آموزش برق ساختمان, مقالات برق

عیب یابی برق ساختمان به صورت اصولی

عیب یابی برق ساختمان

عیب یابی برق ساختمان موضوع این قسمت از آموزش برق ساختمان در کالنجی است، در آموزش های گذشته در رابطه با عیب یابی تجهیزات برق صنعتی به صورت عملی آموزشی را خدمت تان ارائه کردیم و در این مقاله میخواهیم به صورت اصولی عیب یابی برق ساختمان را یاد بگیریم.

اصول کلی در عیب یابی برق ساختمان

اصولاً برق ساختمان مجموعه اتصالاتی است که همراه با دو رشته سیم فاز و نول در سطح خانه توزیع شده است. به گونه ای که بتوان در هر فضایی از خانه به راحتی و با امنیت کامل این نیرو را در اختیار گرفت. در برق کشی ساختمان نیاز است که به ترتیبی برق ۲۲۰ ولت شهری را که شامل یک سیم فاز در کنار سیم نول است، توزیع نمود. به گونه ‌ای که این سیم کشی ها قابل رویت نباشند. در فضایی کاملاً امن قرار گرفته باشند و در عین حال سطح دسترسی معقولی را تأمین سازند.
تامین تمام این اهداف ما را بر آن خواهد داشت که مجموعه شبکه وسیعی از اتصالات را در هر ساختمانی داشته باشیم. این اتصالات را در شکل و شمایل سیم کشی هایی به هم پیوسته که غالباً در بطن دیوار ها پنهان هستند خلق میکند. اتصالاتی که ممکن است دچار خرابی ها، نقصان و یا عیب هایی احتمالی باشند.

عیب یابی برق ساختمان چیست؟

عیب یابی برق ساختمان مجموعه ای از دستورالعمل هایی است که سعی دارد بتواند با کمترین آسیب برای ساختمان همراه با تأمین کامل امنیت، مشکلات و خرابی های پیش آمده در مسیر تامین برق را مرتفع سازد.

چالش ها همراه با عیب یابی برق ساختمان

اتصالی در برق ساختمان

برای هر ساختمانی لازم است که در آن برق کشی با در نظر داشتن قواعد و اصول استاندارد انجام پذیرد. در تامین چنین نیازی باید برای تمام فضا های ساختمان نگاهی جامع در تامین روشنایی شده باشد و در عین حال دسترسی منطقی و مطلوبی برای کنترل روشنایی ها تا دیگر نیاز ها به برق پیش ‌بینی شده باشد.

از طرفی باید تمام این نیاز ها را با در نظر داشتن ضریب ایمنی تعریف شده و استانداردی طراحی نماییم و در نهایت همراه با پنهان سازی تمام این اتصالات در بطن دیوار ها، فضای مسکونی را زیباتر سازیم. این همه چالش ها در هنگام طراحی تا اجرای برق ساختمان در کنار عیب یابی برق ساختمان است.
اما چالش ها در مقوله عیب یابی برق ساختمان متوجه همین قواعد کلی در هنگام طراحی می باشد.

در عیب یابی برق ساختمان با یک شبکه از اتصالات پنهان شده در بطن دیوار ها مواجه هستیم که لازم است در آن عیب احتمالی را پیدا کرده و در نهایت امنیت، با صرف کمترین احتمال خرابی برای خانه مرتفع سازیم.

به این ترتیب در عیب یابی برق ساختمان با چند جنبه مشخص از کار مواجه هستیم:

 • درک نوع عیب
 • چگونگی رسیدن به عیب
 • تامین امنیت در حین کار
 • و در نهایت دقت در داشتن کمترین خرابی برای فضا های مسکونی

فردی که قرار است به عنوان یک عیب یاب برق ساختمانی فعالیت داشته باشد، باید بتواند نگرش کاملی بر برق‌ کشی در فضا های ساختمانی داشته و در عین حال توانایی بالایی در تحلیل عیب یابی برق ساختمان کسب کرده باشد و این همه را با هنر رسیدن به عیب با صرف کمترین زمان و خرابی در ساختمان همراه سازد. به این تریب می توانید تحلیل بهتری بر هزینه عیب یابی برق ساختمان داشته باشید.

انواع عیب یابی برق ساختمان

اتصالی در برق ساختمان

قاعدتاً قبل از آنکه بخواهیم وارد مقوله های کلی از عیب یابی برق ساختمان باشیم، لازم است که نگرش عمیقی بر انواعی عیب ها در فضا های ساختمانی داشته باشیم. از علت ضعیف شدن برق خانه تا انواع اتصالی برق و … می توانند از جمله موارد عادی در عیب یابی برق ساختمان باشند. اینکه این عیب ها در برق ساختمان چه هستند و چگونه ایجاد خواهند شد، می ‌تواند مسیر بهتری برای آنکه چگونه آنها را مرتفع سازیم، در اختیار ما گذارد. از این رو می ‌توان عمده روش های عیب یابی در برق ساختمان را به ترتیب زیر تدوین نمود:

سوختن سیم کشی برق ساختمان

هدف از سیم کشی در ساختمان آن است که بتوان به ترتیبی امن در تمام فضا های ساختمانی از انرژی الکتریکی بهره ‌مند باشیم. از روشنایی تا فعالیت انواع ماشین های خانگی همگی برای کارکرد خود نیاز به نیروی برق دارند؛ لکن این تجهیزات ممکن است که به هر دلیلی مقدار جریانی فراتر از حدود تعریف شده را داشته باشند. جریان هایی با عنوان اضافه بار که غالباً همراه با خرابی ها در دستگاه های خانگی حاصل می شود. گاهی هم ممکن است که به دلیل عدم آگاهی یا اشتباهاتی غیرقابل توجیه، مقدار قابل توجهی از بار الکتریکی را بر یک خط توزیع ساختمانی داشته باشیم.

مثلاً از یک پریز، چندین دستگاه پر توان را فعال سازیم. در چنین حالتی جریانی فراتر از تحمل کابل از آن عبور خواهد کرد. این جریان باعث افزایش حرارت در کابل و در نهایت منجر به سوختن سیم کشی برق ساختمان که از جمله موارد عام در عیب یابی برق ساختمان خواهد شد.

بروز اتصالی در برق منازل

اتصالی برق منازل از جمله رایج ترین موارد در عیب یابی برق ساختمان می باشد. در برق کشی ساختمان و یا هر فضای دیگری هرگز نباید سیم های فاز و نول به شکل مستقیم و بدون یک واسط استاندارد به یکدیگر متصل شوند. دلیل اتصالی برق منزل اتصال مستقیم فاز و نول خواهد بود.

به چنین حالتی به طور معمول، اتصالی برق منازل گفته می‌ شود. اتصالی از خطرناکترین موارد در عیب یابی برق ساختمان است. چرا که جریان ‌های بسیار بالایی تولید خواهد کرد و در صورت عدم حضور یک سیستم قطع کننده استاندارد، باعث خرابی های بسیار مانند اتش سوزی و حتی آسیب جدی در برق کشی ساختمان خواهد شد. اینکه دلیل اتصالی برق منزل در عیب یابی برق ساختمان چه چیزی می تواند باشد، انواع دلایلی را می ‌توان مطرح کرد. از یک اشتباه ساده در سیم کشی تا خرابی تجهیزات برقی در ساختمان ها، همگی می ‌توانند عمده دلایل اتصالی برق منازل باشند؛ اما غالباً این حادثه در صورت استفاده از تجهیزات برقی با کابل های بلند خارج از بطن دیوار ها اتفاق می افتد. یک سیم سیار و یا کابل بلند یک تجهیز برقی مانند اتو، ماشین لباسشویی، توستر و… در صورت عدم توجه در سلامت آنها کاملاً مستعد بروز اتصالی هستند. گاها هم اتصالی می‌ تواند در سیستم های روشنایی منازل باشد. مثلاً یک لامپ سوخته که به ترتیبی در کمال بی ‌توجهی رها شده است و در درازمدت استعداد بروز اتصالی را خواهد داشت.

 

دو فاز شدن برق ساختمان

اتصالی در برق ساختمان

دوفاز شدن برق ساختمان در عیب یابی برق ساختمان می تواند در دو صورت مورد بررسی قرار گیرد. اول آنکه ساختمان از برق سه فاز استفاده میکند و دوم آنکه این اصطلاح ممکن است برای یک ساختمان با برق مصرفی تکفاز اتفاق افتد. اصولاً برق مورد استفاده در فضا های مسکونی از انواع تک فاز می باشند؛ اما برای مجتمع ‌های بزرگ مسکونی لازم است تا برق سه فاز مورد استفاده قرار گیرد. در این مجتمع ها باید به ترتیبی بار ساختمان را در یک تعادل برابر میان سه فاز توزیع نمود. چرا که استفاده از برق تک فاز هرگز نمی تواند سطح نیاز مجتمع های بزرگ ساختمانی را پاسخگو باشد. دو فاز شدن برق ساختمان یک عیب از سیستم های برق سه فاز می باشد. زمانیکه یکی از فاز ها را از دست می دهیم، در چنین حالتی تعادل برق در شبکه توزیع ساختمان به هم خواهد خورد. اتفاقی که می تواند بسیار خطرآفرین باشد.

