؟؟

   محمود غفاری مدیر کل ۳ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام احتملا هر دو سوراخ پریز فاز هست که میبایست یکی فاز ویکی نول باشه

  ابراهیم کاربر مهمان ۲۴ مهر ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام مشکل ما اینه که بعضی اوقات برق قسمتی از منزل قسمت اشپزخانه قطع میشه وفیوز برق رو قطع میکنه وفتی فیوز رو وصل میکنیم معمولا چندبار با روشن شدن محافظ یخچال فورا فیوز میپره وبعد از چندین دقیقه دوباره حالت عادی داره ولی پس از یک الی دوهفته مجدد باز این روال شروع میشه ممنون اگه راهنمائی کنید

   محمود غفاری مدیر کل ۲۵ مهر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام
   پیشنهاد میکنم کلید مینیاتوری تون رو تعویض کنید و یک رنج بالا تر انتخاب کنید مشکل تون رفع خواهد شد

    هما جعفری کاربر مهمان ۲۹ مهر ۱۳۹۹ پاسخ

    سلام خسته نباشید ..برق خونه ی به مشکل برخورده ..کل لوازم برقی خانه و مثل یخچال لباس شویی و چایساز و ماکروفر و ... به بدنه هاشون برق میدن یعنی به بدنه ها فاز متر میزنی همشون برق داره .مشکل از کجا میتونه باشه

     محمود غفاری مدیر کل ۳ آبان ۱۳۹۹ پاسخ

     سلام
     سیم نول رو به زمین متصل کنید احتمال زیاد مشکل تون رفع خواهد شد

  کارن کاربر مهمان ۱۶ مهر ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام میخام برق خونه رو از کنتور قطع کنم ولی روی کنتور دیجیتال هیچ دکمه خاموش کردن نیست. ممنون از وقتتون.

   محمود غفاری مدیر کل ۲۰ مهر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام بله دکمه ای جهت قطع نیست و میبایست از طریق کلید مینیاتوری زیر کنتور برق رو قطع کنید

  محمد کاربر مهمان ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام.زمانی که پنکه روشن میکنم..تلوزیون برای یه لحظه خاموش میشه.علتش چی میتونه باشه

   محمود غفاری مدیر کل ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام ظاهرا افت ولتاژ دارین

  باوی کاربر مهمان ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ پاسخ

  با سلام در منزل ما چندین دستگاه تلویزون امتحان کردیم و پس از روشن شدن پیکسل سوختگی در آنها ایجاد می شود مشکل از برق است یا خود تلویزون

   محمود غفاری مدیر کل ۸ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام میبایست ولتاژ منزل تون اندازه گیری بشه احتمالا ولتاژ تون بالا هست

  محسن کاربر مهمان ۳۰ تیر ۱۳۹۹ پاسخ

  باسلام خدمت کارشناس محترم
  مشکلی که برای ما پیش اومده هزینه بالای برق هست که از یکسال پیش با جابجایی به ساختمان جدید بوجود آماده ما پارسال با همین وسایل در خانه قبلی هزینه برقمون یک سوم تا یک چهارم کنونی میامد ولی الان همه قبض های برق 3 تا 4 برابر قبل میاد جالبه با همسایه های دیگه که صحبت میکنم همه ازین مبالغ تعجب میکنند حتی اونایی که اسپیلت دارند نصف هزینه ما رو میدند اداره برق هم مراجعه کردم درستی کنتور را تایید کردند و میگند ایراد جایی دیگر است خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر

   محمود غفاری مدیر کل ۳۱ تیر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام احتمالا براتون تعرفه تجاری در نظر گرفته شده که باید اداره برق پاسخگو باشه و علت رو بگه

   ناشناس کاربر مهمان ۲۹ آذر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام . ببخشید . دستگاه رسیور ما صبح که روشن میکنیم خیلی دیر روشن میشه میشه دلیلش رو بگین . بازش کردم چیزیش نسوخته فقط یه سلف منبع تغذیه که شکل ترانسه. پلاستیک دورش یه کم سوخته

    محمود غفاری مدیر کل ۴ دی ۱۳۹۹ پاسخ

    در این باره بنده اطلاعی ندارم و می بایست به صورت حضوری تست و بررسی بشه تا مشکل مشخص شود

