برق صنعتی برای ماینینگ + پاسخ به ۶ سوال متداول در مورد برق ماینر

برق صنعتی برای ماینینگ

برق صنعتی برای ماینینگ و سوالاتی که برخی دوستان در مورد برق ماینر ها امروزه از ما میپرسند باعث شده که در این باره یک آموزش منتشر کنیم و تا جای ممکن به ابهامات شما پاسخ دهیم.

همانطور که میدانید بحث داغ این روز ها در شبکه های خبری مبحث ماینر ها هست و طبیعتاً وقتی به ماینر ها بر میخوریم مبحث برق ماینر و حتی برق صنعتی برای ماینینگ هم جزء موارد مهمی هست که دوستانی که این دستگاه ها را دارند با آن برخورد میکنند.

ماینر چیست ؟

در این پاراگراف توضیح کوتاهی راجع به خود ماینر ها می دهیم تا دوستانی که با این دستگاه آشنایی ندارند یک ذهنیت کلی از ماینر و برق ماینر داشته باشند و اگر اطلاعات کافی راجع به خود دستگاه ماینر دارید میتوانید پاراگراف بعدی را دنبال کنید؛ این روز ها ارز های دیجیتال به شدت در حال رشد هستند و سرمایه گذاری های کلان روی این ارز ها در حال انجام است، چرا که سود بسیار خوبی از این بابت میتوان کسب کرد اما یکی از روش های بدست آوردن این ارز ها، استخراج کردن آن است که دستگاه های ماینر جهت این کار طراحی شده اند و به زبان ساده اگر بگوییم ماینر ها همان ابر کامپیورتر هایی هستند که ارز های قابل استخراج مانند بیت کوین را برایمان استخراج میکنند و این ماینرها حدود ۲۰۰ الی ۵۰۰(یا بیشتر) پردازنده یا CPU داخل شان قرار دارد و این پردازنده ها جهت فعالیت استخراج به برق نسبتاٌ زیادی نیاز دارند که در این مقاله می خواهیم به برق صنعتی برای ماینینگ و سوالات متداول در رابطه با برق ماینر بپردازیم.

 

سوال ۱: برای برق ماینر نیاز به محافظ برق داریم؟

یکی از بیشترین پرسش هایی که این روز ها از ما می شود این است که برای وصل برق به ماینر، آیا به محافظ برق یا به کنترل فاز هم نیاز داریم یا خیر؟ قبل از این که این سوال را از خودمان بپرسیم میبایست به پاور تغذیه دستگاه مان توجه کنیم که تصمیم نهایی خود را بگیریم، در ویدیوی بالا یک دستگاه M3  را بررسی کردیم و بازه ولتاژ کار این دستگاه ۱۷۶ تا ۲۶۴ ولت AC  است و این خیلی عالی است، بازه ولتاژی که در کمتر دستگاه برقی میتوان یافت این عبارت یعنی اگر ما ولتاژ مان بین ۱۷۶ تا ۲۶۴ ولت باشد، دستگاه قابل راه اندازی است و نباید مشکلی وجود داشته باشد.

  سافت استارتر چیست؟ و نحوه نصب و سیم بندی آن چگونه است؟

این بازه ولتاژی در مانیر های مختلف متفاوت است که شما میتوانید بازه ولتاژی پاور دستگاه تان را از روی مشخصاتش بررسی کنید و اگر مثلاً نوشته بود فقط با ولتاژ ۲۳۰  ولت AC کار میکند در این صورت به محافظ برق نیاز دارید ولی اگر مثل دستگاه های M3، S9  و… باشد نیازی به محافظ برق نیست.

سوال ۲: اگر اینقدر بازه ولتاژی خوبی دارد پس چرا پاور دستگاه یا هشبرد(برد هایی که پردازنده ها روی آن نصب است) می سوزد؟

این روز ها که در هوای گرم تابستان به سر میبریم زیاد به این مورد بر می خوریم که دستگاه های زیادی از کار افتاده اند و پاور یا هشبرد شان خراب شده، اگر اینقدر بازه ولتاژی خوب است پس چرا به دلیل نوسان یا دلایل دیگر دستگاه آسیب میبیند؟!

اگر به صورت تجربی این مورد را خدمت تان عرض کنم اغلب خرابی ها در دستگاه های استوک اتفاق می افتد و عمده دلیل خراب شدن پاور یا هشبرد، فن های دستگاه هستند اگر پاور از کار می افتد یا هشبرد میسوزد در ۹۰ درصد مواقع فن های دستگاه عامل این اتفاق است نه نوسان یا افت ولتاژ.