ممکن است این طور سوال پیش آید که دو فاز شدن برق ساختمان در نهایت منجر به خاموشی برخی از واحد ها خواهد شد. یک خاموشی ساده چطور می ‌تواند تا این اندازه حساسیت آفرین باشد که آن را به عنوان خطری جدی برای ساختمان های بزرگ در نظر می ‌گیرند؟

خطر ناشی از دو فاز شدن برق ساختمان متوجه سیستم ‌ها و تجهیزاتی است که در ساختمان همراه با برق سه فاز کار می کنند. مثلاً چیلر ها، موتورخانه آسانسور ها، پمپ های آب و… که عموماً در ساختمان های بزرگ همراه با کارکرد موتور های سه فاز خواهند شد. دو فاز شدن برق، یک خطر بالقوه برای موتور های سه فاز است و می ‌تواند به سرعت باعث داغ شدن بیش از حد و حتی سوختن آنها بشود، که راه حل آن استفاده از کنترل فاز است که حفاظت های لازم را تامین میکند
اما ممکن است که در یک ساختمان با برق تکفاز نیز با این مشکل مواجه باشیم. منظور از دوفاز شدن برق ساختمان مادامیکه از یک برق تکفاز استفاده می شود، زمانی است که در ساختمان هر دو سیم فاز و نول از سطح ولتاژ برخوردار باشند. در چنین حالتی سیم نول به شکل یک سیم برق دار در ساختمان حضور دارد.

قطع شدن برق خانه

در عیب یابی برق ساختمان موارد بسیاری مشاهده می شود که برق یک قسمت از خانه بدون دلیل خاصی و یا خطری احتمالی قطع خواهد شد. در چنین حالتی نه جریان بالایی در کار است و نه یک اتصالی اتفاق افتاده است. در واقع علت قطع شدن برق خانه می تواند از یک اتصال ضعیف باشد و یا آنکه سیم در جایی از مسیر تامین برق پاره شده باشد. عمده علت قطع شدن برق خانه، به شکل موضعی خودش را نشان می دهد. مثلاً یک اتاق که برق ندارد و یا لامپی که روشن نمی شود. علت قطع شدن برق خانه غالباً بر اثر قطع شدن سیم و یا شل بودن اتصال در پشت پریز و یا سرپیچ لامپ است که خودش را نشان خواهد داد.

راهکار ها:
حال می خواهیم مسیر عیب یابی برق ساختمان را به شکل کامل تری مطرح نماییم.

چگونه اتصالی برق را پیدا کنیم؟

عیب یابی برق ساختمان

اتصالی یعنی آنکه سیم های فاز و نول در جایی از ساختمان که شما متوجه آن نیستید، به یکدیگر متصل شده اند. در چنین حالتی جریان زیادی از سیم کشی ساختمان عبور خواهد کرد و در نهایت کلید مینیاتوری ( فیوز ساختمان) به سرعت عمل خواهد کرد. در نظر داشته باشید که مشخصه اول در عیب یابی برق ساختمان برای اتصالی برق منازل عملکرد سریع کلید است. در غیر این صورت مشکل چیزی متفاوت از اتصالی خواهد بود. پس از اطمینان، از آنکه احتمالاً در جایی از خانه اتصالی وجود دارد، لازم است که اتصالی مذکور را پیدا کنید؛ اما پیدا کردن اتصالی امری ساده نیست. تقریباً یک پایش کامل از خانه را طلب می ‌کند.

در این ماجرا که چگونه اتصالی برق را پیدا کنیم این احتمال وجود دارد که این اتصالی از جانب دستگاه های برقی موجود در ساختمان باشد، لازم است که تمام تجهیزات برقی ساختمان را از جریان برق خارج سازید. این تجهیزات شامل تمام اجزای برق، خارج از سیستم برق ساختمان می ‌شود. دقت داشته باشید که تمام سه راهی ها، سیم های سیار و… نیز شامل این تعریف خواهند شد. حال اگر با حذف تمام تجهیزات، اتصالی در ساختمان وجود نداشت؛ لاجرم باید اتصالی را در یکی از تجهیزات ساختمان جستجو کنید. این کار با ورود مرحله ای تمام تجهیزات انجام خواهد شد.

اما اگر پس از حذف تمام تجهیزات، همچنان شاهد اتصالی هستید، لزوماً باید این ایراد را در داخل برق ساختمان جستجو کنید. برای این منظور باید از تابلو برق ساختمان آغاز کنید. به این ترتیب که هر یک از خطوط توزیع در ساختمان را حذف کرده و سلامت خط تغذیه اصلی ساختمان را چک نمایید. اگر در خط تغذیه اصلی ساختمان نیز عیبی مشاهده نکردید، چاره ‌ای جز این ندارید که تمام خطوط تغذیه در ساختمان را به شکل مجزا چک کنید.
غالباً در عیب یابی برق ساختمان، اولین گام آن است که خطوط تغذیه در ساختمان را پیدا کنید. مثلاً خط تغذیه آشپزخانه در کنار خط تغذیه هال و… . اگر در هر کدام از این خطوط شاهد اتصالی بودید، باید به شکل مرحله ‌ای و حذف قسمت های سالم، در نهایت نقطه اتصالی را پیدا نمایید.

انواع اتصالی برق را بشناسید

اصولاً هر گونه اتصال برق که بدون حضور مقاومتی در میان باشد، با عنوان اتصالی شناخته می ‌شود. به این ترتیب در سطح منازل اگر به هر ترتیبی سیم فاز و نول به شکلی خارج از تجهیزات استاندارد و تعریف شده با یکدیگر تماس داشته باشند، اتصالی رخ خواهد داد. البته این اتصالی می تواند به شکل های مختلفی ظاهر شود. در یک دسته بندی کلی می توان انواع اتصالی برق را به قرار زیر دسته بندی نمود:

 • اتصال مستقیم فاز به نول
 • اتصال مستقیم فاز به زمین
 • اتصال فاز به فاز در سیستم های توزیع سه فاز
 • اتصال هر سه فاز به یکدیگر

برای انواع اتصالی برق لازم است تا از تجهیزات خاصی مانند کلید نشتی جریان ( محافظ جان)  در طراحی ساختمان ها استفاده شود. چرا که یک راه اصولی و کاملا ایمنی در مهار انواع اتصالی برق، مقایسه سطح جریان از فاز و نول می باشد تا با تشخیص هر گونه اختلاف در این جریان رفت و برگشتی، احتمال بروز اتصال را پیش بینی نمود.

دو فاز شدن در مسیر عیب یابی برق ساختمان

عیب یابی برق ساختمان

همان طور که اشاره داشتیم دو فاز شدن در فضا های مسکونی که غالباً همراه با برق تک فاز هستند، یک اتفاق نادر است؛ ولی می تواند تبعات بسیار سنگینی برای ساختمان و تجهیزات موجود در آن داشته باشد. اصولاً مراد از دو فاز شدن برق ساختمان بسته به این دارد که شما با کدام گونه از برق مواجه هستید. اگر همراه با برق سه فاز باشید، از دست رفتن هر یک از فاز ها منجر به پدیده دو فازی خواهد شد؛ اما در فضا های مسکونی که عمده برق به شکل تک فاز می باشد نیز می توانید شاهد پدیده دو فاز شدن برق ساختمان باشید. این عیب غالباً به دو شکل دیده می شود:

دو فاز شدن برق ساختمان به شکل حقیقی

زمانی است که برق ورودی در ساختمان به جای آنکه ۲۲۰ ولت باشد، ۳۸۰ ولت شده است. در واقع به جای آنکه در ساختمان شاهد سیم فاز و نول باشیم، حضور دو فاز در ساختمان اتفاق افتاده است. چنین پدیده ‌ای اصولاً جزء عیب یابی برق ساختمان نیست. چرا که بر اثر اشتباه و یا خرابی های شبکه توزیع، خارج از برق ساختمان به وقوع پیوسته است؛ اما در عین حال می تواند خرابی های سنگینی برای تجهیزات خانگی داشته باشد. یک راه منطقی برای جلوگیری از این حادثه استفاده از انواع محافظ برق می باشد.