  کامران کاربر مهمان ۱۸ تیر ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام ؛
  آقا ما از یک سه راهی برق می گرفتیم؛ گاهی بر اثر حواص پرتی با اضافه شدن یک وسیله برقی پرقدرت مثلا کتری برقی؛ یکی از فیوز های خانه می پرید که هر بار دوباره وصلش می کردیم؛ تا اینکه یک شب همان فیوز با صدای انفجار مانندی قطع کرد؛ مثل همیشه خواستم که وصلش کنم اما هر بار که فیوز مینیاتوری را به بالا فشار میدیم که وصل کنه و جریان را برقرار کنه؛ فورا قطع می کند و جرقه شدیدی هم در فیوز دیده میشه؛ من یک فیوز مشابه و نو جایگزین کردم چون فکر می کردم فیوز خراب شده؛ اما باز همان که همان؛ هربار که بخواهیم فیوز را فعال کنیم ؛ آنا اتوماتً‌ و با صدایی انفجار مانند قطع میکنه؛ تا الان دو برق کار آوردم برا تعمیر ولی هر دوتا از پیدا کردن ایراد عاجز بودند؛ من فکر کنم که فیوز بر اثر کهنگی نتوانست بموقع عمل کند و جریان و آمپر بیش از حد توان در سیم برق ساختمان سبب شد که در یک نقطه از سیم کشی ؛ روکش سیمی بسوزد و بین سیم فلز و نول اتصالی ایجاد شده؛
  برا همین هربار که فیوز را وصل میکنیم بر اثر اتصالی فورا جریان را قطع می کند؛ سوال این است:
  چطور میشه محل اتصالی سیم را پیدا کرد؛ در حالی که هم چون داخل دیوار و سقف خانه هست؛ از دید و دست رسی خارج هست.. هم اینکه نقطه دقیقی که دچار ایراد شده نامعلوم است مگر اینکه از کنار جعبه برق که در کنار کنتور است؛ تمامی دیوار ها را شکافت تا به سیم های برق دست یافت که عملا غیر ممکن هست؛
  خلاصه شد درد بی درمان؛ اگر شما لطف کنید اندرزی بما بدهید که خدا بشما خیر عنایت بفرماید؛
  خداحافظ

   محمود غفاری مدیر کل ۲۲ تیر ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام تنها راهش اینه که نقاط احتمالی رو بررسی کنین تا پیدا کنید روش خاص دیگه ای نیست

  sjalalmosavi06 مشتری ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ پاسخ

  تشکر از معلومات تان
  اما میشه در مورد سب استیشن های برقی معلومات دهید تشکر!

  majidespanany کاربر مهمان ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

  ما از هر واحد یک سیم آنتن بالا بردیم چطوری هم آنتن معمولی رو ساپورت کنیم هم دیش ها رو (ساختمان 4واحد)

   محمود غفاری مدیر کل ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام این کار امکان پذیر نیست و تداخل ایجاد میشه

  علی کاربر مهمان ۹ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام آقای مهندس من کار آموزشی انجام می دهم واز اینکه روحیه نشر علمی داریدقدر دان شما هستم خیلی مفید است بر قرار باسید

   محمود غفاری مدیر کل ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام متشکرم دوست عزیز عزیز موفق باشید

  جلیل کاربر مهمان ۸ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

  مهندس سلام ممنونم از زحمات شما دمت گرم

  حسین کاربر مهمان ۸ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام خسته نباشید مهندس سال نو مبارک یک سوال دارم اگر امکان داره جواب بدید متشکرم آب منزل برق دار شده گفتیم شاید ماشین تمام اتومات اتصالی داره قطع کردیم ماشینو از مدار برق ولی بازم همچنان مشکل برقدار بودن آب پا بر جاست دلیل برق دار بودن آب چی میتونه باشه لطف میکنید اگر راهنمایی کنید باتشکر و سپاس فرآوان از سایت خوبتون

   محمود غفاری مدیر کل ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام سال نو شما هم مبارک
   پمپ آب رو بررسی کنید

  جواد شیخانی کیاسری کاربر مهمان ۶ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

  سلام مهندس جان سال نو مبارک انشالااله سال خوبی داشته باشین.توهم با موفقیت روز افزون. واقعا کارتون تحسین امایز هست منی که تعوری نخوندم فقط عملی کار کردم با آموزش که میدین بیشتر یاد میگیرم. مزاحمتون میشم هروقت سوالی دانشم. بازم ممنونم.

   محمود غفاری مدیر کل ۷ فروردین ۱۳۹۹ پاسخ

   سلام خوشحالیم که آموزش ها براتون مفید واقع شده
   سال خوبی براتون آرزومندم