فن ها ممکن است ضعیف شده باشد که اگر تراهش شما از مقداری که شرکت سازنده در مشخصات دستگاه ذکر کرده به صورت خیلی محسوس کمتر باشد این مورد را بررسی کنید.

یک نکته که در دستگاه های M3  تست شده،  فن پاور را باز کنید و بصورت پهنا روی یک میز بگذارید و دستگاه را روشن کنید تا فن پاور نیز روشن شود،یک فن پاور سالم از زمین بلند میشود به صورتی که نصف فن بلند شده و نصفی روی زمین است، به صورت شیب دار ولی اگر فن تعویضی یا نامرغوب باشد با روشن شدن فن که روی میز گذاشتیم اصلا بلند نمی شود.

سوال ۳: برای ماینر ها میتوان بانک خازن گذاشت؟

اغلب دوستانی که این سوال را مطرح میکنند این فکر را در سر دارند که در مصارف موتوری ما بانک خازن می گذاریم و به طبع آن جریان مان کاهش پیدا میکند و در نهایت مثلاً میتوانیم موتور بیشتری را روشن کنیم چون جریان مصرفی را پایین آورده ایم.

دوستان این مورد در مصارف موتوری و جاهایی که کسینوس فی ما نزدیک ۱ نیست خیلی هم خوب است ولی اگر کسینوس فی ما ۱ باشد و خازن گذاری کنیم عملاً خازن نقش مصرف کننده را بازی میکند و به جریان مان افزوده می شود پس به خازن گذاری نیاز نداریم.

  اتوترانسفورماتور چیست + مزایا و معایب آن نسبت به ترانس ایزوله

این مورد در جاهایی که از برق صنعتی برای ماینینگ می خواهند استفاده کنند بیشتر به چشم میخورد و گر نه همان طور که در آموزش طراحی تابلو بانک خازنی گفتیم وقتی کنتور ما دیماندی است و ضریب بدی مصرف داریم نیاز به بانک خازن است و در کنتور های خانگی نیاز به بانک خازن نداریم.

سوال ۴: جریان مصرفی برق ماینر ها چقدر است؟

این سوال نیز دوستانی که در برق تازه وارد هستند زیاد از ما می پرسند که ماینر ها چقدر برق مصرف میکنند و به عبارت دیگر جریان مصرفی برق ماینر ها چقدر است؟

یکی از ساده ترین روش های بدست آوردن جریان مصرفی دستگاه های استخراج ارز دیجیتال، بررسی مشخصات پاور دستگاه است و روی خود پاور، این عبارت لحاظ شده مثلا ۱۵A MAX یعنی بیشترین حد جریان مصرفی دستگاه ۱۵ آمپر است و این ممکن است در حالت عادی با دمای نرمال کمتر هم باشد ولی بیشترین حدی که میبایست برایش در نظر بگیریم ۱۵ آمپر می باشد که یعنی اگر بخواهیم کلید مینیاتوری برای این دستگاه نصب کنیم نزدیک ترین رنج به بالا که مینیاتوری ۱۶ آمپر هست برای دستگاه در نظر می گیریم.

اگر هم جریان روی پاور نوشته نشده بود روش دیگر استفاده از آمپر متر های انبری است که نحوه کار با این آمپر متر ها را در آموزش کار با مولتی متر داده ایم.

روش دیگر هم محاسبه جریان مصرفی است با توجه به قانون اهم انجام می دهیم، به این صورت که توان دستگاه را تقسیم بر ولتاژ شبکه می کنیم.

در تصویر زیر به عنوان مثال نحوه محاسبه جریان یک دستگاه M3 را مشاهده میکنید:

p توان دستگاه است و v ولتاژ شبکه و  i هم جریان مصرفی

ممکن است با دیدن تصویر بالا این سوال برای تان پیش بیاید که چرا وقتی محاسبه میکنیم جریان ۹.۵ آمپر است ولی روی خود دستگاه ۱۵ آمپر ذکر شده؟

همانطور که روی پاور دستگاه نوشته شده ۱۵A MAX یعنی نهایت جریانی که مصرف میکند ۱۵ آمپر است و در حالت عادی همانطور که گفتیم جریان کمتری مصرف میکند و دوستانی که ماینر دارند احتمال زیاد این مورد را مشاهده کرده اند که مثلا دستگاه در حالت عادی میانگین۱۲ تراهش به ما می دهد و مقدار لحظه ای دایم در حال نوسان است و ممکن است  یک لحظه ۱۶ تراهش هم بدهد که در این لحظه جریان ممکن از به حد ۱۵ امپر برسد ولی این ماکزیمم هست و بیشتر از این نخواهد شد.