دو فاز شدن برق ساختمان به شکل غیرحقیقی

این اتفاق زمانی رخ می ‌دهد که نول در فضای ساختمانی قطع شده و سیم قطع شده، تحت تاثیر القای سیم فاز، دارای یک فاز غیرحقیقی شده باشد. به اصطلاح هر دو سیم در خروجی های ساختمان مانند پریز ها، فاز باشند. عمده دلایلی که می تواند به خلق چنین پدیده‌ ای بیانجامد را می توان در موارد زیر جستجو کرد:

 • اتصال جا به جا در کنتور و یا تابلو فیوز
 • اتصال جا به جا در کلید ها
 • قطع شدن سیم نول
 • اتصال جا به جا در سنسور ها
 • همچنین عدم اتصال صحیح تجهیزات پرمصرف مانند کولر های گازی، بخاری برقی، دستگاه جوش و…

دو فاز شدن در مسیر عیب یابی برق ساختمان

غالباً دو فاز شدن برق ساختمان از جمله عیب های ذاتی در خانه نیست. چرا که در فاز طراحی به احتمال بالا همه موارد و نکات ضروری بررسی خواهد شد. این مشکل در عیب یابی برق ساختمان بیشتر زمانی رخ می دهد که ساختمان در اثر نقیصه هایی توسط افراد ناآگاه تحت تعمیرات و یا تغییرات در سیم ‌کشی قرار گیرد. در چنین زمانی یک اتصال غلط و یا عدم اتصال درست سیم نول می تواند دو فاز شدن را به دنبال داشته باشد. مثلاً در زمانیکه افراد ناآگاه می خواهند یک انشعاب جدید را در ساختمان داشته باشند. احتمال آنکه آنها سیم فاز و نول را به اشتباه متصل سازند، بسیار زیاد است. اتفاقی که باعث دو فاز شدن در ساختمان خواهد شد. عیب یابی چنین ایرادی در ساختمان بیشتر متوجه همین نکات غیراصولی است. غالباً برقکار های حرفه ای قبل از آنکه دیوار های ساختمان را برای رفع دو فازی تخریب کنند، نگاهی بر آنچه به شکل مازاد بر ساختمان افتاده است، خواهند انداخت.

دیدگاهی در مورد “عیب یابی برق ساختمان به صورت اصولی

 1. محمود گفت:

  سلام و عرض ادب…مهندس جان الان چند وقتیه نور لامپ های منزل ما خیلی شدید کم و زیاد میشه تاجایی که اگه ازیه وسیله برقی دیگه مثل جارو برقی استفاده میکنیم سرعت کم و زیاد شدن نور لامپ ها بیشتر میشه به نظرت شما دلیلش چی می‌تونه باشه و عیبش از کجاس

  1. سلام و درود
   ظاهراً نوسان برق دارین که با گذاشتن استابلایزر حل میشه

 2. نیکی گفت:

  سلام. جدیدا در سالن منزل ما بعضی از کلیدهای برق یا وسیله برقی مثل کولر و یا پنکه را که خاموش یا روشن میکنیم تلویزیون چند ثانیه ای صدا و تصویرش میره. میشه راهنمایی کنید که علت چیه؟

  1. سلام کابل hdmi تلویزیون رو عوض کنین و از نوع فویل دار بگیرین درست میشه

 3. داود گفت:

  سلام و درود
  من تازگی منزلم رو عوض کردم در خانه قبلی با تمام مصرف کننده هایی که داشته ماهانه حدود 90 KW مصرف داشتم ولی در خانه جدید حدود 240KW بدون اینکه افزایش در مصرف کننده ها داشته باشم. کلا هم یه زوج هستیم که هردومون تا شب سرکار هتسیم و برق مصرفیمون بشدت بالاست. اول فکر میکرم مشکل از کنتور باشه که درخواست کردم کنتور جدید آوردن و نصب کردن ولی همچنان برق مصرفی بالاست. از نظر وسایل برقی هم مشکلی هم وجود نداره. بنظرتون مشکل کجاست و چطوری میشه حلش کرد؟

  1. سلام و درود یاید توسط اداره برق بررسی بشه

 4. محمدرضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر کلید مینیاتوری واحدم یکسره شده و وقتی رو حالت آف می‌ذارم برق رو قطع نمیکنه! من منزل نبودم اما همسرم میگه کولر روشن بوده و یکم بوی سوختگی از کولر اومده و بعدش کلید مینیاتوری اینجوری شده. لطفاً راهنمایی کنید.ممنون.

  1. سلام و درود
   میبایست توسط یه برقکار بررسی حضوری بشه

 5. احمد گفت:

  سلام،وقت بخیر،منزل ما نوساز هست،بعضی وقتها شبها لامپهای ساختمونمون حالت قطع و وصل و سوسو میزنه البته فقط لامپهای کوچکتر و لامپهای بزرگ این مشکل رو نداره،تا حالا ۳ مرتبه فاز ورودی ساختمون رو از تیر برق جابجا کردیم ولی باز هم بعضی شبها این مشکل هست،از چی میتونه باشه جناب مهندس؟

  1. سلام و درود سیم نول رو به زمین متصل کنید در اکثر مواقع مشکل حل میشه

 6. ali گفت:

  سلام
  زمانی که اسانسور ساختمان ما در حال حرکت هست اینترنت ما قطع میشه
  این مشکل تمام واحد ها دارند . اول فکر میکردیم مشکل از سیم تلفن باشه که نزدیک سیم برق هست
  دیدم خیر سیم سه فاز ساختمان با سیم تلفن از همدیگر دور هستند . سیم تلفن از چاله اسانسور هم رد نشده
  ولی وقتی دیدم با حرکت اسانسور حتی دوربین مداربسته ساختمان هم تصویرش به مشکل رو رو میشه
  فهمیدیم از برق ساختمان هست به نظر شما مشکا از کجاست

  1. سلام و درود
   مورد عجیبی هست باید به صورت حضوری توسط یک برقکار مجرب عیب یابی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

 7. محمد گفت:

  سلام سنسور لامپ سقفی ما وقتی لامپ تست بهش میزنیم
  فاز به نول میزنیم روشن میشه
  فاز به فاز برگشتی میزنیم روشن میشه
  مشکل کجاست

 8. مهدی امیرابادی گفت:

  سلام داخل واحد چند رو بوی سیم سوزی میاد ولی همه پریزها و سه راهیی ها و هرچی فک کنید چک کردم بو از اونها نبود همه چیز هم مرتب کار میکنه نه فیوز زده و نه افت داریم ولی بو همچنان میاد ایا راهی هستش برای تشخصی بو که از کجاست و چطور میشه دقیق فهمید ؟؟

  1. سلام باید حضوری بررسی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

  2. مسعود گفت:

   سلام، همسایه واحد بغلی ما وقتی کولر خونه رو روشن میکنه بعضی از وسایل منزل ما مثل لباسشویی برق‌دار میشه که تقریباً برق قوی ام هست. همچنین تمام لامپ‌های ال ای دی کم مصرف ما با نور خیلی کم روشن میشه و وقتی فاز و نول رو با فازمتر چک میکنم هر دو در همه پریزها برق داره! نکته عجیب اینه که حتی وقتی تمام کلیدهای مینیاتوری رو قطع میکنم باز هم این برق تو واحد من وجود داره! چی رو باید بررسی کنم؟ آیا راهکاری دارید؟

   1. سلام و درود
    سیم نول پای کنتور تون رو ازش یه انشعاب بگیرین و به زمین متصل کنید به احتمال خیلی زیاد مشکلتون حل میشه

 9. احسان گفت:

  سلام وقت بخیر
  برق واحد ما از نصف شب به بعد افت پیدا میکنه بطوریکه محافظ یخچال از کار میافته و فردا صبح باز روشن میشه … بنظرتون اشکال از چیه … محافظ دیگه ام امتحان کردم همینطوره

  1. سلام و درود مشکل از سمت مصرف کننده های زیادی هست که در شب ها روشن میشه و باعث ایجاد افت ولتاژ در شبکه میشه. باید اداره برق این مشکل رو برطرف کنه یا اگر کسی نیومد برطرف کنه می بایست استابلایزر در برق ورودی منزل تون نصب کنید تا ولتاژ تون تثبیت پیدا کنه

 10. کیاوش گفت:

  سلام یه شارجر فست شارج گوشی دارم یبار جرقه زد نوک کابل وصدای نویزداد ایا پریز برق مشکل داره؟خانه ما کلنگی وقدیمیه البته چندسال پیش برقکاراومد چک کرد..سپاس

  1. سلام و درود اگر مشکل از برق باشه که وسایل دیگه منزل هم باید به مشکل بخوره ولی احتمال زیاد مشکل از سمت خود شارژر تون است

 11. امیر گفت:

  سلام منزل بنده فقط نور سالن ش کم میشه و دوباره به حالت عادی برمیگرده به اصطلاح انگار دستگاه جوشکاری وصل کردی ولی خیلی قوی نیست ؟؟

 12. علی‌زاده گفت:

  سلام قربان با درود بیکران، برق واحد ما شب قطع شد دیدم کلید محافظ قطع کرده تمام فیوز ها را قطع کردم بعضی فیوز ها به محض وصل کردن می پره ولی بعضی ها بعد از پنج،شش دقیقه میپره لطفا راهنمایی بفرمائید علت چی میتونه باشه؟

  1. سلام و درود احتمال خیلی زیاد برق تون اتصالی داره که باید توسط یک برقکار به صورت حضوری عیب یابی بشه

 13. رضا گفت:

  سلام
  در مجتمع ما فقط نول واحد من برق‌دار شده (تقریبا ۷۰ ولت) و دستگاه‌ها خاموش شدن، اما بقیه واحد‌ها مشکلی ندارن. چه مشکلی ممکنه به وجود اومده باشه؟

  1. سلام
   برگشت فاز دارین
   سیم نول رو زمین کنین مشکل تون حل میشه

 14. کوشا گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  سراه ای که به تلویزیون وصل بو در اصل جابجایی سیم سوخت و یک نور نارنجی رنگ در لحظه ای زد ازش
  و کل برق واحد قطع شد و فیوز اول و آخر اگد پایین دوباره وصل اش کردیم ولی با این حال برق قطع چه اتفاقی افتاده ؟
  باید چه کار کرد

  1. سلام و درود
   حتماً باید توسط یک برقکار به صورت حضوری بررسی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

  2. Rh گفت:

   سلام
   ما منزلمان را بتازگی بازسازی کردیم و سیستم‌ برق کشی اون هم توسط برق کار تقریبا عوض شده حتی سیم ارت نیز تعبیه نموده
   حالا جدیدا بعضی اوقات کلید محافظ جان عمل می کنه وبرق کل ساختمان قطع میشه و حتی بعضی از اوقات بعضی از کلیدهای مینیاتوری عمل می کنه واقعا مشکل چی می تونه باشه؟

   1. سلام و درود
    نشتی جریان دارین که باید توسط برق کار مجرب عیب یابی بشه

 15. علی از شیراز گفت:

  سلام و سپاس
  در شیراز هستیم قبض برق آپارتمان ما از برج 4 تا 10 امسال بیش از 5 میلیون تومان اومده. واحد دوخوابه بدون اسپلیت. در این شش ماه چند بار هم قبض علی الحساب پرداخت کردم. اداره برق تست کرده کنتور مشکلی ندارد. آخرین حرفی که زدند میگن ساختمان برق دزدی دارد. چطور میتونم این موضوع را کشف کنم ؟ با تشکر

  1. سلام و درود
   باید یک برق کار بیارین تا عیب یابی کنه

 16. ابراهیم گفت:

  سلام وقت بخیر
  می بخشید برق ما وصل است به خانه اما لامپ ها چشمک میزند اما روشن نمی شود دوم لامپ خواب بسیار ضعیف روشن میشود لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام و درود
   باید برق کار بیارین بررسی کنه احتمالا مشکل افت ولتاژ دارین

 17. یاسر گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون یک سوال. ما یک استودیو داخل پارکینگ خونه زدیم و پمپ اب هم برق شو از پارکینگ گرفته بود و وقتی پمپ روشن میشود لامپ ها خیلی کم ضعیف میشود و دوباره نرمال میشد کلا از پشت کنتر یه مینیاتور جدا برای پمپ کشیدیم درست شد ولی الان وقتی اسپیکر های صدا بدون استفاده روشن هستند یه صدای تق خیلی زیر مثل صدای بشکن ولی خیلی تیز و بلند ازش تولید میشه به فاصله دو ساعت یکبار میخواستم ببینم ایا مشکل از کجاست نوسان برق اضافی داخل سیم ها هست یا پمپ کار میکنه یه جریان اضافی داخل سیم تولید میکنه میاد میرسه به اسپیکر ها اینطوری میشه ایا استابلایز بزارم درست میشه.

  1. سلام و درود
   برق پمپ رو کلا قطع کنین تا متوجه بشین در اثر پمپه یانه
   اگر بود استابلایزر بذارین حل میشه اگه نبود
   در جایی دیگه با یه برق دیگه تست کنین ممکنه خود اسپیکر مشکل داشته باشه

 18. شاهرخ گفت:

  سلام وقت بخیر امروز برق کل خونه وصل بود ولی برق اتاق خواب لامپش مثل شمع روشن میشه لامپشم عوض کردم بازم همون حالتو داشت مشکلش از کجاس؟؟

  1. سلام و درود باید ولتاژش اندازی گیری بشه تا نظر دقیقی بشه داد

 19. مختاری گفت:

  عرض سلام خدمت جنابعالی
  از توضیحات مفید وکاربردی که ارائه میفرمایید
  سپاسگزارم
  در پناه حق موفق باشید

  1. سلام و درود
   تندرست باشید دوست عزیز

 20. حسین احمدزاده گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  امروز به خونه ای رفتم موقعی که برق خونه رو ار جعبه فیوز قطع میکردم کل برق خونه دو فار میشد علتش چیه؟
  با تشکر

 21. فلاح گفت:

  سلام نور لامپهای منزل ما کم و زیاد می شود از اداره برق گفتند که اشکال از داخل ساختمان است شاید جایی نول قطع است چگونه اشکال را پیدا کنم

  1. سلام باید برق کار بیارین تا عیب یابی کنه

 22. رضا بایی گفت:

  سلام.وقت بخیر.یه ساختمان قدیمی چند ماهیه قبض برقش زیاد میاد.بطور معمول سی هزارتومان باید باشه دویست هزارتومان میاد.کنتورش هم تست گرفته شد مشکلی نداره.آمپر مصرفی خیلی بالاست
  بنظر شما مشکل از کجاست؟

  1. سلام
   منظقه سرد سیر هستین یا گرمسیر؟

 23. رضایی گفت:

  سلام ، وقت بخیر . برق واحد را از مینیاتوری قطع کردم سپس چند تا کلید و پریز تعویض کردم . بعد از وصل مینیاتوری فیوز ساختمان پرید و بعد از وصل آن دیگر برق به واحد نیامد ، تمام کلید پریزها را بررسی کردم اتصالی نداشت و دیگر فیوز هم عمل نکرد ولی برق هم نداشتیم ، علت و راهکار را می‌فرمایید ؟

  1. سلام احتمال خیلی زیاد اتصالی دارین مجدد سیم ها رو بررسی کنید

 24. محمد گفت:

  سلام من برقکار هستم
  سیم برق اصلی یک ساختمان که از کنتور گرفتم بدون اینکه به کنتور یا جایی وصل باشد هر دو سیم من دارای جریان نول شده و نمی توانم به کنتور وصل کنم چون کنتور می پرد،لطفا راهنمایی کنید چگونه این مشکل را حل کنم.
  با تشکر

  1. سلام باید با ولت متر مسیر سیم ها رو از ابتدای مسیر، ترجیحا پشت کنتور چک کنین که فاز و نول دارین یا نه تا مشکل مشخص بشه

 25. فاضلیان گفت:

  باعرض سلام واحترام , مدتی است کنترل فاز پمپ آب ساختمان خطای ( Unc) میدهد , لطفا رهنمائی فرمائید.

  1. سلام این خطا مربوط به کاهش جریان هست
   که عدد پارامتر UL رو بالا تر ببرین احتمال زیاد حل میشه

 26. علی گفت:

  ممنون از توضیحاتتون
  یکی از سیم کشی های خانه ما که یکسرش به پریز وصل میشه و یکسرش به لامپ، موقعی که کلید خاموش هست و لامپ هم خاموش هست باز برق (فاز داخل یک سیم و نول داخل سیم دیگر)داخلش هست و و قتی که روشن هم میکنیم و لامپ هم روشن میشه طبیعتا برق داخل سیم هست. و در عرض چند ماه لامپ باید عوض کنیم چون مدام خراب میشن. به نظر خودم پریز سیم نول رو قطع و وصل میکنه بجای سیم فاز. نظر شما چسیت و چکاری بایستی انجام بدم؟ تشکر مهندس جان

  1. سلام منظورتون از پریز همون کلید هست که باهاش لامپ رو خاموش و روشن میکنید
   و مشکل اینه که سیم فاز مستقیم به لامپ رفته و سیم نول از کلید رد شده که میبایست جابجا کنید

   1. علی گفت:

    ممنون. بله اشتباه کردم منظورم کلید بود. آیا سوختن زود زود لامپ به همین مربوط میشه که جای نول و فاز توی کلید جابجا هست؟

   2. امیرعباس گفت:

    سلام ببخشید خانه ی ما
    نصفیش برق داره نصف دیگرش برق نداره )اگر شما خونه را نصف کنید یک طرفش برق داره اون طرف نداره)
    برای جل ایم مشکل چیکار کنیم
    با تشکر

    1. سلام چک کنین کلید مینیاتوری خاموش نشده باشه و اگه روشن بود باید سیم بندی ها چک و عیب یابی بشه توسط یک برقکار

 27. حمید غفاری گفت:

  سلام
  ما منزل رو جابجا کردیم.جالبه که با همین وسایل برقی پول برقمون میومد 20 تا 30 هزار تومن.الان قبض برقمون از 130 تا 190 هزارتومن متغیره.
  ثانیاً سینک ظرفشوئیمون برق ضعیفی داره که گهگداری زیاد میشه و اذیت میکنه.
  سوماً تمامی مهتابیها برق القائی داره و وقتی خاموششون میکنیم، چشمک میزنه.
  میخواستم ببینم به نظرتون مشکل از کجاست و چجوری میشه حلش کرد؟
  ممنون

  1. سلام و درود میبایست تست و عیب یابی روی کنتور و وسایل برقی تون انجام بشه تا نظر دقیقی بشه داد

 28. سیدسجاد موسوی گفت:

  منزل شما اتصالی بسیارضعیف دارد بافیوزقویتر حل نمیشود

 29. الینا نظرپور گفت:

  سلام وقتتون بخیر برای وصل مهتابی روی دیوار داخل دیوار فقط دوتا سیم هست که رنگش مشکی ورنگ دیگرش زرد بخاطر سیم فاز ونول وسیم ارت میگم میشه راهنماییم کنید چجوری وصل بشه که مهتابی روشن شه

  1. سلام وقتتون بخیر اگرکه سیم خارج شده از دیوار صرفاً دو رشته هست یعنی ارت نداریم و کلاً برای روشنایی کشیده نمیشه و یکی فاز یکی هم نول است که تفاوتی ندارد در نحوه سیم بندی
   این دو رشته را باید به دو رشته خروجی مهتابی متصل کنید

 30. امیر اسلامی گفت:

  سلام جناب مهندس, ما یه ساختمان بیست واحدی هستیم چند روزی است که نصف شب ها وقتی پمپ آب شروع بکار میکند محافظ یخچال قطع میکندو چراغ چشمک زن زرد میزند و بعد از سه دقیقه دوباره وصل میشود محافظ را به اداره بردم و هشت ساعت بدون مشکل کار کرد تا برگرداندم خانه دوباره نصف شب با روشن شدن پمپ قطع کرد اینبار پریز را عوض کردم و محافظ را خالی بدون هیچ دستگاهی به برق یک پریز دیگر وصل کردم بازهم موقع روشن شدن پمپ رله عمل کرد حالا اینکه در طول روز هم این اتفاق می افته نمیدانم امامحافظ تلویزیون هیچ عکس العملی ندارد و چراغ ها کم نور یا پر نور نمیشود البته پمپ آب و برق راه پله ها یک کنتور جداگانه با سایر واحدها دارد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام یه محافظ دیگه بذارین احتمال زیاد مشکل تون حل میشه

  2. محمد کریمی گفت:

   سلام
   من برق ساختمان را خودم کشیدم. وقتی جریان اصلی برق را به کنتور وصل میکنم و در حالی که همه‌ی فیوز ها در حالت پایین و خاموش قرار دارد، کنتور نشان می‌دهد جریان برق در حال مصرف است. راهنمایی کنید مشکل کار از کجاست؟ سپاسگزارم

   1. سلام و درود یا کنتور تو مشکل داره و یا یک نشتی جریانی داریم که باعث ایجاد مصرف برق میشه که باید عیب یابی انجام بشه

 31. محمد گفت:

  سلام
  برق خونه قدیمیه سیم ها از لوله فلزی عبور کردن با اینکه تمام فیوزها را قطع میکنیم باز یک صدایی از داخل لوله شبیه صدای اتصالی میاد علت چیست
  بعض از قسمت های منزل سیستم روشنایی چشمک زن شدن

  1. سلام وقتتون بخیر سیم نول رو هم از شبکه جدا کنید و مجدد تست بگیرید اگر مشکل صدای اتصالی رفع شد سیم نول رو به زمین نیز متصل کنید و احتمالا مشکل تون حل میشه

  2. عاطفه دهگاهی گفت:

   سلام خسته نباشید امشب ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۹ شب یه دفعه برق اشپزخونه یه صدایی کرد و کلا برقای حال پذیرایی و دستشویی رو قطع کرد ولی برقای دو تا اتاق خواب قطع نشده و پریزای یخچال و تلویزیون هم قطع نشده و اینکه لامپ اشپزخونه رو بردیم تو اتاق زدیم فیوز انداخت و برقای اتاق خوابم قطع شد ولی دوباره فیوز زدیم برقای اتاق وصل شد ولی همچنان برقای اشپزخونه و حال قطع هستش مشکل از کجاست؟

   1. سلام و درود احتمال زیاد اتصالی پیش اومده که باید توسط یک برقکار بررسی و حل بشه

 32. حسین رضوانی گفت:

  سلام خسته نباشین در یه منزل مسکونی هر چیزی رو که روشن میکنی هود روشن میشه حتی اگر مستقیم از کنتور بگیری دلیلش چیه ممنون

  1. سلام به احتمال زیاد پریز مربوط به هود شما در مسیر سیم فاز یا نول به صورت سری قرار گرفته شده که باید سیم کشی ساختمان بررسی بشه

 33. علیرضا بصیری گفت:

  سلام. مدت یک ماه است تقریبا هر روز جای فاز و نول عوض میشود. پکیج زمینی ایران رادیاتور دارم که حتما باید فاز و نول درست وصل شود در غیر این صورت رله عمل نمیکند. جالب اینجاست که بدون قطع و وصل برق این اتفاق می افتد. در اپلیکیشن برق من بخش حوادث برق بارها اعلام کردم ولی پاسخی نداده اند. از کار افتادن پکیج یک مشکل است مشکل بدتر خطر برق گرفتگی است که گاهی فیوز را قطع میکنی برای کار برقکشی و تعمیر و باسیم نول دچار برق گرفتگی میشوی با ولتاژ ۲۲۰.

  1. سلام باید بررسی‌ حضوری انجام بشه تا مشکل عیب یابی بشه

   1. محمدزاده گفت:

    سلام ؛ چطور می توانیم بفهمیم که نوسان برق داریم یا نه؟

    1. سلام نوسان برق اغلب در تابستان‌ها اتفاق میفته و معمولاً با کم و زیاد شدن نور یک لامپ مشخص میشه

 34. محمدزاده گفت:

  با سلام خدمت مهندس عزیز؛
  یک سوال:
  لامپهای خونه ما تند تند میسوزه علت چی میتونه باشه بخصوص لامپهای سرویس بهداشتی

  1. سلام اگر مشکل نوسان برق ندارین سرپیچ را عوض کنید و مجدد تست بگیرید

 35. محمدزاده گفت:

  با سلام خدمت استاد محترم
  تو خونه ما لامپ ها تند تند می سوزن علت چی میتونه باشه ، بخصوص لامپ های سرویس بهداشتی

 36. علی ایمانی گفت:

  با سلام
  فیوزهای داخل آپارتمان همه با هم قطع می‌کنند،
  هر پنج فیوز با هم

 37. بهنام گفت:

  سلام وقتتون بخیر. در مورد نحوه اندازه گیری ولتاژ بدنه یخچال یا لباسشویی که برقدار شده مهندسی میگفت یک سر پراب را به بدنه یخچال و یک سر اون را داخل دستمون میگیریم. چندتا سوال داشتم در مورد این موضوع:
  1-آیا این روش اندازه گیری درسته؟
  2- من با این روش بدنه فلزی پشت یخچال را اندازه گرفتم 70 ولت نشون داد!آیا میشه 70 ولت بدنه برق داشته باشه ولی مشکلی پیش نیاد وقتی بهش دست میزنیم؟
  3- آیا این روش اندازه گیری که یک سر پراب را داخل دستمون باشه برای اندازه گیری ولتاژ پریز هم میشه بکار برد؟یعنی بجای اینکه یک سر پراب را به نول وارد کنیم توی دستمون بگیریم؟خطری نداره؟و بطور کلی آیا میشه بدون سیم نول مقدار ولتاژ سیم فاز را تعیین کرد؟
  با تشکر

  1. سلام باید یک سر به بدنه و یک سر به زمین متصل کنید
   ولتاژ هفتاد ولت هم ولتاژ برگشت فاز تو سیم نول هست که باید سیم نول رو به دیوار یا زمین متصل کنید مشکل تون حل میشه

 38. حامد پوراسماعیل گفت:

  با سلام
  خواهشا امکان هست من رو راهنمایی بفرمایید چکار کنم الان چند روز هست درگیرم ما در یک مجتمع 48 واحد هستیم از اداره برق اومدن واحد من رو قطع کردن گفتن برق منزل من دو فاز شده و باید قطع باشه وگرنه به بقیه اسیب میرسونه زمانی که برق منزل وصل هست داخل پارکینگ پریزها و کلیدها دو فاز میشن یعنی فازمتر به نول میزنیم برق داره ولی زمانی که فیوز منزل قطع میشه درست میشن امروز یکی اومد جای فاز و نول منو داخل کنتور عوض کرد پریزها و برق های ساختمون درست شد ولی یک مشکل دیگه بوجود اومد برق یکی از اسانسورها با یکی از پمپ های اب قطع شد دوباره سیم فاز و نول رو تو کنتور جابجا کردیم اسانسور یکی از فیوزها خراب شده بود درست شد ولی مشکل دو فاز بودن حل نشد چه باید کرد واقعا به واحد من مربوط میشه چه باید انجام داد

  1. سلام
   باید حضوری عیب یابی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

 39. جعفری گفت:

  با سلام خدمت استاد گرامی.
  ببخشید مبلغ برق مصرفی خانگی سه ماههٔ ما در شهر شیراز 920 هزار تومان آمده بدهکاری قبل هم نداشته و دو بار هم توسط اداره برق کنتور تست و مشکلی نداشته است و این مبلغ در مدت زمانی هم بوده که کولر آبی هم کار نمیکرده یعنی از تاریخ 1399/12/06 تا 1400/03/06 و وسائل خانگی هم برابر عرف یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی، لامپ های کم مصرف روشنایی و یک عدد پمپ آب یک اسب میباشد بفرمایید علل این مبلغ گزاف چیست با تشکر سلامتی و شادی شما از خداوند منان آرزومندم به امید حق.