  مدار ستاره مثلث اتوماتیک با plc

سوال ۵: تعرفه مصرف برق ماینر در کشور ما چقدر است؟

پاسخ این سوال در کنتور های مختلف با ضریب های مختلف و نوع کنتور متفاوت است که در انتهای مقاله، یک فایل PDF حاوی آخرین تعرفه مصرف برق در سال ۹۸ را برای تان ضمیمه کرده ایم که با مطالعه کامل این PDF موارد مورد نیاز تان را میتوانید بدست بیاورید.

سوال ۶: برق صنعتی برای ماینینگ استفاده کنیم یا برق خانگی؟

اگر کمی عمیق تر به این موضوع بنگریم و مصرف برق هم مد نظر مان باشد میتوان پاسخ بهتری را برای این پرسش در نظر گرفت، اگر تعداد دستگاه های مان کم است و مثلاً کمتر از ۱۰ دستگاه هست ( در اینجا از مدل دستگاه صرف نظر میکنیم چون نگاه کلی است) یک برق ۳ فاز خانگی جوابگوی کارمان می شود اما اگر تعداد دستگاه مان زیاد باشد برق صنعتی برای ماینینگ مناسب تر است ولی برق صنعتی برای ماینینگ یک مشکلی که در هزینه برق دارد این است که ضریب دارد به زبان ساده تعرفه کنتور خانگی و کنتور تجاری در یک میزان مصرف، کاملاً متفاوت است و میدانیم در کنتور تجاری مبلغ بیشتری را باید بپردازیم و به همین روال در هنگام مصرف برق صنعتی برای ماینینگ به نسبت برق خانگی مبلغ بیشتری باید بپردازیم چون در قبض مان هر مبلغی باشد ضرب در یک عدد می شود که در مصارف مختلف متفاوت است؛ پس با در نظر گرفتن این نکات ریز میتوان تصمیم گرفت که میتوان از برق صنعتی برای ماینینگ استفاده کرد یا خیر.

البته این نکته هم در نظر داشته باشید که اخبار مربوط به برق در حوزه ماینینگ را دنبال کنید چون مصوبات جدیدی جهت ساماندهی استخراج کننده های ارز دیجیتال در حال تنظیم است.

شما هم سوالی در مورد برق ماینر ها و یا برق صنعتی برای ماینینگ دارید؟ در بخش دیدگاه سایت میتوانید سوال تان را مطرح کنید.

 • ویدیوی مربوط به بررسی برق ماینر
 • فایل PDF مربوط به تعرفه مصرف برق در سال ۹۸
غفاری

در زمینه برق صنعتی فعالیت میکنم، از آنجایی که علاقه مند به آموزش نوین برق هستم وچندین سال در زمینه برق صنعتی و ساختمان به صورت عملی وتئوری اطلاعت کسب کردم خوشحال میشوم این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم. سپاسگزارم

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   علی

   با سلام خدمت شما میخاستم بدونم برق ورودی از تیر برق تا کنتور بدون در نظر گرفتن کنتور برق شهری چند آمپره یعنی تک فاز چند آمپر ورودی به کنتور میده 3 فاز چند آمپر ؟ ممنون

   محمد

   سلام.اقای غفاری من اراک هستم .همسایه ما چنتا دستگاه ماینر کار گزاشته داخل منزلش.ایا نوسان برق خانه ما ک زیاد است .میتونه علتش ماینر ها باشه؟
   ممنون

   علیرضا

   سلام،ماینر تک فاز هم وجود داره؟منظورتون از برق سه فاز خانگی همون برق تکفاز هس؟

   غفاری

   سلام ماینر ها کلا تک فاز هستن
   منظور کنتور های سه فاز + نول هست که در منازل نصب میشه و منزل دارای سه فاز به همراه یک نول است

   غفاری

   سلام بله میتونه از عمده دلایل همین مورد باشه

   غفاری

   سلام مقدار ثابتی نداره و کاملا بستگی به ترانسی داره که در محله تون اداره برق نصب کرده

   غفاری

   سلام بله شدنی هست اگر توان خروجی متناسبی داشته باشه

   مهرداد

   سلام برای راه اندازی دستگاه ماینری میتوان از باطری که به صفحات خورشیدی وصل باشه استفاده کرد؟

   جواد

   سلام
   اقای غفاری ۶تا ماینر ۲۸۰۰وات با ترهش ۲۷ دارم برق۳۰kw کشاورزی .میتونین تقریب بگین بهم چقد درامد و چقد قبض برق باید بدم