  1. سلام این دست مستیل میبایست توسط اداره برق پیگیری کنید، معمولاً زمانی که مامور نمیاد چک کنه یه عدد الکی مینویسه و مبلغ اضافه میاد تو قبض

  2. بهنام جعفری گفت:

   احتمال زیاد تعرفه خانگی نیست سایر مصارفه وباید به اداره برق رجوع کنه وتعرفه را خانگی کنه

 40. امین گفت:

  سلام
  گاهی اوقات سیم کشی خونه ما صدا میده (بدون قطعی برق) و مثل این مونه که شئ سنگین روی سقف می افته خصوصا موقعی که کولر رو روشن هست
  مشکل از چیه
  چکار کنیم
  ممنون

 41. جعفری گفت:

  سلام وقت بخیر.
  مبلغ برق مصرفی منزل ما حدود ۲۵ برابر مبلغ واقعی و عرف همسایگان می آید دوبار هم توسط اداره برق کنتور را تست کردند کنتور سالم بوده. از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم. خداوند یار و نگهدارتان

 42. نوری گفت:

  سلام استاد وقت بخیر.لطفا در مورد علت و راه حل قطع شدن کلید مینیاتوری سه فاز اداره برق (برق عمومی ساختمان) در تابلو و همچنین کلید ورودی به ساختمان توضیح دهید.با اتصال مجدد فیوز مینیاتوری ورودی اداره برق چند ساعتی کار میکند ولی مجدد قطع میکند گاهی هم به محض وصل کردن سریع هم فیوز سه فاز ورودی اداره برق و هم فیوز سه فاز ورودی به ساختمان قطع میشوند
  ممنون از لطف شما

  1. سلام باید از طریق آمپرمتر های انبری جریان کل را اندازه گیری کنید به احتمال زیاد کلید رنج پایین انتخاب شده و باید یک کلید رنج بزرگتر نصب بشه

 43. آرش گفت:

  درودبرشما/سپاسگزاری فروان ازشماهمکاروشهروندایران عزیزباتوجه به شرایط امروزایران کمترکسی است که علاقمندباشدتجربه ی خودرادرزمینه های صنفی خودبه اشتراک بگذاردوباتوجه به اینکه شماکارآموزش وانتقال تجربه راازگذشته تابه امروزادامه داده ایدبنده وظیفه خوددانسته ازشماسپاسگزاری کنم ومطمئن باشیدافرادی مثل شمادرایران آینده افرادی هستندموفق وقابل ستایش وچه باشیدوچه نباشیدرفتار/نگاه شماوخدمت شمادرصنف برق دریادهاوکارنامه ی خدمتگذاری شمادراین صنف به یادگارمی ماند.(موفق/شادوسلامت باشید)

  1. سپاسگزارم از محبت و انرژی مثبت شما دوست گرامی ♥️

   1. مجید شقاقی گفت:

    سلام خسته نباشید
    منزل بنده همه نقاطش برق هست جز یک کلید دو پل که برای لوستر هست کلید رو باز کردم هیچ کدوم ازسیمها برق نداره مشکل از کجاس؟ ممنون

    1. سلام و درود باید مسیر سیم فاز ورودی کلید دو پل رو بررسی بکنید معمولاً فاز ورودی در کلید دوپل به پیچ مسی رنگ وصل میشود و باید مسیر این سیم را پیدا کنید تا مشخص شود از کجا برق قطع شده

 44. نادر گفت:

  سلام گولر گازی از 11 تا 6 بعد از ظهر میره روفن. سه تا کولر گازی متفاوت امتحان کردیم همه شون فقط شب ها کار میکنن. از اداره برق اومدن ولتاژ 233 بود گفتن مشکی نداره. از تیر برق سطح مقطع گفتن رو 11 گذاشتن. اما باز مشکل پا برجاست. کابل که از تیر برق میاد 4 هست کابل کولر گازی هم از ساختمان جداست چهار هست. 25 امپر تک فاز هست و فیوز 32 هست. فاصله کنتور تا کولر 30 متره. هیچ کس نمیدونه مشکلش چیه. کلی برقکار متخصص اوردیم گفتن برق مشکل نداره. خواهشا راهنمایی کنید. تشکر

  1. سلام کولر های گازی از نوع موتور قلمی معمولاً در فصل تابستان به خوبی جواب نمی ده و روی فن میره

 45. Sk گفت:

  سلام خسته نباشید
  ساختمان ما در روستا وقتی رعد و برق نسبتا شدید زده میشه برق منزل قطع میشه . برقکار گفت کلید محافظ جان رو قطع کنیم . اما مشکل از کجا میتونه باشه بنظرتون؟

 46. مصطفی گفت:

  با سلام
  برای برق سه فاز خانگی (سه تک فاز) با چهار کولر گازی و یخچال فریزر و آبگرمکن و روشنایی چه نوع محافظ پشت کنتور یا استابلایزری پیشنهاد میکنید؟ و آیا خودتون برای فروش دارید؟ به علت نوسان وقطعی زیاد برق

  1. سلام محافظ کلی برق ساختمان رو در سایت جستجو کنید آموزشش موجود است

 47. لطفی گفت:

  باسلام، درمحله ما کابل نول در پایین قرارداشت(قدیمی) و در زمستون توسط دزد به سرقت رفت. یعنی در حال حاضر شبکه فاقد نوله. مشکلی برای وسایل منزل از قبیل کولر و…. پیش نمیاد؟ دیروز کولر گازی روشن کردم بعداز 5 دقیقه فن موتورش سوخت ممکنه دلیلش قطعی کابل نول باشه؟ سپاس از راهنماییتون.

  1. سلام اگر سیم نولی در کار نباشه یک مصرف کننده تک فاز روشن نخواهد شد مگر لامپ های ال ای دی و سایر تجهیزات الکترونیکی که با فاز یک حالت کم نوری دارند و باعث آسیب دیدن به آنها میشه ولی سایر تجهیزات موتوری مثل فن کولر روشن نخواهد شد

 48. میلاد گفت:

  سلام خسته نباشین وقتی روز تلوزیون یا لامپ رو روشن میکنم تو خونه لامپ چشمک میزنه و تلوزیون یا روشن نمیشخ یا بعد چن دیقه خاموش روشن میشه از کنتور دراوردم مستقیم برقو وصل کردم به ساختمون بدون کنتور اینجوری نیست و قطعی نداریم

  1. سلام این دست مسایل باید بیشتر به صورت حضوری تست و عیب یابی بشه تا مشکل مشخص بشه

 49. محسن گفت:

  سلام مهندس یه سوال داشتم ؟
  من یک کلید برق در راه پله دارم که ادامه ان به پشت بام میرسد من میخوام برق از این کلید بگیرم ولی میبینم ۲ تا سیم طوسی نول دارم که یکیش قوی و یکیش ضعیف و ۲ تا هم سیم مشکی دارم که یکیش نول و یکیش فاز …من چجوری برق بگیرم که پریزهای من با کلید های خاموش روشن قطع نشود

  1. سلام از روی رنگ سیم مشخص نمیشه و باید با فازمتر فاز و نول اصلی رو مشخص کرد تا بتونیم پریز رو نصب کنیم

  2. فرید صادقی گفت:

   سلام ما مشکل یک فاز داریم بطوری که فقط در فصل گرمای زیاد تابستان فقط اسانسور خاموش میشود و یکی از فازها بشدت ضعیف میشود و میدانیم که مشکل از شبکه توزیع است ولی چاره چیست و چگونه میتونیم این مشکل و حل کنیم ایا میتونیم ازون دوفاز کمکی بگیریم لطفا بهم خبر بدین ممنونم
   09124632099 صادقی

   1. سلام خیر نمیشه از دوفاز استفاده کرد و باید توسط اداره برق مشکل برطرف بشه

 50. bbb87 گفت:

  سلام
  من چندتا ماینر گذاشتم تو خونه
  قبلا سیم کشی منزل سوخت و نصف و نیمه قعطش کردم و از قبلا اتصالی برق گرفتم برای چراغ و کلید پریز حالا چند وقتیه کنتور منزل میپره
  و وقتی وصلش میکنم اوکیه
  میخام بدونم دلیلش چیه
  برق ماینرام جدا از برق منزله فقط برگشتی نول ماینرا میاد ورودی نول کنتور منزل

  1. سلام دلایل مختلفی داره که میبایست حضوری توسط یه برق کار چک بشه

 51. علی راستی گفت:

  با سلام خدمت استاد گرامی. برق واحد ما سه فازه زمانی مصف کننده ای روشن نیست فازها بین 228 تا 235 میباشد. زمانی که کولر 30 هزار استارت میخوره ولتاژ یکی از فازها ثابت میماند و ولتاژ فازی که کولر روشه 220 و ولتاژ فاز دیگه 250 میشود و محافظ کلی
  واحد عمل میکند و آن فاز 250 قطع میشود لازم ه ذکر است که در برق عمومی ساختمان هم زمانی که پمپ اب استارت استاپ میشود روی ولتاژ برق ورودی واحد من هن تاثیر میگذارد و کم و زیاد میشود. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام استابلایزر بذارین مشکل تون حل میشه

  2. نقی زاده گفت:

   سلام حدودا یک هفته هست مثلا ساعت ۵عصر یا ساعت دو‌نصف شب فیوز منزل ما از محل کنتور میپره اما توی خونه فیوزا مشکل ندارن برقکار اومد بررسی کرد هیچ اشکالی از داخل ساختمان نبود ب اتفاقات برق زنگ زدم امدن فیوزو عوض کردن یک روز خوب بود باز ساعت سه شب زد بالا و باز فرداش شب و صبح بالا زده به اتفاقات برق زنگ میزنم میگن اشکال از ما نیس ما امدیم فیوزو عوض کردیم علت چی میتونه باشه؟؟؟

   1. سلام پیشنهاد میکنم یک کلید مینیاتوری مارک خوب بگیرین و حتما یک رنج بالا تر انتخاب کنید

 52. محسن گفت:

  سلام
  در یک تابلوی برق سه فاز خانگی مربوط به آپارتمان ما دو سری فیوز وجود دارد یک سری سه تایی اولیه و یک سری سه تایی ثانویه که بعد از کنتور است. سری اولیه ظاهراً قبل از ورودی فازهای اصلی کنتور قرار دارد. مدتی است که یکی از فیوز های اتوماتیک سری اولیه قطع شده و وقتی آن را میزنم، یکی از فیوز های ثانویه قطع می‌شود.
  ممکن است این مشکل بدلیل اتصالی مسیر دو فاز از سه فاز در تابلوی برق واقع در داخل ساختمان بوجود آمده باشد؟ توضیح اینکه در وضعیت فعلی، برق داخل ساختمان ظاهراً مشکلی ندارد، اما در فصل تابستان و با روشن کردن کولر پذیرایی, محافظ کولر اتاق خواب عمل نموده و کولر اتاق خواب از مدار خارج می‌شود و این داستان مرتبا تکرار می شود.

  1. سلام اگر بلافاصله میپره و اجازه وصل حتی در حل چند ثانیه هم نمیده اتصالی دارین در غیر این صورت بار اضافی روش هست که باید یک سری مصرف کننده ها رو روی یک فاز دیگه ببرین

 53. احمد گفت:

  سلام ، زمان وصل کلید ولتاژ دو سر سیم فاز و نول 230 ولت هست اما زمانی که کلید رو قطع میکنم ولتاژ حدود 150 ولت در دو سر سیم فاز و نول وجود داره علت چی میتونه باشه؟ (هنگام قطع کلید لامپ با نور کمی روشن میمونه)
  با تشکر

  1. سلام ظاهرا سیم فاز رو مستقیم به لامپ بردن و سیم نول رو از کلید عبور دادن که باید برعکس بشه و همچنین اگر سیم نول رو به زمین وصل کردید بازش کنید احتمالا مشکل حل خواهد شد

 54. مجید گفت:

  با کلی تشکر .مایک برق سه فاز داریم با فاز متر وقتی نول روهم میزنی روشن میشه علت چیست

  1. سلام ظاهراً برگشت فاز در سیم نول تان دارید و باید سیم نول را به زمین متصل کنید تا این مشکل برطرف شود

 55. امیرحسین گفت:

  از دیدن پست هایی که تو سایت شما هست لذت میبرم،
  ای کاش شما همسایه ی ما بودی تا هربار موقع عیب یابی و تعمیر به مشکل برخورد میکردم می آمدم مزاحم شما میشدم

 56. توغدری گفت:

  با درود فراوان
  ما یک. ساختمان 5طبقه داریم 5تا تک واحدی که طی یکی دوماه اخیر شب حدود ی الی 2شب دوبار تاحالا برق واحدها یک در میان میرود مثلا بار اول طبقه یک و دو قطع بود اما3و4و5 وبرق آیفون خونه و برق پارکینگ وصل بود بار دوم برق همه واحدها بجز 5و پارکینگ و آیفون قطع بود دلیل این گزینشی قطع شدن برق ساختمان بنظر شما چیست ممنون میشم اگر راهنمایی کنید باتشکر توغدری

  1. سلام میبایست به صورت حضوری دقیق عیب یابی بشه تا تشخیص دقیقی بشه داد

 57. کاربر مهمان گفت:

  با سلام
  فیوز برق واحد بدون دلیل هر از گاهی می پره جوری که از کنتور دم در هم می پره ، خود فیوز ها یک‌بار عوض شد ولی باز این پرش وجود داره ، علت چیست ؟

 58. سیریش گفت:

  سلام دیوار خونه تازه گچ شده و برق دار میباشد و این برقدار بودن به تمام وسایل خونه هم رسیده هر گوشه خونه رو با فازمتر تست میکنیم برق داره حتی سقف و دیوارها چه کنیم؟

  1. سلام یکی از وسایل برقی مثل سرپیچ ها ینکه کولر یا اتصالات سیم ها رو باید چک کنین که میبایست دونه دونه کلید مینیاتوری رو خاموش کنین تا محل مورد نظر رو پیدا کنین

  2. جهان قشقایی گفت:

   سلام جناب مهندس غفاری عزیز خسته نباشید از اینهمه زحماتی که بیمنت برای هموطنان گرامی میکشید بحث اتصالی رو مطرح فرمودید وبنده حقیر سوالمو درهمین تایپک خدمت شما اعلام میکنم بنده برقکار ساختمان هستم دوستی ازبنده خواست ویلایی چوبی شامل یک پذیرایی واشپزخانه ودو اتاق خواب ویک سرویس بهداشتی روبرقکشی کنم سوییت کاملا باچوب نراد ساخته میشه وبرای انکه دراینده اتصالی رخ بده واتش سوزی پیش نیاد ایا باید سیمکشی روکار با داکت انجام بدم یا لوله پی وی سی وتوکار ویالوله فلزی وایا سقف چوبی رو میتونم گرد بر بزنم وهالوژن کار کنم یاخیر ممنونم از محبت شما

   1. سلام و درود حدالامکان سعی کنین روکار انجام بدین

 59. کاربر مهمان گفت:

  سلام :مشکل ما هزینه بالای برق هستش که با مراجعه به اداره برق کنتور تست شد و مشکلی نداشت تعرفه برق هم مسکونی هست ولی قبض برق بسیار بالاتر از دیگران می آید درضمن تمام وسایل منزل هم کم مصرف می باشد.مشکل از کجا می تواند باشد

 60. کاربر مهمان گفت:

  سلام من مایلم با استفاده از کلید تبدیل یک لامپ را از دو جا روشن خاموش کنم . یک کابل سه رشته را به کلید اول وصل کردم که فاز را به ان میبرد و از ان کلید هم دو رشته دیگر را به کلید دوم بردم و از ان هم یک رشته به لامپ وصل کردم . کلید ها درست هستند و بخوبی با هر کلیک فاز را به یکی از اتصال ها میفرستند و کابل هم از جنس بسیار خوب است و اتصالی ندارد.ولی دو سیمی که از کابل سه رشته ای اول خارج میشوند و به کلید دوم میروند ۱۶۵ ولت برق را نشان میدهند . اگر چه بنظر میرسد این دو فاز شدن غیر حقیقی است ولی آیا طبیعی است که اینطور باشد ؟ اگرنه چطور رفع میشود . ممنون 

 61. Shahram گفت:

  با سلام . یک پریز درون خانه ما هست هر وسیله برقی که بهش متصل میکنیم میسوزنتش دلیلش چیه؟؟

  1. سلام احتملا هر دو سوراخ پریز فاز هست که میبایست یکی فاز ویکی نول باشه

 62. ابراهیم گفت:

  با سلام مشکل ما اینه که بعضی اوقات برق قسمتی از منزل قسمت اشپزخانه قطع میشه وفیوز برق رو قطع میکنه وفتی فیوز رو وصل میکنیم معمولا چندبار با روشن شدن محافظ یخچال فورا فیوز میپره وبعد از چندین دقیقه دوباره حالت عادی داره ولی پس از یک الی دوهفته مجدد باز این روال شروع میشه ممنون اگه راهنمائی کنید

  1. سلام
   پیشنهاد میکنم کلید مینیاتوری تون رو تعویض کنید و یک رنج بالا تر انتخاب کنید مشکل تون رفع خواهد شد

   1. هما جعفری گفت:

    سلام خسته نباشید ..برق خونه ی به مشکل برخورده ..کل لوازم برقی خانه و مثل یخچال لباس شویی و چایساز و ماکروفر و … به بدنه هاشون برق میدن یعنی به بدنه ها فاز متر میزنی همشون برق داره .مشکل از کجا میتونه باشه

    1. سلام
     سیم نول رو به زمین متصل کنید احتمال زیاد مشکل تون رفع خواهد شد

 63. کارن گفت:

  سلام میخام برق خونه رو از کنتور قطع کنم ولی روی کنتور دیجیتال هیچ دکمه خاموش کردن نیست. ممنون از وقتتون.