   غفاری

   سلام صرفه اقتصادی نداره این روش و توصیه نمیکنیم

   Ali

   سلام خسته نباشید
   آیا با 2 یا 3 عدد ماینر t17 55th می شود با برق مصرفی خانگی راه اندازی کرد ؟ مشکلی در جریان برق به وجود می آید یا نه ؟ برق مصرفی خانگی جوابگوی این تعداد هست ؟

   moein

   سلام ایا برای ۲۰۰ امپر جریان برق ماینر نیازی هست در تابلوی برق کنتاکتور نصب شود؟ ایا کنتاکتور تاثیری بر حفظ سلامت دستگاه دارد در نوسانات ؟حداقل تحمل نوسانات کانتاکتور ها معمولا در چه بازه ای است ؟ ممنون اگر پاسخ دهید.

   غفاری

   سلام کنتاکتور به خودی خود حفاظتی رو انجام نمیده واگر میخواین حفاظت در برابر نوسانات رو داشته باشید مداری که در لینک زیر اموزش دادیم رو اجرا کنید
   http://kalengi.ir/protection-contactor/

   غفاری

   سلام بله میشه ولی باید سیم ها رو مستقیم از کنتور به ماینر ببرین و کلید مینیاتوری تو رو رنج بالا در نظر بگیرین

   moein

   باعرض پوزش یه سوال دیگه ای داشتم راهی دیگر برای حفاظت دستگاه از نوسانات هست یا خیر که از کنتاکتور استفاده نشود؟

   محمد

   سلام. ارادت. من یه دستگاه a1 چهل و نه تراهشی قصدمه بگیرم. کنتور خونه تک فازه و ۱۵ آمپر و ۲۲۰ ولت. توان مصرفی ماینر هم ۵۴۰۰ واته. این کارو انجام بدم هممون میریم رو هوا ؟

   محسن

   سلام
   اگه برق تک فاز 25 امپر 220 ولت رو با اینورتر به 3 فاز 220 ولت تبدیل کنیم امپر هم افزایش پیدا می کنه؟ (75 امپر میشه)
   یعنی میشه دستگاه بیشتر روشن کرد یا همون 25 امپره!

   مسعود

   سلام خسته نباشید .
   یک سوال داشتم؛چطوری ۲۵ امپر خونگی رو به ۱۰۰ کرد با چه سیستم یا دستگاه میشع

   غفاری

   سلام خیر امپر افزایش پیدا نمیکنه

   غفاری

   سلام نه چرا برین رو هوا :|

   غفاری

   سلام نوسان برق رو در سایت جستجو کنید یه مقاله در رابطه با این مورد نوشتیم

   حمید

   سلام اقاي غفاري ممنون از راهنمايي هاتون يک سوال در مورد برق کنتور ها داشتم از تير برق تا کنتور حدود 10 متر سيم 2.5 به کنتور متصل شده و فيوز کنتور 25 امپر مي باشد اگر فيوز را از روي کنتور برداريم(ولي کنتور را از مدار خارج نکينيم) و بعد از کنتور فيوزي نداشته باشيم چند امپر ميشه از بعد کنتور کشيد ممنون ميشم پاسخ بديد .

   اسماعیل رضوی

   سلام
   من برقم ۱۸۰ آمپر هست
   میخواستم ۲۰عدد دستگاه ماینر با پاور ۲۰۰۰نصب کنم..
   بدون تابلو برق میشه این کارو انجام بدم تا در هزینه هام صرفه جویی بشه..
   ممنون از راهنماییتون
   و سابت خوبتون

   علی

   سلام وقت بخیر
   ببخشید آیا ماین کردن با حداقل یک دستگاه در منزل قانونی هست یا نه؟
   اگر قانونی نیست آیا دستگاه ضبط می شود؟
   اگر مشکلی نداره آیا هزینه برق همان خانگی محاسبه می شود؟
   و اینکه آیا این کار شدنیه یعنی باعث نمی شه که به دستگاه های دیگه آسیب بزنه؟
   با تشکر

   علی ق

   سلام من تو باغ که برقش ۲۵ آمپر تک فاز کشاورزی هستش به نظرتون چه دستگاهی خوبه بزارم ؟

   غفاری

   سلام میتونین چهار تا S9J بذارین

   غفاری

   سلام تعداد کم مشکلی نیست و کسی نمیاد سراغ تون
   بله خانگی محاسبه میشه
   بله شدنی هست و موردی نداره

   غفاری

   سلام میشه ولی اصلا پیشنهاد نمیشه و خطرناک هست

   غفاری

   سلام نهایتا 30 امپر میتونین با توجه به ظرفیت کابل تون