  1. سلام بله دکمه ای جهت قطع نیست و میبایست از طریق کلید مینیاتوری زیر کنتور برق رو قطع کنید

 64. محمد گفت:

  سلام.زمانی که پنکه روشن میکنم..تلوزیون برای یه لحظه خاموش میشه.علتش چی میتونه باشه

  1. سلام ظاهرا افت ولتاژ دارین

 65. باوی گفت:

  با سلام در منزل ما چندین دستگاه تلویزون امتحان کردیم و پس از روشن شدن پیکسل سوختگی در آنها ایجاد می شود مشکل از برق است یا خود تلویزون

  1. سلام میبایست ولتاژ منزل تون اندازه گیری بشه احتمالا ولتاژ تون بالا هست

  2. مهمان گفت:

   سلام، محافظ جان منزل ما گه گاه عمل میکند،مثلا ماهی یکبار ،و اینکه بعضی وقتها بعد قطع شدن و پس از وصل محافظ جان بعد چند دقیقه دوباره قطع میشه،کلا برای وقتی که خونه نیستیم مشکل ساز شده و باعث میشه مواد داخل یخچال اگه محافظ جان قطع کنه خراب بشه،چطور میشه بفهمیم اتصال و عیب سیستم کجاست؟اخه ماهی یک یا دوبار پیش میاد ولی مشکل بزرگیه،ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. سلام وقتتون بخیر تشخیص این مورد کمی سخته چون ماهی داره یکبار اتفاق میوفته و طبیعتاً یکی از تجهیزات هایی که در منزل تان هست نشتی ریزی داره که گاهی این اتفاق براش می‌افته که باید تک تک کلید مینیاتوری ها رو از مدار خارج کنید تا متوجه بشین کدوم قسمت مشکل داره

 66. محسن گفت:

  باسلام خدمت کارشناس محترم
  مشکلی که برای ما پیش اومده هزینه بالای برق هست که از یکسال پیش با جابجایی به ساختمان جدید بوجود آماده ما پارسال با همین وسایل در خانه قبلی هزینه برقمون یک سوم تا یک چهارم کنونی میامد ولی الان همه قبض های برق 3 تا 4 برابر قبل میاد جالبه با همسایه های دیگه که صحبت میکنم همه ازین مبالغ تعجب میکنند حتی اونایی که اسپیلت دارند نصف هزینه ما رو میدند اداره برق هم مراجعه کردم درستی کنتور را تایید کردند و میگند ایراد جایی دیگر است خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر

  1. سلام احتمالا براتون تعرفه تجاری در نظر گرفته شده که باید اداره برق پاسخگو باشه و علت رو بگه

  2. کاربر مهمان گفت:

   سلام . ببخشید . دستگاه رسیور ما صبح که روشن میکنیم خیلی دیر روشن میشه میشه دلیلش رو بگین . بازش کردم چیزیش نسوخته فقط یه سلف منبع تغذیه که شکل ترانسه. پلاستیک دورش یه کم سوخته

   1. در این باره بنده اطلاعی ندارم و می بایست به صورت حضوری تست و بررسی بشه تا مشکل مشخص شود

 67. کامران گفت:

  سلام ؛
  آقا ما از یک سه راهی برق می گرفتیم؛ گاهی بر اثر حواص پرتی با اضافه شدن یک وسیله برقی پرقدرت مثلا کتری برقی؛ یکی از فیوز های خانه می پرید که هر بار دوباره وصلش می کردیم؛ تا اینکه یک شب همان فیوز با صدای انفجار مانندی قطع کرد؛ مثل همیشه خواستم که وصلش کنم اما هر بار که فیوز مینیاتوری را به بالا فشار میدیم که وصل کنه و جریان را برقرار کنه؛ فورا قطع می کند و جرقه شدیدی هم در فیوز دیده میشه؛ من یک فیوز مشابه و نو جایگزین کردم چون فکر می کردم فیوز خراب شده؛ اما باز همان که همان؛ هربار که بخواهیم فیوز را فعال کنیم ؛ آنا اتوماتً‌ و با صدایی انفجار مانند قطع میکنه؛ تا الان دو برق کار آوردم برا تعمیر ولی هر دوتا از پیدا کردن ایراد عاجز بودند؛ من فکر کنم که فیوز بر اثر کهنگی نتوانست بموقع عمل کند و جریان و آمپر بیش از حد توان در سیم برق ساختمان سبب شد که در یک نقطه از سیم کشی ؛ روکش سیمی بسوزد و بین سیم فلز و نول اتصالی ایجاد شده؛
  برا همین هربار که فیوز را وصل میکنیم بر اثر اتصالی فورا جریان را قطع می کند؛ سوال این است:
  چطور میشه محل اتصالی سیم را پیدا کرد؛ در حالی که هم چون داخل دیوار و سقف خانه هست؛ از دید و دست رسی خارج هست.. هم اینکه نقطه دقیقی که دچار ایراد شده نامعلوم است مگر اینکه از کنار جعبه برق که در کنار کنتور است؛ تمامی دیوار ها را شکافت تا به سیم های برق دست یافت که عملا غیر ممکن هست؛
  خلاصه شد درد بی درمان؛ اگر شما لطف کنید اندرزی بما بدهید که خدا بشما خیر عنایت بفرماید؛
  خداحافظ

  1. سلام تنها راهش اینه که نقاط احتمالی رو بررسی کنین تا پیدا کنید روش خاص دیگه ای نیست

 68. sjalalmosavi06 گفت:

  تشکر از معلومات تان
  اما میشه در مورد سب استیشن های برقی معلومات دهید تشکر!

 69. majidespanany گفت:

  ما از هر واحد یک سیم آنتن بالا بردیم چطوری هم آنتن معمولی رو ساپورت کنیم هم دیش ها رو (ساختمان 4واحد)

  1. سلام این کار امکان پذیر نیست و تداخل ایجاد میشه

 70. علی گفت:

  سلام آقای مهندس من کار آموزشی انجام می دهم واز اینکه روحیه نشر علمی داریدقدر دان شما هستم خیلی مفید است بر قرار باسید

  1. سلام متشکرم دوست عزیز عزیز موفق باشید

 71. جلیل گفت:

  مهندس سلام ممنونم از زحمات شما دمت گرم

 72. حسین گفت:

  سلام خسته نباشید مهندس سال نو مبارک یک سوال دارم اگر امکان داره جواب بدید متشکرم آب منزل برق دار شده گفتیم شاید ماشین تمام اتومات اتصالی داره قطع کردیم ماشینو از مدار برق ولی بازم همچنان مشکل برقدار بودن آب پا بر جاست دلیل برق دار بودن آب چی میتونه باشه لطف میکنید اگر راهنمایی کنید باتشکر و سپاس فرآوان از سایت خوبتون

  1. سلام سال نو شما هم مبارک
   پمپ آب رو بررسی کنید

   1. احمدعلی نظامی گفت:

    با سلام. پول برق واحدم خیلی زیاده و نوسان زیادی تو قیمت دارم. تست کنتور هم اومدن میگن سالمه. برق دزدی هم تست کردم بنظرم نداشت. دلیلش چی میتونه باشه؟ ممنون.

    1. سلام
     مشکل سمت اداره برق هست و زیر بار هم نمیرن همین مشکل رو خودمون هم داریم و همه جوانب رو بررسی کردیم ولی متاسفانه اداره برق قبول نمیکنه

 73. جواد شیخانی کیاسری گفت:

  سلام مهندس جان سال نو مبارک انشالااله سال خوبی داشته باشین.توهم با موفقیت روز افزون. واقعا کارتون تحسین امایز هست منی که تعوری نخوندم فقط عملی کار کردم با آموزش که میدین بیشتر یاد میگیرم. مزاحمتون میشم هروقت سوالی دانشم. بازم ممنونم.

  1. سلام خوشحالیم که آموزش ها براتون مفید واقع شده
   سال خوبی براتون آرزومندم

   1. علی محمدی گفت:

    سلام مهندس اپارتمانی در تهران دارم ظرف یک هفته دو تا فیوز فشنگی قبل کنتورم سوخت، در صورتی که سایر واحدهای ساختمان مشکلی ندارم، هر دو فیوز کلاهک نوکشون به شدت سوخته ، فیوز دوم شصت و سه امپر بود اما ظرف سه چهار روز کلاهک نوکش که به تابلو برق میخوره سیاه و سوراخ شد…

    1. پیشنهاد میشه آمپر کلی تون حتماً اندازه‌گیری بشه که مشخص بشه جریان بیش از حدی از فیوز داره عبور میکنه یا خیر و پیشنهاد می کنم حتما از کلید مینیاتوری به جای فیوزهای فشنگی استفاده کنید

     1. احمد فاضلى گفت:

      سلام وقت بخير ببخشيد سوالى دارم در مورد مغناطيسي شدن وسيال در خانه منظورم آهن ربايي شدن. حتى اجسام ممنون ميشم اگه جوابي ردين تشكر از لطف و عنايت شما

     2. سلام وقتتون بخیر متوجه منظورتون نشدم اگر ممکنه دقیق‌تر و با جزئیات توضیح بدین

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *